Wioślarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1976

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rowing pictogram.svg

Wioślarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1976 w Montrealu rozgrywane było w dniach 18 - 25 lipca. Zawody odbyły się w Montrealu. W zawodach wioślarskich wzięło udział 593 zawodników: 388 mężczyzn oraz 205 kobiet z 31 krajów. Po raz pierwszy rozgryuwano w konkurencje kobiece. Rozegrano 14 konkurencji - 8 męskich i 6 żeńskich. Kobiety rywalizowały na dystansie 1000 metrów.

Konkurencje[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Mężczyźni Kobiety
jedynka M1x W1x
dwójka podwójna M2x W2x
czwórka podwójna M4x -
dwójka bez sternika M2- W2-
czwórka bez sternika M4- -
dwójka ze sternikiem M2+ -
czwórka ze sternikiem M4+ W4+
czwórka podwójna ze sternikiem - W4x+
ósemka ze sternikiem M8+ W8+

Medaliści[edytuj | edytuj kod]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Złoto Rezultat Srebro Rezultat Brąz Rezultat
Jedynka  NRD
Christine Scheiblich
4.05,56  Stany Zjednoczone
Joan Lind
4.06,21  ZSRR
Jelena Antonowa
4.10,24
Dwójka podwójna  Bułgaria
Svetla Otsetowa
Zdravka Jordanowa
3.44,36  NRD
Sabine Jahn
Petra Boesler
3.47,86  ZSRR
Eleonora Kaminskaitė
Genovaitė Ramoškienė
3.49,93
Dwójka bez sternika  Bułgaria
Sijka Kelbeczewa-Barbulowa
Stojanka Grujczewa-Kurbatowa
4.01,22  NRD
Angelika Noack
Sabine Dähne
4.01,64 Niemcy RFN
Edith Eckbauer
Thea Einöder
4.02,35
Czwórka ze sternika  NRD
Karin Metze
Bianka Schwede
Gabi Lohs-Kühn
Andrea Kurth
Sabine Heß
3.45,08  Bułgaria
Ginka Gyurova
Lilyana Vaseva
Reni Yordanova
Mariyka Modeva
Kapka Georgieva
3.48,24  ZSRR
Nadieżda Sevostiwanowa
Ludmiła Krokgina
Galina Miszenina
Anna Pasosza
Lidia Kryłowa
3.49,38
Czwórka podwójna ze sternikiem  NRD
Roswietha Zobelt
Jutta Lau
Viola Poley
Anke Borchmann
Liane Weigelt-Buhr
3.29,99  ZSRR
Anna Kondraszina
Mira Briunina
Larisa Aleksandrowa-Popowa
Galina Jermolajewa
Nadieżda Czernyszowa
3.32,49  Rumunia
Ioana Tudoran
Maria Micşa-Macoviciuc
Felicia Afrăsiloaie
Elisabeta Lazăr
Elena Giurcă
3.32,76
Ósemka  NRD
Viola Goretzki
Christiane Knetsch-Köpke
Ilona Richter
Brigitte Ahrenholz
Monika Kallies
Henrietta Ebert
Helma Lehmann
Irina Müller
Marina Wilke
3.33,32  ZSRR
Lubow Talajewa
Nadieżda Roszczina
Kławdia Kożenkowa
Olena Zubko
Ilga Kołkowa
Nelli Tarakanowa
Nadia Rozgon
Olga Guzenko
Olga Pugowska
3.36,17  Stany Zjednoczone
Jackie Zoch
Anita DeFrantz
Carie Graves
Marion Greig
Anne Warner
Peggy McCarthy
Carol Brown
Gail Ricketson
Lynn Silliman
3.38,68

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Złoto Rezultat Srebro Rezultat Brąz Rezultat
Jedynka  Finlandia
Pertti Karppinen
7.29,03 Niemcy RFN
Peter-Michael Kolbe
7.31,67  NRD
Joachim Dreifke
7.38,03
Dwójka podwójna  Norwegia
Frank Hansen
Alf Hansen
7.13,20  Wielka Brytania
Chris Baillieu
Mike Hart
7.15,26  NRD
Uli Schmied
Jürgen Bertow
7.17,45
Dwójka bez sternika  NRD
Jörg Landvoigt
Bernd Landvoigt
7.23,31  Stany Zjednoczone
Calvin Coffey
Mike Staines
7.26,73 Niemcy RFN
Peter van Roye
Thomas Strauß
7.30,03
Dwójka ze sternikiem  NRD
Harald Jährling
Friedrich-Wilhelm Ulrich
Georg Spohr
7.58,99  ZSRR
Dimitrij Biektieriew
Jurij Szurkałow
Jurij Lorentsson
8.01,82  Czechosłowacja
Oldřich Svojanovský
Pavel Svojanovský
Ludvík Vébr
8.03,28
Czwórka bez sternika  NRD
Siegfried Brietzke
Andreas Decker
Stefan Semmler
Wolfgang Mager
6.37,42  Norwegia
Ole Nafstad
Arne Bergodd
Finn Tveter
Rolf Andreassen
6.41,22  ZSRR
Raul Arnemiann
Nikołaj Kuzniecow
Waleryj Dolinin
Anuszavan Gassan-Dżalilow
6.42,52
Czwórka ze sternikiem  ZSRR
Władimir Jeszinow
Nikołaj Ivanow
Michaił Kuzniecow
Aleksander Klepikow
Akleksander Łukjanow
Aleksander Sema
6.40,22  NRD
Andreas Schulz
Rüdiger Kunze
Walter Dießner
Ullrich Dießner
Johannes Thomas
6.42,70 Niemcy RFN
Hans-Johann Färber
Ralph Kubail
Siegfried Fricke
Peter Niehusen
Hartmut Wenzel
6.46,96
Czwórka podwójna  NRD
Wolfgang Güldenpfennig
Rüdiger Reiche
Karl-Heinz Bußert
Michael Wolfgramm
6.18,65  ZSRR
Jewgienij Duljewiew
Jurij Jakimow
Aivars Lazdenieks
Vytautas Butkus
6.19,89  Czechosłowacja
Jarosław Hellebrand
Václav Vochoska
Zdeněk Pecka
Vladek Lacina
6.21,77
Ósemka  NRD
Bernd Baumgart
Gottfried Döhn
Werner Klatt
Hans-Joachim Lück
Dieter Wendisch
Roland Kostulski
Ulrich Karnatz
Karl-Heinz Prudöhl
Karl-Heinz Danielowski
5.58,29  Wielka Brytania
Richard Lester
John Yallop
Tim Crooks
Hugh Matheson
David Maxwell
Jim Clark
Fred Smallbone
Lenny Robertson
Patrick Sweeney
6.00,82  Nowa Zelandia
Ivan Sutherland
Trevor Coker
Peter Dignan
Lew Wilson
Joe Earl
Dave Rodger
Alec McLean
Tony Hurt
Simon Dickie
6.03,51

Występy Polaków[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja jedynka dwójka bez sternika dwójka ze sternikiem czwórka ze sternikiem ósemka
Kobiety Ewa Ambroziak Anna Karbowiak
Małgorzata Kawalska
Anna Brandysiewicz
Bogusława Kozłowska
Barbara Wenta-Wojciechowska
Danuta Konkalec
Róża Data
Mieczysława Franczyk
Maria Stadnicka
Aleksandra Kaczyńska
Dorota Zdanowska
Mężczyźni Alfons Ślusarski
Zbigniew Ślusarski
Ryszard Stadniuk
Grzegorz Stellak
Ryszard Kubiak
Jerzy Broniec
Adam Tomasiak
Jerzy Ulczyński
Ryszard Burak
Włodzimierz Chmielewski

Kraje uczestniczące[edytuj | edytuj kod]

W zawodach wzięło udział 593 wioślarzy z 31 krajów:

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

L.p. Państwo Gold medal-2008OB.svg Silver medal-2008OB.svg Bronze medal-2008OB.svg Razem
1.  NRD 9 3 2 14
2.  Bułgaria 2 1 - 3
3.  ZSRR 1 4 4 9
4.  Norwegia 1 1 0 2
5.  Finlandia 1 - - 1
6.  Stany Zjednoczone - 2 1 3
7.  Wielka Brytania - 2 - 2
8. Niemcy RFN - 1 3 4
9.  Czechosłowacja - - 2 0
10.  Rumunia - - 1 1
 Nowa Zelandia - - 1 1

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]