Wiązowna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wiązowna
Herb
Herb Wiązowny
Kościół pw. św. Wojciecha
Kościół pw. św. Wojciecha
Państwo  Polska
Województwo mazowieckie
Powiat otwocki
Gmina Wiązowna
Liczba ludności 980
Strefa numeracyjna (+48) 22
Kod pocztowy 05-462
Tablice rejestracyjne WOT
SIMC 0010100
Położenie na mapie gminy Wiązowna
Mapa lokalizacyjna gminy Wiązowna
Wiązowna
Wiązowna
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wiązowna
Wiązowna
Ziemia 52°10′22″N 21°18′08″E/52,172778 21,302222
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Strona internetowa miejscowości

Wiązownawieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie otwockim, w gminie Wiązowna. Wiązowna dzieli się na trzy sołectwa: Wiązownę Gminną, Wiązownę Kościelną oraz Osiedle Parkowe. W Wiązownie Kościelnej znajduje się przy ulicy Kościelnej kościół, wybudowany w latach 1794-1797.[1] Parafia jest pod wezwaniem św. Wojciecha.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa warszawskiego.

Bogactwem Wiązowny jest przyroda; ponad 70% jej obszaru objęte jest różnego rodzaju formami ochrony. Są to rezerwaty przyrody, Mazowiecki Park Krajobrazowy, obszar chronionego krajobrazu, które obejmują swoim zasięgiem większość terenów leśnych, łąkowych i polnych położonych w centralnej i południowej części gminy. Ochroną rezerwatową objęte są również rzeki Świder i Mienia wraz z dolinami (pow. 238 ha).

Miejscowość jest siedzibą gminy Wiązowna.

Co roku w Wiązownie odbywa się półmaraton Wiązowski.

Nierzadko spotkać można nieprawidłową odmianę nazwy miejscowości. Prawidłowo nazwa odmienia się przez przypadki jak rzeczownik (a nie przymiotnik) (np. do Wiązowny, w Wiązownie, natomiast wszelkie formy zakończone na -nej są niepoprawne)[2].

Kościół pod wezwaniem św. Wojciecha[edytuj | edytuj kod]

Znajdujący się przy ulicy Kościelnej kościół parafialny pw. św. Wojciecha powstał z fundacji właścicielki dóbr wiązowskich, miecznikowej litewskiej Marii z Lubomirskich Radziwiłłowej. Został oddany do użytku w 1797 roku. Stanął na miejscu dawnego kościółka drewnianego, wzniesionego w 1580 roku z fundacji starosty czerskiego Wojciecha Radzymińskiego. Nawa główna jest trójprzęsłowa o rzucie prostokąta i o ściętych wewnątrz narożach. Od zachodu przylega do niej kruchta z chórem, od wschodu natomiast węższe prezbiterium. Na ścianie frontowej znajduje się monumentalny, czterokolumnowy portyk joński zwieńczony trójkątnym szczytem, gdzie znajduje się oko opatrzności. W ołtarzu głównym znajduje się namalowany przez Antoniego Brodowskiego, przebywającego w Wiązownie w 1820 roku obraz "Ukrzyżowanie", na lewym bocznym ołtarzu natomiast obraz Wojciecha Gersona, przedstawiający św. Wojciecha. Freski, zdobiące ściany oraz plafon pochodzą z I połowy, ich autorem jest Zygmunt Wieniawa-Narkiewicz. Aspersorium pochodzi z końca XVIII wieku.

1 stycznia 2014 do Wiązowny przyłączono sąsiednią wieś Wiązownę Kościelną, w tym jej integralne części Annopol, Piekło, Płachta i Zdroja[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Oficjalna strona Gminy Wiązowna
  2. Słownik odmiany wyrazów, Odmiana wyrazów
  3. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2013 r. w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw niektórych miejscowości oraz ustalenia nazwy obiektu fizjograficznego (Dz. U. z 2013 r. poz. 1629)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kałuszko Jacek i Ajdacki Paweł, Otwock i okolice, Oficyna Wydawnica REWASZ, Pruszków, 2006, ISBN 83-89188-49-X.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]