Wikiprojekt:Sortowanie stubów/Informacje ogólne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
WikiProjekt Sortowanie stubów
edytuj szablon
Informacje
Strona projektu dysk.
Informacje ogólne dysk.
Lista typów zalążków dysk.
Nazewnictwo zalążków dysk.
Statystyki projektu dysk.
Szablony projektu dysk.
Dyskusje
Propozycje (głosowanie) dysk.
Odkryte zalążki dysk.
Odrzucone | [+] kat. dysk.
Przyjęte | [+] kat. dysk.
Kategoria:Wikiprojekt Sortowanie stubów

Kategoryzowanie zalążków

Pamiętaj, aby przed stworzeniem nowego typu zalążka tematycznego, zgłosić jego propozycję na stronie Wikiprojekt:Sortowanie stubów/Propozycje!

Nowe kategorie zalążków

Jeżeli rozpoznasz, że jakaś grupa zalążków nie pasuje do istniejącej kategorii lub gdy zauważysz, że jakaś kategoria zalążków zawiera za dużo artykułów i może być pogrupowana przez stworzenie bardziej szczegółowej kategorii, zgłoś swoją propozycję na stronie Wikiprojekt:Sortowanie stubów/Propozycje. Przed zaproponowaniem nowego zalążka tematycznego trzymaj się poniższych sześciu punktów:

  1. Czy nie istnieje już zalążek tematyczny dla danego tematu?
    Sprawdzisz to na tej liście.
  2. Czy nowa kategoria będzie dobrze określała dany temat (pomaga to redaktorom, mającym doświadczenie w danych tematach)?
    Pamiętaj, że kategoria stubów są sposobem na ułatwienie rozszerzenia artykułów.
  3. Czy proponowana kategoria nie pokrywa się z istniejącymi kategoriami?
    Nowa kategoria może pasować jako podkategoria do więcej niż jednej kategorii, na przykład {{Geografia Polski stub}}, która jest dzieckiem kategorii {{Polska stub}} oraz {{geografia stub}}.
  4. Ile artykułów zostanie umieszczonych w tej kategorii zalążków?
    Zwykle próg wynosi od 100 do 300 artykułów. Próg ten jest oczywiście umowny i nie będzie nigdy czegoś takiego, że propozycja została odrzucona ze względu na to, że jest jedynie 60 artykułów. Nic z tych rzeczy. Jednak dobrze byłoby, gdyby w takiej kategorii znalazło się co najmniej 50 artykułów.
  5. Czy twoja propozycja pokrywa się z kategoriami ogólniejszymi?
    Na przykład zalążki związane z geografią posortowane są według państw i nie powinno się tworzyć zalążka dotyczącego gór czy rzek.
  6. Jeśli tworzysz kategorię na podstawie ogólniejszej kategorii, to czy po jej stworzeniu kategoria ogólniejsza zmniejszy w znaczący sposób swoją objętość?
    Nie jest to absolutna konieczność, lecz właśnie tym powinno się kierować proponując stworzenie większości kategorii.

Jeśli sądzisz, że powyższe wytyczne odnoszą się pozytywnie do Twojej propozycji, umieść ją na stronie Wikiprojekt:Sortowanie stubów/Propozycje. Jeśli w ciągu tygodnia Twoja propozycja przejdzie pomyślnie głosowanie (propozycja przyjęta, gdy większość głosów będzie  Za), bez problemów będziesz mógł stworzyć nową kategorię stubów.

Tworzenie typów zalążków

Ważne: W czasie głosowania możesz stworzyć szablon danego zalążka (nawet jest to wskazane - podczas głosowania są również podawane dość często propozycje dotyczące wyglądu danego zalążka), ale nie umieszczaj go w żadnym z artykułów. Wstaw tylko do jego kody szablon {{SS projekt}} (dokładniejsza instrukcja na stronie szablonu).

Nowe szablony zalążków nazywa się według wzoru: Szablon:dziedzina stub. Więcej informacji na temat nazywania zalążków na stronie /Nazewnictwo zalążków.

Poniżej podany jest szablon, jakiego należy użyć przy tworzeniu szablonu zalążka za pomocą ogólnego szablonu {{Stub2}}.

{{Stub2|obrazek.png|33|związanego z [[Gry komputerowe|grami komputerowymi]]|gry komputerowe}}
Część szablonu Co ona oznacza oraz wytyczne Co, jeśli nie zostanie umieszczona
{{Stub2 inicjacja szablonu szablon się nie wyświetli
|obrazek.png tutaj podaje się nazwę obrazka, którym będą oznaczane zalążki z danej dziedziny wybrany zostanie domyślny obrazek:
|33 wielkość obrazka wybieranego powyżej podawana w pikselach (bez jednostek) zostanie wybrana wartość domyślna oraz zalecana, czyli 33
|[[Gry komputerowe|grami komputerowymi]] Tekst dotyczący dziedziny zalążka jaki będzie wyświetlał się po tekście "To jest tylko zalążek artykułu..." wypisany zostanie tekst z następnego argumentu
|gry komputerowe Nazwa kategorii zalążka, czyli dziedzina zalążka. Co ważne o ile nie jest to nazwa własna (np. biologia; taniec, a nie Gdańsk, Japonia) należy ją pisać małą literą.
}} Zakończenie stubu. Zamiast szablonu wyświetli się jego kod.

Tworzenie kategorii zalążków

Ważne: Nie twórz nowej kategorii stubów przed dyskusją w Propozycjach.

Następnie stwórz kategorię, która będzie przechowywać artykuły oznaczone danym typem stuba. Zrób to przed umieszczeniem szablonu zalążka w jakimkolwiek artykule.

Po rozpoczęciu edycji kategorii umieść w niej poniższy wzór i wypełnij wg informacji z tabeli poniżej:

{{SS kategoria|

dziedzina = A|
dziedzina dop = B|
szablon = C|
obrazek = D}}

[[Kategoria:Zalążki artykułów - nadrzędna kategoria zalążków]] [[Kategoria:nadrzędna kategoria dziedziny|μ]]
Część szablonu Co ona oznacza oraz wytyczne Co, jeśli nie zostanie umieszczona
{{SS kategoria| inicjacja szablonu ee.... szablon się nie wyświetli ;)
dziedzina = A| (wpisywane zamiast A) nazwa dziedziny - ten argument powoduje linkowanie do głównego artykułu; tu panuje trochę większa dowolność niż w przypadku szablonu zalążka ten argument jest wymagany
dziedzina dop = B| (wpisywane zamiast B) nazwa dziedziny w dopełniaczu - dzięki temu otrzymujemy linki [[gry komputerowe|gier komputerowych]] pasujące do opisu tworzone przez szablon jw.
szablon = C| (wpisywane zamiast C) nazwa szablonu zalążka używanego do umieszczania w danej kategorii artykułów - wpisywana jako argument bez nawiasów klamrowych ({{ }}) niewymagany lecz bardzo zalecany argument
obrazek = D}} (wpisywane zamiast D) tutaj podaje się nazwę obrazka, którym zostanie oznaczona kategoria zalążków po prostu nie będzie obrazka, który prezentowałby zawartość kategorii
nadrzędna kategoria zalążków oraz nadrzędna kategoria dziedziny
  • Jeżeli kategoria stubów nie ma kategorii ogólniejszej, umieszczana jest w Kategoria:Zalążki artykułów.
  • Zauważ, że nadrzędna kategoria dziedziny ma na końcu sortowanie według litery mi. Jest to wymagane po to, aby kategorie zalążków nie pojawiały się jako pierwsze w liście kategorii (w końcu zły pomysłem jest chwalenie się wstępnymi wersjami artów).
argument wymagany

Wykorzystany już przykład z grami komputerowymi posłuży nam jeszcze raz:

{{SS kategoria|

dziedzina = gry komputerowe|
dziedzina dop = gier komputerowych|
szablon = gry komputerowe stub|
obrazek = Nuvola_apps_games.png}}

[[Kategoria:Zalążki artykułów]] [[Kategoria:Gry komputerowe]]

Gdy skończysz, upewnij się, że twój zalążek tematyczny jest dobrze linkowany do innych kategorii. {{gry komputerowe stub}} dalej jest używany jako nasz przykład. Kategoria:Zalążki artykułów - gry komputerowe powinna być podkategorią Kategoria:Zalążki artykułów (ponieważ jest kategorią zalążków) oraz Kategorii:Gry komputerowe (ponieważ zawartość kategorii odnosi się do gier komputerowych). Jeżeli twoja kategoria jest poddziedziną ogólniejszej/ogólniejszych kategorii, również ona/one powinna/y być podane jako ich kategorie (więc na przykład Kategoria:Zalążki artykułów - geografia Polski powinna być częścią Kategorii:Zalążki artykułów - Polska oraz Kategorii: Zalążki artykułów - geografia).

Teraz dodaj swój typ zalążka do listy typów stubów

Dobrze jeżeli dodatkowo:

  • Oznaczysz jego szablonem (np. {{Gry komputerowe stub}}) wszytkie artykuły-zalążki z jego kategorii. Zwykle możesz je znaleźć korzystając z CatScana, z zapytań typu: [1] i [2]. Możesz też poprosić o pomoc któregoś z operatorów botów zajmujących się zmianą szablonów.
  • Dodasz go na tę listę, by współdziałał z szablonem {{Unistub}}.
  • Dodasz go (i wpiszesz lub przeniesiesz wszystkie jego kategorie) na tę listę, by można było automatycznie sortować zalążki, których autor nie skategoryzował.

Co z zalążkami tworzonymi na własną rękę?

Takie zalążki są wychwytywane i umieszczane na stronie WP:SS/OZ, skąd po miesiącu od znalezienia, jeśli autor zalążka nie umieści tego typu zalążka w Propozycjach, zostanie on usunięty, a artykuły oznaczone tym szablonem zostaną oznaczone ogólniejszymi szablonami lub, gdy takich brak, szablonem {{Stub}}.

Zobacz też