Wiaczesław Jekimow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wiaczesław Jekimow
Ekimov.jpg
Data i miejsce urodzenia 4 lutego 1966
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wyborg, ZSRR
Dyscypliny kolarstwo torowe i szosowe
Dorobek medalowy

Wiaczesław Władimirowicz Jekimow (ros. Вячеслав Владимирович Екимов, ur. 4 lutego 1966 w Wyborgu) - rosyjski kolarz torowy i szosowy reprezentujący także ZSRR, trzykrotny medalista olimpijski oraz dziesięciokrotny medalista torowych mistrzostw świata.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze sukcesy w karierze Wiaczesław Jekimow osiągnął w 1984 roku, kiedy zdobył trzy medale na torowych mistrzostwach świata juniorów: złote w drużynowym wyścigu na dochodzenie i wyścigu punktowym oraz srebrny w indywidualnym wyścigu na dochodzenie. Na rozgrywanych rok później torowych mistrzostwach w Bassano zdobył złoto indywidualnym wyścigu na dochodzenie amatorów, a wspólnie z Aleksandrem Krasnowemm Maratem Ganiejewem i Wasilijem Szpundowem zajął trzecie miejsce w drużynie. W indywidualnym wyścigu na dochodzenie zdobył jeszcze cztery medale: złote na MŚ w Colorado Springs (1986), MŚ w Lyonie (1989) i MŚ w Maebashi (1990) oraz srebrny podczas MŚ w Wiedniu (1987). Równocześnie zdobył jeszcze trzy medale w drużynie: złoto w 1987 roku, srebro w 1989 roku i brąz w 1986 roku. Ponadto na mistrzostwach w Stuttgarcie w 1991 roku Jekimow okazał się najlepszy w wyścigu punktowym.

W 1988 roku wystartował na igrzyskach olimpijskich w Seulu, gdzie wspólnie z Artūrasen Kasputisen, Dmitrijem Nielubinem i Gintautasem Umarasem zwyciężył w drużynowym wyścigu na dochodzenie. Na kolejny start olimpijski musiał poczekać 12 lat - do igrzysk w Sydney. Podczas australijskich igrzysk zdobył medal na szosie, zajmując pierwsze miejsce w indywidualnej jeździe na czas. Rosjanin bezpośrednio wyprzedził Niemca Jana Ullricha oraz Lance'a Armstronga z USA. Na tej samej imprezie wziął również udział w wyścigu ze startu wspólnego, który ukończył na 75. pozycji. Cztery lata później, podczas igrzysk olimpijskich w Atenach Jekimow zajął drugie miejsce w jeździe na czas za Tylerem Hamiltonem z USA. Dopiero w 2012 roku potwierdzono, że we krwi Amerykanina wykryto doping i odebrano mu medal. Dzięki temu Rosjanin został potrójnym mistrzem olimpijskim. W stolicy Grecji także wystartował w wyścigu ze startu wspólnego, jednak tym razem nie ukończył rywalizacji. Poza tym zwyciężył między innymi w: Tour de Normandie (1988), Mistrzostwach Zurychu (1992), Clásica de Almería (1993), Driedaagse van De Panne-Koksijde (1996 i 2000) oraz Ronde van Nederland (2003). Nigdy jednak nie zdobył medalu na szosowych mistrzostwach świata. Karierę zakończył w 2006 roku, jako zawodnik grupy Discovery Channel Pro Cycling Team.

Drużyny[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]