Witebski Uniwersytet Państwowy im. Piotra Maszeraua

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Witebski Uniwersytet Państwowy im. Piotra Maszeraua
Віцебскі дзяржаўны ўніверсітэт імя П. М. Машэрава
Ilustracja
Patron

Piotr Maszerau

Państwo

 Białoruś

Adres

Witebsk

rektor

Walancina Bahatyrowa

Położenie na mapie Witebska
Mapa konturowa Witebska, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Witebski Uniwersytet Państwowy im. Piotra Maszeraua”
Położenie na mapie Białorusi
Mapa konturowa Białorusi, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Witebski Uniwersytet Państwowy im. Piotra Maszeraua”
Położenie na mapie obwodu witebskiego
Mapa konturowa obwodu witebskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Witebski Uniwersytet Państwowy im. Piotra Maszeraua”
Ziemia55°10′39,74″N 30°13′31,89″E/55,177706 30,225525
Strona internetowa

Witebski Uniwersytet Państwowy im. Piotra Maszeraua (biał. Віцебскі дзяржаўны ўніверсітэт імя П. М. Машэрава, Wiciebski dziarżauny uniwiersitet imia P. M. Maszerawa, ros. Витебский государственный университет имени П. М. Машерова, Witiebskij gosudarstwiennyj uniwiersitiet imieni P. M. Maszerowa) – uczelnia w Witebsku.

Nauka języka polskiego[edytuj | edytuj kod]

W latach 90. XX wieku studenci Witebskiego Uniwersytetu Państwowego z wydziałów: filologii białoruskiej, filologii rosyjskiej i historii mieli możliwość nauki języka polskiego w grupach fakultatywnych. Na wniosek Związku Polaków na Białorusi i po uzgodnieniach z władzami uczelni, w roku akademickim 1998/1999 utworzono dwa nowe wydziały: angielsko-polski i niemiecko-polski. Dzięki wsparciu Instytutu Polskiego w Mińsku, uczelnia zawarła umowę o współpracy z Uniwersytetem w Białymstoku[1].

Oskarżenia o represje polityczne wobec studentów[edytuj | edytuj kod]

Uczelni zarzuca się wydalanie studentów z przyczyn politycznych. Według raportu przygotowanego przez polską Fundację Wolność i Demokracja, A.W. Rusiecki, rektor uczelni, wydalił 2 studentów za działalność polityczną[2][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Język polski na uczelniach białoruskich. W: Oświata... s. 343.
  2. Lista osób odpowiedzialnych za łamanie praw człowieka i represje na Białorusi. W: Białoruski system... s. 44.
  3. Rusiecki A. Uł.. Komitet „Salidarnaść”. [dostęp 2013-03-01]. (biał.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]