Wicked (musical)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wicked
Tytuł oryginalny Wicked
Muzyka Stephen Schwartz
Słowa Stephen Schwartz
Na podstawie powieści Gregory'ego Maguire
Teatr Gershwin Theatre
Data premiery Ziemia 30 października 2003
Obsada Kristin Chenoweth - Glinda
Idina Menzel - Elfaba
Norbert Leo Butz - Fijero

Wicked – musical z muzyką i słowami Stephena Schwartza na podstawie książki Winnie Holzman. Historia jest luźno oparta na powieści Wicked: Życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu Gregory'ego Maguire. Przedstawia historię opowiedzianą z perspektywy wiedźm z krainy Oz.


Streszczenie fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akt I[edytuj | edytuj kod]

Mieszkańcy Krainy Oz świętują z okazji śmierci Złej Czarownicy z Zachodu przybywa do nich Glinda. Wspomina zielonoskórą Elfabę, która stała się Złą Czarownicą. Została ona poczęta w wyniku romansu pomiędzy żoną Manczkińskiego Gubernatora a tajemniczym nieznajomym, który miał przy sobie buteleczkę zielonego eliksiru. Akcja przenosi się w przeszłość.

Obie poznały się na Uniwersytecie Sziz ("Dear Old Shiz"). Elfaba od początku stała się obiektem kpin wszystkich studentów, w tym popularnej, ale płytkiej Galindy. Została ona wysłana do Sziz, aby zaopiekować się swoją piękną, poruszającą się na wózku inwalidzkim siostrą Nesarozą, która była ulubioną córką ojca. Pomimo wzajemnej odrazy pomiędzy Elfabą a Galindą Madame Dokropna (dyrektorka szkoły) zakwaterowała je w jednym pokoju. Elfaba wykazywała wrodzony talent do magii, co spostrzegła Madame Dokropna. Według niej może być on wykorzystany przez Czarnoksiężnika z Oz. Elfaba śni o tym co ona i Czarnoksiężnik mogą osiągnąć razem ("The Wizard and I"). Galinda i Elphaba piszą do swoich domów, o tym na jaką współlokatorkę trafiły ("What is this Feeling?"). Podczas zajęć na uczelni studenci słuchają wykładu Doktora Dillamonda - jedynego zwierzęcego profesora na Uniwersytecie Sziz, który wymawia imię Galinda jako Glinda. Doktor Dillamond zdradza Elfabie, że coś sprawie, że Zwierzęta z Oz tracą swe moce mówienia ("Something Bad"). Według Eflaby tej sprawie może zaradzić tylko Czarnoksiężnik.

Galinda i Elfaba

Do Sziz przybywa Fijero (winkuski książę), który swoim beztroskim życiem kawalera wzbudza zachwyt wśród innych studentów ("Dancing Through Life"). Zakochany w Galindzie Manczkin o imieniu Boq zaprasza ją na bal, jednak ta zauroczona Fijero namawia go aby zaprosił zamiast niej Nesarozę. Nesaroza nie zdając sobie sprawy z prawdziwych motywów postępowania Galindy, mówi Elfabie, że chciałaby podziękować Galindzie. Później Galinda znajduje czarny spiczasty kapelusz, który postanawia dać Elfabie jako prezent. Elfaba mając na względzie jak Galinda uszczęśliwiła Nesarozę (nie zdając sobie sprawy z ukrytego motywu) prosi Madame Dokropną, by rozważyła ponownie wykluczenie Galindy z nauki magii. Gdy Elfaba pojawia się na przyjęciu w kapeluszu zostaje wyśmiana przez pozostałych. Stając na przekór wszystkim zaczyna sama tańczyć. Galinda mając poczucie winy dołącza do niej na znak początku ich przyjaźni. Tymczasem Boq przekonuje Nesarozę, że to nie z powodu współczucia umówił się z nią, ale dlatego, że jest "taka piękna", nie zdając sobie sprawy z uczucia jakim darzy go dziewczyna.

Elfaba zwierza się Galindzie, że jej ojciec jej nienawidzi. Gdy jej matka była w drugiej ciąży była karmiona kwiatami mlecznymi, aby uchronić się przed kolejnym zielonoskórym dzieckiem. Kwiaty te spowodowały przedwczesne narodziny Nesarozy, uczyniły kaleką i przyczyniły się do śmierci matki przy porodzie. Czując sympatię, Galinda decyduje się pomóc zmienić osobowość Elfaby czyniąc ją bardziej otwartą dla rówieśników ("Popular").

Następnego dnia Doktor Dillamond zostaje aresztowany. Nowy nauczyciel historii przynosi na wykład lwiątko zamknięte w klatce. Ma ono być częścią eksperymentu dowodzącego, że Zwierzęta trzymane w tym nowym wynalazku zwanym klatką nigdy nie nauczą się mówić. Wyjaśnia, że wkrótce wszystkie Zwierzęta niedługo staną się głupie powodując tym samym oburzenie Elfaby. Razem z Fijero kradną lwiątko i wypuszczają je na wolność. Elfaba zaczyna zakochiwać się w Fijero, co ją dziwi, gdyż uważa nie urodziła się by kochać ("I'm Not that Girl"). Madame Dokropna odnajduje ją i ogłasza, że umówiła Elfabę na spotkanie z Czarnoksiężnikiem w Szmaragdowym Grodzie. Na dworcu kolejowym Elfabę żegnają Galinda, Fijero, Nesaroza i Boq ciesząc się z jej osiągnięcia.

Gdy staje się jasne, że Boq nie jest zainteresoany Nesarozą, Galinda czuje się winna zaistniałej sytuacji i sugeruje jej, że Boq nie jest tym jedynym. Elfaba niepokoi się zostawiając swoją młodszą siostrę, lecz Nesaroza przekonuje ją, że sobie poradzi pod jej nieobecność. Aby zaimponować Fijero, Galinda ogłasza, że zmienia swoje imię na Glinda solidaryzując się z Doktorem Dillamondem. Fijero nie zauważa tego i odchodzi czym powoduje rozpacz u Glindy. Próbując pomóc koleżance Elfaba zaprasza Glindę, aby razem odwiedziły Czarnoksiężnika.

Po dniu zwiedzania Szmaragdowego Grodu ("One Short Day") Elfaba i Glinda spotykają się z Czarnoksiężnikiem. Rozmawia on z dziewczynami bez stosowania efektów specjalnych, których używa dla większości swoich gości i stara się namówić Elfabę by przyłączyła się do niego ("A Sentimental Man"). Prosi Elfabę, aby rzuciła zaklęcie lewitacji na jego małpiego sługę Chistery korzystając z starożytnej magicznej księgi Grimmerie. Elfaba rozumie treść księgi napisanej w zapomnianym języku i wyczarowuje małpie o imieniu Chistery skrzydła. Jednakże Elfaba widząc, że sprawia mu to ból domaga się aby odwrócić to zaklęcie. Niestety Madame Dokropna informuje ją, że "zaklęcia są nieodwracalne". Czarnoksiężnik pokazuje klatkę pełną skrzydlatych małp demonstrując w ten sposób potęgę Elfaby. Zdradza, że w ten sposób stworzyła dla niego idealnych szpiegów. Elfaba zdaje sobie sprawę, że to właśnie Czarnoksiężnik jest przyczyną wszystkich problemów w krainie Oz. To właśnie on ukradł mowę Zwierząt i wymyślił klatki. Elfaba jest wstrząśnięta, gdy okazuje się, że jej bohater jest przestępcą i oszustem. Czarnoksiężnik chce by Elfaba stanęła po jego stronie "tworząc naprawdę dobrego wroga" dla mieszkańców krainy Oz z wykorzystaniem jej mocy.

Elfaba zabiera księgę czarów i ucieka. Glinda biegnie za nią. Zdając sobie sprawę, że dziewczyny wiedzą za dużo o jego planach, Czarnoksiężnik wysyła Madame Dokropną i straż po Elfabę i Glindę. Dziewczynom udaje się uciec na poddasze, gdzie barykadują drzwi. Madame Dokropna ostrzega mieszkańców Oz przed "Złą Wiedźmą" i jej okropnym czynem jakiego dokonała na bezbronnych małpach. Elfaba i Glinda muszą zdecydować po której stronie staną. Ostatecznie Glinda wybiera Czarnoksiężnika i staje się ważną osobą w Oz. Elfaba zaś decyduje, że wykorzysta swoje nowo poznane moce do walki z Czarnoksiężnikiem i wierzy, że to jest dobre wyjście. Próbuje jeszcze namówić Glindę, aby się przyłączyła. Ta jednak odmawia. Elfaba rozumie i akceptuje decyzję przyjaciółki. Obie życzą sobie powodzenia. Elfaba korzystając z księgi rzuca zaklęcie lewitacji na miotłę i odlatuje nad strażnikami pałacowymi kiedy Ci wchodzą na poddasze. Ten czyn przekonuje mieszkańców Oz o jej złej naturze ("Defying Gravity").

Akt II[edytuj | edytuj kod]

Julia Murney w roli Elfaby

Kilka miesięcy później sprzeciw Elfaby względem Czarnoksiężnika zaowocował tytułem "Złej Czarownicy z Zachodu". Propaganda ze strony Pałacu Czarnoksiężnika przekonuje obywateli, że Elfaba jest tak nieczysta, że czysta woda może ją stopić. Glinda nadal uwielbiana przez wszystkich, została asystentką Czarnoksiężnika i zaręczyła się z Fijero ("Thank Goodness").

Tymczasem Elfaba szukając schronienia pojawia się w swoim starym domu - rezydencji Gubernatora Manczkinlandii. Okazuje się, że Nesaroza została nowym gubernatorem. Ubolewa ona, że ich ojciec "umarł ze wstydu" po tym jak Elfaba przeciwstawiła się Czarnoksiężnikowi. Krytykuje ją, że nie używa swoich mocy by pomóc swojej siostrze. Elfaba czując się winna rzuca czar na buty Nesarozy zamieniając je w czerwone trzewiki umożliwiające jej chodzenie. Nesaroza wzywa Boqa, który opłakuje, że stała się ona "Zła" tak jak Elfaba zabierając Manczkinom ich prawa i zabraniając wyjeżdżać z Manczkinlandu. Nesaroza wyjaśnia, że zrobiła to aby zatrzymać przy sobie Boqa, lecz teraz jest pewna, że przy niej zostanie, gdy nie jest już kaleką. Mimo tego Boq nalega, że powinien być wolny, by móc być z Glindą.

Zraniona i wściekła Nesaroza próbuje rzucić zaklęcie z księgi Grimmerie, aby Boq stracił dla niej serce. Jednak nie będąc doświadczona jak jej siostra sprawia, że Boq dosłownie traci serce. Gdy Elfaba próbuje go ratować, Nesaroza orientuje się, że samotność i smutek doprowadziły ją do złych czynów. Boi się, że zasłużyła na swój niesławny nowy tytuł "Złej Czarownicy ze Wschodu". Elfaba mówi, że nic nigdy nie będzie wystarczające dla niej i opuszcza ją na dobre, mimo usilnych jej próśb. Boq budzi się jest przerażony odkrywając, że Elfaba zamieniła go w Blaszanego Człowieka, aby mógł żyć bez serca. Nesaroza obarcza całą winą swoja siostrę. Boq ucieka w strachu wierząc, że Elfaba przeklęła go za porzucenie siostry.

Elfaba postanawia wrócić do Pałacu Czarnoksiężnika i uwolnić skrzydlate małpy. Ten jednak próbuje odzyskać jej przychylność zwracając im wolność. Opowiada jej o tym jak mieszkańcy Oz okrzyknęli go Wspaniałym Czarnoksiężnikiem, gdy pierwszy raz przybył do Oz. Mówi, że ona także może być uwielbiana przez wszystkich jeżeli stanie po jego stronie ("Wonderful"). Elfaba odrzuca propozycję po tym jak znajduje niemego Doktora Dillamonda pomiędzy małpami. Podczas próby ucieczki wpada na Fijero, który ucieka razem z nią, potwierdzając tym samym, że swoją miłość. Glinda będąc świadkiem tego zdarzenia czuje się zdradzona przez tych, którzy byli jej najbliżsi (repryza "I'm Not that Girl"). Gdy Glina stwierdza, że Elfaba może być zwabiona przez plotkę, że Nesaroza jest w niebezpieczeństwie, Madame Dokropna przywołuje tornado, które przynosi ze sobą dom Dorotki do krainy Oz i ląduje na Nesarozie - zabijając ją. W tym czasie Fijero i Elfaba wyznają sobie miłość ("As Long as You're Mine"). Elfaba wyczuwa, że jej siostra jest w niebezpieczeństwie. Przed tym jak wyrusza jej na pomoc, Fijero zdradza jej, że jego rodzina ma pusty zamek daleko stąd. Obiecuje jej, że może się tam ukryć a on tam do niej dołączy. Odlatuje do Nesarozy, lecz jest już za późno. Elfaba zostaje pojmana przez straż Pałacu. Gdy przybywa Fijero udaje się jej uciec, lecz on sam zostaje pojmany. Straże ciągną go na pole kukurydzy, gdzie ma być torturowany a nawet zamordowany, chyba że zdradzi miejsce pobytu Elfaby. W zamku Elfaba próbuje rzucić zaklęcie, które uratuje Fijero. Będąc w przekonaniu, że jej się nie udało, zaczyna akceptować swoją reputację "Złej" ("No Good Deed").

Dorotka, Strach na wróble, Boq - teraz Blaszany Drwal i Tchórzliwy Lew zostają wysłani, by zabić Elfabę i przynieść jej różdżkę Czarnoksiężnikowi ("March of the Witch Hunters"). Okazuje się, że Tchórzliwy Lew, to małe lwiątko, które kiedyś uwolnili Elfaba i Fijero. Boq twierdzi, że Lew przez nią stał się tchórzem, gdyż nie pozwaliła mu walczyć o swoje sprawy. Tymczasem Elfaba pojmuje i więzi Dorotkę. Odmawia jej wypuszczenia dopóki nie odda srebrnych trzewików Nesarozy - jedynej rzeczy, która została jej po siostrze. Glinda udaje się do zamku Elfaby i ostrzega ją przed kłopotami oraz namawia by wypuściła Dorotkę. Chociaż Elfaba odmawia, dwie przyjaciółki wybaczają sobie nawzajem wszystkie krzywdy, uznając, że obie popełniły błędy. Glinda składa Elfabie obietnicę, na jej prośbę, że nie oczyści nigdy jej imienia, przejmie władzę w Oz i pozwoli jej zniknąć. Aby jej to ułatwić Elfaba wręcza Glindzie księgę Grimmerie. Dwie przyjaciółki po raz ostatni się obejmują przed rozstaniem na zawsze przyznając się, że są tym kim są, bo tak dobrze się znają ("For Good"). Natychmiast po tym jak Dorotka oblewa Elfabę wiadrem wody, wiedźma ulega całkowitemu stopieniu. Glinda nie wiedząc co właśnie się stało zauważa, że wszystko co zostało po jej przyjaciółce, to jej czarny kapelusz i fiolka zielonego eliksiru. Po powrocie do Szmaragdowego Grodu Glinda zauważa, że Czarnoksiężnik posiada identyczną buteleczkę. Okazuje się, że Czarnoksiężnik był tajemniczym nieznajomym, z którym romansowała matka Elfaby i jest jej biologicznym ojcem. Madame Dokropna przypuszcza, że Elfaba posiadła swoje specjalne moce, gdyż była dzieckiem Oz i zewnętrznego świata. Glinda rozkazuje Czarnoksiężnikowi opuścić Oz i każe aresztować Madame Dokropną. Akcji osiąga moment początku przedstawienia.

W zamku Elfaby pojawia się Fijero, który został zamieniony w Stracha na Wróble, gdy Elfaba rzucała na niego zaklęcia ochronne przed strażnikami Czarnoksiężnika na polu kukurydzy. Otwiera klapę w podłodze, gdzie Elfaba schroniła się po tym jak upozorowała swoją śmierć. Gdy Elfaba i Fijero opuszczają Oz na zawsze Glinda kontynuuje gorzkie świętowanie z obywatelami Oz ("Finale").

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Obsada musicalu z Omaha Orpheum Theater (12 czerwca 2011)
Postać Oryginalna broadwayowska obsada Broadway: zastępstwo Oryginalna obsada na West Endzie West End: zastępstwo
Glinda Kristin Chenoweth Jennifer Laura Thompson
Megan Hilty
Kate Reinders
Kendra Kassebaum
Annaleigh Ashford
Alli Mauzey
Erin Mackey
Katie Rose Clarke
Helen Dallimore Dianne Pilkington
Louise Dearman
Elfaba Idina Menzel Shoshana Bean
Eden Espinosa
Ana Gasteyer
Julia Murney
Stephanie J. Block
Kerry Ellis
Marcie Dodd
Nicole Parker
Dee Roscioli
Mandy Gonzalez
Teal Wicks
Idina Menzel Kerry Ellis
Alexia Khadime
Rachel Tucker
Fijero Norbert Leo Butz Taye Diggs
Joey McIntyre
Derrick Williams
David Ayers
Sebastian Arcelus
Aaron Tveit
Andy Karl
Kyle Dean Massey
Adam Garcia
Oliver Tompsett
Lee Mead
Czarnoksiężnik z Oz Joel Grey George Hearn
Ben Vereen
David Garrison
Lenny Wolpe
Nigel Planer Desmond Barrit
Sam Kelly
Clive Carter
Madame Dokropna Carole Shelley Rue McClanahan
Carol Kane
Jayne Houdyshell
Miriam Margolyes
Rondi Reed
Miriam Margolyes Susie Blake
Harriet Thorpe
Julie Legrand
Nesaroza Michelle Federer Jenna Leigh Green Katie Rowley Jones Caroline Keiff
Natalie Anderson
Boq Christopher Fitzgerald Robb Sapp James Gillan George Ure
Doktor Dillamond William Youmans Sean McCourt
Timothy Britten Parker
Martin Ball

Lista utworów[edytuj | edytuj kod]

Akt I[edytuj | edytuj kod]

 • No One Mourns the Wicked – Glinda, Ojciec wiedźm (Frex), Matka wiedźm (Melena), Położna, Ozianie, Tajemniczy nieznajomy
 • Dear Old Shiz – Glinda, Studenci
 • The Wizard and I – Madame Dokropna, Elfaba
 • What is this Feeling? – Galinda, Elfaba, Studenci
 • Something Bad – Doktor Dillamond, Elfaba
 • Dancing Through Life – Fijero, Galinda, Boq, Nesaroza, Elfaba, Studenci
 • Popular – Galinda
 • I'm Not that Girl – Elfaba
 • One Short Day – Elfaba, Glinda, Mieszkańcy Szmaragdowego Grodu
 • A Sentimental Man – Czarnoksiężnik
 • Defying Gravity – Elfaba, Glinda, Straże, Mieszkańcy

Akt II[edytuj | edytuj kod]

 • Thank Goodness – Glinda, Madame Dokropna, Mieszkańcy Szmaragdowego Grodu
 • The Wicked Witch of the East – Nesaroza, Elfaba, Boq
 • Wonderful – Czarnoksiężnik, Elfaba
 • I'm Not That Girl (reprise) – Glinda
 • As Long as You're Mine – Elfaba, Fijero
 • No Good Deed – Elfaba
 • March of the Witch Hunters – Boq, Mieszkańcy
 • For Good – Elfaba, Glinda
 • Finale – Wszyscy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]