Willa Eduarda Lisky

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Willa Eduarda Lisky
Ilustracja
Willa Lisky – strona ogrodowa
Państwo

 Czechy

Miejscowość

Ostrawa

Typ budynku

willa

Styl architektoniczny

modernizm

Architekt

Lubomír Šlapeta, Čestmír Šlapeta

Położenie na mapie Ostrawy
Mapa konturowa Ostrawy, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Willa Eduarda Lisky”
Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, po prawej znajduje się punkt z opisem „Willa Eduarda Lisky”
Położenie na mapie kraju morawsko-śląskiego
Mapa konturowa kraju morawsko-śląskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Willa Eduarda Lisky”
Ziemia49°50′35″N 18°17′56″E/49,843000 18,299000
Willa Lisky – okno panoramiczne

Willa Eduarda Lisky (cz. Liskova vila lub Šlapetova vila) – modernistyczna willa z 1936, zlokalizowana w Śląskiej Ostrawie (Czechy), przy ul. Čedičovej 8, reprezentująca nurt funkcjonalistyczny w architekturze czeskiej. Od 1 lipca 2008 obiekt jest pamiątką kultury narodowej.

Projekt inspirowany był budową willi doktora Baensche w Berlinie Spandau, którą zaprojektował Hans Scharoun w latach 1934–1935. Dom Lisky jednak twórczo przetwarza wzory scharounowskie. Zaprojektowali go morawscy architekci, bracia-bliźniacy Lubomír i Čestmír Šlapetowie. Obiekt zlokalizowano na stoku, tak że z dwóch stron różni się ilością kondygnacji (od ogrodu jest piętrowa, a od ulicy ma tylko przyziemie). Centralną przestrzeń domu stanowi wspólna hala, znajdująca się na zwieńczeniu traktu komunikacyjnego. Szeroki widok zapewnia tutaj zaokrąglone, panoramiczne okno z widokiem na modernistyczny Nowy Ratusz – największy i najwyższy tego typu obiekt w Czechach. Willa ma rzut w kształcie litert "T". Na wschodzie zaprojektowano kryty taras, otwarty na wnętrze domu.

Willa zachowała się do dnia dzisiejszego w dobrym stanie, z większością oryginalnych detali, np. zamków, przełączników światła, wanną, umywalkami, bateriami łazienkowymi, oknami, drzwiami i szafami. Pozostały także urządzenia z epoki – np. centralne ogrzewanie z kotłem Frama, wentylatory, filtry i inne.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Pavel Zatloukal, Vladimír Šlapeta, Petr Pelčák, Lubomír Šlapeta – Čestmír Šlapeta – Architektonické dílo / Architectural Work, Obecní dům, Brno, 2003, ISBN 80-85227-56-8
  • Moravskoslezsky Denik – narodowa pamiątka kultury (dostęp 12.4.2010)
  • Turistika.cz – informacja turystyczna (dostęp 12.4.2010)