Wish (manga)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wish
Gatunekfantasy, komedia, romans
Manga
Wish
AutorClamp
WydawcaKadokawa Shoten
Polski wydawcaJaponica Polonica Fantastica
Odbiorcyshōjo
Drukowana wAsuka Comics DX
Wydawana1 czerwca 19961 sierpnia 1998
Liczba tomów4
OVA
Wish Music Video
ReżyserShiro Sasaki
Yoshimoto Ishikawa
StudioClamp
Liczba odcinków1
Data wydania1998
Wish ~ Together Forever ~
jednotomowa kontynuacja mangi

Wish (jap. ウィッシュ Uisshu)shōjo-manga stworzona przez grupę Clamp. Została wydana przez Kadokawa Shoten. W Polsce manga została w całości wydana przez wydawnictwo Japonica Polonica Fantastica. Z powodu pewnych kwestii fabularnych często jest klasyfikowana jako shōnen-ai.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Historia skupia się na życiu anioła Kohaku i doktora Shuichiro Kudo, który jest zwykłym śmiertelnikiem. Pewnego dnia, gdy Shuichiro wracał z pracy do domu, na pobliskim drzewie zauważył małego Kohaku, atakowanego przez kruka. Odgania napastnika i pomaga Kohaku zejść z drzewa. W podzięce Kohaku oferuje spełnienie każdego życzenia Shuichiro. Jednakże wybawca anioła jest zadowolony z tego co ma (przyzwoity dom, pieniądze, uroda i praca), więc nie chce niczego więcej. Pomimo tego, honorowy Kohaku zobowiązuje się do spełnienia jego życzenia za wszelką cenę, więc zostaje z nim.

Późniejsza historia opiera się na rozwoju ich wzajemnych relacji, wliczając w to niesioną pomoc lub próby powstrzymania innego anioła/demona/śmiertelnego, którego później napotkają.

Manga[edytuj | edytuj kod]

Kolejne rozdziały mangi były publikowane w magazynie Asuka Comics DX wydawnictwa Kadokawa Shoten.

NrJęzyk japońskiJęzyk polski
Data wydaniaISBNData wydaniaISBN
130 maja 1996[1]ISBN 978-40-4852-684-5grudzień 2004ISBN 83-89505-75-4
26 stycznia 1997[2]ISBN 978-40-4852-771-2luty 2005ISBN 83-89505-76-2
31 września 1997[3]ISBN 978-40-4852-859-7kwiecień 2005ISBN 83-89505-77-0
430 lipca 1998[4]ISBN 978-40-4852-948-8lipiec 2005ISBN 83-89505-78-9

Postacie[edytuj | edytuj kod]

Pomimo że anioły w Wish z wyglądu przypominają w większości postaci żeńskie, są one bezpłciowe. W japońskim języku, w którym oryginalnie powstała manga, anioły i demony mówią o sobie używając specyficznych zaimków, które odnoszą się do jednej lub drugiej płci.

  • Kohaku: anioł, który raczej przypadkowo spadł na ziemski padół w poszukiwaniu innego anioła o imieniu Hisui. Kiedy ugrzązł na drzewie został uratowany przez Shuichirou. W efekcie postanowił spełnić jego dowolne życzenie, ale miły wybawca jest zadowolony ze swojego życia pod każdym względem. Postanawia pozostać z nim w nadziei, że kiedyś trafi się szansa odwdzięczenia się mu (wpakowując się później w inne różne problemy). Ponieważ jest dopiero aniołem-praktykantem, Kohaku potrafi przybrać swoją dużą formę tylko podczas dnia – w nocy kurczy się i jest malutki. Jako anioł nie może jeść nic, co pochodzi bezpośrednio od żywego organizmu (jak mięso, warzywa, chleb) z małym wyjątkiem, jakim jest mleko i okazjonalnie miód.
  • Shuichiro Kudo: młody lekarz, który uratował Kohaku pomagając mu zejść z drzewa, na którym utkwił. Dzięki temu uratowany obiecuje spełnić jego dowolne życzenie, jednak on jest ze wszystkiego zadowolony. Shuichiro jest generalnie uprzejmy i godny zaufania, ale jest typem samotnika. Szybko jednak zaprzyjaźnia się z Kohaku i całą gromadką innych nowo przybyłych lokatorów.
  • Hisui: jest jednym z czterech Archaniołów żywiołów (ognia, wody, ziemi i wiatru), jego żywiołem jest wiatr. Kohaku przybywa na ziemię w jego poszukiwaniu po tym, jak zniknął po spotkaniu na moście pomiędzy Niebem a Piekłem.
  • Kouryuu: jest diabłem o randze porównywalnej do rangi Kohaku – może zachować swoją pełną formę tylko w nocy, a w dzień maleje. Postawa Koryu wobec Kohaku jest trochę tajemnicza, na zmianę pomaga i przeszkadza mu. Jedną z jego ulubionych rozrywek było uprzykrzanie życia Kohaku i czerpanie radości z jego smutku.
  • Kokuyo: jedyny syn Lucyfera, który spotkał się z Hisui na moście pomiędzy Niebem i Piekłem.
  • Ruri i Hari: bliźniacze kocie demony, które służą Kouryuu. Mogą się zmienić w zwyczajne domowe burasy i wypełniają rozkazy swojego pana, jak przynoszenie różnych rzeczy czy dusz. W głębi serca uwielbiają buziaki dawane im przez Kouryuu. Można je odróżnić tylko po dodatkach jakie noszą.
  • Touki: niebiański Archanioł wody. Głównie przez bezemocjonalny wyraz twarzy zyskał reputację nieczułego. Po raz pierwszy się pojawia, gdy schodzi na ziemię by odnaleźć tajemniczo zaginionego Pana Królićka. Jest bardzo dumny z Kohaku i opiekuje się nim na swój cichy sposób.
  • Ranshou: niebiański Archanioł ziemi. Najbardziej „wyluzowany” Anioł w całym Niebie, pomimo pozycji jaką ma. Uwielbia zaczepiać Kohaku.
  • Ryuuki: niebiański Archanioł ognia. Jest bardzo porywczy i robi coś zanim pomyśli. Podkochuje się w Hisui.
  • Usagi (polska wersja Pan Królićek): to mały, biały króliczek ze skrzydełkami, który pełni bardzo ważną rolę – dostarcza wiadomości od Boga. Jeśli cię odwiedzi, oznacza to, że masz wiadomość od samego Boga. Wiadomości, jakie dostarcza, wyglądają jak kwiatki, które znikają i automatycznie odtwarzają się w umyśle adresata.
  • Sango/Shinju: kot zaprzyjaźniony z Kohaku.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Większość bohaterów tej mangi posiada imiona pochodzące od nazw japońskich minerałów:

Crossover[edytuj | edytuj kod]

Do grudnia 2006 Wish byłą jedyną mangą grupy Clamp, która nie posiada nawiązań ani w Tsubasa Reservoir Chronicle, ani w ×××HOLiC. Bohaterowie tej serii pojawiają się za to w jednym z nowszych dzieł tej grupy rysowniczek – Kobato..

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wish 第2巻. Kadokawa Shoten. [dostęp 2018-03-24]. (jap.).
  2. Wish 第2巻. Kadokawa Shoten. [dostęp 2018-03-24]. (jap.).
  3. Wish 第3巻. Kadokawa Shoten. [dostęp 2018-03-24]. (jap.).
  4. Wish 第4巻. Kadokawa Shoten. [dostęp 2018-03-24]. (jap.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]