Wikiprojekt:Geolokalizacja/Wstawianie koordynat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Archive To jest archiwalna strona Projektu Geolokalizacja, opisująca stan sprzed reformy szablonów lokalizacyjnych, przeprowadzonej jesienią 2012. Aktualne informacje na temat szablonów lokalizacyjnych znajdziesz tutaj. .

Wstawianie współrzędnych geograficznych do artykułów - garść porad
Podkreślamy, iż poniższe porady są wyłącznie właśnie poradami - nie należy przypisywać im wartości zaleceń czy tym bardziej zasad Wikipedii.

Skąd wziąć koordynaty?

Najwygodniejszym narzędziem do szybkiego generowania fragmentów kodu Wikipedii z koordynatami jest narzędzie Geolocator, opracowane przez słowackiego wikipedystę Teslatona i korzystające z bazy map Google, a pomocniczo także z OpenStreetMap. Na tej stronie wyjaśniamy dokładnie, jak ustalić współrzędne geograficzne dowolnego obiektu, korzystając z tego narzędzia oraz serwisów Google Maps lub/i OpenStreetMap. Mówimy tam także, jak przenieść koordynaty z innej wiki, choć to wymaga zawsze ostrożności i własnej weryfikacji, czy zostały one określone prawidłowo.

Wstawianie współrzędnych do infoboksów

Większość szablonów infoboksów dotyczących obiektów, które podlegają geolokalizacji, posiada już służące temu parametry. Najczęściej wyglądają one tak:

|stopniN = |minutN = |sekundN = 
|stopniE = |minutE = |sekundE = 
|stopniW = |minutW = |sekundW = 
|stopniS = |minutS = |sekundS = 

Narzędzie Geolocator pozwala wygenerować bardzo łatwo fragment kodu infoboksu, który możemy wkleić do niego zamiast tych czterech linijek, co automatycznie doda do artykułu koordynaty. W przypadku np. infoboksu budynku, umieszczonego w haśle Pałac Kultury i Nauki, fragment ten wygląda tak:

|stopniN = 52 |minutN = 13 |sekundN = 54
|stopniE = 21 |minutE = 00 |sekundE = 23

Warto zwrócić uwagę, że usunięcie linijek dotyczących tej szerokości i tej długości geograficznej, która nie jest w danym haśle wykorzystywana (w naszym przykładzie są to W i S) nie ma wpływu na prawidłowe działanie szablonu.

Co to jest mapka lokalizacyjna?

 Osobna strona: Szablon:Mapa lokalizacyjna.

Mapka lokalizacyjna jest to poglądowa, najczęściej konturowa mapa określonego obszaru geograficznego, na której szablon automatycznie oznacza położenie obiektu, w oparciu o wpisane koordynaty. Choć technicznie istnieje możliwość wygenerowania mapki lokalizacyjnej w formie osobnego szablonu, w polskiej Wikipedii z reguły funkcjonują one jako element infoboksów.

Skąd szablon wie, z jakiej mapki skorzystać?

Mapki standardowe: państwa

W polskiej Wikipedii niemal wszystkie szablony infoboksów z modułem geolokalizacji domyślnie dobierają mapkę lokalizacyjną na podstawie parametru infoboksu z nazwą państwa, w którym znajduje się obiekt. A zatem jeśli wpiszemy do parametru "państwo" w jakimś boksie wartość np. "Bułgaria", szablon sięgnie po mapkę Bułgarii i na niej pokaże nasz obiekt. Oczywiście będzie to możliwe jedynie pod warunkiem, że podane koordynaty znajdują się na tej mapce - szablony mapek mają zdefiniowane zakresy współrzędnych i jeśli będziemy chcieli pokazać na mapie Bułgarii warszawski Pałac Kultury, szablon wyświetli komunikat, iż te koordynaty są poza mapą.

Mapki miast

Czasami z różnych powodów chcemy jednak skorzystać z dokładniejszej mapki. Na przykład pokazywanie stacji metra warszawskiego na mapie Polski ma umiarkowany sens, bo wiadomo, że w tej skali mapki wszystkie stacje będą niemal w tym samym punkcie. Ale jeśli skorzystamy z mapki lokalizacyjnej obejmującej tylko Warszawę, wówczas czytelnik bez trudy zauważy różnicę w położeniu poszczególnych stacji.

Wykorzystanie innej niż domyśla dla danego państwa mapki wymaga zastosowania w infoboksie dodatkowego parametru. W zależności od boksu, nosi on nazwę "kod mapy", "nazwa_mapy" lub podobną. Jako jego wartość wpisujemy kod mapki, zgodnie z powyższą listą. A zatem dla Warszawy będzie to:
|kod mapy = PL-MZ Warszawa

Abyśmy mogli wykorzystać w ten sposób mapkę określonego miasta, musi ona już być w bazie polskiej Wikipedii. Jeżeli zastanawiasz się, czy miasto, o którym piszesz, ma już utworzoną mapkę, zajrzyj na stronę dyskusji kategorii tego miasta (np. tutaj). Wszystkie miasta, dla których mapki już powstały, mają tam umieszczony specjalny szablon z podanym kodem mapy. Jeśli chcesz, abyśmy stworzyli mapkę dla miasta, które dotąd jej nie ma, napisz o tym w dyskusji naszego wikiprojektu, postaramy się pomóc.

Mapki jednostek podziału administracyjnego

Stopniowo tworzony jest także mechanizm, w ramach którego, dla wybranych państw, w parametrze "państwo" w większości infoboksów można wpisać od razu nazwę jednostki podziału administracyjnego pierwszego stopnia lub jej kod. Np. jeśli nasz obiekt jest w amerykańskim stanie Maine, to w parametrze "państwo" możemy wpisać od razu "Maine" lub "US-ME" (kod Maine w standardzie ISO 3166-2). Dzięki temu system automatycznie wprowadzi do boksu nazwę USA oraz stanu (wraz z miniaturkami flag), a także sięgnie po mapkę lokalizacyjną tego stanu. Aktualną listę państw, dla których ta opcja jest dostępna, oraz szczegółowy opis znajdziesz tutaj.

Wstawianie współrzędnych bez infoboksu

Istnieje też możliwość, aby wstawić do artykułu koordynaty, nawet jeśli nie ma w nim infoboksu. W takiej sytuacji nie zostanie automatycznie wygenerowana mapka lokalizacyjna, ale (podobnie jak w artykułach z boksami) na górze artykułu, po prawej stronie, pojawią się wpisane przez nas współrzędne w postaci linku, kierującego do systemu GeoHack, dzięki któremu możemy jednym kliknięciem przenieść się do tego właśnie punktu na mapie na jednej z kilkudziesięciu dostępnych stron z mapami. Służący do tego szablon to {{współrzędne}}. Możemy wypełnić go ręcznie, ale najszybciej wygenerujemy go z pomocą narzędzia Geolocator.