Wayne Swan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Wayne Swan
WayneSwan.jpg
Data i miejsce urodzenia 30 czerwca 1954
Nambour
Australia Minister skarbu
Przynależność polityczna Australijska Partia Pracy
Okres urzędowania od 3 grudnia 2007
Poprzednik Peter Costello
Australia Wicepremier Australii
Okres urzędowania od 24 czerwca 2010
Poprzednik Julia Gillard

Wayne Swan (ur. 30 czerwca 1954 w Nambour) - australijski polityk, członek Australijskiej Partii Pracy (ALP), od 24 czerwca 2010 wicepremier Australii. Równolegle od 3 grudnia 2007 pełni urząd ministra skarbu, który w australijskim systemie politycznym jest najważniejszym stanowiskiem rządowym w dziedzinie finansów publicznych i gospodarki.

Ukończył studia w zakresie administracji publicznej na University of Queensland, a następnie pracował naukowo na Queensland University of Technology. W 1978 został doradcą ówczesnego federalnego lidera opozycji, Billa Haydena. Później doradzał również dwóm ministrom z gabinetu Boba Hawke'a. W latach 1991-1993 był sekretarzem generalnym ALP w stanie Queensland.

W 1993 po raz pierwszy został wybrany do Izby Reprezentantów jako przedstawiciel okręgu wyborczego Lilley, obejmującego część Brisbane. W 1996 nie zdołał uzyskać reelekcji i wrócił na stanowisko doradcy lidera opozycji. W 1998 odzyskał mandat parlamentarny w swoim dawnym okręgu. Zaraz potem wszedł w skład labourzystowskiego gabinetu cieni, w którym zasiadał przez dziewięć kolejnych lat. Po wygranej ALP w wyborach w 2007, Swan został członkiem gabinetu utworzonego przez swojego młodszego kolegę ze szkoły średniej w Nambour, Kevina Rudda. Po wewnątrzpartyjnym przewrocie w ALP, który doprowadził do obalenia premiera Rudda i zastąpienia go przez Julię Gillard, objął w jej gabinecie stanowisko wicepremiera, zachowując równocześnie dotychczasowe stanowisko ministerialne.

W roku 2002 zdiagnozowano u niego raka prostaty. Swan zdołał całkowicie pokonać chorobę i obecnie jest jedną z twarzy kampanii społecznych mających uświadamiać zagrożenie związane z tym nowotworem. Jest żonaty, ma troje dzieci.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]