Wikipedia:Encyklopedyczność - naukowcy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Poniższa strona prezentuje informacje na temat encyklopedyczności artykułów związanych z biografiami pracowników nauki. Zalecenia dotyczą uczelni publicznych i niepublicznych, ich jednostek i oddziałów PAN.

Poprzez analogię stopni i tytułów naukowych dotyczą również zagranicznych naukowców.

Encyklopedyczność haseł biograficznych naukowców[edytuj | edytuj kod]

Dana biografia naukowca jest encyklopedyczna, jeśli osoba uzyskała

Jako zalecenie Wikipedii uznano, że encyklopedyczni są również:

Pozycje rektora, prorektora, dziekana, prodziekana i pozostałe stopnie i honorowe tytuły naukowe (włączając w to doktorat honoris causa) nie stanowią przesłanek do encyklopedyczności same z siebie. W przypadku biogramów ludzi nauki stosowane mogą być także zasady i zalecenia encyklopedyczności innych grup zawodowo-społecznych (np. piłkarzy, literatów, działaczy politycznych).

Stanowiska nauczycieli akademickich, stopnie i tytuły naukowe w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Typowe drogi zmian stanowisk na polskich uczelniach: strzałki niebieskie – ścieżka awansu; strzałki czerwone – degradacja w wypadku niespełnienia ustawowych wymagań w odpowiednim czasie. Zob. uwagi w Dyskusja Wikipedii:Encyklopedyczność - naukowcy#Zgłoś błąd

Przebieg prac[edytuj | edytuj kod]

Prace normalizacyjne prowadzono na stronie dyskusji tej strony. Niniejsze zalecenia zostały wypracowane na jej podstawie i przyjęte zgodnie z wynikami głosowania (cz.1).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]