Werner Klemke

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Werner Klemke
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

12 marca 1917
Berlin

Data i miejsce śmierci

26 sierpnia 1994
Berlin

Narodowość

niemiecka

Dziedzina sztuki

grafika

Odznaczenia
Złoty Order Zasługi dla Ojczyzny (NRD)
Ilustracja do „Dekamerona” Boccaccio
Okładka miesięcznika „Magazin”

Werner Klemke (ur. 12 marca 1917 w Berlinie-Weißensee, zm. 26 sierpnia 1994 tamże) – niemiecki grafik, ilustrator, pedagog.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Werner Klemke urodził się w rodzinie stolarza, zamieszkałego w dzielnicy Weissensee na północnym wschodzie Berlina.

Po maturze 1936 rozpoczął studium zawodu nauczyciela rysunku we Frankfurcie nad Odrą, ale po kilku miesiącach porzucił naukę. W roku 1937 rozpoczął pracę w wytwórni filmów rysunkowych.

Po wybuchu II wojny światowej został powołany do Wehrmachtu i służył na terenie okupowanej Holandii w jednostce artylerii przeciwlotniczej jako pisarz. Korzystając z nabytych umiejętności, sporządzał fałszywe dokumenty pomagające przetrwać Żydom holenderskim. W roku 1942 ożenił się z koleżanką z wytwórni filmów rysunkowych.

Po wojnie znalazł się w obozie we wschodniej Fryzji, gdzie zapoznał się z techniką litografii. Wkrótce rozpoczął wydawanie książeczki dla dzieci o „Muzykantach z Bremy”, odbijając ręcznie po 15 egzemplarzy dziennie.

W roku 1946 powrócił do Berlina. Utrzymywał się z dorywczych prac graficznych, publikował rysunki w różnych czasopismach. W roku 1948 otrzymał zlecenie na ponad 100 drzeworytów do książki Georga Weertha „Szkice humorystyczne z życia niemieckiego handlu”.

W roku 1951 został mianowany docentem Szkoły Wyższej Sztuk Pięknych i Użytkowych, 1956 został profesorem grafiki książkowej i typografii.

W roku 1956 został Klemke współzałożycielem Pirckheimer-Gesellschaft – stowarzyszenia bibliofilów im. Willibalda Pirckheimera (1470-1530).

W roku 1961 został mianowany członkiem rzeczywistym Akademii Sztuki NRD. Trzykrotnie został odznaczony Nagrodą Państwową NRD.

Włoskie miasto Certaldo nadało mu godność honorowego obywatela za ilustracje do Dekamerona, dzieła związanego z tym miastem Giovanniego Boccaccia.

W roku 1982 przeszedł Klemke na emeryturę, cztery lata później uległ wylewowi, który pozbawił go możliwości pracy twórczej.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Werner Klemke opracował graficznie ponad 800 książek, zarówno z literatury klasycznej, jak i literatury dziecięcej. Do miesięcznika „Das Magazin” stworzył od stycznia 1955 do lutego 1990 ponad 400 dowcipnych okładek, na których zawsze pojawiał się czarny kotek – jego znak firmowy. Projektował też znaczki poczty NRD. Zajmował się chętnie drzeworytem, szczególnie precyzyjnym drzeworytem sztorcowym. Projektował także witraże. Jego prace graficzne ukazywały się nie tylko w NRD; wiele ilustrowanych przez niego książek ukazywało się poza granicami tego państwa.

Dla berlińskiej Biblioteki Państwowej wykonał nieodpłatnie wiele prac, za co otrzymał godność „honorowego czytelnika”.

Klemke był ojcem trzech córek i syna. Córki ukończyły studia plastyczne i dwie z nich zajmują się obecnie spuścizną ojca w archiwum jego imienia.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Horst Kunze, Werner Klemke: Lebensbild und Bibliographie seines buchkünstlerischen Werkes, Rudolstadt: Burgart-Presse, 1999, ISBN 3-910206-30-1, OCLC 43871598.
  • Werner Klemke. Mit einem Beitrag des Künstlers und einer Einleitung von Bernhard Nowak. VEB Verlag der Kunst Dresden, 1963.
  • Sophie Kahane und Jörg Köhler (Hrsg.): Werner Klemke. Das große Bilderbuch. Schwarzkopf und Schwarzkopf Verlag GmbH Berlin, 1996.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Znaczki pocztowe NRD 1964[edytuj | edytuj kod]