Wojna Jōkyū (1221)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wojna Jōkyū 1221
Emperor Go-Toba.jpg
Go-Toba
Czas 1221
Miejsce Kioto
Terytorium Japonia
Wynik Zwycięstwo Hōjō
Strony konfliktu
Hojo uroko.jpg Ród Hōjō Imperial Seal of Japan.svg Tennō Go-Toba
Dowódcy
Yoshitoki Hōjō, Yasutoki Hōjō Go-Toba
Siły
nieznane nieznane
Straty
nieznane nieznane

Wojna Jōkyū (jap. 承久の乱 jōkyū no ran?) 1221 to konflikt militarny pomiędzy siłami Tennō Go-Toby oraz wojskami klanu Hōjō zwolenników Siogunatu Kamakury. Decydująca batalia tej wojny miała miejsce pod Uji w roku 1221 i była trzecią bitwą jaka rozegrała się w tym miejscu od roku 1080.

Na początku XIII w. Tennō Go-Toba podjął działania zmierzające do obalenia Siogunatu Kamakury. W cym celu w roku 1221 pozyskał sprzymierzeńców z klanu Taira i innych przeciwników politycznych klanu Minamoto, który po zwycięskiej dla siebie wojnie Genpei utworzył w kraju rządy Siogunatu. Go-Toba zorganizował spotkanie na które przybyli wojownicy z Kyōto. W trakcie zjazdu doszło do incydentu - zamordowany został jeden z wysokich urzędników, który nie krył się ze swoim poparciem do Siogunatu. Kilka dni później dwór cesarski uznał za nielegalny wybór na regenta i przedstawiciela Siogunatu Hōjō Yoshitokiego. Decyzja pociągnęła za sobą wybuch powstania we wschodniej części kraju.

Hōjō Yoshitoki szybko podjął decyzję o ofensywie przeciwko siłom Go-Toby w Kyōto, wydzielając do ataku trzy grupy wojsk pod wodzą swojego syna Yasutokiego. Podczas marszu na stolicę, siły Yoshitokiego nie napotkały większego oporu. Na wieść o serii porażek swoich wojsk Go-Toba opuścił Kyōto, zwracając się o pomoc do mnichów-wojowników na górze Hiei. Mnisi z uwagi na swoje niewielkie siły odmówili władcy pomocy, wobec czego Go-Toba zawrócił do Kyōto. Resztki armii cesarskiej starły się z przeciwnikiem pod Uji. Kawaleria Yasutokiego przebiła się przez linię wojsk Go-Toby i w krótkiej walce zniszczyła je. W konsekwencji Yasutoki zajął stolicę, dławiąc resztki oporu rebeliantów. Go-Toba został zesłany na Wyspy Oki, gdzie spędził resztę życia. Podobny los spotkał jego synów Tsuchimikado i Juntoku. Nowym Insei mianowano bratanka Go-Toby Go-Horikawę.

Literatura:

  • George Sansom: A History of Japan to 1334. Stanford University Press, Stanford 1958