Skrót: WP:OWN

Wikipedia:Czyją własnością są artykuły

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Poniższa strona to propozycja zalecenia edycyjnego. Może zostać ona w każdej chwili przez kogokolwiek zmieniona na podstawie wniosków zawartych w dyskusji, dopóki nie zostanie osiągnięty konsensus. Wszelkie odniesienia i linki do tej strony nie powinny jej opisywać jako zawierającej obowiązujące reguły lub zalecenia.
Text document with red question mark.svg W skrócie: Artykuły (ani szablony, ani inne elementy Wikipedii) nie są Twoją własnością. Jeśli utworzysz artykuł, inni będą go edytować i nie należy ich przed tym powstrzymywać

Strona dotyczy kontroli nad treścią artykułu – na odrębnej stronie opisane zostały kwestie praw autorskich do artykułów

Cała treść Wikipedii (włączając w to artykuły, kategorie, szablony i inne) tworzona i redagowana jest wspólnie. Nikt nie ma prawa zachowywać się tak, jakby był właścicielem konkretnego artykułu.

Omówienie[edytuj | edytuj kod]

Wielu uczestników projektu czuje się odpowiedzialnymi za materiał, który wprowadzili. Wiele osób dodaje utworzone przez siebie strony do listy obserwowanych. Być może są ekspertami z danej dziedziny, a może po prostu pilnują artykułu. Jednak w momencie, w którym czujność zmienia się w zaborczość, łamane są zasady. Założenie, że artykuł ma właściciela jest jednym z częstych nieporozumień dotyczących Wikipedii.

Nie możesz powstrzymać nikogo przed edytowaniem „Twojego” artykułu. Gdy dodałeś go do Wikipedii staje się on wspólną własnością, a pod każdym oknem edycji przeczytasz:

Zapisując zmiany wyrażasz nieodwołalną zgodę na udostępnianie Twojego wkładu na licencjach CC-BY-SA 3.0 i GFDL oraz na wykorzystanie go w dowolnej formie, pod warunkiem podania przynajmniej hiperłącza lub adresu URL do strony, na której powstała treść.

Zgodnie z warunkami tych licencji:

Jeśli nie chcesz, aby Twój tekst mógł być zmieniany przez każdego oraz rozpowszechniany, nie umieszczaj go tutaj.

Każdy (nie tylko współautorzy artykułu) ma prawo wycofywać edycje będące wandalizmami, wątpliwe pod względem weryfikowalności, czy też w inny sposób niezgodne z zasadami Wikipedii.

Chociaż nikt nie może „posiadać” artykułu, jest jednak ważne, aby szanować pracę i pomysły poprzednich redaktorów. Jeśli usuwasz, albo przerabiasz dużo treści, szczególnie napisanej przez jedną osobę, znacznie lepiej jest pracować wspólnie z tą osobą, a nie wbrew niej, nawet, jeśli według Ciebie zachowuje się jak jedyny właściciel artykułu.

Użycie podpisów[edytuj | edytuj kod]

Treści umieszczonej w przestrzeni głównej Wikipedii nigdy nie podpisujemy. Wkład wszystkich edytorów wraz z ich nazwami można zobaczyć w historii artykułu. Z drugiej strony wszędzie gdzie bierzemy udział w dyskusji czy głosowaniu, należy się podpisać.

Edytowanie grupowe[edytuj | edytuj kod]

Czasami zdarza się, że jednym artykułem opiekuje się kilka osób. Liczne wikiprojekty określają na stronie dyskusji artykułów, że dany artykuł należy do obszaru zainteresowania tego projektu. Jednak fakt, że wokół artykułu istnieje taka forma współpracy nie może uzasadniać zakazu, czy niechęci wobec innych autorów, którzy zechcą wprowadzić zmiany w artykule[1].

Edytorzy powinni mieć jednak na uwadze zdanie wikiprojektów i nie dokonywać masowych niekonsultowanych zmian wbrew wcześniej wypracowanym w ramach wikiprojektów rozwiązaniom, dotyczącym np. standaryzacji formy artykułów.

Rozwiązywanie konfliktów wokół własności artykułów[edytuj | edytuj kod]

Jak przy wszystkich konfliktach należy zachować chłodne nastawienie i zakładać dobrą wolę.

Bardzo często edytorzy oskarżani o traktowanie artykułów jako ich własności nie zdają sobie z tego sprawy. Wielu może po prostu zakładać, że bronią artykułu przed niewpożądanymi zmianami. Wprowadzane zmiany należy wyjaśniać spokojnie i merytorycznie.

Inni mogą próbować forsować swój punkt widzenia i nie przestrzegać zasady neutralności. Tutaj warto szczególnie pamiętać, że w Wikipedii chodzi o:

bezstronne prezentowanie różnych poglądów bez wskazywania, który z nich jest słuszny

W wyjaśnianiu sprawy należy unikać oskarżeń, ataków i spekulacji co do motywacji innego edytora.

Dobrym miejscem do poszukiwania rozwiązań są:

  • strony dyskusji artykułów
  • strony dyskusji wikiprojektów

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Anglojęzyczna Wikipedia określa tego typu „spółdzielnie” jako „tag teaming”, por. en:Wikipedia:Tag team.