Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie
Budynek Biblioteki przy ul. Sokoła 13
Data założenia 1945
Dyrektor mgr Barbara Chmura
Wielkość zbiorów 575.978 wol. (książki,
czasopisma oprawne,
zbiory specjalne)
Lokalizacja Polska Rzeszów
Adres ul. Sokoła 13, 35-010 Rzeszów
Położenie na mapie Rzeszowa
Mapa lokalizacyjna Rzeszowa
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie
Ziemia 50°02′22,427″N 21°59′56,443″E/50,039563 21,999012
Oficjalna strona biblioteki

Historia[edytuj | edytuj kod]

Rzeszowskie bibliotekarstwo powszechne swym początkiem sięga drugiej połowy XIX stulecia, bowiem już w 1882 roku została założona przez Towarzystwo Oświaty Ludowej w Rzeszowie biblioteka o charakterze publicznym. Kontynuatorką tej instytucji była otwarta w 1906 roku Biblioteka Miejska Towarzystwa Szkoły Ludowej, działająca do czerwca 1940 roku. Myśl o zorganizowaniu w Rzeszowie Miejskiej Biblioteki Publicznej powstała w pierwszych miesiącach po wyzwoleniu miasta. 3 stycznia 1945 roku powołano Komitet Organizacyjny, a Ministerstwo Oświaty wyraziło zgodę na jej utworzenie. Ostatecznie na posiedzeniu Zarządu Miejskiego, 22 maja 1945 roku, podjęto uchwałę o utworzeniu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Uroczyste otwarcie MBP w Rzeszowie odbyło się w grudniu 1945 roku.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna została otwarta 1 września 1950 roku. W wyniku centralnych decyzji dotyczących łączenia bibliotek wojewódzkich z miejskimi Prezydium WRN w Rzeszowie, 20 sierpnia 1954 roku, podjęło uchwałę, na mocy której nastąpiło połączenie obu placówek w jedną instytucję pod nazwą Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie. Zmiany w strukturze administracyjnej kraju, w czerwcu 1975 roku, spowodowały reorganizację funkcji WiMBP, w związku z czym 30 lipca 1975 roku, Bibliotece nadano nowy statut oraz ustalono nazwę tej instytucji jako: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Rzeszowie. Od 1 stycznia 1992 roku ponownie funkcjonuje jako Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna (WiMPB) w Rzeszowie.

Struktura[edytuj | edytuj kod]

WiMBP w Rzeszowie jest największą biblioteką publiczną w województwie podkarpackim. Pełni funkcję biblioteki centralnej dla miasta i regionu.

Obecnie w strukturze organizacyjnej Biblioteki, do bezpośredniej obsługi czytelników, funkcjonuje 8 oddziałów:

 • Czytelnia Główna
 • Czytelnia Czasopism Bieżących
 • Informatorium
 • Sekcja Informacji Komputerowej
 • Oddział Dokumentów Życia Społecznego
 • Wypożyczalnia Główna
 • Oddział dla Dzieci i Młodzieży
 • Wypożyczalnia Muzyczna

oraz 17 filii miejskich i 5 punktów bibliotecznych.

Usługi[edytuj | edytuj kod]

Biblioteka obsługuje 41.910 czytelników. Dysponuje zbiorami o łącznej liczbie 539.726 wol. książek i czasopism oprawnych oraz 36.252 egzemplarzami zbiorów specjalnych. Do najcenniejszych należą stare druki w liczbie 434 wol. i 170 rękopisów.

Biblioteka wypożycza swoje zbiory na zewnątrz, udostępnia je na miejscu oraz pośredniczy w sprowadzaniu książek z innych bibliotek w kraju. Udziela informacji katalogowych, faktograficznych i bibliograficznych w systemie tradycyjnym i zautomatyzowanym. Tworzy i udostępnia katalogi online i różnorodne bazy danych. Od 2008 roku tworzy Bibliografię województwa podkarpackiego systemem zintegrowanym, wspólnie z bibliotekami powiatowymi i działającymi w miastach powiatowych, w ramach Systemu Bibliografii Regionalnej. Wykorzystuje także elektroniczne technologie w zakresie rejestracji czytelników, wypożyczeń i innych prac bibliotecznych. WiMBP posiada rozbudowaną stronę www. Poprzez sukcesywną digitalizację zbiorów współtworzy Podkarpacką Bibliotekę Cyfrową. Atrakcyjność wizerunku programowego instytucji określa także szerokie spektrum działań kulturalno-oświatowych, zwłaszcza wystawiennictwo, spotkania autorskie, promocja dorobku twórczego środowisk lokalnych oraz organizowane systematycznie, w masowej skali, cykle edukacyjne dla dzieci i młodzieży. W ramach przysposobienia czytelniczego prowadzi lekcje biblioteczne dla uczniów i studentów. W zakresie działalności wydawniczej Biblioteka publikuje m.in.: bibliografię regionalną, materiały statystyczne i promocyjne dotyczące działalności bibliotek publicznych w mieście i w regionie. Na rzecz bibliotek samorządowych prowadzi działalność instruktażową. W Bibliotece funkcjonuje Dyskusyjny Klub Książki. WiMBP współpracuje z innymi instytucjami kultury w mieście i w regionie, z placówkami opiekuńczo-oświatowymi, środowiskiem literackim i z Uniwersytetem Trzeciego Wieku działającym przy Uniwersytecie Rzeszowskim.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Barbara Chmura: Historia bibliotek publicznych w Rzeszowie. Bibliotekarz Rzeszowski 1995, nr 1, s. 5-12.
 • [Barbara Chmura]: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna. Rzeszowski Informator Kulturalny 1992/1993, nr 1, s. 13-14.
 • Informator : Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie. Oprac. Barbara Chmura. Rzeszów: WiMBP, 2005.
 • Kronika WiMBP w Rzeszowie.
 • Zofia Sokół: Biblioteki Rzeszowa : przewodnik. Rzeszów: Wydaw. Wyższej Szkoły Pedagogicznej, 1999, s. 129-204.
 • 60 lat Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie : 1945-2005 : [dokument elektroniczny]. Barbara Chmura (tekst prezentacji), Krystyna Baranowska (fot.), Robert Radomski (przygot. prezentacji multimedialnej), Andrzej Dańczyszyn (narracja). Rzeszów: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, 2005. - 1 dysk optyczny (CD-ROM).
 • Ludmiła Tokarska: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Rzeszowie. Zarys działalności w latach 1945-1979. W: 35 lat Bibliotek Miasta Rzeszowa : materiały z sesji w dn. 4.II.1980. Rzeszów: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, 1981, s. 5-35.
 • Biblioteka w liczbach

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]