Wikipedia:VisualEditor/Opinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Tutaj zamieszczamy komentarze odnośnie działania edytora wizualnego.

Nie zgłaszamy tu błędów merytorycznych – od tego jest strona Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule.


Spis treści

Dla początkujących[edytuj | edytuj kod]

VisualEditor jest dobrą pomocą dla początkujących wikipedystów nieznających jeszcze dobrze wikikodu. Jednak myślę, że większość bardziej zaawansowanych wikipedystów nadal będzie korzystaćz tradycyjnego edytora.

VisualEditor i generowanie wstawianie[edytuj | edytuj kod]

Zamiast tworzyć [[Link|linki]] mógłby tworzyć po prostu [[link]]i. Kaligula (dyskusja) 17:22, 15 cze 2013 (CEST)

Zgłoszono miesiąc temu jako bug48463. Kaligula (dyskusja) 18:10, 15 cze 2013 (CEST)

poprawił {{r}} na <ref>[edytuj | edytuj kod]

Ostatnie dwa wpisy z historii – poprawiałem literówkę, na podglądzie zmian nie było nic złego widać, zapisałem a on mi tu poprawił {{r}} na <ref>, przy czym w jedym miałem {{r|jedno|drugie}} i to drugie znikło → pojawił się czerwony błąd w <references />Kaligula (dyskusja) 15:23, 17 cze 2013 (CEST)

wstawianie grafik[edytuj | edytuj kod]

…wygląda tak. Kaligula (dyskusja) 08:08, 19 cze 2013 (CEST)

https://bugzilla.wikimedia.org/show_bug.cgi?id=49596 Matma Rex dyskusja 12:02, 19 cze 2013 (CEST)

Po pierwszych testach[edytuj | edytuj kod]

 1. Ogólne wydajnościowe. W drugiej dopiero próbie udało się zapisać Dunaj (86 tys. bajtów). Natomiast zupełnie nie powiodło się zapisanie Korea Północna (146 tys. bajtów) - Błąd podczas zapisywania danych na serwerze: timeout
 2. Problemy z pisaniem wokół twardej spacji (czyli zaraz przed i tuż za miejscem, gdzie w kodzie strony jest & nbsp ;)
 3. Usuwanie szablonu, zob. [1], skasowano odwołanie do nieistniejącego czerwonolinkowego szablonu "MGM Mirage", w kodzie strony został po tym ślad
  Jako dość oczywisty problem zgłosiłem https://bugzilla.wikimedia.org/show_bug.cgi?id=49835. Matma Rex dyskusja 20:56, 19 cze 2013 (CEST)
 4. Gdy w treści artykułu, który jest napisany w języku polskim, znajdzie się słowo napisane w języku, który używa alfabetu right-to-left (przykład Khairpur, tam jest wyraz w języku urdu) - to kompletnie wysypuje się cała idea WYSIWYG. Pionowy kursor tekstowy widzimy na ekranie jakby w innym miejscu niż faktyczne miejsce dodawania lub usuwania znaków (co okazuje się przy przeglądaniu zmian), obraz tekstu po zmianach na ekranie VisualEditora różni się od tego w oknie przeglądania zmian. W lodówce już tylko maślanka (dyskusja) 15:42, 19 cze 2013 (CEST)

Tabele, szablony, flagi państw[edytuj | edytuj kod]

VisualEditor jest w moim odczuciu bardzo pomocny i umila edytowanie. Jednak brakuje w nim możliwości rysowania tabeli oraz jej kolorowania bez wchodzenia w kod źródłowy, co oszczędziłoby czas. Co do szablonów, to uważam, że opierające się na tabelach, np. {{Odcinek}} powinny być edytowane jak tabele, a nie z poziomu specjalnego edytora szablonu, który w tym przypadku wręcz utrudnia, natomiast szablony takie, jak {{n/a}} nie powinny być rozbierane na czynniki pierwsze. Jeżeli chodzi o flagi państw, to myślę, iż w trakcie ich dodawania lub zmieniania powinna pojawić się biblioteka takowych wraz z modyfikacjami wyświetlania ({{państwo|POL}}, {{państwoL|POL}}, {{flaga|POL}}). Podobna biblioteka powinna się pojawić w przypadku np. odznaczeń (wojskowych, cywilnych) i szablonów takich, jak ww. {{n/a}}, czyli takich, które nie wymagają lub nawet nie pozwalają na żadne interwencje w ich kodzie z poziomu edycji artykułu. Wiseguy (dyskusja) 17:55, 10 lip 2013 (CEST)

Hello, Wiseguy. Thank your for this message. I apologize for answering in English.
I understand that working with tables is difficult right now. The software developers say that they will be improving VisualEditor's work with tables "soon". They have not told me a particular date for the next set of improvements.
The use of templates also requires improvement. The developers are also working on this. It might be easier to edit templates if you tell VisualEditor about each template using the TemplateData system. There is some information at mw:VisualEditor/Portal/TemplateData/pl about TemplateData. Whatamidoing (WMF) (dyskusja) 19:26, 11 lip 2013 (CEST)

Edytowanie sekcji[edytuj | edytuj kod]

Skoro nie można (?) edytować sekcji za pomocą VE, to warto chyba wyłączyć sugestię "Edytuj" przy sekcjach, bo wprowadza w błąd. Nedops (dyskusja) 21:42, 11 lip 2013 (CEST)

Można edytować sekcje za pomocą VE, wszystko działa. Tar Lócesilion|queta! 11:21, 12 lip 2013 (CEST)
Czyli u mnie jest feler? Otwiera się do edycji całe hasło, w opisie zmian nie ma nazwy sekcji. Przy dużych hasłach jest to wysoce istotna kwestia. Nedops (dyskusja) 21:04, 12 lip 2013 (CEST)
Nie, to tak właśnie „działa”. Ale usunięcie tych linków byłoby dość denerwujące (żeby poprawić literówkę, trzeba by przewinąć na samą górę, kliknąć „Edytuj” i znowu przewinąć w dół). Na Bugzilli jest gdzieś prośba o „prawdziwą” edycję sekcji w VE. Matma Rex dyskusja 21:43, 12 lip 2013 (CEST)
W takim razie miejmy nadzieję, że zostanie szybko spełniona ;) Skróty z domyślnymi opisami edycji też by się przydały, jeśli już mówimy o koncercie życzeń :P Nedops (dyskusja) 21:45, 12 lip 2013 (CEST)
Poprawiło się o tyle, że w opisie zmian jest już nazwa edytowanej sekcji – dla mnie to istotne ułatwienie. Nedops (dyskusja) 21:08, 26 lip 2013 (CEST)

This is Bugzilla bug #50872. Whatamidoing (WMF) (dyskusja) 20:50, 15 lip 2013 (CEST)

nagłówki sekcji[edytuj | edytuj kod]

Czy da się zmienić (i czy należy) menu z którego wybiera się wielkość czcionki? Obecnie jest to: "akapit", "Podstawowy nagłówek rozdziału", "Nagłówek podrozdziału 1 stopnia" itd. Proponuje aby stosować terminologię użytą tutaj: Pomoc:Formatowanie tekstu czyli pod "akapit" dać: Poziom 2, Poziom 3 itd ewentualnie "nagłówek poziomu drugiego" itd. jest to o tyle logiczniejsze że numer poziomu jest wtedy zgodny z ilością znaków = użytych w edytorze tekstowym. Poparcie lub obiekcje? Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 16:14, 16 lip 2013 (CEST)

Odpowiadając na pytanie z pierwszego zdania: wszystko się da, to przecież wiki.
A odnosząc się do dalszego wpisu - Bo nowicjusz zapyta: «Dlaczego normalny nagłówek ma się nazywać poziom 2? Skąd cyfra dwa? Dlaczego nie jeden albo zero?» Użytkownik VisualEditora nie widzi żadnych znaków = w edytorze tekstowym. VE został tak pomyślany, żeby jego użytkownik w życiu się nie domyślił, że to co robi z nagłówkiem sekcji ma jakiś związek z jakimś znakiem = w jakimś kodzie, który mu do niczego nie jest potrzebny. Użytkownik VE w ogóle nie ma nie wiedzieć, że są albo że mogą być jakieś znaki = w kodzie strony. Cała zawartość strony pomocy Pomoc:Formatowanie tekstu z punktu widzenia interfejsu VisualEditora jest bezużyteczna i przestarzała (nie na temat). --WTM (dyskusja) 16:41, 16 lip 2013 (CEST)
Rozumiem i popieram że edytujący wizualnym nie ma znać wikikodu. Dla niego wyjaśnieniem poziomu 2. jest fakt że pierwszym poziomem jest tytuł strony. Poza nowymi warto też zważać na ludzi którzy się przestawiają albo korzystają z obu (na razie jeszcze trzeba zerkać do kodu niestety przy niektórych operacjach). Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 22:26, 16 lip 2013 (CEST)

Następujące po sobie przypisy[edytuj | edytuj kod]

Mam spory problem z dodaniem kolejnego przypisu po już istniejącym [2]. W zasadzie bez edycji kodu źródłowego to niemożliwe. Bosyantek (dyskusja) 12:47, 17 lip 2013 (CEST)

It worked for me: [3]? Whatamidoing (WMF) (dyskusja) 19:44, 18 lip 2013 (CEST)

Spostrzeżenie - okienka dialogowe zasłaniają treść artykułu[edytuj | edytuj kod]

VisualEditor stosuje okna modalne. Są duże, są na środku i zajmują dużą część ekranu (w moim przypadku jest to ekran o rozdzielczości 1024 na 768). Modalne okienka dialogowe charakteryzują się tym, że: nie można ich przesunąć (np. w róg ekranu), nie można zmienić ich rozmiaru.

W szczególności chodzi tu o okienko wstawiania przypisu. Byłoby korzystnie, gdyby użytkownik widział cały tekst artykułu równocześnie z zadaniem dodawania/zmiany przypisu. Proszę zauważyć, ze chwilowe zamknięcie okienka dialogowego (żeby rzucić okiem jak wygląda cała treść artykułu) i ponowne otwarcie skutkuje utratą tego co już zostało wpisane w oknie wstawiania przypisu. W lodówce już tylko maślanka (dyskusja) 12:59, 17 lip 2013 (CEST)

Oprócz okienka "dodawanie przypisu" odnosi się to też do okna dialogowego z kategoriami. Aby dodać do biogramu nowe kategorie 'Urodzeni w 1941' i 'Zmarli w 1908' po prostu MUSZĘ jednocześnie widzieć pierwszy akapit (ur. 19 września 1841 w Sieniawie, zm. 11 lutego 1908 we Lwowie). --W lodówce już tylko maślanka (dyskusja) 13:11, 17 lip 2013 (CEST)

Zgłosiłem na en i dostałem odpowiedź, że zostało to wcześniej zauważone: bugzilla:49969. Tar Lócesilion|queta! 00:39, 18 lip 2013 (CEST)

Puste nagłówki[edytuj | edytuj kod]

W tej edycji chciałem przesunąć nagłówek budowa. Zastosowałem kopiuj wklej. Zostały puste znaki = w kodzie co zaburzało spis treści (miał pusty punkt). Da się naprawić? Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 17:17, 18 lip 2013 (CEST)

Bugzilla 49452. Whatamidoing (WMF) (dyskusja) 19:30, 18 lip 2013 (CEST)

Krytyczne zaniedbanie interfejsu: wersje przejrzane[edytuj | edytuj kod]

Dotyczy wiki, które korzystają z mechanizmu wersji przejrzanych. Dla nowego użytkownika nieodzowne jest pouczenie co się stanie zaraz po zapisaniu strony, objaśnienie dlaczego dokonane zmiany nie są widoczne i kiedy staną się widoczne. Przy edycji wikikodu (obecny edytor) możemy zauważyć szereg rozwiązań adresowanych do użytkowników, którzy nie są redaktorami.

Mamy teraz: «Uwaga! Zmiany dokonywane przez osoby niemające statusu redaktora są widoczne dla czytelników po przejrzeniu przez jednego z redaktorów. Możesz zgłosić prośbę o przejrzenie.» widoczne cały czas podczas edycji.

Mamy teraz rozróżnione przyciski: «Zapisz i pozostaw do przejrzenia» (a w dymku «Zapisz swoją edycję i dołącz ją do zmian oczekujących na przejrzenie») od «Zapisz»

I wreszcie teraz mamy: «Dziękujemy za dokonane przez Ciebie zmiany. Oczekują one na przejrzenie przez jednego z redaktorów.

Obecnie $2 zmian oczekuje na przejrzenie.» - uprzejme potwierdzenie, że zmiana została dokonana i sugestia, że to jeszcze nie koniec, że trzeba jeszcze czekać na redaktorów.

Tymczasem VisualEditor nie stosuje żadnego z nich. Użytkownik przy kolejnych odwiedzinach strony domyślnie widzi wersję stabilną, a nie roboczą - domyślnie nie widzi dokonanych przez siebie zmian. Taki użytkownik może sądzić, że ktoś w międzyczasie je wycofał. W lodówce już tylko maślanka (dyskusja) 00:36, 19 lip 2013 (CEST)

How does pl.wikipedia deal with FlaggedRevisions/PendingChanges? Approximately how many pages are affected?
I will file a bug report about the missing notices. Whatamidoing (WMF) (dyskusja) 20:38, 22 lip 2013 (CEST)
I started bugzilla:51833. Please read it to make sure I described the problem correctly. Anyone with an account may add information, corrections, or comments. Whatamidoing (WMF) (dyskusja) 20:44, 22 lip 2013 (CEST)

kolorowe linki[edytuj | edytuj kod]

Czy jest szansa żeby w trakcie edycji VE widać było czerwone i zielone linki? Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 15:30, 19 lip 2013 (CEST)

Inez is working on bugzilla:37901. Whatamidoing (WMF) (dyskusja) 20:47, 22 lip 2013 (CEST)

znikający pasek narzędzi[edytuj | edytuj kod]

Czasem kiedy w trakcie edycji VE znika mi pasek narzędzi. Mozilla firefox 18.0.2, linuks mint 14 Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 15:30, 19 lip 2013 (CEST)

Używasz może gadżetu QuickEdit? Jest odrobinkę niekompatybilny :/ Jako alternatywę polecam Wikipedysta:Matma_Rex/quickedit.js. Matma Rex dyskusja 14:01, 20 lip 2013 (CEST)
Mam włączony ale to nie podczas jego użycia wystąpiły zniknięcia. Może warto podmienić gadżet na Twój kod? Bo na naprawę VE ciężko liczyć. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 14:09, 20 lip 2013 (CEST)

sprzątanie kodu[edytuj | edytuj kod]

Sprzątanie kodu dodaje spacje miedzy nazwą nagłówka a znakami "=" a VE podczas edycji nagłówków usuwa tą że spację. Proponuje zdecydować się w którą stronę powinny działać narzędzia w tej sprawie. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 02:55, 20 lip 2013 (CEST)

informacja o znaczniku[edytuj | edytuj kod]

"(różn. | hist.) . . m Bohdan Sienkiewicz‎; 23:16 . . (+4)‎ . . ‎Skotos (dyskusja | edycje | zablokuj)‎ (link) (Znacznik: VisualEditor) [cofnij]" A po co ta informacja w opisach zmian? I jeszcze pogrubiona i z podświetlonym tłem? Na OZ i obserwowanych nic nie wprowadza (w przeciwieństwie np. do filtru nadużyć). 10:31, 20 lip 2013 (CEST)

Nic – albo jednak coś. Ja np. patrzę regularnie, jak wzrasta liczba zmian zrobionych za pomocą VE. Oczywiście formatowanie można zmienić, ale wtedy trudniej byłoby widać, kto ostatnio użył VE. Ma to znaczenie np. przy sprawdzaniu bugów itd. Tar Lócesilion|queta! 10:55, 20 lip 2013 (CEST)
I dlatego, skoro to głównie bugowo-statystyczna kwestia, powinna być miła opcja wyłączająca ;) Elfhelm (dyskusja) 11:17, 20 lip 2013 (CEST)
Podświetlone jest u nas, bo to ten sam system znaczników, z którego korzysta filtr nadużyć. Zaraz wyłączę to podświetlanie dla tagu VE i paru innych wbudowanych w software (lista na Specjalna:Znaczniki). Matma Rex dyskusja 13:52, 20 lip 2013 (CEST)
[4] Crystal Clear app clean.pngT Załatwione Matma Rex dyskusja 14:01, 20 lip 2013 (CEST)
Dzięki. Znacznie estetyczniej i bez zbędnego ;) niepokojenia. Elfhelm (dyskusja) 16:53, 20 lip 2013 (CEST)

Półpauza[edytuj | edytuj kod]

Brakuje mi opcji wstawiania półpauzy (zamiast myślnika/dywizu) w definicji. Na chwilę obecną kopiuję ją z innych artykułów. Może jakiś specjalny przycisk? Grzegorz Browarski (dyskusja) 14:45, 23 lip 2013 (CEST)

Popieram, znaki specjalne powinny się dać jakoś wstawić. A co do półpauzy polecam, jeśli ktoś ma linuksa, dodać ją sobie do klawiatury [5] Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 14:59, 23 lip 2013 (CEST)
Windows here. Grzegorz Browarski (dyskusja) 16:26, 23 lip 2013 (CEST)
bugzilla:38029. Whatamidoing (WMF) (dyskusja) 20:09, 23 lip 2013 (CEST)

"rezygnacja" z linku[edytuj | edytuj kod]

Jeśli wstawiłem link i chcę coś dodać za tym linkiem, to każdy znak (nawet spacja) jest traktowany jak część linku. W tej sytuacji trzeba usunąć link, wpisać tekst i dodać link ponownie. Tak chyba nie powinno być. Grzegorz Browarski (dyskusja) 15:59, 23 lip 2013 (CEST)

Bugzilla:51531. I agree! Whatamidoing (WMF) (dyskusja) 20:10, 23 lip 2013 (CEST)

a może by wprowadzić sprzątanie kodu?[edytuj | edytuj kod]

Visual edytor linkuje w ten sposób: [[Komórka|komórkach]] to raz i dwa - generalnie "brudzi" w kodzie. Grzegorz Browarski (dyskusja) 16:24, 23 lip 2013 (CEST)

Where did you see this? Whatamidoing (WMF) (dyskusja) 20:11, 23 lip 2013 (CEST)
Here [6]. Tar Lócesilion|queta! 20:16, 23 lip 2013 (CEST)
We mean that in fusional languages (like Polish language) advanced users prefer word-ending links, like this: [[komórka]]ch , [[organizm]]om , [[chloroplast]]ach . Currently, VisualEditor always uses piped links, like this: [[Komórka|komórkach]] , [[Organizm|organizmom]] , [[Chloroplast|chloroplastach]] [7]. Perhaps linktrails should be preferred in VE where possible. --WTM (dyskusja) 22:17, 24 lip 2013 (CEST)
Thank you for the reply. The link behavior changed about 10 hours ago. The main reason for changing the links was that if you added a link, and then tried to add more words after the link, then VisualEditor was putting all the new words in the link. But it still does not do what you want. In fact, when I tried to add letters to the end of a link, it makes a mess. I think this needs to be improved. Whatamidoing (WMF) (dyskusja) 08:16, 25 lip 2013 (CEST)

Problem z edycją[edytuj | edytuj kod]

Niemożliwe jest proste przejście z trybu edycji w visual editor do edycji kodu źródłowego. Postęp pracy nigdzie nie ulega zapisaniu. Gammazoni (dyskusja) 00:31, 27 lip 2013 (CEST)

Co masz na myśli? Nie działa Ci polecenie "Zapisz" w VE? Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 00:42, 27 lip 2013 (CEST)
I think this is bugzilla:47779. Whatamidoing (WMF) (dyskusja) 18:39, 30 lip 2013 (CEST)

Problem z punktorami / dziwna edycja[edytuj | edytuj kod]

 • W wielu biogramach jako bibliografia/linki zewnętrzne podane są różne linki, nieubrane w szablon "cytuj stronę" (zob. np. Perri Shakes-Drayton#Bibliografia). Zwyczajowo poprzedza się je punktorem. Po otwarciu okna edycji VE pojawiają się na ekranie kolejne linie z punktorami (i to cała zawartość takiej linii), których w rzeczywistości w haśle nie ma. Problem jest o tyle poważny, że jeśli edytor usunie te (widoczne tylko na obrazie w VE) nieprzydatne punktory, to w haśle mogą dziać się cuda Nedops (dyskusja) 00:47, 27 lip 2013 (CEST)

Wskazówka. Obejrzyj szablon {{IAAF name}}. On ma już punktor w sobie. Wystarczy napisać w nowej linii tylko {{IAAF name|id=226698}} i już wyświetli ci się

Jeśli dodatkowo poprzedzisz go gwiazdką, to w rzeczywistości masz tam dwa punktory jeden po drugim. Przy czytaniu strony ich nie ma (w przeciwnym razie już dawno byś to zauważył), ale VE najwyraźniej wyświetla oba. --WTM (dyskusja) 01:06, 27 lip 2013 (CEST)

Tak, tak, wiele szablonów ma punktory same w sobie. Czy mamy w związku z tym botować niemały % haseł na naszej wiki, by pozbyć się tych "podwójnych" (czytelnik widzi tylko jeden) punktorów? Usuwać z szablonów nie powinniśmy, bo w niektórych hasłach w kodzie nie ma punktora (bo przecież jest w szablonie), a sam link bez poprzedzającego go znaku typograficznego wydaje się być niezbyt estetyczny. Lepszym rozwiązaniem byłoby chyba, gdyby hasło pod VE wyświetlało się tak jak bez VE. Nedops (dyskusja) 01:14, 27 lip 2013 (CEST)
Podrzuciłem to na szybko deweloperom, tam się bardzo dziwne rzeczy dzieją – zaczynając od przecież buga w normalnym parserze, który sprawia, że to w ogóle działa – przecież z podwójnego * się powinna zrobić wcięta lista wypunktowana. Magia. Matma Rex dyskusja 03:02, 27 lip 2013 (CEST)

Twarde spacje[edytuj | edytuj kod]

Istnieje jakaś możliwość wstawienia twardej spacji przy użyciu Visual Editora? W trybie edycji kodu źródłowego, która nie będę ukrywał że działa u mnie jakieś 5 razy szybciej niż wizualna, wstawiało się & nbsp;, w pakietach MS Office i tym podobnych Ctrl+Shift+Spacja, a tu jest jakaś metoda? pitak dyskusja 12:40, 28 lip 2013 (CEST)

Jest strona Pomoc:VisualEditor/Skróty klawiszowe i jak widać, nie wspomina nic o twardych spacjach. Warto zgłosić buga. Tar Lócesilion|queta! 12:48, 28 lip 2013 (CEST)
Bugzilla:51045. Whatamidoing (WMF) (dyskusja) 18:43, 30 lip 2013 (CEST)

Jedno wielkie g***o[edytuj | edytuj kod]

Przepraszam bardzo, ale tak zbugowanego i nieporęcznego edytora dawno nie widziałem. Wiem, że może mi tylko trudno się przyzwyczaić, ale chyba jednak niech to zostanie betą przez najbliższy con. rok. Aktualnie nieużyteczny kompletnie. Pozdrawiam. Tarjei ??? 14:22, 30 lip 2013 (CEST)

Czy możesz podać konkretne przykłady bugów, z którymi się spotkałeś? Wtedy programistom będzie łatwiej je wyeliminować. Bo to, że ogólnie jest ich sporo, to wiemy. Tar Lócesilion|queta! 14:25, 30 lip 2013 (CEST)
Mówię ogólnie i dołączam się do przedmówców. Ogólnie interfejs chodzi topornie co skutecznie odstrasza mnie przed używaniem tegoż edytora. Tarjei ??? 14:45, 30 lip 2013 (CEST)

błędnie wyświetlające się okno opisu zmian[edytuj | edytuj kod]

Po wykonaniu edycji za pomocą VE kliknąłem zapisz otrzymując taki efekt: http://i41.tinypic.com/30wqpnb.jpg Ponowne kliknięcie zapisz nie wywołało żadnej akcji. Spróbowałem ponownie wykonać edycji z takim samym skutkiem. Po edycji w kodzie udało się zapisać edycję. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 02:33, 31 lip 2013 (CEST)

Thank you for the picture. This is obviously broken. I will report it. What web browser and computer OS are you using? Whatamidoing (WMF) (dyskusja) 05:54, 31 lip 2013 (CEST)
en:Linux Mint 14 nadia, Firefox 18.0.2 Wcześniej działało poprawnie. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 11:32, 31 lip 2013 (CEST)

Help[edytuj | edytuj kod]

[8] and [9] did not work. They would not have worked in the old editor, either. I can fix bug problems, but I don't want to change article content. This is work by a new editor. Would someone who speaks Polish please review these and fix them as necessary? Thanks, Whatamidoing (WMF) (dyskusja) 05:47, 31 lip 2013 (CEST)

Opera - VE wersja BETA[edytuj | edytuj kod]

Czyżby włączyli VE (wer. BETA) dla Opery? Blackfish (dyskusja) 09:56, 31 lip 2013 (CEST)

Istotnie :D Matma Rex dyskusja 16:09, 31 lip 2013 (CEST)
Opera 12 14, and 15 are working. (Opera 13 does not exist.) Opera 11 or earlier is blacklisted. Whatamidoing (WMF) (dyskusja) 19:30, 31 lip 2013 (CEST)

Formatowanie[edytuj | edytuj kod]

Przydałyby się przyciski lub skróty klawiaturowe do robienia indeksów górnych i dolnych (jak na rozszerzonym pasku narzędzi w trybie edycji kodu), w artykułach dot. nauk ścisłych pojawiają się one notorycznie, a nie da się ich nawet skopiować z jednego okna z otwartym VE do drugiego. I nie wiem, czy nie należałoby utrudnić kasowanie sekcji przypisów ("czy na pewno chcesz..?"), już mi się zdarzyło zrobić to przypadkiem. Z drugiej strony takie komunikaty wielu użytkowników po prostu drażnią. Szczureq (π?) 10:58, 31 lip 2013 (CEST)

Symbol głosu "za" Za Obie propozycje popieram. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 11:34, 31 lip 2013 (CEST)
I'm sorry. Google Translate did not make sense for this comment. I see that it is about problems in science articles, which I care about very much. Could someone translate it for me? Whatamidoing (WMF) (dyskusja) 19:32, 31 lip 2013 (CEST)
Szczureq asks about sup and sub buttons or keyboard shortcuts. They are needed mostly in "science articles". Sławek Borewicz (dyskusja) 20:28, 31 lip 2013 (CEST)
Unfortunately, I don't think these exist right now. This is bug 51314http://bugzilla.wikimedia.org/show_bug.cgi?id=51314#c{{{comment}}}, bug 51611http://bugzilla.wikimedia.org/show_bug.cgi?id=51611#c{{{comment}}} and bug 51612http://bugzilla.wikimedia.org/show_bug.cgi?id=51612#c{{{comment}}}. Whatamidoing (WMF) (dyskusja) 19:34, 6 sie 2013 (CEST)

Trudności z zapisaniem zmian[edytuj | edytuj kod]

Nie jest możliwe zapisanie strony, ponieważ okno z wpisaniem kodu z obrazka i opisem zmian wyjeżdza w większej swojej części za ekran. 83.31.216.72 (dyskusja) 13:59, 31 lip 2013 (CEST)

Edytor wizualny też się zawiesza. 83.22.80.223 (dyskusja) 16:21, 31 lip 2013 (CEST)

I am sorry that you have had these problems. What kind of computer and web browser are you using? Whatamidoing (WMF) (dyskusja) 19:34, 31 lip 2013 (CEST)

Nue znam angielskiego. 83.29.161.212 (dyskusja) 19:36, 31 lip 2013 (CEST)

Whatamidoing pyta jakiej przeglądarki (Firefox / Chrome / inna) używasz i jakiego komputera (chodzi chyba o system operacyjny - Linux (jaki) / Windows(jaki) inny...). Być może trzeba to dostosować lepiej do używanego przez ciebie oprogramowania. Sławek Borewicz (dyskusja) 20:23, 31 lip 2013 (CEST)

VisualEditor a infoboksy[edytuj | edytuj kod]

VisualEditor dodaje infoboksy w taki sposób: [10]. Czy da się zrobić tak, żeby VE dodawał kolejne parametry infoboksu linijka po linijce (czyli przykładowo tak jak tu: [11]) ? Sir Lothar (dyskusja) 12:15, 1 sie 2013 (CEST)

Thank you :). Reported here. What do you mean by your second question? (MatMaRex,if you see this...) Okeyes (WMF) (dyskusja) 19:22, 6 sie 2013 (CEST)
Well, I mean I'd like to have infobox parameters in separate lines, like for example here: [12] not one after another like: |wykonawca = Johann Sebastian Bach |zdjęcie = Bach.jpg |tło = klasyczna. Is this possible with VE ? Sir Lothar (dyskusja) 08:31, 7 sie 2013 (CEST)
Ah, yes; hopefully that will be fixed with the above bug. Okeyes (WMF) (dyskusja) 10:14, 12 sie 2013 (CEST)

DNU[edytuj | edytuj kod]

Nie wiem czy przez VE ale w Poczekalni nie działa poprawnie skrypt go obsługujący Po zakończeniu dyskusji nie ma mozliwości wstawienia uzasadnienia i nie wyświetla się wynik dyskusji - zostawiono , 'skasowano' Czy mozna to jakoś poprawić i dostosować ? --Adamt rzeknij słowo 15:52, 3 sie 2013 (CEST)

Było też zgłoszone w kawiarence, poprawiłem. Crystal Clear app clean.pngT Załatwione Matma Rex dyskusja 18:56, 6 sie 2013 (CEST)

Brak możliwości tabeli[edytuj | edytuj kod]

W tym edyorze nie ma fukcji tabeli. Jest ona bardzo potrzebna. Na razie można robic tabelę tylko w kodzie źródłowym.Bartpoto (dyskusja) 13:44, 4 sie 2013 (CEST)

I agree; the VisualEditor should provide full table editing. As I understand it, they are working on this but it is a complex problem. Okeyes (WMF) (dyskusja) 18:42, 6 sie 2013 (CEST)

VE - pomocny dla nowicjuszy?[edytuj | edytuj kod]

Specjalna:Wkład/31.61.41.213 - banalna edycja, chciałem tylko dodać POV do szablonu Dopracować. Po kilku kliknięciach edytując w kodzie byłoby jednak wygodniej IMO oczom moim ukazał się prostokącik, jakby czekający na wypełnienie czymś (tylko nikt nie napisał co tam wpisać należy. Imitując nowicjusza, wpisałem tam, że artykuł jest napisany nieneutralnie. I co? VE wetknął ten wpis jako wartość parametru szablonu. Może by tak jednak pozbyć się tego prostokącika, jeśli parametr ma nie mieć wartości? Albo przynajmniej napisać: UWAGA proszę poniżej niczego nie wpisywać? Nie wspominając już o wyjątkowo marnym opisie parametru. Co to ma być: "Dodaje link napisać artykuł w sposób neutralny oraz kategorię Artykuły wymagające neutralnego ujęcia tematu." Przecież to wygląda jak autotranslator!

Pzdr, MG (31.61.41.213 (dyskusja) 14:57, 5 sie 2013 (CEST))

Thank you for your feedback (sorry for having to speak English - I don't speak Polish :(). Improving the template interface is, I know, high on the VisualEditor developers' priorities; hopefully they will be able to work on it after Wikimania. The description was written by volunteers here: would an experienced pl.wiki editor be able to look at this complaint and change the template description (if it needs changing?) Okeyes (WMF) (dyskusja) 18:41, 6 sie 2013 (CEST)

IE[edytuj | edytuj kod]

w IE prawie nic nie działa z VE, pomijam fakt że on sam nie działa bo to mnie najmniej boli, ale nie mam:

 1. nie widzę informacji o nowych wiadomościach
 2. nie mam linku do osobistego brudnopisu
 3. nie działa rozszerzony pasek edycji
 4. nie działa sprzątanie kodu
 5. nie widzę linków do stron ujednoznaczniających (do przekierowań są)
 6. nie działają pewnie i inne gadżety z których rzadziej korzystam.

jest szansa że coś z tej listy zostanie poprawione? - John Belushi -- komentarz 19:08, 5 sie 2013 (CEST)

Pomijam VE, ale chcesz powiedzieć, że logując się przez IE nie widzisz tych wymienionych rzeczy? Blackfish (dyskusja) 19:22, 5 sie 2013 (CEST)
Jaką masz wersję przeglądarki ? Bo może problem tkwi w starej wersji IE. Sir Lothar (dyskusja) 19:38, 5 sie 2013 (CEST)
 • nie widzę nic z tych rzeczy. wersja IE 10.0.9200.166635. przeglądarka sama się aktualizuje, na Chrome wszystko działa poprawnie - John Belushi -- komentarz 19:45, 5 sie 2013 (CEST)
  • Hmmm, ciężko powiedzieć co to może być. Może ktoś w kawiarence technicznej zaradzi. Sir Lothar (dyskusja) 19:57, 5 sie 2013 (CEST)
   • Coś z obsługą języka JavaScript? Prawie wszystkie wymienione przez ciebie rzeczy (VE też) nie będą działać w przeglądarkach z wyłączonym JavaScriptem. Sprawdź w ustawieniach. --WTM (dyskusja) 20:08, 5 sie 2013 (CEST)

To nie może mieć nic wspólnego z VE, on się po prostu nie włącza na nieobsługiwanych przeglądarkach. Możesz spróbować wyłączyć go w preferencjach (sekcja Edycja na dole) i sprawdzić wtedy. Jeśli faktycznie tak zupełnie nic nie działa, jak mówisz, to prawdopodobnie WTM ma rację i w jakiś sposób wyłączyłeś obsługę JavaScriptu. IE z niewytłumaczalnych dla mnie powodów przynajmniej w niektórych wersjach umieszcza tę opcję w ustawieniach bezpieczeństwa czy czymś takim; jeśli ustawisz je na maksimum, rzeczy przestają działać. Zobacz np. http://www.ismyjavascriptenabled.com/results.html i sprawdź. Matma Rex dyskusja 02:30, 6 sie 2013 (CEST)

wynik testu: "JavaScript IS WORKING in your web browser"
ale ciekawa sprawa...
 • na IE - Your web browser supports JavaScript version 1.3
 • na Chrome - Your web browser supports JavaScript version 1.7

inna wersja na różnych przeglądarkach? - John Belushi -- komentarz 12:53, 6 sie 2013 (CEST)

Tak, to normalne. Hm, nie wiem, jak to działa w IE, ale pewnie można też wyłączyć dla pojedynczej strony… Próbowałeś wyłączyć VE w preferencjach? Próbowałeś na innych przeglądarkach? Próbowałeś wyczyścić cache? Matma Rex dyskusja 13:03, 6 sie 2013 (CEST)
na innych przeglądarkach działa, problem tylko z IE. czyściłem cache, wyłączyłem VE, nie pomogło. ten problem na IE występuje tylko u mnie? - John Belushi -- komentarz 17:06, 6 sie 2013 (CEST)
U mnie działa dobrze na IE8 (nie mam nowszych pod ręką). Może włączyłeś przypadkiem „tryb kompatybilności”? Z reguły sprawia, że strony przestają działać :) Matma Rex dyskusja 17:18, 6 sie 2013 (CEST)

colspan w tabelkach[edytuj | edytuj kod]

Tutaj [13] w tabelkach colspan="0" zostało zmienione na colspan="1" (nb. edycja wywołała znacznik VisualEditor: do sprawdzenia) --WTM (dyskusja) 21:24, 6 sie 2013 (CEST)

Looks like the VisualEditor sanitising input. Is there a difference in how the page displayed? My table markup is a bit rusty but I'd understand colspan 1 to mean "spanning one column", i.e. default formatting, and colspan 0 to be...essentially meaningless. Okeyes (WMF) (dyskusja) 10:14, 12 sie 2013 (CEST)

Trudne to jest[edytuj | edytuj kod]

Posiedziałem trochę jako IP, jak akurat miałem dostęp do netu na wyjeździe, i wrażenia mam kiepskie. Bardzo trudne w obsłudze, mnie osobiście znacznie łatwiej (może po latach prób?) edytuje się z kodu. Udało mi się np. tak podmienić link: jak chciałem podmienić podpis, to mi wpisywało zwykły tekst za link. Albo coc takiego: nie mam zielonego pojęcia, jak wstaiwłem #, czego nie planowałem. Edytor jest mało inuicyjny. Przeciętny użytkownik raczej nie będzie się zagłębiał w instrukcje, więc sytuacja zbytnio się nie zmieni. Mpn (dyskusja) 21:46, 6 sie 2013 (CEST)

Zgadzam się w całej rozciągłości... a miało być łatwiej. Blackfish (dyskusja) 11:13, 7 sie 2013 (CEST)
I'm in agreement, insofar as I also find the markup editor more useful, but then I've spent eight years using it; I never expected to find the VE as useful right out of the box, simply because it's unfamiliar. Having said that, when it comes to how useful it is for new editors, we've done some user tests that show in a lot of ways it's far more intuitive (and far less intimidating) than markup. Hopefully as the software develops we can iron out any remaining issues. Okeyes (WMF) (dyskusja) 08:38, 12 sie 2013 (CEST)

Skasowanie szablonu[edytuj | edytuj kod]

VE umożliwia łatwe (jednym klawiszem) skasowanie osadzonego szablonu. Zbyt łatwo przy okazji edytowania czegoś innego niechcący usunąć np. infobox i nawet się nie zorientować przykład inny przykład, zdecydowanie zbyt łatwo. --WTM (dyskusja) 22:12, 6 sie 2013 (CEST)

This is a fairly long-standing problem; I wish I could think of a good solution to it :(. I'm not sure if it can easily be solved for directly - perhaps more of a focus on users reviewing their changes? Okeyes (WMF) (dyskusja) 07:36, 12 sie 2013 (CEST)
What about pop-up window with the question: 'Do you really want to remove that template?'? Szczureq (π?) 21:51, 15 sie 2013 (CEST)

Zawiesza się wstawianie przypisów[edytuj | edytuj kod]

Dzisiaj przy pracy nad moim własnym brudnopisem zawiesza mi się wstawianie przypisów (używam Chrome'a). Czasem uda się przypis wstawić, czasem nie.

Jeśli nie, to objaw jest taki: klikam we wstawianie przypisu, każę użyć istniejącego przypisu. Wówczas, mimo, że mam ich kilka w szablonie {{Przypisy|2|przypisy=-...}}, wyświetla się tylko jeden (też bug). Jednak nie pozwala się wstawić, klikanie nie daje żadnych efektów. Można nadal kliknąć "Wróć" i wraca się do wstawiania przypisów, ale, nawet jak wypełnię pole z palca, to przycisk "Wstaw przypis" nie działa. Działa tylko "Użyj istniejącego przypisu". Jestem zatem zamknięty w pętli między tymi dwoma okienkami, wyjścia z niej nie ma oprócz wyjścia ze strony z utratą wszystkich edycji.

Jeśli się da wstawić, to i tak spośród wielu istniejących przypisów pokazuje mi tylko ten pierwszy, ale klinkięcie działa i mogę potem dalej edytować i zapisać wyniki.

Miałem sytuacje, gdy udawało mi się wstawić pierwszy przypis, a zawieszenie następowało przy drugim.

Gżdacz (dyskusja) 22:21, 6 sie 2013 (CEST)


Translation of my own report: I kept my 4 or 5 references in a plwiki template {{Przypisy|2|przypisy=-...}} and wanted to insert one of the already existing ones.

The behaviour was very strange: sometimes VE let me insert a reference, sometimes it did not. I had a situation when it let me insert one reference and then failed on the second one.

Generally, when I clicked "Insert reference" icon, it produced a window, from which I chose "Use an existing reference". Then it displayed only the first reference from the template, even though there were more of them (BUG).

I a "fail case" it did not react to clicking on that reference, I could only do "Go back" to the previous window. The previous window was insensitive to "Add reference" button, no matter if I filled the text field manually or not, and the only possible action was to use "Use an existing reference". Therefore I was caught in a loop between those two windows, with no way out except abandoning the edition an losing all the work done so far (BUG).

In a "success" case the reference was added upon double click, without any problems, and I could continue editing.

Gżdacz (dyskusja) 15:27, 7 sie 2013 (CEST)

Ooh, that's strange. Thanks for the translation (and the report). Can you give me an example article I can point the devs to/play around with? Okeyes (WMF) (dyskusja) 07:35, 12 sie 2013 (CEST)
Take me sandobox and play with versions from August 7th. There are a few of them made with VE, and then a few manual ones, inserting the bibliography references, when I finally gave up using VE for that purpose. Gżdacz (dyskusja) 07:44, 12 sie 2013 (CEST)
I see just what you mean: thanks for reporting it. I'll throw it in Bugzilla now. Okeyes (WMF) (dyskusja) 07:45, 12 sie 2013 (CEST)
bugzilla:52742. Okeyes (WMF) (dyskusja) 08:00, 12 sie 2013 (CEST)

Znaleziono składniki Wikikodu - irytująca ramka[edytuj | edytuj kod]

Gdy przez przypadek wpiszę w VisualEditorze np. [[, to wyświetla się w górnym prawym rogu ramka, że składniki wikikodu nie działają w VisualEditorze i aby je zastosować, musisz przejść do edycji kodu źródłowego.

Problem w tym, że tej ramki nie da się wyłączyć i trzeba opuścić VisualEditor lub zapisać zmiany, by zniknęła.

Da się coś z tym zrobić? NiktNic124 (dyskusja) 22:27, 12 sie 2013 (CEST)

Czy kliknięcie na okienko nie powoduje u Ciebie jego zamknięcia? Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 22:21, 12 sie 2013 (CEST)

Zadziałało, dzięki. NiktNic124 (dyskusja) 22:28, 12 sie 2013 (CEST)

The end goal, for what it is worth, is to have a way of easily switching between the two, as in Wordpress. This is a complex engineering challenge, however. Okeyes (WMF) (dyskusja) 11:00, 13 sie 2013 (CEST)

Kolejność ramek na górze strony[edytuj | edytuj kod]

To nie jest problem w samym edytorze, ale przydałoby się, aby ramka na górze strony "Oczekuje na przejrzenie" nie przedzielała opcji edytowania, tak jak obecnie (Edytuj, Oczekuje na przejrzenie, Edytuj kod źródłowy), ale była za nimi, w takiej kolejności: Edytuj, Edytuj kod źródłowy, Oczekuje na przejrzenie. NiktNic124 (dyskusja) 11:32, 14 sie 2013 (CEST)

That makes a lot of sense; I have put a bug in at bugzilla:52848. Thanks! Okeyes (WMF) (dyskusja) 16:35, 14 sie 2013 (CEST)

Blokada nałożona na IP[edytuj | edytuj kod]

W przypadku "edytuj kod źródłowy" użytkownik korzystający z zablokowanego adresu IP dostaje następujący ekran: http://imgur.com/RISDvRT i wszystko jest jasne.

W przypadku kliknięcia "edytuj" przez tego samego użytkownika z tego samego adresu IP: nie ma żadnego komunikatu, za to beż żadnego problemu uruchamia się VE, który prezentuje standardowe komunikaty (edytujesz stronę anonimowo, twój adres IP zostanie zapisany w historii edycji), VE pozwala na dokonanie dowolnych zmian w widocznym oknie, VE pozwala na przejście do okienka dialogowego zapisywania zmian. Po kliknięciu guzika "Zapisz" próba zapisu kończy się niezrozumiałym komunikatem o błędzie: http://imgur.com/v2RqHhO --109.243.149.185 (dyskusja) 19:19, 17 sie 2013 (CEST)

Thank you; good catch! Reported as bugzilla:53009. Okeyes (WMF) (dyskusja) 23:29, 18 sie 2013 (CEST)

VE a przypisy[edytuj | edytuj kod]

[14] - dlaczego VE dodał kolejny znacznik </ref> i popsuł przypisy? Niby od przybytku głowa nie boli, ale jednak co za dużo, to niezdrowo. Jedno </ref> naprawdę powinno w zupełności wystarczyć... Pzdr, Marcgalrespons 23:19, 24 sie 2013 (CEST)

That's very strange; thank you for reporting it! Now at bugzilla:53345. Okeyes (WMF) (dyskusja) 16:37, 26 sie 2013 (CEST)
Happens when somebody clicks the Reference button, types nothing in the text field that shows up and then clicks the Insert reference button. Marcgalrespons 14:40, 27 sie 2013 (CEST)
Aha; yep, tested and found it that way too :). Thanks! Okeyes (WMF) (dyskusja) 18:31, 27 sie 2013 (CEST)
Now fixed, and should be deployed soon. Okeyes (WMF) (dyskusja) 02:32, 28 sie 2013 (CEST)

Grafiki[edytuj | edytuj kod]

Nie ma prostego sposobu na wymianę wstawionej grafiki na lepszą - trzeba kasować całą ramkę i wstawiać nową. A wystarczyłoby, żeby w "Ustawieniach multimediów" oprócz podpisu była nazwa pliku. I koniecznie położenie (prawo - domyślnie, lewo, środek - opcjonalnie), bo obecnie nie widzę sposobu, by przenieść na lewo grafikę kolidującą z infoboksem. Może okno ustawień multimediów należy upodobnić do okna "Dołączony szablon", z listą parametrów po lewej? Szczureq (π?) 10:59, 27 sie 2013 (CEST)

Thanks for reporting these :). I agree; it would be good to have a way of specifying location (which is bugzilla:51293) and of replacing images. I can't seem to find a bug for that, so I have entered it at bugzilla:53409. Okeyes (WMF) (dyskusja) 18:31, 27 sie 2013 (CEST)

VE a przypisy c.d.[edytuj | edytuj kod]

[15] - dlaczego VE wstawiając pierwszy przypis w ogóle nie wstawił automatycznie szablonu {{Przypisy}} na dole strony? Marcgalrespons 13:39, 27 sie 2013 (CEST)

Is that something that plwiki automatically does, or something that would be nice to have? (not rhetorical). Okeyes (WMF) (dyskusja) 18:34, 27 sie 2013 (CEST)
It is not being done automaticly without VE; when editing plain Wikitext one has to add this template manually. However, it would be very nice to have this feature, since without this template all you get is a big and nasty error message, no references are displayed, as shown for example here. Template {{Przypisy}} in pl.wiki has similar functionality to en.wiki template:Reflist, as it encapsulates the <references/> tag. Marcgalrespons 18:44, 27 sie 2013 (CEST)
Eee, Marcgal, ale ty byś chciał automatycznie {{Przypisy}} na dole strony? Przypominam, że kolejność sekcji końcowych w plwiki to: Zobacz też, Przypisy, Bibliografia, Linki zewnętrzne – następnie rozmaite szablony: "poprzednik-następca", navbox. Wstawione przez automat {{Przypisy}} na samym końcu strony to nie jest układ strony zgodny z zaleceniami. A żeby było prawidłowo, to musiałby analizować treść, rozpoznawać gdzie jest nagłówek sekcji "Zobacz też" i "Bibliografia" itd. i wstawiać pomiędzy nimi. To już wymagałoby sztucznej inteligencji? --WTM (dyskusja) 19:11, 27 sie 2013 (CEST)
"na dole strony" to był skrót myślowy, może nieuzasadniony... Ad meritum - czy znalezienie sekcji Bibliografia lub Linki zewnętrzne to kwestia sztucznej inteligencji, czy prostego regexu? Nieco trudniej ze znajdowaniem szablonów nawigacji, ale też się da, jest przecież Kategoria:Szablony nawigacyjne. Marnie widzę użyteczność VE jako maksymalnie prostego narzędzia dla nowicjuszy jeśli taka prosta rzecz jak wstawianie przypisów już wymaga znajomości technikaliów. Marcgalrespons 19:22, 27 sie 2013 (CEST)
Bo VE to kiwi przebraniu orła... miał „śmigać” aż miło, a on nawet nie lata. Ja już wolę naszego starego dzięcioła, gdzie trochę kodu (Morse'a ;-) trzeba znać, ale wystukać można wszystko. Pozdrawiam, Blackfish (dyskusja) 19:43, 27 sie 2013 (CEST)
 • It's a good idea; I shall ask the development team now :). Bear in mind that that things like reflist and przypisy are, as Marcgal points out, wiki-specific templates - so I'm not sure if it would be possible to have them automatically included. <references/> inclusion sounds more viable, though. Okeyes (WMF) (dyskusja) 21:07, 27 sie 2013 (CEST)
  But, as WTM points out, the exact position where <references/> should be placed is also wiki-specific... So you can hardly avoid adding wiki-specific features... Morevoer, {{Przypisy}} is very widely used here (and in fact it's use is a part of this wiki's recommendations), I cannot possibly imagine the havoc that will break out if it turns out that {{Przypisy}} has to be deprecated and replaced by plain <references/> for the convienience of VE users. Couldn't you simply allow some customisation, I mean that every wiki would be able to determine what should be placed instead of <references/> (e.g. {{Przypisy}} of template Reflist preceded by section entitled References) and where? Marcgalrespons 21:38, 27 sie 2013 (CEST)
  The E2 team is (distinctly) working on a feature that would allow for easy, user-written, wiki-specific workflows software can interact with; this template sounds like an excellent use case for it, but I'm afraid I don't know when it will be done or if it will be integrated with the VisualEditor. In the meantime, the best we can probably do is a references tag stuck at the bottom of a page - which is...sub-optimal, I think. But I'd be interested to know what you guys think of it. Okeyes (WMF) (dyskusja) 01:05, 28 sie 2013 (CEST)

VE a przypisy część 3[edytuj | edytuj kod]

Błędna numeracja przypisów. [16] <=> [17] VE błędnie utożsamia przypis 49 z przypisem 50, obu nadając numer 49 - powoduje to przesunięcie numeracji wszystkich przypisów od 50 w dół. Na szczęście, pomimo błędnej numeracji, kliknięcie na przypis kończy się wyświetleniem przez VE właściwego przypisu.

Thanks for reporting this; I have put it in Bugzilla at bugzilla:53486 :). Okeyes (WMF) (dyskusja) 18:46, 28 sie 2013 (CEST)

VE a przypisy odc. 4[edytuj | edytuj kod]

Nie ma możliwości graficznej edycji przypisu zawartego w szablonie {{CytatD}}: [18] Marcgalrespons 13:59, 27 sie 2013 (CEST)

Yeah; this is a known problem :(. The team is, I think, working on having a way to minimise wikitext in template editing. Okeyes (WMF) (dyskusja) 18:47, 28 sie 2013 (CEST)

VE vs. citations, part 5[edytuj | edytuj kod]

Cut-and-paste of a portion of text with citations may destroy them and replace by a plain text copy of the reference. Here is an artificial example [19], in which I did cut (Ctrl-X) of a complete line of text and then paste (Ctrl-V) at the same location.

Gżdacz (dyskusja) 14:34, 29 sie 2013 (CEST)

Looks like bugzilla:49396; sorry about this :(. Thanks for posting in English, by the way - I wish I could communicate in Polish, since it would feel less...imperialist-y, but. Okeyes (WMF) (dyskusja) 19:18, 29 sie 2013 (CEST)

Złe litery[edytuj | edytuj kod]

Nie wiem, czy to wina skryptu, czy komputera, ale po naciśnięciu przycisku backspace zmieniają się w nieokreślonej konfiguracji litery w edytowanym zdaniu. Powoduje to praktyczną niemożliwość poprawnego pisania edycji. 83.28.196.164 (dyskusja) 20:11, 30 sie 2013 (CEST)

Can anyone translate this? Google is giving me...obfuscated sentences. Okeyes (WMF) (dyskusja) 15:38, 3 wrz 2013 (CEST)
The IP says that pressing Backspace in VE causes letters around the cursor to be randomly rearranged. Although the IP is uncertain whether VE or his or her computer should be blamed for this. Marcgalrespons 23:00, 3 wrz 2013 (CEST)
This problem is real for VE - sometimes when I make changes to some pages, hitting Backspace key rearranges some part of text. Mostly when I select part of text. Sometimes it insert not recognizable letters or symbols. When it strikes, most of written text is useless. -- Kthaara (dyskusja) 18:03, 7 paź 2013 (CEST)

ę[edytuj | edytuj kod]

I had a very strange effect.

I edited my sandbox, working on the sentence

Quote-alpha.png
Na stanowisku nad Jeziorem Ostrowite odkryto osadę wielokulturową z reliktami osadnictwa ludności kultury pomorskiej (ok. VII – III w. p.n.e.) oraz późniejszej kultury wielbarskiej, identyfikowanej czsto z Gotami[10][11], przypadajacej na okres wpływów rzymskich (200–250 r. n.e).

I wanted it to become

Quote-alpha.png
Na stanowisku nad Jeziorem Ostrowite odkryto osadę wielokulturową z reliktami osadnictwa ludności kultury pomorskiej (ok. VII – III w. p.n.e.) oraz późniejszej kultury wielbarskiej, identyfikowanej często z Gotami[10][11], przypadajacej na okres wpływów rzymskich (200–250 r. n.e).

Adding the missing letter ę proved impossible.

First of all, when I added it and later did a delete in the same sentence concerning a punctuation mark following the two references, the edit caused ę to disappear (from the screen and later on from the saved version).

Next I decided to add this letter and save immediately, without doing any other edits. It remained visible, however, the saved version did not have it, either.

The result of the former action is here.

Gżdacz (dyskusja) 23:55, 30 sie 2013 (CEST)

P.S. Chrome 28.0.1500.95 m on Win 7 Professional SP1

That's very strange. Does this problem appear consistently for you? In other words, what happens if you try doing it again? Okeyes (WMF) (dyskusja) 15:40, 3 wrz 2013 (CEST)
VE does it to me again. Gżdacz (dyskusja) 18:15, 3 wrz 2013 (CEST)
Gah. What if you try on mediawiki.org? Sorry about this :(. Okeyes (WMF) (dyskusja) 18:21, 3 wrz 2013 (CEST)

I did the test twice on page [20]. First I did it using Opera on Win 7, then Chrome on Win 7. The intended shape was

Test info (in Polish)
Pójdź, kińże tę chmurność w głąb flaszy!

I use the so-called "Programmer's keyboard", i.e., I produce letters with diacritics by RightAlt key pressed together with the letter.

Gżdacz (dyskusja) 19:33, 3 wrz 2013 (CEST)

Opera[edytuj | edytuj kod]

Using Opera, I got the following picture on the screen:

To jest test polskich liter.

Pójdź, kińże tę chmurność w głąb flaszy!

j

e

The saved version was however very different, you can check it yourself.

Chrome[edytuj | edytuj kod]

Using Chrome, I got the following picture on the screen:

To jest drugi test polskich liter.Pójdź, kińże tę chmurność w głąb flaszy! 

,

e 

ą

However, again the saved version was different form what I saw of the screen.

Oh dear :/. Okay, I'm going to throw this in Bugzilla quick-fast. Thanks! Okeyes (WMF) (dyskusja) 18:47, 4 wrz 2013 (CEST)
Hah; snap. bugzilla:53747. Okeyes (WMF) (dyskusja) 18:47, 4 wrz 2013 (CEST)

Polskie znaki diakrytyczne[edytuj | edytuj kod]

Od 31 sierpnia obserwujemu u edytujących z użyciem VE problemy z wstawianiem polskich znaków diakrytycznych, co wcześniej się nie zdarzało!

Tu [21] użytkownik (jeszcze jako anonimowy) zgłasza: problem przy wpisywaniu polskich znaków diakrytycznych - są interpretowane przez edytor jako znaki sterujące, uniemożliwiając wpis


A tu [22] (już jako zalogowany) uzupełnia zgłoszenie: przeglądarka Chrome / język PL programisty

--WTM (dyskusja) 02:03, 1 wrz 2013 (CEST)

Same as the above problem? I'll report it, if multiple users are seeing it. What specific diacritics are causing issues (or is it all of them?) Okeyes (WMF) (dyskusja) 15:43, 3 wrz 2013 (CEST)
Also: could you test the diacritics problem on Mediawiki.org? It's got the latest version of the VE, so we can check if it's a problem with the VE or the localisation extensions, or... Okeyes (WMF) (dyskusja) 17:08, 3 wrz 2013 (CEST)

Dodanie kategorii[edytuj | edytuj kod]

VE nie rozpoznaje dodania kategorii jako zmiany na stronie i nie pozwala zapisać edycji (przycisk zapisz pozostaje nieaktywny). Szczureq (π?) 13:38, 6 wrz 2013 (CEST)

Hmn; it works for me. How are you adding categories? Okeyes (WMF) (dyskusja) 07:05, 9 wrz 2013 (CEST)
Through 'Page settings'. But it seems the problem somehow vanished. Szczureq (π?) 22:45, 13 wrz 2013 (CEST)
Huh; hopefully that means it got fixed, then! Okeyes (WMF) (dyskusja) 23:35, 17 wrz 2013 (CEST)

Nakładające się szablony[edytuj | edytuj kod]

Stały problem przy edycji artykułów z wieloma szablonami: pole zaznaczenia szablonu jest za duże. Zawsze rozciąga się od miejsca, w którym szablon znajduje się w kodzie do miejsca, w którym jest widoczny w VE, zamiast obejmować sam szablon. W efekcie może zakrywać przypisy, linki zewnętrzne, szablon {{commons}} itp. Do tekstu można się dostać przesuwając kursor (uciążliwe), natomiast do ukrytego w ten sposób innego szablonu (prawie) się nie da. Szczureq (π?) 17:11, 16 wrz 2013 (CEST)

Hrm; is this bug still appearing? Can you give me an example article? Okeyes (WMF) (dyskusja) 23:36, 17 wrz 2013 (CEST)
Of course, try for example clicking {{commons}} template in NGC 1 or omega Centauri. There are dozens other. Szczureq (π?) 10:26, 18 wrz 2013 (CEST)
I see just what you mean; I thought this bug had been fixed :/. Entered as bugzilla:54301. Thanks! Okeyes (WMF) (dyskusja) 03:56, 19 wrz 2013 (CEST)

VirtualEditor[edytuj | edytuj kod]

to mi się strasznie podoba bo nie muszę zdradzać swojej toszsamości 188.147.242.36 (dyskusja) 14:25, 21 wrz 2013 (CEST)

blad[edytuj | edytuj kod]

bład - stanisław małachowski pochowany jest w kosciele sw krzyza, w katdrze sw jana jest jego nagrobek. pozdrawiam Ola nowakowska przewodnik miejski 89.75.164.160 (dyskusja) 13:43, 26 wrz 2013 (CEST)

Ale gdzie ten błąd niby jest, bo w kościele, katedrze i artykule jest tak jak Pani pisze? Blackfish (dyskusja) 14:11, 26 wrz 2013 (CEST)

linki i przypisy[edytuj | edytuj kod]

Drodzy developerzy, edytor jest ciekawy, lecz przydała by się poprawa wstawiani lików i przypisów, których numery są chyba wybierane przez dodatek losowo. cztery razy zmieniałem przypis, w końcu się udało lecz zmienił się inny, przeze mnie nie ruszany. Kthaara BTW dodajcie regulację szerokości kolumn w tabelach -- Kthaara (dyskusja) 19:22, 28 wrz 2013 (CEST)

Kthaara, cześć. :) Apologies for writing in English. I work at the WMF and am helping out at the Polish Wikipedia. Miło cię poznać. Nice to meet you. :) I am happy to hear that you are using VisualEditor, but I did not understand the bug you described. Wpedzich was kind enough to translate it for me here. Could you please tell me what computer operating system and internet browser you use? Could you also please provide a diff of where this has happened so we can look for the changes you mentioned? Dziękuję. Thanks. :) AKoval (WMF) (dyskusja) 01:09, 4 paź 2013 (CEST)
@Kthaara: Przeglądając Twoje edycje z Eve Online wszystko było i jest dobrze. Numery przypisów wstawiane są automatycznie w kolejności pojawiania się w tekście. Dlatego, jak wstawiłeś przypis na samym poczatku strony to zmienily się numery pozostałych przypisów itd. Jako nazwy przypisu <ref name=...> należy używać wyrazów (najlepiej bez polskich liter) a nie samych liczb, dlatego musiałeś dodać dwukropek i cudzysłów.
@AKoval (WMF) Hi, I think Kathaara was surprised that adding one reference changes numbering of the rest. He doesn't know that numbers reflect the appearance in text and mentioned something about random numbering. In the last sentence he asked about adding to VE adjustment of column width in tables. Blackfish (dyskusja) 10:01, 4 paź 2013 (CEST)
OK. I wrote in VE on Win 7, Mozilla Firefox (latest version). This bug appears when I edited Eve Online page (so there are many changes by me). Bug seems did not recognize references or not recognize their numbers. Ex.: I wrote some text in section about add-ons and need to make a reference to page from Eve-community. I make one and VE, sure, did it, but aotomaticaly redirects to completely different reference, like: it make ref no. 50 and redirect it to no. 3 - which is different thing. After several tries I manage to get right reference but it change another. In this moment I gave up. BTW - make tables more flexible, give option for change column width. It will help someone, who don't/won't use the Wikicode.-- Kthaara (dyskusja) 09:45, 4 paź 2013 (CEST)
Thank you Kthaara for the additional information and thank you Blackfish for the clarification. I am after answers to your references questions now. WIll let you know what I learn. I know that tables are already on the list for improvements, and I will make sure that our developers are aware that they are a high priority for Polish Wikipedia users. Kind regards, AKoval (WMF) (dyskusja) 17:02, 7 paź 2013 (CEST)
@Kthaara: I suspect that is most likely Bug:54445. I have added your comments and page links to the report. We have people looking into this problem. AKoval (WMF) (dyskusja) 17:38, 8 paź 2013 (CEST)
Hey Kthaara, we need just a few more details here :) You see, when someone reuses a reference, in order to identify that reference, VisualEditor will use numbers. These numbers will *not*, in most cases, be the same as the numbers in the brackets! This is not a bug, because what matters here is that, once you choose a reference, VisualEditor keeps linking to that reference wherever you are adding it. Some references will have names, but some won't, and that's why their "name" and their "number" won't match. So, let's recap this.
 1. If you see name=":0" in a diff, and you did not reuse that reference, that's a bug: please report it (only if the number is zero);
 2. if you wanted to link (for example) to Smith's book and correctly added or reused that reference, but after you save you now have a link to Doe's book, which was not the intended outcome, that's a bug: please report it;
 3. if you have many references, all labeled as [1] (example), and they don't all point to the same link/book, that's a bug: please report it;
 4. if you have many references, labeled as [2], [3], [4] ecc. (example) and they all point to the very same link/book, that's a bug: please report it;
 5. if you have a situation like name=":2" for a reference, but after you save the number in the bracket is [3], this is not a bug: VE is working as intended here.
For example, here: the reference which has name=":2" can be found in the text as [4], linking to Gamasutra.com. Although it might look confusing, this is ok. And it is my understanding that this is what happened to you. If I am wrong, please let me know ASAP!
If, instead, you want to reuse that reference for another sentence in the article; you correctly select the gamasutra reference from the list, but after you save you find out that VE has made that a link to a completely different site, that is not OK, of course.
It would be very important if any of you could test this again in a sandbox, for example, and let us know the result. It is important to make sure that you select the correct reference when reusing it (don't look at its number, focus on the name of the book/site), and that after you saved you tell us "I was linking to X, but after I saved it became a link to Y".
Thanks for your understanding and for your help! --Elitre (WMF) (dyskusja)15:38, 9 paź 2013 (CEST)

@Elitre: Problem has some of things you mentioned, but there is another thing. When I make a reference, I only put link to required page in ref creator, thinking that VE make everything well. When I clicked OK VE makes a ref ex. number 3 and save it, but ref link (used in brackets in "Article" version (ok, there is another number ex. 4, this is ok for me)) redirect to ref ex. no. 2 which is completely different reference, not made by me, and another refs in text redirects to my reference, completely dis-organizing whole article. This is, I think, main bug.-- Kthaara (dyskusja) 10:48, 10 paź 2013 (CEST)

@Kthaara Any sample of your edit? Blackfish (dyskusja) 12:45, 10 paź 2013 (CEST)
Everything I reported I do in this page: Eve Online. There are many of my changes recently, when bugs occiured. -- Kthaara (dyskusja) 15:36, 10 paź 2013 (CEST)
I think the only information we still need is the Wikipedia skin you are using. Also, it is important to know if this still happens for you, because those diffs are, let's say, quite "old". Major bugs get fixed every day or so, so chances are that even if we didn't notice or if devs weren't deliberately solving that problem, it's not an issue anymore because something else got fixed in the meantime. Thanks! --Elitre (WMF) (dyskusja) 16:11, 10 paź 2013 (CEST) PS: How is this case different from number 2 described above? Sorry I am asking so many questions, but I am not a native speaker of English!

Błąd w rosyjskim zapisie.[edytuj | edytuj kod]

Rosyjskie "D" jest zastąpione literą "B" w nazwisku Christo. 89.229.219.170 (dyskusja) 23:12, 2 paź 2013 (CEST)

Nie dotyczy Visual Editora. Masz na myśli oczywiście alfabet bułgarski, a nie rosyjski. Mniejsza z tym chodzi o alfabet cyryliczny. Oto zapisana cyrylicą bułgarska litera "d" — Д д Д д ; a oto bułgarska litera "b" — Б б Б б. Widzimy zapisaną kursywą literę д, którą łatwo pomylić z zapisaną kursywą literą б. --WTM (dyskusja) 00:26, 3 paź 2013 (CEST)

BARDZO DOBRY PROGRAM Emilek12 (dyskusja) 21:10, 7 paź 2013 (CEST)

Artykuł Odwrotna notacja polska[edytuj | edytuj kod]

VisualEditor sobie nie radzi w ww. 164.126.241.85 (dyskusja) 16:18, 25 paź 2013 (CEST)

That sounds frustrating. Please explain what you mean by "sobie nie radzi" ("cannot cope")? How so? How does it not work? What is it doing or not doing? and when? Thanks. AKoval (WMF) (dyskusja) 17:52, 25 paź 2013 (CEST)
That article (Odwrotna notacja polska) has tons of really ugly and definitely unnecessary HTML code. According to other users, if you change the text formatting with VE and then press Save page button, the tool simply hangs and needs to be forcibly closed without actually saving the changes. Please refer to the proper Village Pump topic. However, it is worth noting that I actually was able to change text formatting with VE. Regards, Marcgalrespons 12:46, 26 paź 2013 (CEST)

VE cannot cope with paragraphs starting with spaces with ASCII arts[edytuj | edytuj kod]

VE screws then up by adding tons of unnecessary nowiki tags and removing meaningful spaces, see this newbie's edit. In theory, any paragraph starting with blank space should be treated as if it was inside pre tags, so why does VE treat them as part of wikicode? Marcgalrespons 12:54, 26 paź 2013 (CEST)

Hi Marcgal. That's definitely a bug. I've passed your link along to the developers. They're taking a look at it. --AKoval (WMF) (dyskusja) 19:35, 29 paź 2013 (CET)
That seems to have been bug 54083, which was fixed about a month ago (the linked diff is two months old). I tried reproducing it and I get clean diffs while editing that page in both Firefox and Chrome. --Catrope (dyskusja) 19:54, 29 paź 2013 (CET)
Thanks, Catrope. :) That's a relief! Appreciate you checking. --AKoval (WMF) (dyskusja) 20:11, 29 paź 2013 (CET)

Visual editor allows third-party scripts to inject their content (like ads)[edytuj | edytuj kod]

See editions: [23] and [24]. Both are broken because some Firefox extension is ad-supported and injects its scripts into pages. Injected code was of course properly escaped but looks very bad. Skalee (dyskusja) 17:51, 26 paź 2013 (CEST)

Hi Skalee, we know about this and we keep track of similar bugs at 52327. Hope this helps! --Elitre (WMF) (dyskusja) 18:32, 29 paź 2013 (CET)

VE Office Hours[edytuj | edytuj kod]

Hello and apologies for the English. :) Please help translate my message so others in the community can read it.

I wanted to let you know that this weekend the engineering department is hosting office hours to discuss VisualEditor with product manager James Forrester.

The first of these will be held on Saturday, November 1, at 1700 UTC.

The second will be held on Sunday, November 2, at 0000 UTC.

You can check local time and connect here.

Logs will be posted on meta after each office hour completes.

The engineering team would like to know about issues specific to pl.wikipedia.

So if you can’t attend, or don’t use Internet Relay Chat, but would like me to ask a question on your behalf, please post it below.

Thank you for your continued testing of VisualEditor.

Anna Koval (WMF) 23:55, 30 paź 2013 (CET)

@AKoval (WMF) November 1 is a Friday, not a Saturday. And your link points to a date in September. When will the meetings actually be held? Matma Rex dyskusja 00:58, 31 paź 2013 (CET)
You're right. Very sorry about the mixup.
It seems I got my links confused.
The correct times are Saturday, November 2, at 1700 UTC and Sunday, November 3, at 0000 UTC.
Matma Rex, I'm really glad you caught that! Thank you *so* much. :)
Anna Koval (WMF) 01:57, 31 paź 2013 (CET)

Błąd w okienku opisu zmian.[edytuj | edytuj kod]

Jeśli w okienku z polem służącym do opisu dokonanej zmiany klikniemy w link dotyczący sposobu opisywania zmian zostaniemy przekeierowani do strony Wikipedii z opisem tychże skrótów, jednak strona ta wyświetla się w tym samym małym okienku. Uniemożliwia to powrócenie to opisu modyfikacji a jednocześnie uniemożliwia zapisanie dokonanej zmiany w danym artykule. Michał (dyskusja) 11:36, 5 lis 2013 (CET)

Pardon me if I've misunderstood. The Google Translate's a little muddled. It sounds like this may be bugzilla:50961. I'll mention that it's happening on pl.wp too. --AKoval (WMF) (dyskusja) 15:48, 5 lis 2013 (CET)
@AKoval (WMF) No. The issue is that clicking any of the links inside of the save dialog, such as the ones in licensing terms, will cause them to be opened inside of that tiny dialog instead of normally. This will also make it impossible to close the dialog or to save the article. Matma Rex dyskusja 22:21, 5 lis 2013 (CET)

Strona zabezpieczona[edytuj | edytuj kod]

W przypadku edycji strony zabezpieczonej, komunikat wprowadza w błąd. Chodzi o treść wiadomości MediaWiki:Semiprotectedpagewarning

pl: Uwaga! Ta strona została zabezpieczona i tylko zarejestrowani użytkownicy mogą ją edytować. Ostatni wpis z rejestru jest pokazany poniżej. en: Note: This page has been protected so that only registered users can edit it. The latest log entry is provided below for reference:

Kiedy masz uruchomionego VE, to poniżej nie jest wyświetlany żadny log. WTM (dyskusja) 22:04, 7 lis 2013 (CET)

@WTM Ty jesteś adminem, Ty zmień komunikat :) Po prostu zalinkuj do logu i po sprawie. Marcgalrespons 14:29, 9 lis 2013 (CET)
To by zadziałało tylko na naszej wiki. Natomiast ja zgłaszam problem dotyczący wszystkich wersji językowych. --WTM (dyskusja) 14:37, 9 lis 2013 (CET)

dziwna edycja[edytuj | edytuj kod]

Czy to ip coś namieszał czy to znowu VE wariuje? https://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Zesp%C3%B3%C5%82_Marfana&curid=122803&diff=37899961&oldid=37279505 Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 22:26, 14 lis 2013 (CET)

Jedno i drugie. Problemy widzę tu dwa:
Obydwa raczej trafiają się rzadko i nie powodują realnych problemów, więc nie robiłbym wielkiej paniki :) Matma Rex dyskusja 22:54, 14 lis 2013 (CET)

VE w IE[edytuj | edytuj kod]

Według strony dokumentacji, VE nie współpracuje z IE 8 i starszymi (pal licho starsze wersje, ale mnóstwo ludzi używa XP z IE 8). Jednak z najnowszym IE 11 też jest koszmarnie - nie tylko działa strasznie wolno. Większości szablonów nie da się edytować: pojawia się ramka z listą parametrów, której nie da się przewinąć; nie ma podziału na kolumny, więc przy większej liczbie parametrów nie widać efektu kliknięcia na cokolwiek, ani linków (nie przycisków) "usuń cały szablon" czy "zastosuj". Podpisów obrazków nie da się zmienić w ogóle. Kliknięcie Esc powoduje znikanie szablonów i całych akapitów. Szczureq (π?) 11:29, 15 lis 2013 (CET)

Czy ktoś tu jeszcze zagląda? Ostatnio pojawiają się tylko wypowiedzi nie na temat. Szczureq (π?) 08:41, 3 gru 2013 (CET)
@Szczureq Mogę ci chyba tylko podlinkować mw:VisualEditor/Target browser matrix i mw:VisualEditor/Browser issues. IE 9+ jest podobno w planach, ale na razie to jak zauważyłeś niestety nieszczególnie działa. Matma Rex dyskusja 21:32, 4 gru 2013 (CET)
Drogi Szczureq, please see also, "Why is my browser not supported?" at mw:VisualEditor/FAQ. Support for IE8 is a problem of "can't" rather than "won't". Regards, Anna Koval (WMF) (talk) 20:57, 30 gru 2013 (CET)

VisualEditor Office Hours[edytuj | edytuj kod]

Cześć. :) Apologies for writing in English. Translation assistance is appreciated. :)

The WMF engineering department has planned office hours to discuss VisualEditor. The first is on January 15th, at 2300 UTC; the second is a week later, on January 22nd, at 2300 UTC. Product Manager James Forrester will discuss VisualEditor and upcoming plans. Logs will be posted on Meta after each office hour completes. If you want to ask a question or provide feedback but can't attend, don't use Internet Relay Chat, or don't speak English, please post your question or comment here or on my talk page or email me, and I or a community liaison will present it among possible discussion topics. I’ll post a reminder closer to the office hours.

Dziękuję, Anna Koval (WMF) (talk) 30 december 2013 kl. 19.28 (CET)

Edytor wizualny psuje przypisy[edytuj | edytuj kod]

Problem: [25] - te "krzaki" to były przypisy - nagle (po użyciu Backspace'a) zamieniły się na to coś. Poprzednia edycja: [26] wygląda, jak wygląda, bo nagle (też przy kasowaniu) zaczęło "zjadać" tekst w następnym akapicie. Pozdrawiam. --D'Arnise (dyskusja) 04:04, 6 sty 2014 (CET)

Witaj, D'Arnise (dyskusja). Apologies for my delayed response and for my English. Thanks for noting this problem here. I'm hoping someone with a better understanding of Polish could explain what went wrong in more detail because it doesn't seem to resemble any known bugs, as far as I can tell. Is it still happening or was it just a one-time thing? Pozdrawiam, Anna Koval (WMF) (talk) 20:08, 16 sty 2014 (CET)
I was using Bksp-button to delete some letters. Suddenly the references in this particular paragraph collapsed (as it can be seen - link above). I couldn't go back (ctrl+z), the text in VE began to mix (I was writing in one place and letters were appearing in the other). Hope, this is enough. --D'Arnise (dyskusja) 19:48, 28 sty 2014 (CET)
Witaj, D'Arnise (dyskusja). There have been backspace bugs. I've added a comment to bug:51624 in case your problem is related. I'm also seeing little snowmen in your edit, after where the refs should be in the first diff. There have been snowmen bugs, too. I've added a comment to bug:54712 in case your problem is related. And in case this is something separate, I've filed a new bug report: bug:61272. I'll let you know what I learn. Thanks for reporting this, D'Arnise. Pozdrawiam, Anna Koval (WMF) (talk) 19:38, 12 lut 2014 (CET)
D'Arnise, could you please try to reproduce that edit here and tell me if/how you manage to? I was unsuccessful, so something might have been fixed in the meantime. Developers are looking into 61272 now and they need steps to reproduce. Thanks a lot! --Elitre (WMF) (dyskusja) 13:17, 19 mar 2014 (CET)

dwa artykuły podobne[edytuj | edytuj kod]

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wspania%C5%82a_Czw%C3%B3rka_(serial_animowany_1967) oraz http://en.wikipedia.org/wiki/Fantastic_Four_(1967_TV_series) 87.206.104.4 (dyskusja) 12:58, 23 sty 2014 (CET)

Emer Costello to kobieta[edytuj | edytuj kod]

W przedostatnim zdaniu Emer Costello brzmi jakby był to mężczyzna. Tymczasem była to pani burmistrz. Emer brzmiało by lepiej niż Emera. Można również pomyśleć o rodzaju żeńskim burmistrza 80.111.37.209 (dyskusja) 20:33, 11 lut 2014 (CET)

VisualEditor office hours[edytuj | edytuj kod]

Cześć. :) Apologies for writing in English. I'd be grateful for translation.

The engineering department has scheduled office hours to discuss VisualEditor. These discussions will be on IRC (Internet Relay Chat) at irc://irc.freenode.net/wikimedia-office. The first one will be held on Saturday 2014-02-15 at 17:00 UTC; the second will be held a week later, on Sunday 2014-02-16, at 00:00 UTC. Product Manager James Forrester will discuss VisualEditor and upcoming plans. (For more information on office hours, including how to attend, please see meta:IRC office hours). Logs will be posted and categorized at meta:Category:VisualEditor office hours logs after each office hour completes. (If office hours are heavily attended, it can be difficult to get to all questions, but if you want to ask a question and cannot attend or do not speak English, please post your question or on my talk page or email it to me, and I or another community liaison will present it for you).

Pozdrawiam, Anna Koval (WMF) (talk) 23:39, 14 lut 2014 (CET)

Witam. Jak mogę powrocic do standardowego edytowania?[edytuj | edytuj kod]

Chcę powrócić do standardowego, tekstowego edytowania. Jak mogę to zrobic? To ważne gdyz na moim starszym komputerze nie mogę edytować już artykułów! Chcę aby tamta opcja wrocila. Yatzhek (dyskusja) 11:17, 10 mar 2014 (CET)

Hmm, czy na górnym pasku masz kolejno zakładki: "artykuł", "dyskusja", "edytuj", "edytuj kod źródłowy" itd.? Jeśli tak, to wybranie "edytuj kod źródłowy" otworzy standardowe okno edytowania (bez VE). Nedops (dyskusja) 11:37, 10 mar 2014 (CET)
@Yatzhek A jeśli chcesz go wyłączyć bardziej permanentnie, w Preferencjach, w sekcji „Edycja” można zaznaczyć „Tymczasowo wyłącz VisualEditor (podczas gdy jest w wersji beta)”. Matma Rex dyskusja 11:39, 10 mar 2014 (CET)
Witam. Dziękuję bardzo za odpowiedź. Rzeczywiście, "edytuj kod źródłowy" załatwia sprawę, zupełnie nie zwróciłem na to uwagi. Jednak zastanawia mnie jedna rzecz, jeśli ktoś chce podać źródło/przypisek/adnotację, to jak to się robi w edytorze wizualnym? Yatzhek (dyskusja) 17:30, 11 mar 2014 (CET)
Za pomocą Wstaw > podstawowy oczywiście. --WTM (dyskusja) 17:38, 11 mar 2014 (CET)

Dzięki wielkie za pomoc. Pozdrawiam! Yatzhek (dyskusja) 13:04, 13 mar 2014 (CET)

Halinów(Skierniewice)-osiedle[edytuj | edytuj kod]

Osiedle Halinów zaznaczone na mapce Skierniewic (po prawej stronie) jest błędnie zaznaczone. Zgodnie z opisem ulicami "Halinowa" są ulice: łódzka, Halinów, Przechodnia, Na Piaski, Napoleońska a nie osiedle Widok które zostało zaznaczone na mapce zamiast os. Halinów. Bardzo proszę o korektę tego błędu. 83.26.229.92 (dyskusja) 21:07, 26 mar 2014 (CET)

Zgłoszenie przeniesione na WP:ZB. Matma Rex dyskusja 23:35, 28 mar 2014 (CET)

Błąd w opisie[edytuj | edytuj kod]

Jezioro kaliszańskie nie ma połączenia z jeziorem toniszewskim 77.45.9.28 (dyskusja) 12:53, 15 kwi 2014 (CEST)

Zgłoszenie przeniesione na WP:ZB. Matma Rex dyskusja 17:40, 17 kwi 2014 (CEST)

KONFERENCJA POCZDAMSKA[edytuj | edytuj kod]

"Konferencja poczdamska ...... – spotkanie przywódców koalicji antyhitlerowskiej, tzw. wielkiej trójki." Z TEGO CYTATU WYNIKA DLA MNIE, ZE TYLKO 3 PANSTWA BRALY W NIEJ UDZIAL. NA KONCU ARTYKULU JEST PODANE JEDNAK NA TEMAT UDZIALU STRONY POLSKIEJ. WYDAJE MI SIE, ZE POWINNO BYC NAPISANE NA POCZATKU , ZE TE 3 PANSTWA BYLY TYMI, KTORE TO PODPISALY, ALE Z ZAZNACZENIEM KTO JESZCZE BRAL UDZIAL W TEJ KONFERENCJI. pOZDAWIAM I DZIEKI ZA TAKA FAJNA STRONE :-) Anna Szymonek 173.65.234.83 (dyskusja) 02:05, 19 kwi 2014 (CEST)

Zgłoszenie przeniesione na WP:ZB. Matma Rex dyskusja 23:23, 19 kwi 2014 (CEST)

Lamborghini Aventador - końcowe znaki[edytuj | edytuj kod]

Bardzo dziwne. Wygląda na to, że VisualEditor podczas edycji (która dotyczyła tekstu w zupełnie innym akapicie) uciął kilka końcowych znaków. Tutaj [[Kategoria:Samochody z napędem AWD]][[Kategoria:Samochody z napędem A oraz tu [[Kategoria:Samochody z napędem A[[Kategoria:Samochody z napęd. --WTM (dyskusja) 16:08, 20 kwi 2014 (CEST)

@WTM Zgłosiłem bug 64182http://bugzilla.wikimedia.org/show_bug.cgi?id=64182#c{{{comment}}}. Matma Rex dyskusja 14:38, 21 kwi 2014 (CEST)

VisualEditor global newsletter—May 2014[edytuj | edytuj kod]

This is a one-time mailing to projects that may need this information. Future newsletters will be available as opt-in only. To receive future newsletters (about one per month), please add your page to the subscribers' list at m:VisualEditor/Newsletter. You're welcome to translate to your language.


Since the last newsletter, the VisualEditor team has mostly worked on the new citation tool, improving performance, reducing technical debt, and other infrastructure needs.

VisualEditor-logo.svg

Did you know?

VisualEditor - Editing References - Cite Pulldown.png

The cite menu offers quick access to up to five citation templates.  If your wiki has enabled the "Cytuj" menu, press "Cytuj" and select the appropriate template from the menu.

Existing citations that use these templates can be edited either using the "Cytuj" tool or by selecting the reference and choosing the "podstawowy" item in the "Wstaw" menu.

Read the user guide for more information.

The biggest change in the last few weeks is the new citation template menu, labeled "Cytuj". The new citation menu offers a locally configurable list of citation templates on the main toolbar. It adds or opens references using the simplified template dialog that was deployed last month. This tool is in addition to the "podstawowy" item in the "Wstaw" menu, and it is not displayed unless it has been configured for that wiki. To enable this tool on your wiki, see the instructions at VisualEditor/Citation tool.

Eventually, the VisualEditor team plans to add autofill features for these citations. When this long-awaited feature is created, you could add an ISBN, URL, DOI or other identifier to the citation tool, and VisualEditor would automatically fill in as much information for that source as possible. The concept drawings can be seen at mw:VisualEditor/Design/Reference Dialog, and your ideas about making referencing quick and easy are still wanted.

 • There is a new Beta Feature for setting content language and direction.  This allows editors who have opted in to use the "Język" tool in the "Wstaw" menu to add HTML span tags that label text with the language and as being left-to-right (LTR) or right-to-left (RTL), like this:  <span lang="en" dir="ltr">English</span>. This tool is most useful for pages whose text combines multiple languages with different directions, common on Right-to-Left wikis.
 • The tool for editing mathematics formulae in VisualEditor has been slightly updated and is now available to all users, as the "Wzór" item in the "Wstaw" menu. It uses LaTeX like in the wikitext editor.
 • The layout of template dialogs has been changed, putting the label above the field.  Parameters are now called "fields", to avoid a technical term that many editors are unfamiliar with.
 • TemplateData has been expanded:  You can now add "suggested" parameters in TemplateData, and VisualEditor will display them in the template dialogs like required ones.  "Suggested" is recommended for parameters that are commonly used, but not actually required to make the template work.  There is also a new type for TemplateData parameters: wiki-file-name, for file names.  The template tool can now tell you if a parameter is marked as being obsolete.
 • Some templates that previously displayed strangely due to absolute CSS positioning hacks should now display correctly.
 • Several messages have changed: The notices shown when you save a page have been merged into those used in the wikitext editor, for consistency.  The message shown when you "Anuluj" out of an edit is clearer. The beta dialog notice, which is shown the first time you open VisualEditor, will be hidden for logged-in users via a user preference rather than a cookie.  As a result of this change, the beta notice will show up one last time for all logged-in users on their next VisualEditor use after Thursday's upgrade.
 • Adding a category that is a redirect to another category prompts you to add the target category instead of the redirect.
 • In the "Multimedia" dialog, it is no longer possible to set a redundant border for thumbnail and framed images.
 • There is a new Template Documentation Editor for TemplateData.  You can test it by editing a documentation subpage (not a template page) at Mediawiki.org: edit mw:Template:Sandbox/doc, and then click "Manage template documentation" above the wikitext edit box.  If your community would like to use this TemplateData editor at your project, please contact product manager James Forrester or file an enhancement request in Bugzilla.
 • There have been multiple small changes to the appearance:  External links are shown in the same light blue color as in MediaWiki.  This is a lighter shade of blue than the internal links.  The styling of the "Styl tekstu" (character formatting) drop-down menu has been synchronized with the recent font changes to the Vector skin.  VisualEditor dialogs, such as the "Zapisz" dialog, now use a "loading" animation of moving lines, rather than animated GIF images.  Other changes were made to the appearance upon opening a page in VisualEditor which should make the transition between reading and editing be smoother.
 • The developers merged in many minor fixes and improvements to MediaWiki interface integration (e.g., edit notices), and made VisualEditor handle Education Program pages better.
 • At the request of the community, VisualEditor has been deployed to Commons as an opt-in. It is currently available by default for 161 Wikipedia language editions and by opt-in through Beta Features at all others, as well as on several non-Wikipedia sites.

Looking ahead:  The toolbar from the PageTriage extension will no longer be visible inside VisualEditor. More buttons and icons will be accessible from the keyboard.  The "Skróty klawiaturowe" link will be moved out of the "Opcje strony" menu, into the "Pomoc" menu. Support for upright image sizes (preferred for accessibility) and inline images is being developed. You will be able to see the Table of Contents while editing. Looking further out, the developers are also working on support for viewing and editing hidden HTML comments. VisualEditor will be available to all users on mobile devices and tablet computers. It will be possible to upload images to Commons from inside VisualEditor.

If you have questions or suggestions for future improvements, or if you encounter problems, please let everyone know by posting a note at mw:VisualEditor/Feedback or by joining the office hours on Thursday, 19 June 2014 at 10:00 UTC. If you'd like to get this newsletter on your own page (about once a month), please subscribe at w:en:Wikipedia:VisualEditor/Newsletter for English Wikipedia only or at Meta for any project. Thank you! --Elitre (WMF) (talk) 19:39, 22 maj 2014 (CEST)

Bagnet M9[edytuj | edytuj kod]

Po mojej edycji spis treści wylądował w środku akapitu. 164.127.112.96 (dyskusja) 21:11, 11 cze 2014 (CEST)

Bagnet M9[edytuj | edytuj kod]

Chodzi o infoboks. Widać nazwy w potrójnych wąsach: {{{grubość rękojeści}}}, {{{długość jelca}}}, {{{długość broni w pochwie}}}. Nie potrafię tak zrobić, żeby to się niepokazywało, żeby umieścić tam wewnątrz infoboksu te parametry. VisualEditor nie umożliwia takiej czynności. 164.127.112.96 (dyskusja) 21:16, 11 cze 2014 (CEST)

Cerkiew w Komańczy[edytuj | edytuj kod]

Dlaczego nie mogę wstawić zdjęcia Hubert.werner.10 (dyskusja) 20:07, 20 cze 2014 (CEST)

Nie da się zapisać.[edytuj | edytuj kod]

Zauważyłam kilka błędów w artykule o Amnesi (grze horror) po z edytowaniu ich nie da się zapisać. 176.249.83.138 (dyskusja) 22:09, 25 cze 2014 (CEST)