Pomoc:Transkluzja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Wikipedia:Transkluzja)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Transkluzja jest załączeniem zawartości dokumentu do innego dokumentu poprzez odwołanie. Pozwala na dołączenia tej samej treści do wielu dokumentów bez konieczności edytowania każdego z tych dokumentów z osobna. Zmiana treści załączanej strony powoduje automatyczne uaktualnienie treści w dokumentach załączających jej treść.

Jak działa transkluzja[edytuj | edytuj kod]

Transclusion-simple.png

Aby dokonać transkluzji jakiejkolwiek strony źródłowej (w obrębie jednego projektu MediaWiki, jak np. pl:Wikipedia) do innej docelowej strony, dołącz następujący kod:

{{JAKASSTRONA}}

Kiedykolwiek strona docelowa A z tym kodem jest wyświetlana, system dołączy w tym miejscu, zamiast powyższego kodu, całą zawartość źródłowej strony B, JAKASSTRONA.


Transclusion-multiple-foo.png
Transclusion-multiple-twit.png


Na przykład, możesz chcieć umieścić wiadomość powitalną na stronie dyskusji nowego użytkownika Wikipedii. Transkluzja tworzy link "na żywo" pomiędzy stroną szablonu i stroną docelową, dzięki któremu pojawi się wiadomość. Gdy szablon jest edytowany, wszystkie strony docelowe także są edytowane.

Na przykład, mógłbyś zdecydować się na stworzenie strony szablonu ze swoim adresem i załączyć ten szablon nie tylko na twojej stronie, ale także na stronach Twoich przyjaciół. Kiedy przeprowadzisz się w inne miejsce, zmienisz swój szablon adresu i automatycznie te nowe informacje pojawią się na wszystkich stronach przyjaciół.Częściowa transkluzja[edytuj | edytuj kod]

Przy użyciu znaczników "noinclude", "onlyinclude" oraz "includeonly", można transkludować nie tylko całą, ale również część strony. Takie częściowe transkluzje można też osiągnąć przez transkludowanie z innych stron, takich jak podstrony. Często użyteczne jest pominięcie jakichś informacji w transkluzji, np. takich jak dokumentacja szablonów.

Znaczniki transkluzji[edytuj | edytuj kod]

  • noinclude. Znacznik <noinclude>...</noinclude> spowoduje, że tekst pomiędzy znacznikami nie będzie transkludowany do innej strony, lecz pojawi się tylko na stronie, na której się znajduje. Jest to użyteczne np do tworzenia dokumentacji.
  • includeonly. Znacznik <includeonly>...</includeonly> spowoduje, że tekst pomiędzy znacznikami nie pojawi się na tej stronie, w której źródle jest wpisany, lecz będzie użyty tylko wtedy, gdy dana strona zostanie transkludowana do innej strony. Jest to użyteczne np. do dodawania kategorii do stron transkludujących szablon, bez dodawania samego szablonu do tych kategorii.
  • onlyinclude. Znacznik <onlyinclude>...</onlyinclude> oznacza, że tylko tekst wewnątrz niego ma być transkludowany do innej strony. Jest to najbardziej subtelny z tagów częściowych transkluzji, ponieważ często jest nadrzędny względem innych. Jeśli strona zawiera przynajmniej jedną parę tagów "onlyinclude", to przy każdym transkludowaniu tej strony wyłącznie materiał wewnątrz tagów "onlyinclude" jest transkludowany. Może być więcej takich sekcji, a w każdej takiej sekcji konkretne części tekstu mogą być wyłączone z transkluzji przez znaczniki "noinclude". Mogą być także otoczone przez tagi "includeonly", aby nie pojawiły się na oryginalnej stronie. Jednak treść poza tagami "onlyinclude" będzie ignorowana, gdy strona będzie transkludowana do innych stron. Jest to użyteczne np. aby powtórzyć mały fragment jednej strony na drugiej stronie: po prostu otocz ten mały fragment przez tagi "onlyinclude", i transkluduj ją do drugiej strony.

Podstrony[edytuj | edytuj kod]

Można wycinać i wklejać tekst, aby transkludować go do podstrony (ang. subpage), by później użyć nazwy podstrony w szablonie transkluzji. Takie podejście może być użyte tylko przy podstronach stron kategorii (ang. User, Talk lub Wikipedia); obecnie, podstrony nie mogą być tworzone z głównych stron artykułów (ang.).

Przykład: chcesz przedyskutować skasowanie Pussycat i przekierowanie do Cat. Najpierw stwórz podstronę Dyskusja:Pussycat/Połączmy Pussycat z Cat!, napisz w niej swój komentarz, później stranskluduj ją do Dyskusja:Pussycat i Dyskusja:Cat, używając szablonu {{:Dyskusja:Pussycat/Połączmy Pussycat z Cat!}} (zauważ dwukropek przez nazwą strony). Komentarze do dowolnej ze stron dyskusji będą widoczne w obydwu.

Strony związane z transkluzją MediaWiki[edytuj | edytuj kod]

Szablony[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]