Wielka Encyklopedia Powszechna PWN

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wielka Encyklopedia Powszechna PWN
PWN Encyclopedia.jpg
Autor redakcja
Miejsce wydania Polska
Język polski
Data I wyd. 19621969, 1970
Wydawca Państwowe Wydawnictwo Naukowe
Typ utworu encyklopedia
WEP PWN, tom 9, s. 104 i insert

Wielka Encyklopedia Powszechna PWNpolska encyklopedia powszechna wydana w latach 19621970 w Warszawie przez Państwowe Wydawnictwo Naukowe.

Encyklopedia została wydana w 12 woluminach (13, suplement, w 1970), objętości ok. 2000 arkuszy wydawniczych i nakładzie 178 000 egz.; zawiera 75 tys. haseł, 12 tys. ilustracji, 200 kolorowych i 650 czarno-białych ilustrowanych insertów i 120 kolorowych map na 10715 stronach; mimo powszechnej w czasach PRL cenzury była szeroko dyskutowana społecznie, wydany w wyniku dyskusji suplement zawiera 1,5 tys. dodatkowych haseł; do 2005 największa polska encyklopedia powszechna wydana po II wojnie światowej.

Wydawnictwo PWN podjęło inicjatywę wydania encyklopedii uniwersalnych w roku 1956 – wydano Małą Encyklopedię Powszechną PWN (1959 r.) oraz A–Z Encyklopedię Popularną PWN (1962 r.)[1]. Inicjatywę wydania encyklopedii podjęto w lipcu 1957[1]; początkowo zamierzano wydać encyklopedię w 8 tomach, a następnie w 12. W ciągu 14 miesięcy przygotowano listę haseł, pierwszy tom ukazał się po kolejnych 16 miesiącach, w grudniu 1962.

Nad encyklopedią pracowało ponad 2 tys. autorów, około 1 tys. recenzentów i konsultantów oraz prawie 100 redaktorów; pracami kierowała Rada Naukowa powołana przez Polską Akademię Nauk i Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego, którą kierował prof. Tadeusz Kotarbiński. W kwestiach społeczno-politycznych encyklopedia opierała się na doktrynie marksistowsko-leninowskiej.

Hasło "Obozy koncentracyjne hitlerowskie"[edytuj | edytuj kod]

Sztandarowym przykładem żywego zainteresowania społeczeństwa treściami zawartymi w Encyklopedii była burzliwa dyskusja dotycząca hasła "Obozy koncentracyjne hitlerowskie", które znajdowało się w wydrukowanym i rozkolportowanym już wśród subskrybentów tomie VIII wydanym w 1966 r. Hasło to, w nowej redakcji z grudnia 1968, wydrukowane na osobnym arkusiku przeznaczonym do włożenia w stosowne miejsce, miało pełnić funkcję erraty[2] i zostało bezpłatnie rozesłane wszystkim nabywcom (subskrybentom) Encyklopedii poprzez dodanie go do rozprowadzanego w 1969 tomu XI. Ponadto, znalazło się ono w "Suplemencie" (tom XIII, 1970 r.).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Wielka Encyklopedia Powszechna PWN. T. 1: A–Ble. Warszawa: PWN, 1962–1970, s. VII.
  2. Do na nowo zredagowanej treści dodano stosowny komunikat "Od Wydawnictwa", w którym napisano m.in.:
    Quote-alpha.png
    W tomie VIII (...) zostało zamieszczone hasło "obozy koncentracyjne hitlerowskie", w którym się znalazły poważne błędy. Hasło to spotkało się z uzasadnioną krytyką. (...) Brak informacji o męczeństwie i stratach narodu polskiego (...) sprawił, że obraz martyrologii narodu polskiego i obywateli polskich innych narodowości został zniekształcony. (...) Rzetelne zaznajomienie czytelnika z problemem obozów hitlerowskich jest szczególnie ważne wobec fałszerstw zawartych niektórych publikacjach (również encyklopedycznych) krajów kapitalistycznych oraz w obliczu sojuszu Izraela z NRF (...)