Wierka Serdiuczka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wierka Serdiuczka
Verka Serduchka ESC 2007.JPG
Wierka Serdiuczka podczas koncertu Eurowizja 2007
Imię i nazwisko Andrij Mychajłowycz Danyłko
Data i miejsce urodzenia 2 października 1973
Połtawa, Ukraina
Pochodzenie  Ukraina
Gatunek pop, dance, folk
Zawód piosenkarz, satyryk
Aktywność od 1998
Wytwórnia płytowa CD Land
Strona internetowa

Andrij Mychajłowycz Danyłko, ukr. Андрій Михайлович Данилко, ros. Андрей Михайлович Данилко (ur. 2 października 1973 w Połtawie na Ukrainie) – ukraiński piosenkarz wykonujący muzykę pop, dance i folk, występujący jako drag queen pod żeńskim pseudonimem Wierka Serdiuczka (ukr. Вєрка Сердючка, ang. Verka Serduchka).

Jego sceniczna kreacja jest ekstrawagancką i krzykliwą kobietą. Jej występy i utwory utrzymane są w prześmiewczym i żartobliwym tonie, wiele z nich nawiązuje do piosenek ludowych. Artysta występuje na scenie przebrany za kobietę: nosi futro, szpilki, ostry makijaż. Jak sam twierdzi, stara się w ten sposób obnażyć słabości kobiet z ukraińskiej prowincji: nieznających języków obcych i słabo wykształconych, ale pewnych siebie i skorych do wszelkiego rodzaju rozrywek.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Danyłko aktorstwem zainteresował się już w szkole podstawowej, a będąc w ósmej klasie wystąpił w miejscowym teatrze. Następnie uczył się w technikum. Jego pseudonim artystyczny został wymyślony podczas studenckiego konkursu kabaretowego, a powstał z połączenia przypadkowo wybranego imienia Wierka z nazwiskiem jego koleżanki z klasy, Ani Serduk. Danyłko pierwszy raz wystąpił jako Wierka Serdiuczka w 1989 roku w Połtawie.

Postać Wierki przedstawiona została szerszemu gronu po raz pierwszy w 1993 roku w ramach konkursu Humoryna. Kreacja ta od razu zdobyła serca publiczności[według kogo?]. Wówczas został też laureatem konkursu Wsesmich-93 w Kijowie. Dzięki temu występowi zdobył popularność na Ukrainie, zaczął występować na scenach innych miast, a także w reklamach. W roku 1995 Danyłko rozpoczął naukę na uczelni estradowo-cyrkowej w Kijowie, gdzie kształcił swój talent wokalny.

Debiutancka płyta Wierki, Ja rożdiena dla liubwi, ukazała się w 1998 roku. Kolejna, pt. Hop-hop, została wydana w roku 2002, a tytułowa piosenka stała się przebojem. Następne płyty, m.in. Chita Drita i Cha-ra-Szo, umocniły pozycję Serdiuczki na wschodnim rynku, a piosenki takie jak "Pyrożok" czy "Popała na lubow’" cieszyły się dużą popularnością[potrzebne źródło]. Artysta wydał także płytę z muzyką ambientową, sygnowaną jednak swoim prawdziwym nazwiskiem.

W roku 2005 Wierka Serdiuczka nawiązała współpracę z Michałem Wiśniewskim, który pod pseudonimem Renia Pączkowska nagrał płytę 1...2...3... Próba mikrofonu z piosenkami Wierki w nowych aranżacjach i z polskimi tekstami. Promujący płytę teledysk "Hop hop hop" zagościł na antenie kilku polskich stacji telewizyjnych, m.in. 4fun.tv, choć cały album nie okazał się sukcesem komercyjnym.

Przełomem okazał się Konkurs Piosenki Eurowizji w 2007 roku, do którego Wierka zakwalifikowała się z nagraniem "Dancing" (tytuł zmieniono później na "Dancing Lasha Tumbai"). Tekst piosenki spowodował kontrowersje z powodu rzekomych antyrosyjskich podtekstów, w postaci powtarzanego zwrotu "I want to see Russia goodbye". Danyłko oświadczył, że w rzeczywistości nie śpiewa "Russia goodbye", ale "Lasha tumbai", a słowa te pochodzą z języka mongolskiego. Znawcy stwierdzili jednak, że wyrażenie "Lasha tumbai" nie oznacza nic w tym języku, a część środowisk ukraińskich domagała się odwołania tej kandydatury. Ostatecznie Wierka zajęła w konkursie 2. miejsce, wyprzedziła ją jedynie Marija Šerifović z Serbii. Singel "Dancing Lasha Tumbai" osiągnął względny sukces na europejskich listach przebojów i trafił na album Dancing Europe.

Wierka wydała kolejną płytę DoReMi DoReDo w 2008 roku i wylansowała następne przeboje, w tym "Kiss Please" oraz "I Am Eurovision Queen".

W 2011 roku nagrała piosenkę "Smajlik" (uśmiech), która jest popularna w kilku rosyjskich programach[potrzebne źródło].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy[edytuj | edytuj kod]

 • 1998: Я рождена для любви (Ja rożdiena dla liubwi)
 • 2002: Гоп-гоп (Hop-hop)
 • 2003: Чита дрита (Czita drita)
 • 2003: Ха-ра-шо (Cha-ra-szo)
 • 2004: Жениха хотела (Żenicha chotieła)
 • 2005: После тебя (Posle tiebia) - jako Andrij Danyłko
 • 2006: Новые песни Верки Сердючки (Nowyje piesni Wierki Serdiuczki)
 • 2006: Тралі-Валі (Trali-Wali)
 • 2007: Dancing Europe
 • 2008: DoReMi DoReDo
 • 2011: Alles Gut Mamba

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]