Wilhelm Julius Foerster

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Wilhelm Julius Foerster (ok. 1905)

Wilhelm Julius Foerster (ur. 16 grudnia 1832 w Zielonej Górze (Grünberg in Schlesien), zm. 18 stycznia 1921 w Poczdamie) – niemiecki astronom, ojciec Fredricha Wilhelma Foerstera. W niektórych źródłach jego nazwisko podawane jest w formie Förster.

Był asystentem Johanna Enckego, a po jego śmierci w 1865 roku objął kierownictwo berlińskiego obserwatorium astronomicznego. Był nim do 1903 roku. Wraz z Oskarem Lesserem był współodkrywcą planetoidy (62) Erato.

W roku 1891 został przewodniczącym Międzynarodowego Biura Miar i Wag. Oprócz prac ogłaszanych w czasopismach astronomicznych, ogłosił zbiór swych naukowych wykładów i rozpraw (1876–1896), Kalender und Uhren am Ende des XIX. Jahrh. (1899), Zeitmessung und Zeitregelung (1909), Kalenderwesen und Kalenderreform. W 1888 roku powołał do życia towarzystwo „Urania”, a w 1891 roku „Związek Przyjaciół Astronomii i Fizyki Kosmicznej”.

Był członkiem stowarzyszenia Deutschen Gesellschaft für ethische Kultur (do którego należał także Albert Einstein) oraz Deutsche Friedensgesellschaft, przeciwstawiał się rosnącemu w Niemczech nacjonalizmowi po wybuchu I wojnie światowej. Kiedy 93 niemieckich intelektualistów podpisało popierający wojnę manifest Aufruf an die Kulturwelt, Foerster był jedną z tylko czterech osób, które postawiły swoje nazwisko pod kontr-manifestem potępiającym wojnę Aufruf an die Europäer (pozostałe osoby to Einstein, filozof Otto Buek oraz autor i psycholog Georg Nicolai).

Jego nazwiskiem nazwano planetoidę (6771) Foerster.