William Casey

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
William Casey.jpg

William (Joseph) Casey (ur. 13 marca 1913 r., zm. 6 maja 1987 r.) – w czasie II wojny światowej oficer amerykańskiego Biura Służb Strategicznych (Office of Strategic Services - OSS), Dyrektor Centrali Wywiadu (Director of Central Intelligence), w latach 1981 - 1987, zamieszany w Aferę Iran-Contras.

Po studiach na Uniwersytecie Pordham dyplom z prawa w 1937 roku na St. John's University. W 1943 roku wstąpił do Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych (US Navy), następnie w 1944 roku, został przeniesiony do wywiadu (OSS), jako asystent szefa londyńskiej placówki biura, gdzie zajmował się wysyłaniem przeszkolonego personelu francuskiego ruchu oporu na tyły wroga. Po wojnie prawnik i finansista, w 1966 roku ubiegał się o nominację republikańską do Kongresu z okręgu Long Island w stanie Nowy Jork. Mianowany przez prezydenta Richarda Nixona przewodniczącym Komisji Papierów Wartościowych i Giełdy (Securities and Exchange Commission), stanowisko to piastował w latach 1971 - 1973. Od 1974 do 1976 roku, prezes Export-Import Bank, członek Prezydenckiego Komitetu Doradczego ds. Wywiadu Zagranicznego (President's Foreign Intelligence Advisory Board) w latach 1976 - 1977. Szef kampanii prezydenckiej Ronalda Reagana, w styczniu 1981 roku mianowany przez niego na miejsce adm. Stansfielda Turnera, dyrektorem Centrali Wywiadu (Director of Central Intelligence). Głośnia afera Iran-Contras, która wstrząsnęła administracją Ronalda Reagana, nie była jedyna sprzeczną z prawem tajną akcja CIA za jego kadencji, która przypadła na okres intensywnych starań administracji o stworzenie warunków sprzyjających ostatecznemu upadkowi reżimu radzieckiego. Program Gwiezdnych Wojen i równoległe ograniczenia zbrojeń wymagały wszechstronnych i wyczerpujących informacji o radzieckich programach zbrojeniowych, i danych wywiadu politycznego. Za rządów Casey'ego jako szefa CIA, agencja potajemnie wspierała finansowo i materialnie afgańskich partyzantów (tzw.Mudżahedini), polską Solidarność, oraz organizowała zamachy stanów w krajach Afryki Centralnej i Południowej. Ze stanowiska DCI Casey ustąpił w styczniu 1987 roku, z związku z nagłym pogorszeniem stanu zdrowia, zastąpił go William Webster.

William Casey napisał książkę o operacjach wywiadowczych w czasie II wojny światowej pt - The Secret War Against Hitler, zmarł na raka mózgu 6 maja 1987 roku.