Wodospady Pośny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wodospad Pośny
Ilustracja
Wodospad Pośny
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Rzeka zasilająca

Pośna

Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Wodospad Pośny”
Ziemia50°29′26,58″N 16°21′32,66″E/50,490717 16,359072

Wodospady Pośnywodospad w Sudetach Środkowych w Górach Stołowych.

Położenie i opis[edytuj | edytuj kod]

Wodospady położone są na krawędzi piętra środkowego w północno-wschodnim fragmencie stoliwa Gór Stołowych na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych, około 1,2 km na północny wschód od Szczelińca Wielkiego[1].

Jest to ciąg kilku małych wodospadów, położonych na wysokości około 550 m n.p.m., poniżej malowniczego zgrupowania skalnego "Skalne Wrota", na spływającym ze zboczy Gór Stołowych górskim potoku Pośna[1]. W rejonie Skalnych Wrót spadek terenu jest tak duży, że tworzy on szereg kilku wodospadów w kamienistym wąwozie, charakteryzujących się pionowymi kamiennymi spadkami progów[1]. Progi wodospadów powstały w wyniku alpejskich ruchów górotwórczych, a czynnikiem decydującym o współczesnej rzeźbie kaskad było czwartorzędowe zlodowacenie oraz długotrwały złożony proces erozyjny[1]. Są one jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych i przyrodniczych.
Wodospady stanowią obszar ochrony ścisłej o powierzchni 3,89 ha, obejmujący górną części doliny potoku Pośna, u podnóża Szczelińca Wielkiego. Teren ten objęty jest ochroną ze względu na występującą tu żyzną buczynę sudecką i cenne okazy buków, wiązów górskich, jaworów i jodeł, jest szczególnie cennym obszarem leśnym w Górach Stołowych[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wodospady Pośny w przeszłości uważano za niezwykle romantyczne i atrakcyjne miejsce Gór Stołowych[1]. Dawniej dla podniesienia atrakcyjności wodospadu stosowano drewniane zastawki, potęgujące efekty spływającej wody[1]. Obecnie są zaniedbane i suche w wyniku zbudowanego powyżej nich ujęcia wody pitnej dla Radkowa[1]. Woda w potoku zanikła, a tylko w okresie opadów w skalistym wąwozie tworzy się wodospad[1].

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

W pobliżu wodospadów przechodzą dwa szlaki turystyczne[1]:

Przy drodze z Radkowa do Karłowa znajduje się stary kamienny drogowskaz wskazujący w języku niemieckim drogę do wodospadów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 13: Góry Stołowe. Warszawa-Kraków: Wydawnictwo PTTK „Kraj”, 1992, s. 265, 266. ISBN 83-7005-301-7.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]