What the Bleep Do We Know!?

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
What the Bleep Do We Know!?
Gatunek

film dokumentalny

Rok produkcji

2004

Data premiery

23 kwietnia 2004[1]

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

109 min[1]

Reżyseria

William Arntz, Betsy Chasse, Mark Vicente[1]

Główne role

Marlee Matlin

Zdjęcia

David Bridges, Mark Vicente[1]

Montaż

Jonathan P. Shaw[1]

Strona internetowa

What the Bleep Do We Know!? (także zapisywane jako What tнē #$*! D̄ө ωΣ (K)πow!? i What the #$*! Do We Know!?) – amerykański film paradokumentalny z 2004 roku.

Głównym założeniem filmu jest twierdzenie, że myśli mogą wpłynąć na rzeczywistość na poziomie makroskopowym, oparte na wnioskach z kopenhaskiej interpretacji mechaniki kwantowej. What the Bleep Do We Know!? jest połączeniem dokumentalnych wypowiedzi ludzi do kamery, animacji komputerowych oraz wątku fabularnego. W filmie wypowiadają się fizycy (między innymi Fred Alan Wolf) oraz J.Z. Knight – kobieta określająca się jako medium kanałowe, przez które przemawia nauczyciel duchowy o imieniu Ramtha. Producenci są byłymi uczniami szkoły J.Z. Knight (Ramtha's School of Enlightenment), stąd w filmie widoczne jest odbicie jej światopoglądu i nauk duchowych.

Wątek fabularny[edytuj | edytuj kod]

Główną bohaterką jest głucha fotograf (w tej roli Marlee Matlin). Zdarzenia z jej codziennego życia są okazją do wplecenia wątków dokumentalnych w postaci wypowiedzi naukowców oraz J.Z. Knight (Ramthy) na temat fizyki kwantowej, świadomości, emocji, uczuć i rzeczywistości.

Książka oraz sequel filmu[edytuj | edytuj kod]

W 2005 ukazała się książka pod tytułem What the Bleep!. Która w 2009 roku doczekała się polskiego wydania przez Wydawnictwo Manawa pod tytułem What the BLEEP do we (k)now!? Co my tak naprawdę wiemy!?[2].

W 2006 roku miał premierę sequel filmu zatytułowany What the Bleep!? Down the Rabbit Hole. Następnie, w tym samym roku, ukazało się DVD What the Bleep! Down the Rabbit Hole - Quantum Edition będące bardzo rozszerzoną wersją pierwowzoru – zawiera prawie 16 godzin materiału.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]