Sygnalista (demaskator)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Whistleblower)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kobieta demonstrująca przeciwko uciszaniu „gwizdkowych” donoszących na temat nieprawidłowości w bankach (protest Occupy Wall Street, 2011)

Sygnalista, demaskator[1] (ang. whistleblower, dosł. „gwizdkowy”, „dmuchający w gwizdek”) – osoba nagłaśniająca działalność, która według niej jest prawdopodobnie nielegalna lub nieuczciwa. Jest to termin powstały i powszechnie stosowany w anglosaskim kręgu kulturowym (Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Nowa Zelandia).

Sygnalista informuje opinię publiczną o malwersacjach, aktach korupcji, naruszeniach przepisów i tym podobnych nieprawidłowościach mających miejsce w organizacji, w której pracuje. Jest to specyficzne donosicielstwo, polegające na tym, że dany pracownik zgłasza osobom odpowiedzialnym za sprawy etyczne i dyscyplinarne przypadki nieuczciwości, nierzetelności lub złamania zasad etycznych albo prawa przez innych pracowników. Często konsekwencją takiego czynu jest mobbing: osoba ta te może mieć problemy w swoim środowisku pracy, doznawać prześladowania i poniżania przez współpracowników.

Na Zachodzie, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych i Australii, istnieją instytucje chroniące takie osoby. W tym pierwszym państwie jest to National Whistleblower Center. Instytucja ta działa we wszystkich stanach i zajmuje się lobbingiem w celu ochrony sygnalistów.

Ustawa Sarbanesa-Oxleya z 2002 roku terminem whistleblowers nazywa pracowników publicznie notowanych spółek, którzy uczestniczą w śledztwie w sprawie oszustw w tych spółkach. Zapewnia im ochronę prawną przed zemstą ze strony menadżerów (grzywna lub nawet 10 lat więzienia).

Za działalność tego rodzaju tygodnik tygodnik „Time” przyznał w 2002 roku tytuł Człowieka Roku pracownicom FBI, Worldcomu i Enronu. W roku 2014 Fundacja Batorego wydała film poświęcony przypadkom represji i mobbingu wobec sygnalistów w Polsce[2].


Przypisy

  1. WojciechW. Rogowski WojciechW., Ochrona sygnalistów (ang. whistleblower) jako przejaw społecznej odpowiedzialności biznesu, Centrum Studiów Antymonopolowych i Regulacyjnych (CARS), Uniwersytet Warszawski [dostęp 2015-01-15].
  2. Sygnaliści (whistleblowers) w Polsce – historia Doroty Ziry. Watchdogportal.pl.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • J. Marciniak: Przeciwdziałanie dyskryminacji w zatrudnieniu. Jak w praktyce zwalczać mobbing i inne formy dyskryminacji. WP ALPHA pro Sp. z o.o., s. 22, cyt. za: Publikacja Fundacji Batorego (materiały z seminarium: Przeciw korupcji, 19.02.2003)
  • Małgorzata Sidor-Rządkowska, cyt. za: ibidem, s.74