Wimpy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wimpy SA
Wimpy SA
Restauracja Wimpy w Huddersfield, w Anglii
Data założenia 1954
Siedziba Republika Południowej Afryki Johannesburg, Republika Południowej Afryki
Branża restauracje
Produkty fast food
brak współrzędnych
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Strona internetowa

Wimpy SApołudniowoafrykańska sieć restauracji typu fast food, oferujących głownie hamburgery, śniadania oraz dania obiadowe. Spółka jest częścią grupy Famous Brands.

Pierwszy bar Wimpy został otwarty w 1954 roku w Londynie. W 1967 roku w Durbanie powstał pierwszy lokal w Republice Południowej Afryki. W 1977 roku spółka została nabyta przez przedsiębiorstwo United Biscuits. Południowoafrykański oddział firmy został wówczas sprzedany spółce Bakers. W 1989 roku brytyjska część sieci została odsprzedana Grand Metropolitan, po czym rozpoczęto przekształcanie barów Wimpy w restauracje, również należącej do Grand Metropolitan, sieci Burger King. Rok później przy udziale spółki 3i przedsiębiorstwo zostało wykupione przez własną kadrę menedżerską. W 2007 roku spółka została nabyta przez grupę Famous Brands, która już od 2003 roku była właścicielem południowoafrykańskiej sieci Wimpy.

Obecnie, poza Republiką Południowej Afryki i Wielką Brytanią, sieć Wimpy działa w Angoli, Botswanie, Irlandii, Namibii oraz Zambii.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]