William Joseph Bell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

William Joseph Bell (ur. 6 marca 1927 w Chicago, zm. 29 kwietnia 2005 w Los Angeles) - amerykański scenarzysta, autor scenariuszy i producent znanych oper mydlanych Young and the Restless i The Bold and the Beautiful.

Początkowo pracował w zespole scenarzystów serialu As the Worlds Turns pod kierunkiem Irny Phillips, zwanej "królową oper mydlanych". W 1964 roku wspólnie z Phillips był współtwórcą serialu Another World. W latach 1966-1975 pracował jako główny scenarzysta serialu Days of Our Lives i przyczynił się do odzyskania przez serial popularności. W 1973 roku zainicjował nowy serial - Young and the Restless (Żar młodości), który z czasem stał się jednym z najwyżej cenionych w telewizji amerykańskiej; pozostawał naczelnym scenarzystą do 1998. Duży sukces odniósł także z kolejną operą mydlaną - The Bold and the Beautiful (od 1987 r.), znaną w Polsce pod tytułem Moda na sukces.

Przy pracy nad serialami współpracował z żoną, Lee Phillip Bell, a później także z dziećmi (Williamem Juniorem, Bradleyem i aktorką Lauralee).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]