Wikipedia:Pierwsza Bitwa na Tablicy Ogłoszeń

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zdarzenia opisane w tym haśle są żenujące dla niektórych wikipedystów, którzy nie mogą uwierzyć, że coś tak błahego mogło spowodować tyle hałasu o nic.
Pierwsza Bitwa na Tablicy Ogłoszeń
Wojny edycyjne
Ilustracja
Pierwsza Bitwa na Tablicy Ogłoszeń na obrazie WarX-a obrazująca rewert w wykonaniu kadm. Benodykta, choć według innych źródeł jest to obraz C. Wahlboma przedstawiający śmierć nomen omen króla szwedzkiego w bitwie pod Lutzen
Czas

12 lipca 2007

Miejsce

okolice Tablicy ogłoszeń

Terytorium

pl.wikipedia.org

Przyczyna

Laurki

Wynik

interwencja Mediatorów
teoretyczne zwycięstwo Sprzymierzonych, praktycznie remis

Strony konfliktu
Kapituła Lauru Lądowe Wojska Rewertowe i Marynarka Blokująca i IRC-owskie Siły Prewencyjne
___________________
Mediacyjne Siły Pokojowe
Dowódcy
wlk. mistrz Floriann von Lauren gen. broni Radomił vel Surgeon
Siły
2–10 ("wielu"[1]), partyzantka inkluzjonistów 4 Dywizja Piechoty Rewertowej dow. gen. broni Radomoł vel Surgeon
1 Brygada Kawalerii Rewertowej, dow. gen. bryg. McMonster (odwód)
3 Batalion Piechoty IRC-owej, dow. st. chor. szt. Herr Kriss
Marynarka Blokująca, dow. kmdr por. Hołek
Straty
główny korpus rozbity, dowódca zabity, 1 osoba dezerterowała, wiele ograniczyło swą działalność w świecie alternatywnym, jednodniowa delegalizacja Kapituły, zawieszenie traktatu o orderach moralnie duże (zwiększone zwątpienie w słuszność walki), fizycznie praktycznie żadne

Pierwsza Bitwa na Tablicy Ogłoszeń – bitwa toczona w dniach 1–2 lipca 2007, w czasie trwania wojen edycyjnych. Na polach tablicowych stoczono jedną z największych bitew w historii polskiej Wikipedii, bitwę między siłami Kapituły Lauru ("wielu"[1]), pod dowództwem wielkiego mistrza Florianna von Laurena, a połączonymi siłami admińsko-IRC-owymi, pod dowództwem Radomiła vel Surgeona, liczącymi w sumie 3 administratorów, jednego sympatyka i jednego dezertera. Z tej liczby tylko admiństwo polskie dorównywało w pewnym stopniu uzbrojeniem i wyszkoleniem ciężkiej piechocie Laurithes reprezentującej najwyższy poziom inkluzjonizmu.

Geneza bitwy

14 czerwca 2007 von Lauren zaproponował polskiej Wikipedii traktat o orderach, który po przyjęciu miałby z powrotem stworzyć warstwy społeczne wśród wikipedystów. Do godziny 19:12 czasu warszawskiego przyszła Kapituła Lauru obradowała nad formą orderów, czy będą to nagrody za wkład w życie publiczne czy raczej za konkretne osiągnięcia techniczne w określonych dziedzinach. O tejże godzinie próbowano pierwszy raz obalić traktat. Stan de Wilk pierwszy poruszył tłum, przemawiając tymi słowy: "Tu się pisze encyklopedię, a nie dopieszcza niedopieszczonych". Pośród śmiechów przyszłej Kapituły słychać było stanowcze poparcie Naczelnego Tłumacza Wojciecha pseudo Ędzicha. Swoje poparcie dla de Wilka okazał również Radomił vel Surgeon oraz Galileusz Binarny, nadworny pomocnik von Laurena.

Wobec tego von Lauren zastosował metodę stopy w drzwiach i osobiście stworzył przyczółek w przestrzeni nazw meta (Wikipedia) dla Kapituły i nominacji. Atak okazał się nie do końca skuteczny, gdyż nieoczekiwanie do sprawy wmieszał się miejscowy szeryf, znany też jako Wielki Marszałek Szwedzki, który spowodował przeniesienie stron do prywatnej przestrzeni nazw von Laurena. Tam też toczyły się przygotowania i nominacje, przyjęte również przez wikipedian z bardzo niskimi numerami.

Podczas wolnego zebrania wikipedystów, generał broni Radomił vel Surgeon okazał swój contradictio temu pomysłowi, mówiąc: "Wikipedia znana zawsze była ze swej egalitarności, zaś to stoi w manifestus sprzeczności z tą zasadą równości wszystkich użytkowników"[2].

Przebieg bitwy

1 lipca 2007 o godzinie 15:28 czasu warszawskiego Floriann von Lauren osobiście poprowadził do ataku na pola tablicowe własny oddział, który został zmuszony do odwrotu przez siły vel Surgeona po około 20 minutach. Następny atak przeprowadzony został również przez von Laurena i ponownie, tym razem po ośmiu minutach, vel Surgeon odparł atak przeciwnika. Floriann von Lauren, zrozpaczony wynikiem, postanowił poszukać bliskiego wsparcia. Pomocy udzielił mu Hałaśliwy Gwiezdnik użyczając plutonu własnych STEN-owców. Ponieważ jednak vel Surgeon został odesłany do siedziby IRC-owców, dowództwo nad obroną przejął 44 Batalion Piechoty IRC-owej Polskiej Wikipedii pod dowództwem st. chor. szt. Herr Krissa. Nadal jednak w pogotowiu było kilka batalionów z 1 Brygady. Po krótkiej, acz wyczerpującej, trzyminutowej walce, zwycięstwo znów odniosła strona admińsko-IRC-owa.

Druga faza ataku nastąpiła po odzyskaniu przez dowódcę Inclusiones sił do działania. O godzinie 20:16, po blisko 4 godzinach spokoju, na polach tablicowych znowu można było usłyszeć szczęk oręża. Floriann von Lauren ruszył do ataku na siły admińsko-IRC-owe. Jednak stacjonująca nieopodal Marynarka Blokująca pod dowództwem kmdr por. Hołka, postanowiła wziąć na swoje okręty odpowiedzialność za los potyczki i po wytycznych st. chor. szt. Herr Krissa, kolejny raz – przy użyciu jednostek piechoty morskiej, które miała na swych okrętach – odparła atak inkluzjonistów. Von Lauren próbował akcji politycznej, wysyłając gońca do obozu admińsko-IRC-owego z informacją, że jeśli nie zezwolą na zajęcie pól tablicowych, zaskarży ich do Wielkiego Trybunału. Wielki Trybunał został uwikłany w afery korupcyjne i zniesławił się zajmując się sprawami drobiu, uważany więc za bezsilny nie spowodował popłochu w obozie.

Po powrocie gońca, von Lauren rozpoczął kolejną próbę, w której przeszkodził mu tajny agent Trzeciego Wydziału, posługujący się fałszywym nazwiskiem Grzegorz Dąbrowski. Dzięki niemu w zasadzkę adminów wpadł st. kpr. Minimus, który właśnie nacierał. Wtedy to właśnie namówiono go do dezercji.

Marynarka Blokująca przegnała z pół tablicowych siły von Laurena i zabezpieczyła teren. Temu działaniu sprzeciwiła się 1 Brygada Kawalerii Rewertowej pod dowództwem szkockiego gen. bryg. McMonstera, która – odnosząc się pól jako ziemi niczyjejdała wolną rękę działaniom von Laurena. Tenże, próbując kolejnej ofensywy, kolejny raz zagroził wszczęciem walki przeciwko siłom admińsko-IRC-owym w Wielkim Trybunale. W tym czasie na pole walki wszedł pewien cywil zupełnie nieświadom walki, co nieco opóźniło działania obu stron. Kiedy wreszcie zauważył, że wokół siedzą żołnierze uciekł w popłochu, a strony zaczęły się na nowo przygotowywać. Bitwa, która miała okazać się rozstrzygająca, zakończyła się rozbiciem głównego korpusu i pojmaniem von Laurena. Jednak ekwilibrystyczne i erudycyjne zdania społeczności IRC-owej (w tym między innymi ppor. SW Adama) przekonały gen. bryg. McMonstera do puszczenia go wolno.

Sytuację załagodził ppor. SW Adam (gen. bryg. McMonster uznał, że ppor. SW Adam zachował neutralność biorąc udział w wojnie "w charakterze mediatora"), który uznał, iż "jeżeli może być na tablicy link do jakiejś ankiety jednego użytkownika, to niech jest też chociaż link do tego lauru".

Gdy już sądzono, że bitwa zakończyła się moralną przegraną IRC-o-adminów, a pola tablicowe, na których został wstrzymany wypas armenti, a za które Floriann von Lauren musiał opłacić daninę, zostały oddane inkluzjonistom, kadm. Benodykt zdelegalizował Kapitułę, contra legem facere, usuwając wszelkie o niej zapiski. Wywołało to oburzenie nie tylko Inclusiones et Laurithes, lecz również części samych sił admińskich. Na tajnym spotkaniu, które wcale nie miało miejsca Gytha Torkelsdotter wyraziła swój sprzeciw temu działaniu, szczególnie po uprzednim wzięciu do niewoli von Laurena. Na tym samym posiedzeniu Radomił vel Surgeon wyraził poparcie dla kadm. Benodykta, mówiąc jednak, że cel nie uświęca środków, a reakcja Benodykta była zdecydowanie zbyt gwałtowna. Z poparciem dla kontradmirała nie zgodził się m.in. kmdr por. Hołek, który przypomniał staropolskie przysłowie: "Nie chodzi o to, by złapać króliczka, lecz gonić go".

Sytuacja po bitwie

Bitwa obnażyła niezdecydowanie obozu admińsko-ircowego. Tworząca teoretycznie silną klikę rycerzy, strona admińsko-ircowa okazała się nieskuteczna nie tyle w walkach polowych, lecz w wyborach decyzji na górnych szczeblach. Ustawa o delegalizacji Kapituły była prawomocna jedynie przez jeden dzień, co spowodowane było samowolką kadm. Benodykta, który następnie dostał rykoszetem podczas szarpaniny na targu i opuścił plac zabaw. W zamian za to, działając rozjemczo biskup 2P oddał sprawę w ręce Mniejszego Trybunału, który końcowo rozstrzygnął spór między inkluzjonistami i grupą admińsko-ircową.

W międzyczasie traktat o orderach został zawieszony w celu przedyskutowania jego formy. Pomimo tego członkowie Mniejszego Trybunału rozpoczęli atak łasiczej mowy, z której praktycznie nic nie wynika[3][4]. Znalazły się jednak pośród nich ważne głosy, mówiące o rozwarstwieniu społecznym, "elitarności" Lauru i tworzeniu przez Kapitułę towarzystwa wzajemnej adoracji[5] oraz o sporządzeniu ogólnokrajowego referendum w sprawie Laurów[6].

Tymczasem przybyły z Albionu Powerek, 3. wicehrabia Stirling, zażądał przed Trybunałem spalenia wszelkich kronik całego zajścia uważając najwyrażniej, że mala causa silenda est oraz aby zaszłości tragicznych ludowi prostemu nie przypominały - bo po bitwie godzi się przeciwnika uścisnąć i na biesiadę zaprosić, a nie dawne dzieje wypominać mu. Gwałtownie temu zapobiec się starał chodzący do góry nogami Żelazny Kangur z kohortami SDU twierdzący, iż kronikę ad feliciora tempora i ku przestrodze potomności zachować należy[7]. Liczni skrybowie wtórowali Kangurowi, twierdząc, że palenie ksiąg zawżdy barbarzyństwem jest, choćby kompletne głupoty i bezeceństwa zawierały.

Przypisy

  1. a b Floriann von Lauren: Revert. 2007-07-01. [dostęp 2 lipca 2007].
  2. Radomił vel Surgeon: Laurowe TWA. 2007-06-29. [dostęp 1 lipca 2007].
  3. Floriann von Lauren: Piernik do wiatraka. 2 lipca 2007. [dostęp 3 lipca 2007].
  4. Nadmuchany Powietrzem Wilk: ...i inne takie. 2 lipca 2007. [dostęp 3 lipca 2007].
  5. Radomił vel Surgeon: Głosować mogą tlyko[sic!] członkowie kapituły. 2 lipca 2007. [dostęp 3 lipca 2007].
  6. st. mat Kic Kic: dać im jednak szansę zainteresowania społeczności tą ideą. 2 lipca 2007. [dostęp 3 lipca 2007].
  7. strona SDU

Epilog

Tych słów, które znajdują się poniżej linkować nie trzeba. Epilogi nie nadają się na hipertekst.

Każde zdarzenie, jakie odciska się na funkcjonowaniu tej czy innej społeczności, staje się zaczynem, albo jest emanacją procesów, które w niej zachodzą. Tak samo odciska się ono w biografiach osób, które te społeczności tworzą, zmieniają, i w końcu z nich odchodzą. Rok 2007 był dla Wikipedii rokiem największego przyrostu nowych użytkowników, ale też rokiem, w którym ten trwający od lat wzrost nagle zaczął spadać. To czas, gdy krzywa J zaczęła zmieniać się w krzywą S. Być może ta narastająca masa niubów, która wywoływała wrzenie w kluczowych obszarach życia społeczności, wymusiła kanalizację emocji, ich rozładowanie poprzez taką oto formułę kuriozalnego konfliktu. A być może to czynniki zewnętrzne, jak np. wypowiedź Florence Devouard na początku lutego 2007, że Wikipedia może przestać istnieć ze względu na brak pieniędzy, doprowadziły do tego, że od tej właśnie chwili liczba użytkowników projektu zaczęła spadać. A spadki zawsze były widoczne w okresie wakacyjnym. Być może wraz z tym zaczęła rosnąć frustracja i poszukiwanie czarownic, które można byłoby oskarżyć o to, że w projekcie dzieje się źle. Być może ta sytuacja, podkręcana dodatkowo przez media, prowadziła w tamtych dniach do rosnącego rozgoryczenia, zgorzknienia i konfliktów miedzy wikipedystami. Część z tych, którzy powalczyć chcieli tymi groteskowymi rewertami, a później również blokadami, popadała również w konflikty czy to między sobą, czy z innymi wikipedystami. Może słowo groteska nie jest tu najlepszym określeniem. Być może uwłacza ono trudnej sytuacji, sytuacji kryzysowej, w której o tragifarsę wcale nietrudno. Czas wikipediowych, starożytnych bohaterów chyba już odszedł. Pozostały po nich takie strony, jak ta, którą czytacie.

Walka i rywalizacja zawsze wiąże się z jakimś miejscem, które staje się szczególnie znaczącym dla stron konfliktu, tak samo, jak miejscem takim jest to, które związane jest z pozytywnymi emocjami, z miejscem, gdzie wypowiedzieć można słowa uwielbienia i miłości. Być może także takim miejscem byłoby to, w którym zamiast walczyć, można byłoby się obdarowywać szczerymi i życzliwymi słowami podziękowania czy pochwał. Być może taki zamiar mieli ci, którzy chcieli odwrócić trend exodusu i dać społeczności serce w zakładce. Nie żyjemy jednak w świecie wolnej miłości. Otwarte konflikty, które wybuchają w przestrzeni publicznej, są opisywane. Miłość, jeśli jest dopuszczalna, nadal pozostaje intymna, zawarta na prywatnych stronach dyskusji. Czy można jednak orzec, że nie warto zajmować się tym medium, jakim jest tablica ogłoszeń? Czyż nie jest ona niczym mikrofon w ręku przewodniczącego zebrania? Czy nie jest jak pilot w rękach ojca rodziny siedzącego przed telewizorem? Czy nie jest ona świętą amboną, z której tylko ważne słowa można wypowiadać do społeczności?

Gdzie leży natura tegoż konfliktu? Czy jest to wojna inkluzjonizmu z delecjonizmem, TWA z chcącym zdobyć autorytet nowym, nieformalnym ciałem? Czy to konflikt między formalistami a zdroworozsądkowcami? Czy może jest to wojna postu z karnawałem - wojna między Wikipedią tworzoną dla fanu, a Wikipedią jako poważną encyklopedią? Tylko kto w tym konflikcie jest zabawny, a kto jest poważny? Czy groteskowy jest rycerz walczący z błaznem, czy błazen walczący z rycerzem? Czyje pobudki są szlachetne, a czyje urągające dobremu smakowi. Czy naszym problemem, który chcemy zwalczyć, jest wiatrak na szczycie wzgórza, czy zaraza, której efektem będzie wielki pomór? Czy walczymy na dziedzińcu niebiańskiego zamku, czy też taplamy się w błocie lokalnego bajorka?

Każdy z nas jest jedynie małą mrówką, ale i aktorem, który w całej tej scenerii wikipediowego teatru, widzi scenę na której sam działa i widzi ją ze swego, szczególnego punktu widzenia. A miejsce to wyznacza rola, jaką sami na siebie oblekliśmy. Jeśli rola ta jest ważna, a nie pacynkowa jedynie, choć i pacynki, co może jest trochę paradoksalne, pojawiać mogą się w kluczowych momentach dramatu, to zmieniać jej nie chcemy. Ale czasami trzeba się przepoczwarzyć, zrzucić zatęchłe szmaty, na które wylewano litry żalów, bluzgów i żółci. Niekiedy trzeba zatrzymać chwilę i spojrzeć w przeszłość. Co się stało naprawdę? Dlaczego ten akt jest dla przedstawienia kluczowy? Dlaczego aktorzy zeszli ze sceny? Kto w ich serca wlał trujący jad?

Czy będziemy kiedyś w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie: "Co się właściwie stało?"

Rok 2011, 2 października (z korektą rok 2014, 26 października)

Z powyższego grona połowa osób opuściła trwale lub na długi czas projekt. Powody tego mogły być różne, ale być może prawdą jest, że ci, którzy chcą odejść, szukają ku temu sposobu. Takim sposobem może być też walka.

  • Wikipedysta:Floriann - za wpis na stronie dyskusji Encego zablokowany przez Szwedzkiego na trzy dni. Po czasie blokady właściwie odszedł, pozostawiając po sobie kilka medalowych artykułów. Od 2007 do września 2011 dokonał jedynie kilkunastu edycji. Na swojej stronie użytkownika pozostawił usebroxa z tekstem: "Ten użytkownik należy do Kapituły Lauru "Zasłużony dla Wikipedii"."
  • Wikipedysta:Radomil - 5 lipca 2010 został zobowiązany przez komitet arbitrażowy do poddania się weryfikacji uprawnień administratorskich w terminie do 60 dni, z czego nie skorzystał i utracił uprawnienia. Na swojej stronie użytkownika pozostawił tekst: "Mam dość reformowania spraw przez osoby które się na tym nie znają. Mam dość braku profesjonalizmu i mam dość stawiania wyżej OR pod płaszczykiem "aktualności" niż metodycznego podejścia w sprawach w których porządek jest najważniejszy". Zamieścił go 26 lutego 2009. Od tego czasu jeszcze edytuje, jednak rzadko. Był jednym z pomysłodawców powołania komitetu arbitrażowego, gdy Joymaster podczas PUA Niki K zaczął nadużywać narzędzi administratora. Był autorem wielu regulacji oraz wizji tego, jak funkcjonować ma Wikipedia, m.in. był przeciwnikiem robienia żartów na stronie głównej. Założył tez nieformalne towarzystwo Janusa, gromadzące osoby, które edytują parami z jednego konta. [Korekta roku 2014: Pozostał jednak umiarkowanie aktywnym wikipedystą, jego ostatnie edycje są z maja 2014'
  • Wikipedysta:McMonster - nadal pozostaje administratorem. Aktywnie edytował do roku 2009. Później łatwiej było go znaleźć na IRC-u, niż na ostatnich zmianach. Na jego stronie użytkownika widoczny jest tekst: "Piszę, co myślę, a myślę, że spora grupa wikipedystów to idioci, tak zwana społeczność Wikipedii to fikcja, Wikipedia jest rajem dla trolli, których także spora grupa jest tutaj obecna, a przeciętny wikipedysta nie ma pojęcia, czym jest ten projekt i co tutaj powinno się robić. Nienawidzę szczególnie dyskutowania, bo Wikipedia służy do rozwijania artykułów, a nie do gadania." Zamieścił go w maju 2009. [Korekta roku 2014: Mimo to, nadal czasami edytuje, choć w minimalnym stopniu (po kilkanaście edycji rocznie)]
  • Wikipedysta:Szwedzki - 18 listopada 2010 decyzją komitetu arbitrażowego zostały mu odebrane uprawnienia administratorskie. Dzień później wyciął swój nick z kilku stron meta z listami wikipedystów oraz zamieścił na swojej stronie dyskusji plik: CLOSED logo.jpg 5 lutego 2011 Viatoro usunął na jego prośbę także stronę użytkownika. parę miesięcy później zrezygnował z funkcji członka zarządu Stowarzyszenia Wikimedia Polska. Był jednym z autorów koncepcji tworzenia wersji stabilnych Wikipedii na DVD.
  • Wikipedysta:Herr Kriss - w dniu 19 listopada 2010 pozostawił na swojej stronie dyskusji tekst: "Nie będzie długiego przemówienia, czemu odszedłem z projektu, chociaż tak go lubiłem. Kto ma wiedzieć, ten wie, a kto trochę ruszy głową, ten się dowie." Po apelacji dwóch użytkowników powrócił jednak do edytowania. Bywa na IRC i pisze bloga o Wikipedii, podkreślając, że nie lubi WikiLove. Zrzekł się uprawnień administratora. Był autorem koncepcji dokarmiania lamy wikunii. [Korekta roku 2014: Pozostał jednak dość aktywnym wikipedystą, zaangażował się także w prowadzenie szkoleń z wolnych licencji]
  • Wikipedysta:Holek - pozostaje aktywnym wikipedystą i administratorem. W ciągu ostatniego roku (2011) wykonał niewiele ponad 100 edycji. Jest autorem narzędzia ułatwiającego dodawanie przypisów: refToolbar. [Korekta roku 2014:Jego aktywność po 2011 r. pozostawała na podobnym poziomie, rzędu ok 100 edycji rocznie]
  • Wikipedysta:Wulfstan - pozostaje aktywnym edytorem i administratorem. W ciągu ostatniego roku wykonał niewiele ponad 100 edycji. Jest członkiem komisji, która w tym roku przyzna nagrody pieniężne dla osób, biorących udział w projekcie Wiki Lubi Zabytki. Dwa miesiące przed wydarzeniami był wiceprezesem Stowarzyszenia Wikimedia Polska, a której to funkcji zrezygnował - piastował potem funkcje w komisji rewizyjnej, obecnie jest członkiem sądu koleżeńskiego. Był członkiem pierwszej kadencji komitetu arbitrażowego. [Korekta roku 2014: W 2013 był członkiem międzynarodowej komisji Wiki Lubi Zabytki. Wciąż pozostaje aktywnym wikipedystą, wykonujących setki edycji, głównie w hasłach związanych z holokaustem]
  • Wikipedysta:Wpedzich - w roku 2009 doprowadził do tego, wraz z niewielką grupa wikipedystów, że Gdańsk został wybrany jako miasto, w którym odbędzie się Wikimania w roku 2010. Zrezygnował jednak z prac w organizacji tego przedsięwzięcia po kilku rozmowach z przedstawicielami Stowarzyszenia Wikimedia Polska. Ponieważ stowarzyszenie nie chciało samo organizować tego przedsięwzięcia, zaproponowano mu, by założył spółkę. Pozostaje aktywnym edytorem i administratorem, z chęcią nadal tłumaczy teksty, w tym także na potrzeby stowarzyszenia. Był członkiem pierwszej kadencji komitetu arbitrażowego. Wybrany został także do tego ciała w roku 2011 i potem jeszcze dwa razy w kolejnych latach. [Korekta roku 2014: Nadal pozostaje aktywnym wikipedystą. W 2014 dał się wybrać do zarządu Stowarzyszenia Wikimedia Polska, gdzie prowadzi dość aktywną działalność]
  • Wikipedysta:Galileo01 - pozostaje aktywnym wikipedystą. W ciągu ostatniego roku (2011) wykonał ok. 100 edycji. [Korekta roku 2014: Nadal pozostaje umiarkowanie aktywnym wikipedystą, w latach 2012-2015 wykonał łącznie ok 500 edycji]
  • Wikipedysta:Starscream - pozostaje aktywnym wikipedystą. Na jego stronie użytkownika znajduje się odznaczenie: "Za wkład wniesiony do Wikipedii i za obronę zasad uczciwości na wiki Piotr967" i sporo odwołań do Roku 1984. Od lutego 2008 przez rok był blokowany przez Szwedzkiego. W lutym 2009 dostał blokadę dwuletnią, także nałożoną przez Szwedzkiego. Od lutego 2011 nie był blokowany. [Korekta roku 2014: wciąż pozostaje bardzo aktywnym wikipedystą]
  • Wikipedysta:Grzegorz Dąbrowski - aktywnie edytował do roku 2008. Od listopada 2010 praktycznie nie edytuje. Na jego stronie dyskusji znajduje się cytat: "No risk - no fun :) Wybór jest taki: albo dać się szantażować (...) albo spróbować coś z tym zrobić."
  • Wikipedysta:Minimus - edytował do końca 2007 roku, potem tylko sporadycznie. W maju 2011 pojawił się tylko po to, aby dodać na swoją stronę dyskusji wpis informujący o całkowitej nieaktywności i dopisek: "Obecnie nie edytuję Wikipedii, ale obserwuję ją z daleka. Być może kiedyś powrócę, gdy zmieni się nieco klimat."
  • Wikipedysta:Adziura - Edytował aktywnie do czerwca 2008, potem tylko kilkanaście edycji. Ostatnią edycję wykonał rok temu na swojej stronie użytkownika, informując o nieaktywności na kilku wcześniej istotnych polach. W sierpniu 2011 utracił uprawnienia administratora. Pozostawił po sobie m.in. skrypt "Zgłoś błąd".
  • Wikipedysta:Beno - edytował aktywnie do marca 2008. od kwietnia się wyłączył, gdy Roo72 na prima Aprilis zamieścił hoax na stronie głównej, a Przykuta z kilkoma użytkownikami zamieścili także na stronie głównej niepoważne jak na encyklopedię treści. Po kilku gwałtownych wybuchach, włączona została moderacja postów wysyłanych przez niego na listę dyskusyjną, a on sam dostał blokadę na 3 dni za zamieszczenie wulgaryzmu przy odtwarzaniu hoaxu. Powrócił do edytowania dopiero w lipcu 2011. Nadal jest administratorem. [Korekta roku 2014: Od 2011 na zmianę znikał i pojawiał się znowu, by od mniej więcej 2013 być w zasadzie stale. Wciąż wykonuje mnóstwo drobnych edycji czysto redakcyjnych, ale jest niemal całkowicie "niewidzalny" w społeczności, nie uczestniczy praktycznie w żadnych dyskusjach ani innych formach "życia społecznego" Wikipedii]]
  • Wikipedystka:Gytha - pozostaje aktywną administratorką. We wrześniu 2007 została wybrana na pierwsza kadencję funkcjonowania komitetu arbitrażowego. Później wybrana była raz jeszcze na rok i później jeszcze kilka razy. Wie, kim jestem. [Korekta roku 2014: Wciąż pozostaje bardzo aktywną wikipedystką, często moderującą spory. Oprócz tego zaangażowała się w działalność Stowarzyszenia Wikimedia Polska, gdzie zasiada w zarządzie]
  • Wikipedysta:Przykuta - pozostaje aktywnym administratorem. Po wydarzeniach zrobił jedynie krótki urlop, który trwał do końca września. W tym czasie edytował używając mechanika rowerowego. Przez jedną kadencję był członkiem komitetu arbitrażowego. Ustąpił we wrześniu 2009. Pół roku później ustąpił też z zarządu Stowarzyszenia Wikimedia Polska. [Korekta roku 2014: W Wikipedii pełnił aż do 2013 r. rolę głównego organizatora wszelkich akcji specjalnych oraz GDJ-otów. W Stowarzyszeniu Wikimedia Polska stworzył i kierował dwoma pierwszymi Wikiekspedycjami, a także walnie przyczynił się do sukcesu I i II edycji konkursu Wiki Lubi Zabytki. Ostatecznie odszedł z projektów Wikimedia w 2013 r. na tle sporu co do kształtu GDJ-otów i struktury stron pomocy w Wikipedii. Od tego czasu zaprzestał działalności pod swoim nickiem, choć krążą plotki, że nadal edytuje pod innymi nickami.]
  • Wikipedysta:Airwolf - jest aktywnym edytorem i administratorem. Na swoim koncie ma wiele medalowych fotografii. Jest członkiem komisji, która w tym roku przyzna nagrody pieniężne dla osób, biorących udział w projekcie Wiki Lubi Zabytki. [Korekta roku 2014: Nadal aktywny wikipedysta, zajmujący się nieustannie swoją ulubioną działką, czyli samolotami. W 2013 dostał stypendium na Wikimanię w Hong-Kongu, gdzie miał okazję poznać kolegów z innych krajów mających podobne hobby]
  • Wikipedysta:Kkic - przestał edytować na początku 2008 roku. Potem pojawił się jeszcze w maju 2010. Potem edytował już tylko sporadycznie. 29 czerwca 2007 usunął personalne informacje o sobie ze strony wikipedysty. 30 czerwca wycofał się z działania na stronie Panele pomocy (wówczas Panele eksperckie).
  • Wikipedysta:Powerek38 - w czerwcu 2007 został administratorem i nadal jako administrator jest aktywny w Wikipedii. Jest obecnie członkiem komitetu arbitrażowego. [[Korekta roku 2014: Nadal aktywny edytor i administrator. W Stowarzyszeniu Wikimedia Polska przewodniczy komitetom przyznającym stypendia na Wikimanię, choć sam nigdy na żadnej nie był. Opiekuje się też profilami Wikipedyjnymi na Facebooku]
  • Wikipedysta:roo72 - 11 maja 2008 komitet arbitrażowy postanowił odebrać mu uprawnienia administratora. 26 lutego 2009 komitet arbitrażowy postanowił zbanować go z projektu na okres 18 miesięcy. Pozostawił po sobie szereg reguł działania projektu oraz wizji. Nie edytuje od czasu zbanowania pod tym nickiem. Na swojej stronie dyskusji zamieścił wpis "Ten użytkownik postanowił opuścić Wikipedię po tym jak się okazało, że na niej szkodzi". 13 maja 2007 wstawił na stronę dyskusji Florianna barnstara z tekstem "za wspaniały pomysł zmiany formuły "Czy wiesz"". Był orędownikiem idei odznaczania wikipedystów barnstarami. W lutym 2007 utworzył stronę Wikipedia:Grupa trzymająca władzę. [Korekta roku 2014: Po wygaśnięciu 18-to miesięcznego bana, powrócił do Wikipedii, jednak wkrótce znowu dorobił się kolejnego, tym razem permanentnego bana. Obecnie czasami edytuje pod innymi nickami, bawiąc się w "kotka i myszkę" z administratorami Wikipedii. Zabawa polega na wykrywaniu kolejnych pacynek Roo, które Roo czasami celowo demaskuje i ich blokowaniu, z tymże prawdopodobnie część pacynek pozostaje niewykryta.]