Wikipedia:Ilustracja na medal - propozycje

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Skrót: WP:PInM, WP:PGnM

NoWikimedal3.png

Propozycje ilustracji na medal na Wikipedii

Na tej stronie można głosować nad przyznawaniem, bądź odbieraniem medali ilustracjom. Głosowanie trwa 21 dni zgodnie z zasadami opisanymi w sekcji poniżej.

Jeśli chcesz nominować nową ilustrację, przejdź do sekcji Instrukcja obsługi.

W latach 2004–2010 nazwa strony brzmiała Grafika na medal. 1 marca 2010 przemianowano ją na Ilustrację na medal.

Wyróżniona zawartość Wikipedii:

Jak stworzyć: doskonały artykuł, ilustrację na medal, listę na medal, grupę artykułów.

Porównanie wyróżnień artykułów.

Koordynacja: Wikiprojekt:Wyróżniona zawartość Wikipedii

Zasady[edytuj | edytuj kod]

Przyznawanie medalu[edytuj | edytuj kod]

Ilustracje na medal muszą spełniać wszystkie warunki, nominacje muszą spełniać punkt 1. – nie spełniające go zostaną usunięte. Jeśli nominacja nie spełnia któregoś z punktów 2-7, należy dokonać stosownych poprawek w ciągu 3 dni od nominowania, w przeciwnym razie nominacja zostanie usunięta z głosowania.

 1. Źródło: Pod uwagę brane będą jedynie prace stworzone przez wikipedystów aktywnych na polskiej Wikipedii. Nie zgłaszamy zdjęć znalezionych w Internecie, innych Wikipediach, starych książkach itd.
 2. Commons: Nominowana ilustracja musi znajdować się na Wikimedia Commons (jeśli nie wiesz, jak ją tam umieścić, zajrzyj do poradnika).
 3. Licencja i status prawny: muszą być w pełni zgodne z zasadami opisanymi na stronie Commons:Nadawanie licencji.
 4. Opis: musi być w pełni zgodny z zasadami przyjętymi w Wikimedia Commons; podstawowy opis powinien być dostępny w języku polskim; dodatkowe informacje (czas i miejsce wykonania zdjęcia, parametry itp.), podobnie jak dane EXIF z aparatów cyfrowych, nie są wymagane, ale mile widziane.
 5. Użycie: Ilustracja powinna być użyta w jakimś artykule w polskiej Wikipedii
 6. Nominowanie: Nominować może każdy (również swoją ilustrację!). Nominujący pracę innego autora winien powiadomić go o nominacji. Nominacje dodajemy na dole strony.
 7. Zasady głosowania: Głosowanie trwa trzy tygodnie. Liczą się głosy wikipedystów spełniających kryterium stażowe, tj. zalogowanych po raz pierwszy minimum 1 miesiąc przed głosowaniem i mających na swym koncie od czasu pierwszego logowania minimum nieusuniętych 100 edycji w przestrzeni głównej. Głosy oddane po terminie oraz głosy użytkowników niespełniających kryterium stażowego i tzw. pacynek nie są liczone. Ilustracja otrzymuje medal, jeśli uzyska co najmniej 8 głosów za i jeśli głosy za będą stanowiły co najmniej 80% wszystkich głosów.
  Ilustracja, która po 5 dobach od momentu nominacji nie ma żadnego głosu poparcia (głosy nominującego i autora nie liczą się), zostaje usunięta z listy kandydatów.
  Jeżeli po upływie 14 dni głosowania ilustracja otrzymała co najmniej 12 głosów za i żadnego przeciw, głosowanie jest kończone, a ilustracja otrzymuje medal.
 8. Kryteria oceny: W celu zapewnienia możliwie wysokiego poziomu prac, zarówno przed nominowaniem ilustracji, jak i oddaniem głosu, należy zapoznać się z kryteriami, jakie powinny spełniać ilustracje na medal.
  Jeśli nie jesteś pewien co do jakości swojej ilustracji, możesz zgłosić ją wcześniej na Commons:Kandydatury do grafik wysokiej jakości.
 9. Wycofanie nominacji: W każdej chwili trwania głosowania nominujący ilustrację ma prawo ją wycofać bez podania przyczyny swojej decyzji.
 10. Warianty ilustracji: W każdej chwili trwania głosowania nominujący ma prawo poddać pod głosowanie inne warianty tej samej ilustracji. Każdy z wariantów poddawany jest odrębnej ocenie, jednak w granicach czasu określonych przez pierwszą nominację. Ocena wariantów ilustracji opiera się na zasadach ogólnych wyrażonych w pkt. 8. W przypadku spełnienia wymogów przyznania wyróżnienia przez kilka wariantów, medal przyznawany jest tej ilustracji, która otrzyma więcej głosów poparcia netto (głosy za minus głosy przeciw). Jeżeli to kryterium okaże się być niewystarczające, wówczas decydująca jest liczba głosów popierających. Ostatecznym rozwiązaniem wyniku ex aequo jest decyzja nominującego ilustrację.

Po zakończeniu głosowania należy usunąć podstronę ze strony propozycji, a w przypadku przyznania medalu dodać ilustrację do galerii oraz do kolejki wyświetlania na stronie głównej (szczegółowa procedura).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Odbieranie medalu[edytuj | edytuj kod]

 1. Zgłaszanie: Zgłaszać może każdy. Zgłaszający powinien podać uzasadnienie wraz z odnośnikiem do archiwalnej strony z głosowaniem nad przyznaniem ilustracji medalu oraz powiadomić autora o zgłoszeniu. Zgłoszenia dodajemy na dole strony.
 2. Zasady głosowania: głosowanie trwa trzy tygodnie. Liczą się głosy wikipedystów spełniających kryterium stażowe, tj. zalogowanych po raz pierwszy minimum 1 miesiąc przed głosowaniem i mających na swym koncie od czasu pierwszego logowania minimum 100 edycji w przestrzeni głównej. Głosy oddane po terminie oraz głosy użytkowników niespełniających kryterium stażowego i tzw. pacynek nie są liczone. Grafice zostaje odebrany medal, jeśli za odebraniem medalu będzie co najmniej 8 głosów i jeśli będzie to co najmniej 80% wszystkich głosów.
 3. Kryteria oceny: W celu zapewnienia możliwie wysokiego poziomu prac, zarówno przed zgłoszeniem ilustracji, jak i oddaniem głosu, należy zapoznać się z kryteriami, jakie powinny spełniać ilustracje na medal.

Po zakończeniu głosowania należy zarchiwizować dyskusję, a w przypadku odebrania medalu usunąć ilustrację z galerii i kolejki wyświetlania na stronie głównej oraz na stronie ilustracji zamienić szablon {{Ilustracja medalowa}} na {{Ilustracji odebrano medal}}.

Instrukcja obsługi[edytuj | edytuj kod]

 • Stwórz nową podstronę z nazwą nawiązującą do nazwy ilustracji. Nazwę nowej podstrony wpisz poniżej po ukośniku poniżej i kliknij „Utwórz nową podstronę”.


 • i w sekcji „Głosowania” strony Wikipedia:Ilustracja na medal - propozycje (czyli tej, na której teraz jesteś) wstaw link do nowo utworzonej podstrony, w formacie {{Wikipedia:Ilustracja na medal - propozycje/Nazwa podstrony}} (lub krócej {{/Nazwa podstrony}}). Czyli po zapisaniu podstrony, skopiuj jej tytuł, kliknij tu i wklej z klamrami {{ }}.

Głosowania[edytuj | edytuj kod]

Meteor z roju Perseidów[edytuj | edytuj kod]

Meteor
Głosowanie trwa jeszcze 11 dni 13 godz. 44 min 37 s odśwież
Rozpoczęcie: 13 sierpnia 2014 12:56:00 Zakończenie: 3 września 2014 12:56:00
 1. Wulfstan (dyskusja) 17:00, 13 sie 2014 (CEST)
 2. Jacmu (dyskusja) 10:59, 18 sie 2014 (CEST) Nie jest to zdjęcie idealne, ale i tak jedno z lepszych i wyraźniejszych zdjęć meteorów wykonanych amatorsko i umieszczonych na Wikipedii.
 3. Basik07 (dyskusja) 16:12, 20 sie 2014 (CEST) piękne, trafić meteor na zachmurzonym niebie :)
 • Głosy przeciw:
 1. Czonek (dyskusja) 10:17, 14 sie 2014 (CEST) fatalna jakość, cała powierzchnia zdjęcia jest zaśmiecona pionowymi fioletowymi smugami
 • Dyskusja:
 • Mam prośbę do wszystkich głosujących przeciwko nagrodzeniu tego zdjęcia o merytoryczne uzasadnianie swoich głosów. --Jacek Halicki (dyskusja) 12:56, 13 sie 2014 (CEST)
 • Czy to, aby na pewno z roju Perseidów? Radiant powinien być poniżej Kasjopei (którą ładnie widać wraz z Andromedą), a tu jest sporo powyżej, gdzieś w Cefeuszu. Chrumps 19:18, 13 sie 2014 (CEST)
Na to pytanie nie potrafię odpowiedzieć. Moja znajomość astronomii jest taka, że potrafię jedynie odróżnić Słońce od Księżyca :-) A czy tor meteoru nie może ulec zmianie w atmosferze? Radiant jest chyba określany tylko statystycznie.--Jacek Halicki (dyskusja) 20:07, 13 sie 2014 (CEST)
Miałem rację, tutaj [1] jest odpowiedź].--Jacek Halicki (dyskusja) 11:34, 14 sie 2014 (CEST)
Chyba jednak nie... Prezentowana mapka pochodzi z 1880 roku - mocno nieaktualne dane, obecnie deklinacja radiantu wynosi +58°, a nie +33°. Spójrz na Plik:Labeled-perseids.jpg - jest tam wyznaczony radiant z toru dwóch meteorów. Twój leci z zupełnie innego kierunku, a początek jest daleko, co najmniej w okolicy χ Dra (18h, +73°). No i jeszcze zwrot się nie zgadza: Twój meteor wpada „od góry” do Kasjopei - leci bardziej do radiantu niż od: [2], [3]. Chrumps 22:53, 14 sie 2014 (CEST)
Pisząc, że miałem rację, chodziło mi o to, że tory meteorów nie muszą układać się idealnie koncentrycznie wokół radiantu. Możliwe, że to nie jest jeden z Perseidów, nie zamierzam się upierać. Jeżeli faktycznie masz rację należy zmienić kategorię zdjęcia i podpisy w hasłach, ale zanim to zrobię wolałbym, żeby wypowiedziała się jeszcze jedna kompetentna osoba. Nie żebym podważał Twoją wiedzę, ale tak dla pewności :-) --Jacek Halicki (dyskusja) 23:59, 14 sie 2014 (CEST)
Słusznie, jest szansa, że mogę się mylić, astronomem nie jestem. Może ktoś z Wikiprojektu? Zaraz zapytam. Chrumps 00:48, 15 sie 2014 (CEST)
Miałeś jednak rację. Wysłałem to zdjęcie do obserwatorium w Olsztynie i astronom od nich odpisał mi, że jest to obiekt z poza Perseidów. Przy czym nie jest to rzadkość, bo w ciągu godziny wpadają w atmosferę średnio cztery takie. Jacek Halicki (dyskusja) 20:27, 15 sie 2014 (CEST)
 • @Czonek - niestety ale nie miałem wpływu na światło Księżyca i lekkie zachmurzenie. Pomimo pewnych wad i tak to zdjęcie jest jednym z lepszych na Commons, z tych wykonanych amatorskim sprzętem samodzielnie przez Wikipedystów i jak na razie jedynym takim zrobionym w Polsce. --Jacek Halicki (dyskusja) 13:57, 14 sie 2014 (CEST)
Możliwe, że jest to spowodowane wydłużonym czasem ekspozycji, ponieważ zdjęcie robione po ciemku tego wymaga i przesuwaniem się w tym momencie chmur, również tych niedostrzegalnych gołym okiem. Amatorskim sprzętem w ogóle trudno jest uchwycić tego rodzaju zjawiska. Udało Ci się zrobić dobre zdjęcie, rzeczywiście jest rozmyte i nieco niewyraźne, ale ogólnie rzecz biorąc nie tak łatwo zgrać ze sobą przelot meteoru, ładną pogodę, brak chmur i wiatru oraz obiektyw zwrócony w odpowiednią stronę. Próbuj, a może uda Ci się ustrzelić jeszcze lepsze zdjęcie. Na pewno nie jest to zdjęcie idealne, ale i tak jedno z lepszych i wyraźniejszych zdjęć meteorów wykonanych amatorsko i umieszczonych na Wikipedii. Dlatego głos za. Jacmu (dyskusja) 10:59, 18 sie 2014 (CEST)


Złota Stupa w klasztorze Erdene Dzuu 01.jpg[edytuj | edytuj kod]

Głosowanie trwa jeszcze 6 dni 21 godz. 42 min 58 s odśwież
Rozpoczęcie: 8 sierpnia 2014 20:54:21 Zakończenie: 29 sierpnia 2014 20:54:21
 1. 1bumer dyskusja 21:14, 8 sie 2014 (CEST) Brak mi trochę prawej części kadru, ale zdjęcie robi wrażenie.
 2. Boston9 (dyskusja) 22:17, 8 sie 2014 (CEST)
 3. Czonek (dyskusja) 23:30, 8 sie 2014 (CEST)
 4. --Jacek Halicki (dyskusja) 09:14, 9 sie 2014 (CEST)
 5. Chrumps 14:00, 11 sie 2014 (CEST)
 6. Zsuetam (dyskusja) 15:31, 11 sie 2014 (CEST)
 7. Jacmu (dyskusja) 14:58, 12 sie 2014 (CEST)
 • Głosy przeciw:
 1. Wulfstan (dyskusja) 17:02, 13 sie 2014 (CEST) Jednak tu, zdjęcie fajne, ale kadr po bokach zdecydowanie troche za wąski, jak na medal.
 • Dyskusja:
 • Niektóre ściany są na granicy przepalenia, ale z tym już nic się nie da zrobić.--Jacek Halicki (dyskusja) 09:14, 9 sie 2014 (CEST)


Pole pszenicy w Raszkowie[edytuj | edytuj kod]

Pole pszenicy w Raszkowie
Głosowanie trwa jeszcze 4 dni 21 godz. 17 min 52 s odśwież
Rozpoczęcie: 6 sierpnia 2014 20:29:15 Zakończenie: 27 sierpnia 2014 20:29:15
 1. Briegers (wypowiedz sięnapisz e-mail) 13:23, 9 sie 2014 (CEST)
 2. Jacmu (dyskusja) 14:56, 12 sie 2014 (CEST) Ładny widok. Czy zborze jest nieco prześwietlone, czy to takie wrażenie?
  Nie bardzo rozumiem co masz na myśli pisząc o prześwietleniach, według mnie jest wszystko w porządku. --Jacek Halicki (dyskusja) 20:50, 12 sie 2014 (CEST)
 3. Kenraiz (dyskusja) 22:59, 15 sie 2014 (CEST)
 4. Albertyanks (dyskusja) 10:05, 17 sie 2014 (CEST)
 5. Zsuetam (dyskusja) 11:43, 17 sie 2014 (CEST)
 • Głosy przeciw:
 1. Czonek (dyskusja) 23:31, 8 sie 2014 (CEST)
Bez problemu mógłbym go wyretuszować, ale nie zrobię tego, bo uważam że ożywia i urozmaica zdjęcie. Oprócz względów estetycznych są jeszcze encyklopedyczne, zdjęcie pokazuje chwast w uprawie. Usunąłem tylko dwie łodyżki na lewo od drzewa, bo faktycznie kiepsko wyglądały na tle nieba --Jacek Halicki (dyskusja) 23:49, 7 sie 2014 (CEST)
O tym, że na zdjęciu masz chwasta dowiedziałeś się, jak sądzę, dopiero ode mnie, więc argument o jego encyklopedyczności mało mnie przekonuje ;) 1bumer dyskusja 18:32, 8 sie 2014 (CEST)
Nie jestem botanikiem tylko technikiem komputerowym i nie znam się na roślinach, a dzięki Twojej informacji zilustrowałem zdjęciem jedno hasło więcej :-) --Jacek Halicki (dyskusja) 18:49, 8 sie 2014 (CEST)
 • Mam prośbę do wszystkich głosujących przeciwko nagrodzeniu tego zdjęcia o merytoryczne uzasadnianie swoich głosów. --Jacek Halicki (dyskusja) 20:30, 12 sie 2014 (CEST)
 • Bardzo efektowne zdjęcie. Wstrzymywałem się z powodu wątpliwości co do identyfikacji gatunku chwasta. Teraz się przyjrzałem i jestem pewien – na zdjęciu owszem widać jakiś owies, ale bardzo go mało (kilka kłosków przy prawej krawędzi i wątła roślina na 1/3 długości od lewej). Ta wysoka trawa to mocno wybujała miotła zbożowa. Proszę o korektę opisu i zastosowań, a zagłosuję za medalem. Kenraiz (dyskusja) 09:58, 15 sie 2014 (CEST)
Zrobione --Jacek Halicki (dyskusja) 12:21, 15 sie 2014 (CEST)
Rzeczywiście, biję się w pierś i przepraszam za wprowadzenie w błąd. 1bumer dyskusja 21:47, 16 sie 2014 (CEST)


Świątynia Dalajlamy 04.jpg[edytuj | edytuj kod]

Głosowanie trwa jeszcze 4 dni 12 godz. 46 min 7 s odśwież
Rozpoczęcie: 6 sierpnia 2014 11:57:30 Zakończenie: 27 sierpnia 2014 11:57:30
 1. --Jacek Halicki (dyskusja) 19:37, 7 sie 2014 (CEST)
 2. 1bumer dyskusja 20:19, 7 sie 2014 (CEST)
 3. Czonek (dyskusja) 23:34, 8 sie 2014 (CEST)
 4. Zsuetam (dyskusja) 10:25, 10 sie 2014 (CEST)
 5. Drzewianin (dyskusja) 17:33, 16 sie 2014 (CEST).
 • Głosy przeciw:
 • Dyskusja:
 • Mam wrażenie że obiekt przechyla się w lewo. ImreKiss (dyskusja) 13:04, 6 sie 2014 (CEST)
 • Poza skorygowaniem lekkiego tiltu w lewo dobrze byłoby troszkę wykadrować zdjęcie z prawej strony dla zachowania symetrii. --Jacek Halicki (dyskusja) 13:40, 6 sie 2014 (CEST)
 • Crystal Clear app clean.png Zrobione Nowa ulepszona wersja przesłana. Proszę o ponowne obejrzenie zdjęcia Halavar (dyskusja) 17:38, 7 sie 2014 (CEST)


Ratusz w Radkowie.[edytuj | edytuj kod]

Głosowanie trwa jeszcze 18 godz. 4 min 53 s odśwież
Rozpoczęcie: 2 sierpnia 2014 17:16:16 Zakończenie: 23 sierpnia 2014 17:16:16
 1. Halavar (dyskusja) 17:46, 2 sie 2014 (CEST)
 2. Żyrafał (dyskusja) 10:14, 6 sie 2014 (CEST)
 3. Cathy Richards (dyskusja) 22:05, 7 sie 2014 (CEST)
 • Głosy przeciw:
 1. Czonek (dyskusja) 23:38, 8 sie 2014 (CEST)
 2. Briegers (wypowiedz sięnapisz e-mail) 13:22, 9 sie 2014 (CEST)
 3. Jacmu (dyskusja) 14:50, 12 sie 2014 (CEST)
 • Dyskusja:


Odbieranie medalu[edytuj | edytuj kod]