William Adama

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy bohatera nowej wersji serialu z 2003. Zobacz też: Komandor Adama.
William Adama
Aktor Edward James Olmos w 2006.
Aktor Edward James Olmos w 2006.
Grany przez Edward James Olmos
Nico Cortez (młody Adama[1])
Informacje
Imię i nazwisko William Adama
Przydomek Husker

William Adama to postać fikcyjna, bohater serialu Battlestar Galactica. W tę rolę wcielił się aktor Edward James Olmos.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi z planety Caprica, choć jego ojciec urodził się na Tauronie. Młody Bill był pilotem i brał czynny udział w Pierwszej Wojnie z Cylonami. Tam odkrył eksperymenty jakie wykonywali Cyloni na ludziach, jednak było już za późno gdyż podpisano pokój.

Flota[edytuj | edytuj kod]

Adama służył na kilku statkach typu Battlestar wraz ze swoim przyjacielem Saulem Tigh. Prowadził tajną misję, mającą na celu rekonesans sił Cylonów. Misja ta została zakończona niepowodzeniem. [2]. Po wojnie ożenił się z Carolanne Adama, z którą miał dwóch synów. Dzięki rodzinie swojej żony mógł piąć się po szczeblach wojskowej kariery.

Zgodnie z życiorysem Adamy [3] przebieg kariery wojskowej był następujący:

 • D6/21311 - Pierwsza jednostka: Szwadron bojowy Battlestar Galactica;
 • E4/21312 - Dowódca zestrzelenia Cylońskiego myśliwca w jednej z misji;
 • D5/21314 - Zwolnienie ze służby
 • R6/21317 - Służba w doku Battlestara [...] na stanowisku wyrzutni;
 • D1/21331 - Rekomendacja do Floty;
 • D6/21337 - Major: Battlestar Atlantia
 • R8/21341 - Pierwszy zastępca dowódcy (XO): Battlestar Columbia;
 • C2/21345 - Dowódca: Battlestar Valkyrie;
 • C2/21348 - Dowódca: Battlestar Galactica;

Po ataku Cylonów[edytuj | edytuj kod]

Adama przygotowywał się do opuszczenia przestarzałej Battlestar Galactica, która odtąd miała pełnić rolę muzealną gdy Cyloni zaatakowali Dwanaście Kolonii. Jako dowódca statku bojowego chciał przeprowadzić kontratak, w tym celu udał się na stacje Ragnar Anchorage, gdzie znajdowała się amunicja i broń. Tam został, wskutek wybuchu, zatrzaśnięty w jednym z pomieszczeń z mieszkańcem stacji, który okazał się Cylonem. Battlestar Galactica wraz z innymi statkami, które uniknęły zagłady uciekała w poszukiwaniu nowego, bezpiecznego miejsca do życia. Miała to być Ziemia, planeta na którą udało się Trzynaste Plemię po ucieczce z Kobolu. Nowa flota stanowiąca całość cywilizacji ludzkiej liczyła ok. 50 tysięcy ludzi. Adama jako dowódca wojskowy doskonale rozumiał zasady demokracji i akceptował Roslin jako prezydenta. Z czasem jednak pojawił się konflikt pomiędzy nim i panią prezydent. Jak Roslin zaczęła interesować się przepowiedniami i mitami dotyczącymi Ziemi, Adama zaczął być ostrożny. Gdy Roslin wysłała Karę Thrace z powrotem na Capricę po Strzałę Apolla, Adama oskarżył ją o próbę puczu i pozbawił ją władzy.

Gdy Adama został postrzelony w brzuch przez Cylona Sharon Valerii[4], pomimo ciężkiego stanu udał mu się odzyskać zdrowie i ponownie wrócić do służby. Zdecydował się zaufać Roslin i przyłączył się do misji odnalezienia Grobowca Atemy. Z czasem jego relacje z Laurą Roslin polepszały się. Po pojawieniu się Battlestar Pegasusa musiał oddać władzę wojskową Admirał Cain. Gdy ta skazała dwóch z jego ludzi na śmierć, Adama zdecydował się odbić ich siłą co omal nie doprowadziło do wojny między dwoma Battlestarami. Po śmierci Heleny Cain został mianowany Admirałem przez Roslin. W kilka tygodni później udało się odnaleźć planetę którą nazwano Nowa Caprica.

Nowy prezydent Gaius Baltar nakazał zasiedlenie planety a Adama senior wraz z Adamą juniorem patrolowali jej orbitę przed atakami Cylonów. Gdy ci pojawili się na radarach Adama wraz z synem uciekli, aby móc przygotować plany odbicia cywilów. Po roku Galactica pod dowództwem Admirała wróciła do cywilów. Plan się udał, dzięki pomocy Pegasusa. Gdy odnaleziono Świątynię Jupitera na Planecie Alg, Admirał zdecydowany był rozpocząć wojnę atomową przeciwko Cylonom, aby ci nie dostali się do Świątyni.

Po ewakuacji z Nowej Caprici Adama zaczął bardziej wierzyć w istnienie Ziemi niż Roslin. W tym celu wysłał statek Demetriusz na czele z Starbuck, który miał tego dokonać. Udało się. Ziemia została odnaleziona. Adama był jedną z pierwszych osób które stanęły na Ziemi.

Drzewo genealogiczne[edytuj | edytuj kod]

Drzewo genealogiczne rodziny Adama:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Joseph Adama
 
 
 
Evelyn Adama
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Carolanne Adama
 
 
 
William Adama
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Gianne
 
 
 
Lee Adama
 
Anastasia Dualla
 
Zak Adama
 
Kara Thrace
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nienarodzone dziecko


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

 1. w Razor Flashbacks
 2. odcinek Hero, sezon 3
 3. ukazanym w odcinku pt. "Hero"
 4. odcinek Kobol's Last Gleaming, sezon 1