Wikipedia:Administratorzy/Odbieranie uprawnień

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Skrót: WP:OUA

link= Ta strona opisuje zasadę polskojęzycznej Wikipedii. Jest powszechnie uznawana za standard, który wszyscy uczestnicy projektu powinni zachowywać. Śmiało edytuj tę stronę, ale najpierw upewnij się, że Twoje zmiany odzwierciedlają konsensus.

Społeczność Wikipedii nadaje od 2004 roku uprawnienia administratorskie użytkownikowi po przejściu procedury przyznawania uprawnień. Społeczność wypracowała także przypadki, gdy uprawnienia te są odbierane. Użytkownik może także sam zrezygnować z uprawnień administratorskich.

Nieaktywność w projekcie[edytuj | edytuj kod]

Administratorzy, którzy przez rok nie dokonają edycji w przestrzeni głównej Wikipedii, tracą automatycznie uprawnienia. Dwa tygodnie przed upływem tego okresu na adres e-mail użytkownika wysłana zostanie informacja o zagrożeniu utratą uprawnień.

Procedura odbierania uprawnień nieaktywnym administratorom:

  1. Za termin nieaktywności administratora przyjmuje się okres 365 pełnych dni liczony od ostatniej edycji.
  2. Dwa tygodnie przed terminem nieaktywności wysyłany jest e-mail z informacją o zagrożeniu utratą uprawnień do nieaktywnego administratora przez innego administratora. Zostawiana jest także wiadomość na stronie dyskusji wikipedysty.
  3. Jeśli nieaktywny administrator do wyznaczonego terminu nie dokona żadnej edycji w przestrzeni głównej, na Meta-Wiki zostaje złożony wniosek o odebranie uprawnień przez innego administratora lub steward sam odbiera uprawnienia bez wniosku.
  4. Następnie po odebraniu uprawnień przez stewarda, zostaje zostawiona wiadomość na stronie dyskusji wikipedysty z informacją o odebraniu uprawnień administratora.
  5. Administrator listy dyskusyjnej administratorów wypisuje z niej byłego administratora Wikipedii.
  6. Gdyby 2 tygodnie przed terminem nieaktywności nie został wysłany e-mail z wiadomością, odebranie uprawnień następuje dokładnie 2 tygodnie po wysłaniu tejże wiadomości.

Koordynacja procesu odbierania uprawnień jest przedstawiana na stronie Wikipedia:Administratorzy/Odbieranie uprawnień/Nieaktywność

Nieaktywny e-mail[edytuj | edytuj kod]

Każdy administrator ma obowiązek podać aktywny adres e-mail w preferencjach, umożliwiając w ten sposób kontakt osobom, które zostały zablokowane. Niepodanie aktywnego adresu skutkuje pozbawieniem uprawnień.

Decyzja arbitrażowa[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z przyjętą przez społeczność Polityką arbitrażu, w wyniku ostatecznej decyzji (werdyktu) Komitet Arbitrażowy jako jeden ze środków może zastosować odebranie uprawnień administratorskich.

Sytuacja awaryjna[edytuj | edytuj kod]

W nagłych przypadkach stwierdzenia działania na szkodę projektu (np. istnieje podejrzenie przejęcia konta, poprawne hasła są masowo usuwane), składany jest pilny wniosek (tzw. procedura emergency desysop) do stewardów na kanale IRC #wikimedia-stewards o odebranie uprawnień administratora.

Zrzeczenie się uprawnień / Wniosek o odebranie[edytuj | edytuj kod]

Do zgłaszania próśb o odebranie uprawnień służy strona Steward requests/Permissions na Meta-Wiki – w nagłówku sekcji jest zawarta instrukcja jak złożyć prośbę. Zmiany uprawnień dokonywane przez stewardów widoczne są w rejestrze na Meta.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]