Wiktor Amadeusz I

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wiktor Amadeusz I
Vittorio Amedeo I of Savoy1.jpg
książę Sabaudii
Okres panowania od 1630
do 7 października 1637
Dane biograficzne
Dynastia sabaudzka
Urodziny 8 maja 1587
Śmierć 7 października 1637
Ojciec Karol Emanuel I Wielki
Matka Katarzyna Michalina Habsburg
Żona Krystyna Maria Burbon
Dzieci Ludwik Amadeusz,
Franciszek Hiacynt,
Karol Emanuel II,
Ludwika Krystyna,
Małgorzata Jolanta,
Adelajda Henrietta,
Katarzyna Beatrice
Galeria w Wikimedia Commons Galeria w Wikimedia Commons
Coat of arms of the Kingdom of Italy (1870).svg

Wiktor Amadeusz I, wł. Vittorio Amedeo I di Savoia (ur. 8 maja 1587, zm. 7 października 1637) – książę Sabaudii w latach 1630-1637, tytularny król Cypru i Jerozolimy. Znany był również jako Lew z Suzy.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Turynie jako drugi syn Karola Emanuela I, księcia Sabaudii i Katarzyny Michaliny Habsburg, księżniczki hiszpańskiej (córki Filipa II Habsburga). Większość swojego dzieciństwa spędził na dworze królewskim, w Madrycie. Kiedy zmarł jego starszy brat – książę Filip Emanuel, Wiktor Amadeusz stał się oficjalnym następcą tronu księstwa i złożył królewską przysięgę na dworze w Racconigi (21 stycznia 1607). Jego ojciec zmarł w 1630 i wtedy Wiktor Amadeusz został księciem Sabaudii. Musiał poprawić stosunki Sabaudii z Hiszpanią i Francją oraz wzmocnić obronę wojskową księstwa. Podpisał traktat pokojowy z Hiszpanią – traktat z Cherasco, na jego mocy Sabaudia otrzymała z powrotem Pinerolo, jednak oddała je Francji w zamian za Genewę.

25 września 1637 Wiktor Amadeusz poczuł się źle po obiedzie zjedzonym z księciem Créqui. Został zawieziony do Turynu i zmarł tam 7 października 1637.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Po zażegnaniu kryzysu z Hiszpanią, Wiktor Amadeusz został ożeniony z córką króla FrancjiHenryka IV Burbona i jego drugiej żony – Marii Medycejskiej, Krystyną Marią (1606-1663), która po śmierci męża została regentką księstwa w latach 1637-1663. Para miała kilkoro dzieci:


Poprzednik
Karol Emanuel I Wielki
Arms of the House of Savoy.svg Książę Sabaudii
1630-1637
Arms of the House of Savoy.svg Następca
Franciszek Hiacynt