Wojciech Frykowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wojciech Frykowski
Data i miejsce urodzenia 22 grudnia 1936
Łódź
Data i miejsce śmierci 9 sierpnia 1969
Beverly Hills

Wojciech Frykowski (ur. 22 grudnia 1936 w Łodzi, zm. 9 sierpnia 1969 w Beverly Hills) – producent filmowy, brat producenta Jerzego Kajetana Frykowskiego[1].

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z bogatej łódzkiej rodziny, był synem przedsiębiorcy Jana Frykowskiego. Miał dwóch braci: Jerzego Kajetana i Macieja. Ukończył Technikum włókiennicze w Łodzi, a następnie Wydział Włókienniczy na Politechnice Łódzkiej. W listopadzie 1958 roku poślubił łódzką modelkę Ewę Marię Morelle, która w 1959 roku urodziła ich syna Bartłomieja[2]. W latach 1963-1964 był mężem Agnieszki Osieckiej, którą poślubił w Zakopanem. Był przyjacielem reżysera filmowego Romana Polańskiego, w 1961 roku wyprodukował jeden z pierwszych filmów 10 minutową etiudę[3] – "Ssaki" (1961). Przyjechał do Stanów Zjednoczonych w nadziei zrobienia kariery pisarskiej. Jego wnuczką jest Agnieszka Frykowska, znana w Polsce z udziału w popularnym reality show Big Brother.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

  • 1961 "Ssaki" (Etiuda 10 min) - producent
  • 1995 "A&E Biography: Charles Manson - Journey Into Evil" - fotografie archiwalne Wojciecha Frykowskiego (niewymieniony w czołówce)

Tragiczna śmierć[edytuj | edytuj kod]

W USA spotykał się z Abigail Folger, bliską przyjaciółką Sharon Tate, aktorki i żony Polańskiego. Frykowski i Folger postanowili zostać z Tate, która była w ósmym miesiącu ciąży, podczas gdy Polański przebywał w Europie, pracując nad nowym filmem. Frykowski został zamordowany wraz z narzeczoną i przyjaciółmi: Sharon Tate, Jayem Sebringem i Stevenem Parentem przez członków sekty "Rodzina" (The Family) Charlesa Mansona w posiadłości Polańskiego w Beverly Hills w Kalifornii. Ciało Frykowskiego poddano kremacji 22 sierpnia 1969 roku w Los Angeles w Kalifornii, a prochy pogrzebano na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej w Łodzi.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]