Willem Pieterszoon Buytewech

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Willem Pieterszoon Buytewech
Data i miejsce urodzenia

ok. 1591
Rotterdam

Data i miejsce śmierci

23 września 1624
Rotterdam

Dziedzina sztuki

malarstwo

Epoka

barok

Wesoła kompania, ok. 1617/20
Zaloty, ok. 1616/20

Willem Pieterszoon Buytewech (ur. ok. 1591 w Rotterdamie, zm. 23 września 1624 tamże) – holenderski malarz, grafik i rytownik.

Urodził się w rodzinie szewca, początkowo miał zamiar zajmować się handlem, jednak dość wcześnie zainteresował się sztuką. W 1612 wstąpił do malarskiej gildii w Haarlemie, gdzie przebywał przez 5 lat i tworzył pod wpływem Fransa Halsa. W 1613 ożenił się z Aeltje van Amerongen i powrócił do rodzinnego Rotterdamu. Zmarł przedwcześnie w ok. 33 roku życia.

Willem Buytewech znany jest obecnie zaledwie z ośmiu scen rodzajowych, które uważane są przez krytyków sztuki za jedne z najbardziej oryginalnych i nowatorskich przedstawień tego typu w swoim czasie[1]. Główną dziedziną aktywności twórczej artysty była grafika, obok scen rodzajowych Buytewech poruszał tematykę biblijną i alegoryczną, sporadycznie przedstawiał pejzaże, tworzył też akwaforty. Dzięki wielkiej sprawności w komponowaniu scen rodzajowych przylgnął do niego przydomek Geestige Willem, co w wolnym tłumaczeniu znaczy Pomysłowy William.

Pomimo krótkiego okresu aktywności i nielicznych dzieł Willem Buytewech odegrał znaczącą rolę w początkowej fazie złotego wieku malarstwa holenderskiego. Według niektórych opinii jego grafiki mogły mieć znaczący wpływ na twórczość Rembrandta[2]. Artysta miał kilku uczniów, najczęściej wymieniani są Hendrick Martensz. Sorgh i Herman van Swanevelt. Jego syn Willem Willemsz Buytewech (1625–1670), który urodził się już po śmierci ojca także był malarzem.

Wybrane prace[edytuj | edytuj kod]

  • Rozmowa miłosna, Amsterdam,
  • Wesoła kompania, Rotterdam,
  • Zaloty (Dwie pary), Amsterdam.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Robert Genaille (red.), Słownik malarstwa holenderskiego i flamandzkiego, Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1975, s. 43.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Willem Pieterszoon Buytewech w Highbeam.com. [dostęp 2009-06-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-01-31)]. (ang.).
  2. "Apetyt" na Rembrandta – sztuka.pl. [dostęp 2009-06-12]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]