Within Temptation

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Within Temptation
Within-temptation-all.jpg
Within Temptation na festiwalu M'era Luna
Rok założenia 1996
Pochodzenie  Holandia, Waddinxveen
Gatunek metal symfoniczny[1]
gothic metal[2][3]
rock gotycki[4]
Wytwórnia płytowa Universal Music, BMG, Nuclear Blast, Avalon/Marquee Inc.
Powiązania Delain
Obecni członkowie
Sharon den Adel
Robert Westerholt
Jeroen van Veen
Ruud Jolie
Martijn Spierenburg
Mike Coolen
Stefan Helleblad
Strona internetowa

Within Temptationholenderski zespół grający metal symfoniczny/rock, utworzony w 1996 roku przez wokalistkę Sharon den Adel i gitarzystę Roberta Westerholta. Wczesne płyty zespołu można zaliczyć do gothic metalu (na Enter także z elementami doom metalu), późniejsze do metalu symfonicznego. Gatunek muzyczny prezentowany na ostatnich wydawnictwach członkowie zespołu określają jako symfoniczny rock[5]. Według informacji podanych w lipcu 2011 roku przez wytwórnię Roadrunner Records zespół sprzedał na całym świecie ponad 3 miliony płyt[6].

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Początki[edytuj | edytuj kod]

Zespół Within Temptation został założony w 1996 roku w Holandii przez Roberta Westerholta. Jako pierwszą Robert zaangażował wokalistkę – swoją dziewczynę Sharon den Adel. Następnie zaproponował współpracę byłym członkom swojej poprzedniej kapeli The Circle (działającej później pod nazwą Voyage). Jeroen van Veen i Michiel Papenhove przyjęli propozycje, ale zespół nadal potrzebował perkusisty i klawiszowca. Tym pierwszym został Dennis Leeflang, drugim zaś młodszy brat Roberta – Martijn Westerholt. W ten sposób powstał cały skład zespołu.

Enter (1997-1999)[edytuj | edytuj kod]

Swoją pierwszą płytę demo pt. Enter zawierającą utwory The Gatekeeper, Candles, Enter i Pearls Of Light rozesłali do kilku wytwórni fonograficznych. W ciągu dwóch miesięcy otrzymali kilka różnych propozycji. Zespół zdecydował się na podpisanie kontraktu z DSFA Records. W tym samym czasie nastąpiła wymiana perkusisty na Ivara de Graafa. Na początku 1997 roku zespół rozpoczął nagrywanie swojej debiutanckiej płyty Enter zawierającej osiem utworów w tym także te z płyty demo. Producentem płyty został gitarzysta zespołu Orphanage (z którym wcześniej Within Temptation mieli okazję zagrać kilka koncertów), Lex Vogelaar, a wokalista tegoż zespołu, George Oosthoek zaśpiewał gościnnie w Deep Within. Całość zmiksował Oscar Holleman, znany także ze współpracy z The Gathering. Płyta nagrana w ciągu dwóch tygodni ujrzała światło dzienne 7 kwietnia 1997 roku.

17 maja Within Temptation zagrali na Dynamo'97. Był to jeden z pierwszych dużych koncertów w ich karierze. W listopadzie tego samego roku pojechali na niewielką dwutygodniową trasę koncertową po Austrii i Niemczech. Pod koniec roku zespół opuścił Ivar. Jak sam powiedział zrezygnował z dalszego grania ponieważ, chciał poświecić więcej czasu innym rzeczom. Na jego miejsce wszedł nowy perkusista Ciro Palma. Już z nowym perkusistą zespół zagrał na Noorderslag, a potem na Dynamo'98 (należy dodać, że zespół grał tu już na głównej scenie). Mniej więcej w tym czasie powstała EP-ka The Dance. Miała za zadanie wypełnić przerwę pomiędzy Enter a nową płytą. Nikt z zespołu nie spodziewał się wtedy jeszcze, że będzie to aż tak duża przerwa. Zespół doszedł do wniosku, że po kilku latach intensywnej pracy należy im się odpoczynek, dlatego też w tym okresie działo się niewiele. Przez ten czas członkowie kapeli dokończyli swoje studia, a także dorobili się własnego studia nagraniowego. Jedynym ważnym wydarzeniem, o którym należy wspomnieć jest powrót Ivara de Graafa.

Mother Earth (2000-2003)[edytuj | edytuj kod]

Rok 2000 okazał się dla zespołu niezwykle udany. Na początku roku został zaproszony na wiele znaczących festiwali w krajach Beneluksu. W grudniu pojawiła się kolejna płyta Mother Earth wyprodukowana przez Anthony'ego Van den Berga. Wiele profesjonalnych holenderskich pism muzycznych wybrało Mother Earth na płytę miesiąca, a liczba fanów wciąż rosła. Przyczyniła się do tego również duża liczba koncertów którą zespół zagrał w kolejnym roku. Występowali między innymi w Paryżu, Meksyku, a także na słynnym festiwalu Pinkpop. Ogółem zagrali ok. 40 dużych koncertów (przy czym zawsze hale były pełne). Wydano także trzy single – Our Farewell, Ice Queen i Mother Earth. Ten drugi w 2002 roku dotarł na sam szczyt list przebojów zarówno w Holandii, jak i w sąsiedniej Belgii. Sama płyta osiągnęła w ojczyźnie zespołu status platynowej, a w Belgii złotej. Zespół otrzymał także nagrody TM/MTV Awards.

Zespół wystąpił na festiwalach takich jak Ozzfest, Lowlands, Dynamo, Rock Werchter, Pukkelpop i Parkpop w krajach Beneluksu, a także na niemieckich Rock im Park, Bizarre, Summerbreeze. Odwiedzili także ważniejsze miasta we Francji (Paryż, Lyon, Lille, Bordeaux, Tulon). Po zakończeniu trasy w 2003 roku ukazała się płyta DVD z zapisem kilku koncertów Within Temptation oraz bonusami w stylu ujęcia zza kulis, wywiady.

The Silent Force (2004-2006)[edytuj | edytuj kod]

Przez większość 2004 roku zespół pracował nad materiałem na nowy album The Silent Force, który został wydany w październiku w całej Europie. Płyta była tworzona w Szwecji, Rosji, Belgii i Holandii, a wyprodukowana przez Daniela Gibsona. Stand My Ground, pierwszy singel z tego albumu był wielkim sukcesem w całej Europie. Stał się numerem 1 w Holandii, Finlandii, Hiszpanii, numerem 5 na listach w Niemczech, 10 w Belgii, 20 w Austrii i Szwajcarii, 30 w Grecji, Francji, Szwecji i Norwegii. Otrzymał także status złotej płyty w Hiszpanii, Finlandii, Belgii, Luksemburgu, Niemczech i Portugalii. W listopadzie 2005 roku zespół otrzymał platynę w Holandii.

Sprzedaż albumu The Silent Force osiągnęła na początku 2005 roku 400 000 egzemplarzy[7]. Na początku 2005 roku zespół otrzymał w rezultacie po raz kolejny nagrodę muzyczną Conamus na najbardziej eksportowy zespół, jak również Nagrodę Edison`a i został nominowany „najlepszym międzynarodowym zespołem”. Drugi singel Memories był również sukcesem. W lutym i marcu Within Temptation objechało Europę i zagrało nawet na w Middle East na „Dubai Desert Rock Festival”, kwalifikując się do Top 10 w Dubaju.

Zespół otrzymał Nagrodę TMF jako „najlepszy rockowy zespół”. Trzeci singel Angels został wydany w czerwcu, kiedy grupa grała na głównych europejskich festiwalach takich jak Pinkpop, Wertcher, Rock am Ring, Rock im Park, Sweden Rock, Ruisrock, Aerodrome i Gurtenfest. Zespół supportował także Iron Maiden na ich występach w Paryżu i Zurichu. W sierpniu otrzymali Światową Nagrodę Muzyczną, jako najlepiej sprzedający się holenderski artysta na świecie. The Silent Force został wydany w Japonii, Australii oraz Wielkiej Brytanii pod koniec 2005 roku, kiedy grupa zagrała dwa udane koncerty w Anglii.

W listopadzie 2005 roku Within Temptation wydało DVD The Silent Force Tour z materiałami filmowymi z ich koncertów oraz specjalnie zaplanowanym „Java Island” w Amsterdamie. Płyta zawierała także materiały z występów na Rock Werchter (Belgia) i Live 05 (Finlandia), jak również szczegółowe klipy spoza sceny.

Na początku 2006 roku zespół ogłosił, że przekroczył magiczną granicę 1 000 000 sprzedanych płyt CD i DVD na całym świecie. To jest jeden z powodów, dzięki którym grupa otrzymała prestiżową nagrodę "Pop Prize", ważną statuetkę dla zespołu, który najbardziej współpracuje z holenderską muzyką pop. Kilka tygodni po tym grupa otrzymała już trzecią nagrodę „eksportową”, jak również dla najlepiej na świecie sprzedającego się holenderskiego artysty.

The Heart of Everything (2007-2010)[edytuj | edytuj kod]

W lutym 2007 roku Within Temptation ogłosiło współpracę z twórcami gry The Chronicles of Spellborn. W celu promocji gry zespół nagrał dwa utwory - The Howling oraz Sounds of Freedom. Pierwszy z nich znalazł się na wydanym miesiąc później kolejnym albumie studyjnym zespołu. Album The Heart of Everything został wydany 12 marca. Album zadebiutował na 1. miejscu holenderskiej listy sprzedaży. Uplasował się na 2. miejscu w Belgii i Finlandii, trafił do Top 10 w ośmiu krajach[8]. Pierwszym singlem promującym płytę został utwór What Have You Done w którym gościnnie zaśpiewał Keith Caputo z zespołu Life of Agony. Utwór trafił na 1. miejsce w Holandii i Finlandii. Na drugi singiel w Europie wybrano utwór Frozen. Dochód ze sprzedaży tego singla zespół przeznaczył na cele charytatywne[9]. Z kolei w Wielkiej Brytanii jako drugi singiel promujący album wydano cyfrowo utwór The Howling, do którego nakręcono drugi teledysk (pierwsza wersja powstała na potrzeby promocji gry The Chronicles of Spellborn). 1 maja 2007 roku w Stanach Zjednoczonych wydano EP The Howling, która była dostępna w sieci sklepów Hot Topic. Oprócz utworu tytułowego na EP znalazły się wybrane utwory z albumu The Silent Force. Wydanie albumu The Heart of Everything w Stanach Zjednoczonych poprzedziła trasa koncertowa The Hottest Chicks in Metal Tour 2007, w trakcie której Within Temptation występowało na scenie obok takich zespołów jak Lacuna Coil, The Gathering, Stolen Babies, In This Moment oraz Kylesa. Album w Stanach Zjednoczonych ukazał się 24 lipca i zadebiutował na 106. miejscu listy Billboard Top 200.

W listopadzie 2007 roku zespół wydał specjalną edycję albumu The Heart of Everything, promowaną przez singel All I Need. 16 stycznia 2008 w ramach europejskiej części trasy koncertowej zespół zagrał w warszawskiej Stodole. Był to ich pierwszy koncert w Polsce. 7 lutego 2008 roku zespół zagrał koncert przed 10,000 widownią w Ahoy Rotterdam u boku 60-osobowej Metropole Orchestra, 30-osobowego klasycznego chóru Pa'dam Choir i przy udziale efektów specjalnych. Zapis tego koncertu ukazał się 22 września 2008 na podwójnym koncertowym DVD, podwójnym koncertowym CD i dysku Blu-Ray zatytułowanym Black Symphony. Na DVD oprócz koncertu w Ahoy znalazły się także fragmenty koncertu zagranego w Beursgebouw w Eindhoven 24 listopada 2007 roku oraz dodatkowe materiały bonusowe (teledyski, zapis wręczenia nagrody "Pop Prize", zapisy z prywatnych kamer członków zespołu z tourne po USA i Japonii). Pod koniec 2008 roku zespół zapowiedział, że rozpoczyna pracę nad materiałem na nowy album studyjny, którego wydanie wstępnie zapowiedziano na pierwszą połowę 2010 roku. W listopadzie 2009 roku zespół wydał CD pt. An Acoustic Night at the Theatre złożony z akustycznych wersji piosenek nagranych podczas trasy teatralnej odbytej w 2008 roku. Wydawnictwo promowane było przez singiel Utopia w którym gościnnie zaśpiewał Chris Jones.

W 2010 roku na oficjalnej stronie zespołu ukazała się informacja, że dotychczasowy perkusista zespołu - Stephen van Haestregt - opuszcza zespół. Powodem jego odejścia okazała się współpraca z grupą My Favourite Scar.

The Unforgiving (2011-2012)[edytuj | edytuj kod]

18 listopada 2010 roku zespół za pośrednictwem swojej strony internetowej ogłosił szczegóły nowego albumu studyjnego zatytułowanego The Unforgiving.The Unforgiving jako album koncepcyjny został oparty na serii komiksów Stevena O'Connella ilustrowanych przez Romano Molenaara[10]. Poza komiksem nagrano trzy krótkie filmy (Mother Maiden, Sinead oraz Triplets), które jednocześnie stanowiły rozbudowane teledyski do utworów Faster, Sinead i Shot in the Dark. Wszystkie trzy otwierała kilkuminutowa narracja, po której pojawiał się zespół wykonujący piosenkę[11].Album został wydany 25 marca 2011 roku. Zadebiutował na 2. miejscu w Holandii oraz trafił do Top 10 w Belgii, Portugalii, Finlandii, Niemczech, Szwecji, Szwajcarii, Czechach, Polsce oraz Austrii[12].Płyta zadebiutowała także na 50. miejscu amerykańskiej listy Billboard Top 200[13].Na początku września 2011 roku album otrzymał w Polsce status złotej płyty[14]. W ramach trasy koncertowej promującej album, która rozpoczęła się 10 sierpnia 2011 roku występem na Sziget Festival na Węgrzech zespół zagrał ponad 100 koncertów obejmujących Europę, Stany Zjednoczone, Kanadę i Amerykę Południową. W ramach tej trasy zespół zagrał 4 razy w Polsce. Pierwsze dwa koncerty odbyły się 22 października 2011 w Krakowie i 23 października w Warszawie. 21 lipca 2012 roku Within Temptation zagrali na Festiwalu w Jarocinie, zaś 18 maja 2013 roku ponownie w Krakowie na Czyżynaliach. 13 listopada 2012 roku w belgijskiej Sportpalais zespół zagrał specjalny koncert zatytułowany Elements z okazji 15-lecia istnienia. W trakcie koncertu zespołowi towarzyszyła Il Novecentro Orchestra i specjalni goście, wśród których byli m.in. byli członkowie Within Temptation[15].

The Q-Music Sessions i Hydra (2013 - nadal)[edytuj | edytuj kod]

19 kwietnia 2013 roku ukazał się album z coverami The Q-Music Sessions na którym zawarto 11 z 15 nagranych przez zespół coverów dla belgijskiej rozgłośni radiowej Q-Music. W ciągu 15 tygodni na antenie tego radia co piątek w ramach audycji "Within Temptation Friday" publikowano nowy cover stworzony przez zespół w ciągu tygodnia[16]. Zespół miał prawo wyboru piosenek, które chcieliby zinterpretować i miał je zagrać w charakterystycznym dla niego stylu. Audycja okazała się tak popularna, że zdecydowano się wydać płytę zawierającą utwory zinterpretowane przez Within Temptation. Do 4 utworów (Skyfall Adele, Somebody That I Used to Know Gotye, Paradise Coldplay oraz Little Lion Man Mumford & Sons), które nie znalazły się na płycie nie udało się pozyskać praw do publikacji. 27 września 2013 roku ukazało się EP Paradise (What About Us?), zawierające oprócz piosenki tytułowej 3 wersje demo utworów (Let Us Burn, Dog Days i Silver Moonlight), które mają znaleźć się na nowym studyjnym albumie zespołu[17]. W utworze Paradise (What About Us?), do którego nakręcono wysokobudżetowy teledysk, gościnnie wystąpiła była wokalistka Nightwish Tarja Turunen. W listopadzie 2013 roku zespół ogłosił, że nowy album zatytułowany Hydra będzie miał swoją premierę 31 stycznia 2014 roku[18]. 20 grudnia ukazał się kolejny singiel i teledysk promujący płytę zatytułowany Dangerous w którym gościnnie zaśpiewał Howard Jones. 28 Stycznia 2014 ukazał się także teledysk zatytułowany Whole World is Watching, w którym gościnnie wystąpił polski artysta, wokalista zespołu COMA - Piotr Rogucki.

Muzycy[edytuj | edytuj kod]

Obecny skład zespołu

oraz

 • Stefan Helleblad – gitara rytmiczna (od 2011)
Byli członkowie zespołu
 • Michiel Papenhove – gitara prowadząca (1996–2001)
 • Martijn Westerholt – keyboard (1996–2001)
 • Dennis Leeflang – perkusja (1996)
 • Richard Willemse – perkusja (1996)
 • Ivar de Graaf – perkusja (1996–1998, 1999–2001)
 • Marius van Pyreen – perkusja (1998)
 • Ciro Palma – perkusja (1998–1999)
 • Jelle Bakker – gitara prowadząca (2001)
 • Stephen van Haestregt – perkusja (2002–2010)
Oś czasu

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Pozycja na liście Certyfikat
USA
[19]
GBR
[20]
BEL
[21]
POR
[22]
CHE
[23]
ESP
[24]
DEU
[25]
NOR
[26]
SWE
[27]
NLD
[28]
FIN
[29]
AUT
[30]
AUS
[31]
FRA
[32]
POL
[33]
1997 Enter
 • Data: 6 kwietnia 1997
 • Wydawca: DSFA Records
32
2000 Mother Earth
 • Data: 4 grudnia 2000
 • Wydawca: DSFA Records, GUN Records
3 70 7 11 3 30
 • BEL: platynowa płyta[34]
 • NLD: platynowa płyta[35]
 • DEU: platynowa płyta[36]
 • FIN: złota płyta[34]
 • ESP: złota płyta[34]
2004 The Silent Force
 • Data: 15 listopada 2004
 • Wydawca: GUN Records, Roadrunner Records
4 17 22 26 5 30 28 1 3 12 34
 • NLD: platynowa płyta[35]
 • BEL: złota płyta[37]
 • FIN: złota płyta[38]
 • DEU: złota płyta[34]
 • POR: złota płyta[34]
 • ESP: złota płyta[34]
 • CHE: złota płyta[39]
2007 The Heart of Everything
 • Data: 9 marca 2007
 • Wydawca: GUN Records, Roadrunner Records
106 38 2 3 8 23 5 24 4 1 2 12 26 22
 • BEL: złota płyta[40]
 • GER: złota płyta[41]
 • ROS: złota płyta[42]
2011 The Unforgiving
 • Data: 25 marca 2011
 • Wydawca: Coulumbia Records, Roadrunner Records
50 23 5 3 9 16 7 25 7 2 3 7 27 19 14
 • POL: złota płyta[43]
2014 Hydra
 • Data: 31 stycznia 2014
 • Wydawca: Sony Music, Universal Music, Nuclear Blast, Dramatico
16 6 4 11 2 28 4 17 12 1 2 5 26 13 4
"—" pozycja nie była notowana.

Albumy koncertowe[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Pozycja na liście
NLD
[28]
POR
[22]
BEL
[21]
CHE
[23]
AUT
[30]
DEU
[25]
ESP
[24]
FRA
[32]
GRE
[44]
2008 Black Symphony (oraz The Metropole Orchestra)
 • Data: 22 września 2008
 • Wydawca: GUN Records, Roadrunner Records
3 4 16 25 17 77
2009 An Acoustic Night at the Theatre
 • Data: 30 października 2009
 • Wydawca: GUN Records, Roadrunner Records
4 28 30 35 38 46 74 89 44
"—" pozycja nie była notowana.

Minialbumy[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Pozycja na liście
FRA
[45]
CHE
[46]
DEU
[47]
NLD
[48]
USA
[49]
1998 The Dance
 • Data: 21 czerwca 1998
 • Wydawca: DSFA Records
2007 The Howling
 • Data: 1 maja 2007
 • Wydawca: Roadrunner Records
2011 Sinéad, the Remixes
 • Data: 17 października 2011
 • Wydawca: Armada Music
2013 Paradise (What About Us?) (oraz Tarja Turunen)
 • Data: 27 września 2013
 • Wydawca: Sony Music, Nuclear Blast
160 64 81 80 196
"—" pozycja nie była notowana.

Cover albumy[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Pozycja na liście
NLD
[28]
2013 The Q-Music Sessions
 • Data: 19 kwietnia 2013
 • Wydawca: Sony Music
5

Single[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Pozycja na liście Albumy
DEU
[47]
CHE
[46]
BEL
[50]
NLD
[48]
FRA
[45]
SWE
[51]
1997 "Restless" Enter
2001 "Our Farewell" Mother Earth
"Ice Queen" 21 2
2002 "Mother Earth" 14 81 15
2003 "Never Ending Story"
"Running Up That Hill" 13 83 48 7
2004 "Stand My Ground" 13 67 9 5 21 The Silent Force
2005 "Memories" 17 45 26 18
"Angels" 25 41 8
"Jillian (I'd Give My Heart)"
2007 "What Have You Done" (feat. Keith Caputo) 32 36 49 7 40 The Heart of Everything
"Frozen" 64 11 78
"All I Need" 78 13
2008 "Forgiven" 87 8
2009 "Utopia" (feat. Chris Jones) 88 37 52 An Acoustic Night at the Theatre
2011 "Faster" 29 20 11 The Unforgiving
"Sinéad" 64
"Where Is the Edge"
"Fire and Ice"
"Shot in the Dark"
2012 "Crazy" (cover Gnarls Barkley) 100 The Q-Music Sessions
"Grenade" (cover Bruno Marsa) 73
2013 "Paradise (What About Us?)" (feat. Tarja Turunen) 81 64 80 160 Hydra
"—" pozycja nie była notowana.

Wideografia[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Pozycja na liście
FIN
[52]
HUN
[53]
SWE
[54]
2003 Mother Earth Tour
 • Data: 17 listopada 2003
 • Wydawca: BMG
 • Format: 2 DVD
2005 The Silent Force Tour
 • Data: 21 listopada 2005
 • Wydawca: Roadrunner Records
 • Format: 2 DVD
20
2008 Black Symphony (oraz The Metropole Orchestra)
 • Data: 22 września 2008
 • Wydawca: Roadrunner Records
 • Format: 2 DVD, Blu-ray
2 18 1
"—" pozycja nie była notowana.

Teledyski[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Reżyseria Album
1998 "The Dance"
The Dance
2000 "Ice Queen" (pierwsza wersja)
Mother Earth
2001 "Ice Queen" (druga wersja) Patric Ullaeus[55][56][57]
2003 "Mother Earth"
2004 "Running Up That Hill" Joern Heitmann Running Up That Hill
"Stand My Ground" Bernard Wedig, Conchita Soares The Silent Force
2005 "Memories"
"Angels" Oliver Sommer
2006 "The Howling" (Spellborn trailer)
The Chronicles of Spellborn
2007 "What Have You Done" (Europa) Jonathan Weyland The Heart Of Everything
"What Have You Done" (USA)
"Frozen" Oliver Sommer[55][58]
"The Howling"
"All I Need"
2008 "Forgiven"
2009 "Utopia" Oscar Verpoort[59] An Acoustic Night At The Theatre
2010 "Where Is The Edge"
The Unforgiving
2011 "Faster" Joeri Holsheimer[55]
"Sinéad"
"Shot in the Dark"
2012 "Fire and Ice"
2013 "Titanium" (Cover Davida Guetty)
The Q-music Sessions
"Paradise (What About Us?)" (oraz Tarja Turunen) Maarten Welzen, Tim Smit Hydra
"Dangerous" (oraz Howard Jones) Patric Ullaeus
2014 "Whole World Is Watching" (oraz Piotr Rogucki)
"Whole World Is Watching" (oraz Dave Pirner)

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

 • 2002 Nagroda Silver Harp[60]
 • 2002 Nagroda TMF Award Holland w kategorii Most Promising Act[60]
 • 2002 Nagroda TMF Award Belgium w kategorii Best Rock (International)[60]
 • 2003 Nagroda Edison w kategorii Best Live DVD (Mother Earth Tour)[60]
 • 2003 Nagroda Conamus Export Award 2003[61]
 • 2004 Nagroda Conamus Export Award 2004[61]
 • 2005 Nagroda Edison Award w kategorii Best Band[61]
 • 2005 Nagroda TMF Awards Holland w kategorii Best Rock National[60]
 • 2005 Nagroda Popprijs 2005[62]
 • 2005 Nominacja do nagrody MTV European Music Award[63]
 • 2005 Nagroda Conamus Export Prize 2005[61]
 • 2005 Nagroda World Music Awards w kategorii Best-selling Dutch Artist[64]
 • 2006 Nagroda 3 FM Award w kategorii Best Rock Artist[60]
 • 2006 Nominacja do nagrody Metal Hammer Golden Gods w kategorii najlepszy teledysk ("Angels")[65]
 • 2006 Nagroda Buma Cultuur Exportprijs 2006[66]
 • 2007 Nagroda 3FM Award w kategorii Best Rock Artist[60]
 • 2007 Nagroda TMF Awards Belgium w kategorii Best Live Act (International)[60]
 • 2007 Nagroda TMF Awards Holland w kategorii Best Live Act[60]
 • 2007 Nagroda TMF Awards Holland w kategorii Best Video[60]
 • 2007 Nagroda World Music Awards 2007 w kategorii Best Selling Dutch Artist[67]

Przypisy

 1. Within Temptation (ang.). www.metalstorm.ee. [dostęp 2009-08-11].
 2. Within Temptation (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2009-08-11].
 3. Within Temptation (ang.). www.rockdetector.com. [dostęp 2009-08-11].
 4. Within Temptation overview (rundi). allmusic.com. [dostęp 2009-08-11].
 5. "Live Metal interview Within Temptation's Sharon den Adel: A second youth". (ang.). www.live-metal.net. [dostęp 2007-12-20].
 6. "Within Temptation The Unforgiving Concept Album Coming March 2011". (ang.). www.roadrunnerrecords.com. [dostęp 2010-12-07].
 7. Within Temptation The Silent Force Certified Gold in Finland (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2005-08-14].
 8. Within Temptation - The Heart of Everything (niderl.). dutchcharts.nl. [dostęp 2013-12-22].
 9. Within Temptation (ang.). darkangelmusic.jimdo.com. [dostęp 2013-12-22].
 10. Within Temptation - Album title and more... (ang.). within-temptation.com. [dostęp 2010-11-18].
 11. Within Temptation - Faster Mother Maiden Short Film (ang.). within-temptation.com. [dostęp 2011-01-31].
 12. Within Temptation - The Unforgiving (niderl.). dutchcharts.nl. [dostęp 2013-12-22].
 13. Within Temptation - Chart History - Billboard (ang.). billboard.com. [dostęp 2013-12-22].
 14. Within Temptation - Facebook Post (ang.). facebook.com. [dostęp 2011-09-07].
 15. Within Temptation - Announcement 15 year anniversary (ang.). within-temptation.com. [dostęp 2012-05-09].
 16. Within Temptation - Covers for Q-Music (ang.). within-temptation.com. [dostęp 2012-10-11].
 17. Within Temptation - Paradise What About Us Music Video (ang.). within-temptation.com. [dostęp 2013-09-27].
 18. Within Temptation - Pre-order new album HYDRA starts today (ang.). within-temptation.com. [dostęp 2013-11-08].
 19. Within Temptation USA Albums Chart (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2013-11-29].
 20. Within Temptation UK Albums Chart (ang.). www.officialcharts.com. [dostęp 2013-11-29].
 21. 21,0 21,1 Within Temptation Belgian Charts (ang.). www.ultratop.be. [dostęp 2011-04-02].
 22. 22,0 22,1 Within Temptation Prtuguese Albums Chart (ang.). portuguesecharts.com. [dostęp 2013-11-29].
 23. 23,0 23,1 Within Temptation /Longplay-Chartverfolgung (niem.). hitparade.ch. [dostęp 2013-11-29].
 24. 24,0 24,1 Within Temptation Spanish Albums Chart (ang.). spanishcharts.com. [dostęp 2013-11-29].
 25. 25,0 25,1 Within Temptation /Longplay-Chartverfolgung (niem.). musicline.de. [dostęp 2013-11-29].
 26. Within Temptation Norwegian Albums Chart (ang.). norwegiancharts.com. [dostęp 2013-11-29].
 27. Within Temptation Swedish Albums Chart (ang.). swedishcharts.com. [dostęp 2013-11-29].
 28. 28,0 28,1 28,2 Within Temptation Dutch Albums Chart (ang.). dutchcharts.nl. [dostęp 2013-11-29].
 29. Within Temptation Finnish Albums Chart (ang.). finnishcharts.com. [dostęp 2013-11-29].
 30. 30,0 30,1 Within Temptation Austrian Albums Chart (ang.). austriancharts.at. [dostęp 2013-11-29].
 31. Within Temptation Australian Albums Chart (ang.). australian-charts.com. [dostęp 2013-11-29].
 32. 32,0 32,1 Within Temptation French Albums Chart (ang.). lescharts.com. [dostęp 2013-11-29].
 33. OLiS - sprzedaż w okresie 21.03.2011 - 27.03.2011 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2011-04-01].
  OLiS - sprzedaż w okresie 12.03.2007 - 18.03.2007 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2013-11-29].
  OLiS - sprzedaż w okresie 10.02.2014 - 16.02.2014 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2014-02-24].
 34. 34,0 34,1 34,2 34,3 34,4 34,5 Timeline (ang.). Within Temptation. [dostęp 2013-11-13].
 35. 35,0 35,1 NVPI Goud & Platina (niderl.). NVPI. [dostęp 2011-03-17].
 36. BLABBERMOUTH.NET - WITHIN TEMPTATION's 'Mother Earth' Certified Platinum In Germany (ang.). Legacy.roadrunnerrecords.com. [dostęp 2012-11-17].
 37. Ultratop Belgian Charts (ang.). ultratop.be. [dostęp 2012-11-17].
 38. Musiikkituottajat - Tilastot - Kulta- ja platinalevyt (ang.). Ifpi.fi. [dostęp 2012-11-17].
 39. Hitparade - IFPI Schweiz Website (ang.). Ifpi.ch. [dostęp 2012-11-17].
 40. Ultratop Belgian Charts (ang.). ultratop.be. [dostęp 2012-11-17].
 41. Gold-/Platin-Datenbank (Within Temptation) (niem.). www.musikindustrie.de. [dostęp 2013-11-13].
 42. bravewords.com: > News > WITHIN TEMPTATION - Black Symphony DVD Certified Gold In The Netherlands; The Heart Of Everything Goes Gold In Russia (ang.). Bravewords.com. [dostęp 2013-11-13].
 43. ZPAV: złote płyty (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2013-11-29].
 44. Within Temptation Greek Albums Chart (ang.). greekcharts.com. [dostęp 2013-11-29].
 45. 45,0 45,1 Within Temptation French Singles Chart (ang.). lescharts.com. [dostęp 2013-11-29].
 46. 46,0 46,1 Within Temptation/Single-Chartverfolgung (niem.). hitparade.ch. [dostęp 2013-11-29].
 47. 47,0 47,1 Chartverfolgung / Within Temptation / Single (niem.). www.musicline.de. [dostęp 2011-04-02].
 48. 48,0 48,1 Within Temptation Dutch Singles Chart (ang.). dutchcharts.nl. [dostęp 2013-11-29].
 49. USA Top 200 > Within Temptation (ang.). [dostęp 2013-08-17].
 50. Within Temptation Belgian Singles Charts (ang.). www.ultratop.be. [dostęp 2011-04-02].
 51. Within Temptation Swedish Singles Chart (ang.). swedishcharts.com. [dostęp 2013-11-29].
 52. Suomen virallinen lista - Musiikki DVD:t 40/2008 (fiń.). www.ifpi.fi. [dostęp 2014-01-13].
 53. Archívum - Slágerlisták - MAHASZ - Magyar Hangfelvétel-kiadók Szövetsége (węg.). www.mahasz.hu. [dostęp 2012-04-27].
 54. Veckolista DVD Album - Vecka 49, 8 december 2005 (szw.). www.sverigetopplistan.se. [dostęp 2013-11-29].
  Veckolista DVD Album - Vecka 40, 3 oktober 2008 (szw.). www.sverigetopplistan.se. [dostęp 2013-11-29].
 55. 55,0 55,1 55,2 Within Temptation videos (ang.). www.metalstorm.ee. [dostęp 2009-09-28].
 56. the work of director Patric Ullaeus (ang.). www.revolver.se. [dostęp 2009-08-11].
 57. Patric Ullaeus, Regissör (ang.). film.nu. [dostęp 2009-08-11].
 58. The Howling (ang.). www.mtv.com. [dostęp 2010-01-25].
 59. Within Temptation to Release Acoustic Live Album (ang.). www.roadrunnerrecords.com. [dostęp 2011-04-02].
 60. 60,0 60,1 60,2 60,3 60,4 60,5 60,6 60,7 60,8 60,9 Within Temptation - Zdobyte nagrody (ang.). polish-temptation.com. [dostęp 2009-08-11].
 61. 61,0 61,1 61,2 61,3 WITHIN TEMPTATION (NL) - Ruud Jolie (pol.). www.mayones.pl. [dostęp 2009-08-11].
 62. De Popprijs 2005 is gewonnen door Within Temptation (niderl.). www.iprecom.nl. [dostęp 2009-08-11].
 63. WITHIN TEMPTATION Nominated For MTV European Music Award - Sep. 30, 2005 (ang.). BLABBERMOUTH.NET. [dostęp 2009-08-11].
 64. Elissa honored at 2005 World Music Awards (ang.). yalibnan.com. [dostęp 2009-08-11].
 65. Nominacje do "Metal Hammer Golden Gods" (pol.). www.muzyka.pl. [dostęp 2009-08-11].
 66. WITHIN TEMPTATION Honored With Dutch 'Export Prize' For Fourth Year In A Row - Jan. 25, 2007 (ang.). BLABBERMOUTH.NET. [dostęp 2009-08-11].
 67. Within Temptation Win World Music Award (ang.). www.metalunderground.com. [dostęp 2009-08-11].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]