Wills Hill

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lord Downshire

Wills Hill, 1. markiz Downshire (ur. 30 maja 1718 w Fairford w Gloucestershire, zm. 7 października 1793) - brytyjski arystokrata i polityk.

Był synem Trevora Hilla, 1. wicehrabiego Hillsborough, i Mary Rowe, córki Anthony'ego Rowe'a. W 1741 r. został wybrany do brytyjskiej Izby Gmin z okręgu Warwick. Po śmierci ojca w 1742 r. odziedziczył tytuł 2. wicehrabiego Hillsborough w parostwie Irlandii. W 1751 r. otrzymał w tym samym parostwie tytuł hrabiego Hillsborough. W latach 1754-1756 był kontrolerem Dworu Królewskiego. W 1756 r. otrzymał tytuł 1. barona Harwick w parostwie Wielkiej Brytanii i zasiadł w brytyjskiej Izbie Lordów.

W latach 1763-1765 był pierwszym lordem handlu w rządzie George'a Grenville'a. Ponownie na krótko objął to stanowisko w 1766 r. w rządzie lorda Chathama. W latach 1766-1768 był poczmistrzem generalnym, a w latach 1768-1772 ponownie pierwszym lordem handlu. Jednocześnie sprawował stanowisko ministra kolonii. W 1772 r. odszedł z rządu i otrzymał tytuł 1. hrabiego Hillsborough w parostwie Wielkiej Brytanii.

Do gabinetu powrócił w 1779 r. jako minister południowego departamentu. Odszedł ze stanowiska po upadku gabinetu w 1782 r. Wytrwale sprzeciwiał się wszelkim ustępstwom wobec amerykańskich kolonistów. Był za to zwolennikiem unii Wielkiej Brytanii i Irlandii. W 1789 r. otrzymał tytuł 1. markiza Downshire w parostwie Irlandii. Zmarł w 1793 r.

Tytuły parowskie odziedziczył jego syn z pierwszego małżeństwa z lady Margarettą FitzGerald, Arthur. Lord Downshire miał z tego małżeństwa jeszcze dwie córki - Charlotte (żonę 1. hrabiego Talbot) i Emily (żonę 1. markiza Salisbury). Drugie małżeństwo, z Mary Stawell, było bezpotomne.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Poprzednik
Trevor Hill, 1. wicehrabia Hillsborough
Wicehrabia Hillsborough
1742-1793
Następca
Arthur Hill, 2. markiz Downshire
Poprzednik
nowa kreacja
Markiz Downshire
1789-1793
Następca
Arthur Hill, 2. markiz Downshire

| nazwa = Ministrowie południowego departamentu | tytuł = Ministrowie południowego departamentu | grafika = Królestwo Wielkiej Brytanii

| spis1 = Edward NicholasLord ArlingtonHenry CoventryLord SunderlandLeoline JenkinsLord SunderlandLord MiddletonLord ShrewsburyLord NottinghamJohn TrenchardKsiążę ShrewsburyJames VernonLord JerseyJames VernonLord ManchesterLord NottinghamCharles HedgesLord SunderlandLord DartmouthLord BolingbrokeJames StanhopePaul MethuenJoseph AddisonJames Craggs MłodszyLord CarteretKsiążę NewcastleLord CarteretKsiążę NewcastleKsiążę BedfordLord HoldernessThomas RobinsonHenry FoxWilliam Pitt StarszyLord HoldernesseWilliam Pitt StarszyLOrd EgremontLord HalifaxHenry Seymour ConwayKsiążę RichmondLord ShelburneLord WeymouthLord RochfordLord WeymouthLord Hillsborough

| kategoria = brytyjskie stanowiska rządowe }}