Wielki Kanion Kolorado

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Wielki Kanion z kosmosu

Wielki Kanion, Wielki Kanion Koloradoprzełom rzeki Kolorado w stanie Arizona w USA przez Płaskowyż Kolorado. W obecnym kształcie Wielki Kanion ma 446 km długości i osiąga głębokość (Granite Gorge – Wąwóz Granitowy) do około 1600 m. Szerokość waha się od ok. 800 m (pod punktem widokowym Toroweap na North Rim – Północnej Krawędzi) do 29 km w najszerszym miejscu. Jest to największy przełom rzeki na świecie (jednak nie najgłębszy).

Obszar ten stanowi park narodowyGrand Canyon National Park.

Budowa geologiczna[edytuj | edytuj kod]

Kanion wykształcony jest głównie w łupkach, a także iłołupkach, wapieniach, piaskowcach i granitowych intruzjach. W kanionie tym można dostrzec przekrój geologiczny od proterozoiku (w prekambrze) po trias (era mezozoiczna). Każda seria warstw skalnych ma inny odcień. Skały osadowe kanionu obfitują w skamieniałości, od pierwotnych glonów do drzew, od morskich muszli po szczątki dinozaurów.

Istnieją różne hipotezy na temat powstania kanionu. najbardziej rozpowszechniona mówi o tym, że proces powstawania był wydłużony w czasie, Według niej kanion zaczął powstawać w zachodniej części obecnego przebiegu 17 mln lat temu, natomiast wschodni kraniec ukształtował się 5-6 mln lat temu. W następnych milionach lat trwało wcinanie się wgłębne rzeki i pogłębianie kanionu, przy zachowaniu jego długości[1]. Według tej wersji rzeka Kolorado żłobiła kanion w miarę jak płaskowyż Kolorado się podnosił. Inna wersja mówi o tym, że cały kanion ukształtował się w przeciągu bardzo krótkiego czasu, nawet kilku dni[2].

Przed wybudowaniem w 1963 r. zapory wodnej Glen Canyon rzeka niosła przez kanion dziennie 500 000 ton osadu, obecnie zaś 80 000 ton.

Platforma widokowa Skywalk[edytuj | edytuj kod]

28 marca 2007 dokonano uroczystego otwarcia szklanego pomostu nad zachodnią częścią Wielkiego Kanionu (Grand Canyon West). To "najwyższy balkon" na świecie. Usytuowany jest on na wysokości 1.219 m nad ziemią. Otwarcie atrakcji dla publiczności odbyło się kilka dni później. Za 29,5 USD/osoby (03.2009) (plus ok. 30USD za wykupienie trasy turystycznej) zainteresowani mają możliwość podziwiać otwierającą się pod nimi przepaść Wielkiego Kanionu, oddzieleni od niej jedynie przezroczystą taflą szkła. Szklana platforma widokowa Skywalk uznawana jest za cud inżynierii; kosztowała 30 mln dolarów i ma kształt podkowy wystającej na ponad 20 metrów od krawędzi urwiska, które opada pionowo w dół na głębokość 1.220 metrów. Znajduje się 144 km w prostej linii na zachód od Parku Narodowego Wielkiego Kanionu, odwiedzanego co roku przez 4,1 mln turystów, na terenach rezerwatu Indian Hualapai w Arizonie. Na platformie nie wolno wykonywać zdjęć (aparaty fotograficzne i telefony komórkowe przekazywane są do depozytu). Zdjęcia wykonywane są wyłącznie przez osoby upoważnione i dostępne za odpłatnością.

Skywalk został zaprojektowany przez pracownię architektoniczną MRJ Architects, a jego rozwiązaniem konstrukcyjnym zajęła się firma Lochsa Engineering. Szkło, z którego zrobiono szklaną podkowę sprowadzono z niemieckich zakładów, specjalizujących się w produkcji szkła strukturalnego na potrzeby unikatowych projektów budowlanych na całym świecie. Według architekta Marka Johnsona, Skywalk udźwignie jednocześnie 120 osób i wytrzyma wiatry wiejące w Kanionie z prędkością 160 km na godzinę. Pomost wyposażono również w system amortyzujący, aby nie wpadał w drgania powodowane przemieszczeniem się po nim ludzi[3][4].

Plik wideo Wielki Kanion

Wielki Kanion Kolorado z lotu ptaka, 1993

Problem z odtwarzaniem pliku? Zobacz Pomoc.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Commons in image icon.svg

Przypisy

  1. Jak powstał Wielki Kanion? Wiedza i Życie nr 4, 2008, str. 14, na bazie Science marzec, 2008
  2. Grzegorz Jasiński: Wielki Kanion Kolorado mógł powstać... w kilka dni. RMF24. [dostęp 11.07.2014].
  3. Szklany pomost nad Wielkim Kanionem Kolorado, Onet.pl, 22.03.2007 [1]
  4. Najwyższy balkon świata dla odważnych, Dziennik, 22.03.2007

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]