Więzienie Stanowe Florydy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Więzienie Stanowe Florydy (ang. Florida State Prison), zwane też FSP lub Starke Prison jest obecnie głównym ośrodkiem karnym tego stanu. Potoczna nazwa "Starke Prison" powstała w związku z położeniem więzienia bardzo blisko tego miasta.

Więzienie zostało oficjalnie otwarte w roku 1961, aczkolwiek całkowitej jego budowy nie zakończono do roku 1968. Dzisiaj więzienie posiada maksymalny stopień stosowanych zabezpieczeń i przeznaczone jest dla szczególnie niebezpiecznych więźniów. W Starke Prison znajduje się między innymi blok dla osób skazanych na karę śmierci (Death Row) i tu też wykonuje się wyroki.

Od roku 1979, kiedy wznowiono w tym stanie wykonywanie wyroków śmierci, na pierwszym krześle elektrycznym Florydy (zbudowanym w roku 1923, po raz pierwszy użytym w 1924), do 1998 stracono 43 osoby. W roku 1999 wybudowano nowe krzesło, które użyte zostało tylko jeden raz, do egzekucji Allena Lee Davisa. Sprawa jego źle przeprowadzonej egzekucji nabrała wielkiego rozgłosu, co doprowadziło do ustanowienia możliwości wybierania przez skazanych metody uśmiercenia przez zastrzyk trucizny. Egzekucja Davisa była jak do tej pory ostatnim użyciem krzesła (które skazaniec też może wybrać). 39 skazanych morderców stracono w Starke za pomocą zastrzyku (ostatniego 12 lutego 2014 roku).