Wirus mozaiki tytoniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wirus TMV pod mikroskopem elektronowym. Zdjęcie: Rosalin Franklin

Wirus mozaiki tytoniu (z ang. TMV, tobacco mosaic virus) – pierwszy poznany wirus. Powoduje mozaikę tytoniową. Należy do jednoniciowych wirusów (+)ssRNA. TMV należy do grupy tobamowirusów. W 1889 Martinus Beijerinck odkrył, że po odfiltrowaniu bakterii z soku liści chorej rośliny nadal pozostaje coś, co zakaża inne rośliny[1]. Wirusa TMV wyizolowano i oczyszczono w 1930, a w 1935 Wendell Stanley wyodrębnił i otrzymał go w postaci krystalicznej. Wirus TMV łatwo przenoszony jest poprzez uszkodzenia mechaniczne roślin.

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Budowa wirusa mozaiki tytoniu: 1 - kwas nukleinowy 2 - kapsomer 3 - kapsyd
Struktura białka osłonki wirusa TMV

Wirus TMV to sztywna struktura o długości 300 nm i średnicy 18 nm. Wirus zbudowany jest z jednej nici RNA upakowanej wewnątrz pochwy białkowej. Otoczka białkowa składa się z 2130 niewielkich białek upakowanych w postaci cegiełek i tworzących helikalny cylinder pusty w środku (wyścieła go materiał RNA)[2]. Długość helisy zależy od długości kwasu nukleinowego RNA, a szerokość – od wielkości i upakowania podjednostek białkowych.

Przypisy

  1. Angela N.H. Creager at al: Tobacco Mosaic Virus: Pioneering Research for a Century (ang.). Plant Cell, Vol. 11, 301-308, March 1999. [dostęp 2011-05-11].
  2. David Goodsell: Tobacco Mosaic Virus on Protein Data Bank (ang.). [dostęp 2011-05-11].