Wikipedia:Najczęstsze nieporozumienia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Nowi przybysze są tu mile widziani, bo, tak naprawdę, to oni stanowią siłę życiową tego projektu. Chcielibyśmy Was zachęcić do dodawania i zmiany artykułów. Chcemy też, żebyście śmiało modyfikowali strony. Ogólnie: chcielibyśmy uważać się za społeczność, w której wszyscy współpracujący są równi, niezależnie od tego czy dopiero co dołączyli, czy są tu od początku. Co więcej, jeśli nie lubicie reguł lub czegokolwiek, co wygląda na reguły, to nie czytajcie dalej. Chcemy, byście czuli się swobodnie w tym, co robicie. To, co napisaliśmy, ma być jedynie podpowiedzią, która sprawi, że będziecie się tu lepiej bawili.

Istnieje zestaw gaf, które są popełniane przez część nowych wikipedystów. Poniższa lista została przygotowana dla waszej wygody. Więc, jeśli chcecie dbać o te sprawy, oto najważniejsze rzeczy, których raczej należy unikać przy pracy nad Wikipedią:

  1. Martwienie się zbytnio, że coś popsujesz. Niewykluczone, że tak się stanie, choć tylko w pewnym sensie. Wikipedii nie można popsuć – każdą edycję i jej skutki można cofnąć. Błędy zdarzają się każdemu i w efekcie wciąż tutaj poprawiamy je po sobie nawzajem. Wikipedii to nie szkodzi, w przeciwieństwie do niechęci do poprawienia lub uzupełnienia hasła. Śmiało edytuj hasła!
  2. Traktowanie Wikipedii jak słownika. O ile zalążki artykułów są mile widziane, a dobry zalążek potrzebuje niewiele więcej informacji niż definicja słownikowa, to nie angażujemy się w definiowanie pospolitych słów, czyli tworzenie słownika. Ale zwróćmy uwagę, że definiowanie zawodowego lub akademickiego żargonu jest nie tylko właściwe, lecz nawet wskazane. Więcej na ten temat można znaleźć w artykule o tym, Czym Wikipedia nie jest.
  3. Usuwanie użytecznej zawartości. Usuwanie użytecznej zawartości tylko dlatego, że jest stronnicza, nie należy do rzeczy uprzejmych (zapewne lepszym pomysłem jest doprowadzenie jej do stanu zgodnego z NPOV). Analogiczna uwaga odnosi się do jej złego brzmienia lub wyglądu (można przecież doprowadzić ją do stylistycznej czystości – czyli przeprowadzić tzw. korektę edytorską). Z wyjątkiem najbardziej oczywistych przypadków, usuwanie czegokolwiek dłuższego niż kilka zdań wymaga jakiegoś uzasadnienia na stronie dyskusji. Dobrą zasadą jest „niezmniejszanie sumarycznej użytecznej zawartości artykułu”.
  4. Traktowanie Wikipedii jako miejsca na pogawędki. Na stronach dyskusji jest aż nazbyt łatwo uwikłać się w emocjonalne dysputy na różne tematy. O ile nie wpływa to na poprawę artykułu (a często tak właśnie jest) – lepiej ugryź się w język (hm... albo klawiaturę :)). Jest wiele miejsc w Internecie, gdzie można próbować przekonać innych do swoich kontrowersyjnych poglądów w trakcie gorącej debaty. Natomiast w Wikipedii jest to naprawdę nie na miejscu, ponieważ staramy się tutaj skupić na zadaniu tworzenia encyklopedii. Przeczytaj proszę, czym Wikipedia nie jest.
  5. Zakładanie, że każdy artykuł ma swojego „autora”. Bardzo często nieporozumienia związane są z myśleniem, że istnieją jacyś określeni autorzy artykułów. To prowadzi do tworzenia krytyk na stronach dyskusji, w czasie, który można by było wykorzystać na wprowadzenie poprawek osobiście. Prawda jest taka, że żaden artykuł Wikipedii nie ma jednego oficjalnego autora, nawet jeśli tylko jedna osoba nad nim pracowała. Teoretycznie, każdy może pracować nad dowolnym artykułem, a jeśli widzisz jakiś problem i umiesz go poprawić, to bardzo proszę, zrób to tu i teraz. Nie męcz się ze stroną dyskusji, chyba że uprzejmość wymaga jakichś wyjaśnień co do wprowadzonych zmian (często jednak nie wymaga) lub zadania pytania. Więcej informacji można znaleźć na stronach Wikipedia:Śmiało modyfikuj strony i Pomoc:Strona dyskusji.
  6. Przyjmowanie bojowej postawy. Niektórzy „nowi” dostrzegają od razu, że istnieje tu społeczność ludzi poświęconych wspólnej pracy i przyjaznemu konsensusowi. Inni jednak popełniają błąd, traktując Wikipedię jako odpowiednik usenetowych wojen. Nie jest to wszakże droga, którą Wikipedia chce podążać. W rzeczywistości większość bywalców pragnie spędzać jak najmniej czasu na przykrych, konfrontacyjnych dyskusjach. Przy czym wcale nie ukrywamy, że zdarzają się przykre scysje (bo się zdarzają). Nie jesteśmy doskonali. Jednak wydaje się, że większość z nas jest tu w innym celu i jesteśmy zakłopotani, kiedy dzieje się inaczej. Jesteśmy tu, by pisać encyklopedię. W tym celu potrzeba odrobiny etykiety i mamy nadzieję, że się z tym zgodzisz.
  7. Ocenianie i próba zmiany Wikipedii, zanim się ją zrozumie. Trzeba zdać sobie sprawę, że Wikipedia to proces nieustannej pracy. Nad Wikipedią pracuje i dba o nią wielu inteligentnych, wykształconych ludzi. Co więcej – wiele nad tym myślą. Niektórzy, trafiając tu i nie rozumiejąc, jak i dlaczego Wikipedia działa, starają się zdobyć większą kontrolę albo oceniają projekt na podstawie artykułów nowych, niekompletnych lub z innych względów nieodpowiadających ich wymaganiom. Zasadniczo, jeśli chcesz czuć się tutaj dobrze, to dopuść proszę pewne (nienaprawialne) niedoskonałości. Weź pod uwagę, że pracujemy tu wszyscy razem, a dzięki temu, co robimy, zawartość Wikipedii jest coraz bardziej wartościowa. Przeczytaj strony Wikipedia i FAQ, żeby dowiedzieć się więcej o naszym projekcie. W artykule nasza odpowiedź na krytykę znajdziesz odpowiedzi na najczęstsze zarzuty.

Powyższa lista została ograniczona do najczęstszych i najważniejszych gaf na Wikipedii. Więcej „reguł” i zaleceń znajdziesz w Wikipedia:Zasady.