Pomoc:Pierwsze kroki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Pierwsze kroki Dla czytelników Edytowanie
Załóż konto Testuj wiki Interfejs Przewodnicy FAQ
Dlaczego warto i jak to zrobić Samouczek i test znajomości zasad Do czego służy i jak go dostosować Chętni do pomocy stawiającym pierwsze kroki Najczęściej zadawane pytania

Wikipedia potrzebuje Ciebie![edytuj | edytuj kod]

Lankstuga wikipedia fmis.jpg

Weź udział w dziele tworzenia polskojęzycznej Wikipedii – bezpłatnej encyklopedii sieciowej. Każdy może się przyczynić do postępu prac nad pierwszą polską wolną encyklopedią. Także Ty!

Przyłącz się do tysięcy wolontariuszy, których celem jest stworzenie najlepszego i największego encyklopedycznego kompendium wiedzy w języku polskim – wiedzy, którą można wykorzystać w dowolnym celu.

Strony typu wiki rozwijają się dzięki użytkownikom. Nie są potrzebne specjalne umiejętności informatyczne, pozwolenia ani uprawnienia. Najważniejszy jest entuzjazm, a edytowanie jest łatwe. Jeżeli widzisz w Wikipedii braki, błędy, potrzebę uściślenia informacji – kliknij na zakładkę edytuj i wprowadź zmiany. Słabe artykuły możesz przeredagować albo nawet napisać od nowa. Właśnie w ten sposób Wikipedia powiększa się z każdą chwilą, rośnie liczba artykułów i stale poprawia się ich jakość.

Jeśli chcesz edytować Wikipedię,[edytuj | edytuj kod]

  1. załóż konto użytkownika,
  2. spróbuj zrobić kilka prostych edycji,
  3. poznaj interfejs Wikipedii,
  4. poproś o pomoc przewodnika albo zadaj pytanie na kanale IRC,
  5. możesz też przeczytać FAQ (najczęściej zadawane pytania).

Nie krępuj się tym, że Twoje pierwsze edycje będą niedoskonałe. Wszyscy uczyliśmy się na błędach – tutaj bardzo łatwo się je poprawia.

Podstawą Wikipedii jest dobra wola wolontariuszy. Nie ma tu szefów, nikt nie każe Ci tu czegoś robić, ani nie skarci Cię za drobny błąd. Cieszymy się z każdego nowego uczestnika (w szczególności z pasjonatów i fachowców). By Wikipedia mogła się rozwijać we właściwym kierunku, obowiązują nas pewne zasady.