William A. Dembski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wad by wre 20060317 2972.JPG

William Albert "Bill" Dembski (ur. 18 lipca 1960) – amerykański matematyk, filozof, teolog ewangelikalny, zwolennik teorii inteligentnego projektu.

Doktorat z matematyki uzyskał na Uniwersytecie Chicagowskim; z filozofii (specjalizacja: metodologia nauki) na University of Illinois at Chicago, ma także tytuł master of divinity degree zdobyty na Princeton Theological Seminary. Pracował jako associate research professor w Conceptual Foundations of Science na Baylor University.

Obecnie zajmuje stanowisko Carl F. H. Henry Professor of Theology and Science na Southern Baptist Theological Seminary w Louisville, Kentucky, a także dyrektorem Centrum Nauki i Teologii (ang. Center for Science and Theology).

W 1998 r. opublikował w Cambridge University Press w serii Studies in Probability, Induction, and Decision Theory monografię "The Design Inference: Eliminating Chance through Small Probabilities", w której opisał probabilistyczne metody detekcji projektu. W tym samym roku wydał książkę "Mere Creation" (Downer's Grove, Illinois: InterVarsity Press). Jest autorem i współautorem licznych książek omawiających zagadnienie teorii projektu i krytykujących neodarwinizm, z których najbardziej znaną jest "No Free Lunch: Why Specified Complexity Cannot Be Purchased without Intelligence" (Lanham, Md.: Rowman & Littlefield, 2002).

Rozwija w nich swoje rozumienie pojęcia ukierunkowana złożoność, proponuje "prawo zachowania informacji" i inne koncepcje, które wśród zwolenników zyskały mu miano "Newtona teorii informacji", natomiast zostały dogłębnie skrytykowane przez matematyków i teoretyków informacji, nie wchodząc do obiegu naukowego.

Wielokrotnie opowiadał się za "vise strategy" (strategią kleszczy) - domagając się przesłuchiwania ewolucjonistów pod przysięgą, sugerując, że wówczas dałoby się wymusić z nich przyznanie, że ich teoria ma skrywane luki. Tymczasem sam, powołany na ważnego świadka w procesie w Dover (2005) dotyczącym nauczania teorii inteligentnego projektu, szybko się wycofał z udziału w procesie, odmawiając złożenia zeznań pod przysięgą.