Wielecki Staw

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wielecki Staw
Położenie
Państwo

 Polska

Region

Wzgórza Bukowe
- dolina Płoni

Wysokość lustra

32 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

2,65 ha

Wymiary
• max długość
• max szerokość


360 m
300 m

Hydrologia
Rzeki zasilające

Kłobucki Potok

Rzeki wypływające

Kłobucki Potok

Rodzaj jeziora

staw

Położenie na mapie gminy Stare Czarnowo
Mapa konturowa gminy Stare Czarnowo, blisko centrum na prawo u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Wielecki Staw”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Wielecki Staw”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej nieco na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Wielecki Staw”
Położenie na mapie powiatu gryfińskiego
Mapa konturowa powiatu gryfińskiego, blisko górnej krawiędzi po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Wielecki Staw”
Ziemia53°19′37″N 14°46′27″E/53,326944 14,774167

Wielecki Staw (niem. Wendsche See, Windsche See; po 1870 roku: Winschel See) – sztucznie zbudowany zbiornik, o powierzchni 2,65 ha, w gminie Stare Czarnowo, na pograniczu południowo-wschodniego Szczecina, w bliskim sąsiedztwie sztucznych zbiorników na Płoni: Staw Klasztorny i Staw Cysterski.

Położony około 0,4 km na zachód od drogi krajowej nr 3, na wschodnim obrzeżu Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa”.

Przez staw przepływa Kłobucki Potok. Długość rozwiniętej linii brzegowej wynosi ponad 2 km. Na północno-wschodnim brzegu, w latach 1956-64 istniał rezerwat przyrody Nad Wieleckim Stawem (4,0 ha), chroniący fragment lasu dębowo-sosnowo-bukowego. Pochodzenie nazwy niemieckiej Wendsche See: Jezioro Wendyjskie, od Wendów, czyli Jezioro Słowiańskie[1].

Wokół obejście znakowanym szlak turystyczny czarny czarnym turystycznym Szlakiem przez Wielecki Staw.

1,0 km na północny zachód Sosnówko, część osiedla Szczecin Śmierdnica, dawna wieś, wymieniona w dobrach cystersów z Kołbacza.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Encyklopedia Szczecina, Tom II, praca zbiorowa pod red. T. Białeckiego. Szczecin: Uniwersytet Szczeciński, Instytut Historii, Wydział Historii Pomorza Zachodniego, 2000, s. 603. ISBN 83-7241-089-5.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]