Wojownicze Żółwie Ninja (serial animowany 2012)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy serialu z 2012 roku. Zobacz też: inne znaczenia tego terminu.
Wojownicze Żółwie Ninja
Teenage Mutant Ninja Turtles
Gatunek serialu serial animowany
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Twórcy Kevin Eastman
Peter Laird
Liczba odcinków 78
Liczba serii 3
Spis odcinków
Produkcja
Produkcja Nickelodeon Animation Studio
Emisja
Stacja telewizyjna Stany Zjednoczone Nickelodeon
Polska Nickelodeon Polska, Nickelodeon HD, TV Puls 2
Lata emisji Stany Zjednoczone 2012-nadal
Polska 2012-nadal
Data premiery Ziemia 29 września 2012
Polska 4 listopada 2012

Wojownicze Żółwie Ninja (ang. Teenage Mutant Ninja Turtles, 2012-??) – amerykański serial animowany stworzony przez Kevina Eastmana i Petera Lairda, wyprodukowany przez Nickelodeon Animation Studio. Trzecia wersja animowanych przygód Żółwi Ninja.

Światowa premiera serialu miała miejsce 29 września 2012 roku na amerykańskim Nickelodeon[1]. W Polsce premiera serialu odbyła się 4 listopada 2012 roku na kanale Nickelodeon Polska. Od 3 marca 2014 roku serial jest emitowany w TV Puls 2.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Pozytywni[edytuj | edytuj kod]

 • Leonardo/Leo – honorowy żółw, przywódca czwórki. Jego bandana ma niebieski kolor. Jako broni używa dwóch katan. Najwidoczniej jest fanem science-fiction. Ciągle powtarza cytaty z telewizji, uważa że należy mu się więcej szacunku. bardzo lubi Karai
 • Donatello/Donnie – "mózg" grupy, wynalazca, mechanik. Kieruje się inteligencją i rozumem, zawsze myśli, zanim coś zrobi. Podkochuje się w April. Fioletowy to kolor bandany, którą nosi. Jego bronią jest kij , który zmienia się w naginatę. Ma szparkę między zębami. Wymyślił: N-pada, N-fony, Blaszanego łba, bomby dymne, terenowy wóz patrolowy i Skorupogromcę. Boi się odrzucenia przez April.
 • Michelangelo/Mikey – żółw z wielkim poczuciem humoru i równie wielkim sercu. Jego dziwaczne pomysły nie raz wpędziły Mikey'ego i jego przyjaciół w zamieszanie. Ma pomarańczową bandanę i dwa nunchaku jako broń, które łączą się w kusarigamę. Często się wygłupia i je pizzę. Ma piegi na policzkach. Ma własne powiedzonko: BOOYAKASHA! Boi się wiewiórek mutantów.
 • Raphael/Raph – impulsywny, waleczny i agresywny żółw. Zawsze idzie własną drogą i prawie nigdy nie zgadza się z innymi. Walczy dwoma sai i nosi czerwoną bandanę. Ma własne zwierzątko – zwykłego żółwia o imieniu Spike, który później, po wypiciu mutagenu, zamienia się w zmutowanego Slasha. Często znęca się nad Mikey'im i ignoruje Leo. Z lewej strony skorupy ma pęknięcie w kształcie błyskawicy. Choć często poniża i bije Mikey'ego, to bardzo mu na nim zależy. Bardzo boi się karaluchów. W odcinku "Plan Dziesiąty" zamienia sie mózgami z kraangiem, dzięki czemu poznaje ich plan
 • Splinter/Hamato Yoshi – honorowy, sensei żółwi. Dawniej był człowiekiem znanym pod imieniem Hamato Yoshi. Jednak on i żółwie, które kupił w sklepie, ulegli mutacji przez mutagen. Po odnalezieniu swych podopiecznych nauczył ich ninjutsu. W dwóch ostatnich odcinkach pierwszej serii staje do walki ze Shredderem i odkrywa, że Karai to jego dawno zaginiona córka Miwa.
 • April O'Neil – przyjaciółka żółwi. Ma rude włosy i niebieskie oczy. Ma 16 lat. Czasem uważa, że Donatello jest dziwny. Podkochuje się w Caseyu. Walczy za pomocą Tessen, czyli dawnego japońskiego wachlarza z ostrzami na końcu. Była prawdziwym celem Kraangów. Jest mutantem, w połowie Kraangiem, w połowie człowiekiem, co chroni ją przed mutagenem. Boi się nietoperzy.
 • Casey Jones - Pojawia się w drugim sezonie, gdy ratuje April przed Masaglutorem. Ma czarne włosy i brązowe oczy i ma 16 lat . Uważa się za ostatnią nadzieję Nowego Jorku. Sam walczy z Fioletowymi Smokami i mutantami. Chodzi do liceum April i gra w hokeja. Walczy kijem do hokeja, baseballa i rękawicą z paralizatorem. Pod wieloma względami podobny do Raphaela z którym zaprzyjaźnia się w odcinku "Dobrzy, Źli i Casey Jones". Podkochuje się w April. Boi się szczurów. Jego powiedzonko to: GUNGALA.
 • Karai/Miwa – córka i uczennica Shreddera. Dobrze rozumie się z Leonardo. Odnosi się sceptycznie do planów zemsty Shreddera. W ostatnim odcinku pierwszej serii okazuje się, że to ona jest dawno-zaginioną córką Hamato Yoshi (Mistrza Splintera). Shredder odebrał mu ją gdy była niemowlęciem.W odcinku "The Wrath of Tiger Claw" dowiaduje się prawdy o prawdziwym ojcu od Shreddera a w odcinku "Vengeance is Mine" z pomocą Leonarda i jego braci ucieka z lochów Shreddera, lecz pod koniec odcinka podczas potyczki żółwi z klanem stopy wpada do zbiornika z mutagenem i zmienia się w zmutowanego węża.

Negatywni[edytuj | edytuj kod]

 • Shredder / Oroku Saki – Mistrz ninjutsu, główny przeciwnik Żółwi. Jest największym rywalem Mistrza Hamato Yoshi (Splintera), lecz kiedyś był jego przyjacielem. To on pozbawił Splintera rodziny i klanu. W walce używa szponów.
 • Kraangowie – kosmici, którzy stworzyli mutagen. Z wyglądu przypominają mózgi. Używają robotów jako ciał. Korzystają z zaawansowanej technologii. Mają swą siedzibę w TCRI. W odcinku Wielka Ucieczka zawierają sojusz ze Shredderem.
  • Arcy-Kraang - lider wszystkich Kraangów. Jest o wiele większy od innych i w odróżnieniu od nich umie normalnie mówić w sposób nadmiarowy. Używa robotycznego ciała. Chciał użyć April do zasilania technodronu.
 • Baxter Stockman – naukowiec, który używa mechanicznej zbroi do walki. Wymyślił gryzonity czyli małe szczuropodobne roboty. Żółwie czasem nazywają go "Dexter Spackman" lub "Bluster Strupman". Stworzył dla Xevera bioniczne nogi zasilane przez technologię Kraangów. W sezonie drugim zostanie zamieniony w muchę i pracuje dla Shreddera
 • Wąż/Wężochwast – pracował dla Kraangów. Po zetknięciu się z mutagenem zmienił się w zmutowaną roślinę.
 • Xever/Rybiryj – sługa Shreddera, który jest liderem Fioletowych Smoków. Od młodego był złodziejem. Shredder uwolnił go z więzienia i od teraz Xever jest specem od brudnej roboty. Po zetknięciu się z mutagenem zmienił się w zmutowaną rybę. Później Baxter Stockman zbudował mu bioniczne nogi, dzięki którym mógł chodzić.
 • Chris Bradford/Psigniot/Razor – słynny mistrz sztuki walki, celebryta i sługa Shreddera. Michaelangelo chciał się z nim zaprzyjaźnić, lecz okazało się, że pracuje dla Shreddera. Po zetknięciu się z mutagenem zmienił się w zmutowanego psa z kolcami na ciele. W drugim sezonie po drugiej mutacji (w wyniku walki) jego wygląd ulega w znacznym stopniu (przypomina szkieletowatego wilkołaka).
 • Tygrysi Pazur - zmutowany tygrys, zabójca na usługach Shreddera. Został przez niego sprowadzony po to by, ten wyeliminował Splintera i żółwie. Jest wobec Shreddera bardzo lojalny i jest prawą ręką w klanie stopy. Używa broni palnej (giwer i karabina) i wielkiego miecza i używa też swojego jetpacka do lotu. Stracił ogon podczas walki z przeciwnikiem. W odcinku "Trzęsienie czerwi" zostaje połknięty przez wielkiego robala Kraangów, lecz odcinku "The Wrath of Tiger Claw" powraca do Shreddera i przysięga zemstę na żółwiach. Stracił oko w czasie szukania wymiaru ziemia. Pokonał żółwie z wersji 1987 wg flashbacku w "The Wrath of Tiger Claw", ale nie jest potwierdzone czy ich zabił.
 • Fioletowe smoki - miejski gang chuliganów w Nowym Yorku, którzy pracują dla Shreddera.
 • Dr: Victor Falco/Król szczurów - Naukowiec który przeprowadzał eksperymenty na swoim współpracowniku doktorze Tylerze Rockwellu zmieniając go w małpę. Z pomocą tych eksperymentów chciał zdobić zdolności "Telepatyczne" jednak żółwie go pokonały. Innym razem podczas eksperymentu na szczurach stracił całą skórę i został oślepiony jednak mógł kontrolować szczury, w tym Splintera jednak znów poniósł klęskę. Później stworzył wielkie zmutowane szczury, które porywały ludzi, by móc stworzyć szczuroludzi.
 • Vic/Pająkogryz - Pazerny mężczyzna, który nagrał żółwie telefonem. Po zetknięciu się z mutagenem zmienił się w zmutowanego pająka. Z tego powodu chciał zemścić się na żółwiach. Często nazywa żółwie "Kung Fu Żabami". Najbardziej lubił denerwować Rapha.
 • Justin - pokraczne stworzenie stworzone przez Kraangów i Karai. Ma w sobie DNA wszystkich gatunków zwierząt.
 • Cyber-Karaluch - zmutowany karaluch, który miał szpiegować Kraangów, jednak wpadł do zbiornika z mutagenem i zmienił się w mutanta.
 • Traszkominator - zmutowana traszka, na której eksperymentowali Kraangowie. Uwolnił się gdy Donatello otworzył drzwi więzienia by uwolnić ojca April. Bardzo nienawidzi Kraangów. Jest wyposażony w różne rodzaje broni od miotaczy ramiennych i wyrzutni rakiet po wybuchowe bumerangi.
 • Spike/Slash - był zwykłym żółwiem, ulubieńcem Raphaela. Lecz w odcinku "Piąty Element" na wskutek wypicia mutagenu zmienił się w wielkiego i umięśnionego mutanta. Używa w walce maczugi. Chciał pozbyć się braci Rapha. Później Raph rtauje mu życie i Slash przechodzi na stronę dobra, mimo iż nie walczy razem z żółwiami
 • Ivan Steranko/Rocksteady - rosyjski handlarz bronią i przyjaciel Shreddera. W odcinku "Legenda Kuro Kabuto" chciał zdobyć hełm Shreddera. W odcinku 62 zostaje zmieniony w zmutowanego nosorożca
 • Anton Zeck/Bebop - złodziej, który używa kostiumu kamuflażu. Został wynajęty by wykraść hełmu Shreddera dla Steranko. Od 62 odcinka został zmieniony w zmutowanego guźca.
 • Hun - lider Fioletowych Smoków, który zna się na wschodnich sztukach walki.

Pozostali[edytuj | edytuj kod]

 • Kirby O'Neil – ojciec April. Został porwany przez Kraangów. W odcinku Wielka Ucieczka zostaje uwolniony przez Donatello, lecz był kontrolowany przez Kraangów i dopiero ostatnim odcinku został uwolniony z pod ich wpływu. W drugiej serii w odcinku "Sytuacja mutacja" ochraniając April dostał mutagenem i zmienił się w zmutowanego nietoperza. Lecz w odcinku "The Lonely Mutation of Baxter Stockman" dzięki anty-mutagenowi znów powrócił do swej normalnej postaci. W finale drugiego sezonu znów ulega mutacji (zmieniony w Kraango-zombie) ale dopiero w odcinku Battle for New York cz. 2 powrócił do normy po wyzwoleniu Nowego Yorku z rąk Kraangów.
 • Łuskogłowy – zmutowany aligator. Przyjaciel żółwi. Nienawidzi Kraangów i to przez nich stał się potworem. Najlepszy kumpel Michelangela. Nie lubi Donatella. W odcinku "TCRI" wskoczył w portal Kraangów zamykając go. Pod koniec drugiego sezonie dzięki żółwiom wraca do Nowego Yorku.
 • Pete - Przyjaciel Kirby'ego O'Neila. Zmieniony przez Kraangów w zmutowanego gołębia. Przekazał April wiadomość o bombie z mutagenem, którą Kraangowie podłożyli w centrum Nowego Jorku.
 • Tyler Rockwell – były współpracownik Dr. Victora Falco. Przez przeprowadzane na nim eksperymenty został zmieniony w małpę. Posiada moce umysłowe jak telekineza i kontrolę umysłów.
 • Pan Murakami – właściciel restauracji, przyjaciel żółwi. Jest niewidomy.
 • Jack Kurtzman - dziennikarz, który zajmuje się informacjami na temat Kraangów.
 • Masakrator/Masaglutor - chłopak, który, był świadkiem walki żółwi z Baxterem Stockmanem. Dlatego chciał być wielkim bohaterem, lecz nie wychodzi mu za dobrze. Nosi zielony strój, by wyglądać jak jeden z żółwi. Żółwie uważają go za gamonia i głąba. Gdy chce jakoś pomóc to wszystko psuje. Po pierwszym spotkaniu z żółwiami wstępuje do Klanu Stopy, by udoskonalić swe umiejętności. Zgłosił się na ochotnika do zmutowania się mutagenem Kraangów. W wyniku eksperymentu przemienia się w stworzenie z widocznymi ludzkimi organami, które zamiast skóry, mięśni i kości ma kwasową powłokę.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska: na zlecenie Nickelodeon Polska – START INTERNATIONAL POLSKA
Reżyseria: Elżbieta Kopocińska
Dialogi polskie: Marcin Bartkiewicz
Dźwięk i montaż:

Kierownictwo produkcji: Anna Krajewska
Nadzór merytoryczny:

Wystąpili:

oraz:

 • Agnieszka MarekApril O’Neil
 • Krzysztof Szczepaniak
  • Casey Jones,
  • Blip (odc. 50)
 • Jacek KrólKirby O’Neil
 • Adam Pluciński
  • dostawca (odc. 1),
  • Crankshaw (odc. 1, 5-6, 11-12),
  • pracownik #1 (odc. 5),
  • pracownik #2 (odc. 5),
  • Pete (odc. 9)
 • Grzegorz Kwiecień
  • Ryan (odc. 1, 6, 10-13, 21, 23, 25, 36),
  • Carlos Chiang O’Brien Gambe (odc. 2, 7, 14, 26, 39, 52),
  • właściciel Pusi (odc. 4),
  • reporter (odc. 5),
  • Żółwiobot (odc. 6),
  • Sid (odc. 8, 10-11, 35, 49),
  • Arcy-Kraang (odc. 25-26, 34, 47, 51-52),
  • Lunk (odc. 35-36, 41, 47, 50),
  • Generał Ursura (odc. 36),
  • Chris Bradford (odc. 39-40, 42, 46, 48, 51),
  • Traszkominator (odc. 43),
  • dostawca pizzy (odc. 44),
  • Crognard (odc. 53)
 • Przemysław Stippa
  • Xever (odc. 4, 8-9, 11, 15-16, 19, 22, 25, 31, 39-40, 46, 48),
  • dostawca pizzy (odc. 13, 21),
  • Crankshaw (odc. 21, 23, 25),
  • Blip (odc. 30, 32, 35-36, 45, 47),
  • Fong (odc. 35),
  • pizze (odc. 44)
 • Robert Tondera
  • Wąż (Wężochwast) (odc. 2, 13),
  • policjant (odc. 14),
  • sklepikarz (odc. 33, 35),
  • Kurtzman (odc. 34, 40),
  • Slash (odc. 37),
  • Tygrysi Pazur (odc. 39-40, 45-46, 48, 51-52),
  • Władca umysłów (odc. 41),
  • policjant #1 (odc. 51),
  • Ślimakoczłek (odc. 53),
  • Wielka Stopa (odc. 54)
 • Janusz Wituch
  • Kraang,
  • facet #1 (odc. 1),
  • facet #2 (odc. 1),
  • zbir #1 (odc. 1),
  • pracownik #3 (odc. 5),
  • radio (odc. 5),
  • spiker (odc. 6),
  • Martin Milton / Sir Malachiasz (odc. 41),
  • Steranko (odc. 46)
 • Jan KulczyckiVic / Pająkogryz (odc. 3, 37)
 • Krzysztof Banaszyk
  • Chris Bradford (odc. 4, 8-11, 15, 19, 22, 25, 31),
  • Lunk (odc. 30),
  • policjant #1 (odc. 31)
 • Tomasz Borkowski
  • Baxter Stockman,
  • Mindstrong (odc. 6, 21),
  • kapitan Dash Coolstar (odc. 30, 32, 35-36, 41, 45, 47, 50),
  • policjant #2 (odc. 30, 51),
  • mężczyzna, na którym eksperymentowali Kraangowie (odc. 47),
  • Tsoi (odc. 49),
  • Wicearcy-Kraang (odc. 51)
 • Adam Bauman
  • dr Victor Falco / król szczurów (odc. 7, 14, 38),
  • sklepikarz (odc. 8-10),
  • komandor Grundch (odc. 10),
  • miejski robotnik (odc. 12)
 • Cezary Kwieciński
  • małpa Rockwell (odc. 7),
  • pan Murakami (odc. 8, 21, 45),
  • bezdomny (odc. 20),
  • Steranko (odc. 20)
 • Krzysztof SzczerbińskiFong (odc. 8, 10-11, 16, 49)
 • Elżbieta Kopocińska
  • Joan Grody (odc. 12, 38),
  • Szmaragdylia (odc. 13)
 • Jarosław BoberekŁuskogłowy (odc. 12, 17, 50, 52)
 • Julia KunikowskaKarai (odc. 13, 15, 20-21, 25-26, 28, 31-32, 39-40, 45-46, 48)
 • Agnieszka Kunikowskapanna Campbell (odc. 15, 17)
 • Leszek ZduńMasakrator (odc. 16, 22, 30)
 • Paweł SzczesnySlash (odc. 33, 43)
 • Jakub Szydłowski
  • Pizzogęby (odc. 44),
  • Anton Zeck (odc. 46),
  • Szkielelord (odc. 47)
 • Miłogost Reczek
  • Ho Chan (odc. 49),
  • narrator w telewizji (odc. 53)
 • Agnieszka FajlhauerCzarodziejka (odc. 53)
 • Mikołaj KlimekPaluszek (odc. 54)
 • Elżbieta Jędrzejewskapani O'Neil (odc. 55)

i inni

Lektor:

Spis odcinków[edytuj | edytuj kod]

Światowa premiera Polska premiera N/o Polski tytuł Angielski tytuł
SERIA PIERWSZA
29.09.2012 04.11.2012 01 Wyjście z kanałów Rise of The Turtles
02
06.10.2012 11.11.2012 03 Żółwi charakterek Turtle Temper
13.10.2012 18.11.2012 04 Nowy kumpel, dawny wróg New Friend, Old Enemy
20.10.2012 25.11.2012 05 Chyba nazywa się Baxter Stockman I Think His Name is Baxter Stockman
27.10.2012 02.12.2012 06 Blaszany Łeb Metalhead
03.11.2012 09.12.2012 07 Małpi rozum Monkey Brains
10.11.2012 16.12.2012 08 Co uwiera Xevera? Never Say Xever
17.11.2012 17.03.2013 09 Ścieżka wojny The Gauntlet
24.11.2012 24.03.2013 10 Panika w kanałach Panic in the Sewers
08.12.2012 31.03.2013 11 Atak gryzonitów Mousers Attack!
15.12.2012 07.04.2013 12 Bestia z głębin It Came From the Depths
01.02.2013 14.04.2013 13 Nowa dziewczyna New Girl In Town
25.01.2013 21.04.2013 14 Ja, potwór I, Monster
08.02.2013 28.04.2013 15 Kosmiczny plan The Alien Agenda
15.02.2013 05.05.2013 16 Masakrator The Pulverizer
01.03.2013 30.06.2013 17 TCRI TCRI
15.03.2013 07.07.2013 18 Cyber-karaluch Cockroach Terminator
05.04.2013 14.07.2013 19 Gambit Baxtera Baxter’s Gambit
12.04.2013 21.07.2013 20 Wróg mojego wroga Enemy of My Enemy
27.04.2013 28.07.2013 21 Wendetta Karai Karai’s Vendetta
11.05.2013 04.08.2013 22 Powrót Masakratora The Pulverizer Returns!
20.07.2013 03.11.2013 23 Użądleni Parasitica
27.07.2013 10.11.2013 24 Wielka ucieczka Operation: Break Out
08.08.2013 17.11.2013 25 Ostatnie starcie Showdown
24.11.2013 26
SERIA DRUGA
12.10.2013 09.03.2014 27 Sytuacja mutacja The Mutation Situation
02.11.2013 16.03.2014 28 Róbcie to co ja Follow the Leader
19.10.2013 23.03.2014 29 Inwazja Wiewióroidów Invasion of the Squirrelanoids
09.11.2013 30.03.2014 30 Powrót Masaglutora Mutagen Man Unleashed
16.11.2013 06.04.2014 31 Mikey ma wysypkę Mikey Gets Shellacne
23.11.2013 13.04.2014 32 Cel: April O'Neil Target: April O’Neil
30.11.2013 20.04.2014 33 Piąty element Slash and Destroy
09.02.2014 27.04.2014 34 Spisek Kraangów The Kraang Conspiracy
02.02.2014 04.05.2014 35 Dobrzy, źli i Casey Jones The Good, The Bad and Casey Jones
16.02.2014 11.05.2014 36 Niby grzyby Fungus Humungous
23.02.2014 18.05.2014 37 Łebski blaszak Metalhead Rewired
02.03.2014 25.05.2014 38 Szczury i ludzie Of Rats and Men
14.03.2014 01.06.2014 39 Trzęsienie czerwi The Manhattan Project / Wormquake!
40
27.04.2014 24.08.2014 41 Labirynty i mutanty Mazes & Mutants
04.05.2014 31.08.2014 42 Mucha nie siada The Lonely Mutation of Baxter Stockman
11.05.2014 07.09.2014 43 Jak płaz z gadem Newtralized!
18.05.2014 14.09.2014 44 Pizzogęby Pizza Face
08.06.2014 21.09.2014 45 Gniew Tygrysa The Wrath of Tiger Claw
15.06.2014 28.09.2014 46 Legenda Kuro Kabuto The Legend of the Kuro Kabuto
22.06.2014 05.10.2014 47 Plan Dziesiąty Plan 10
29.06.2014 12.10.2014 48 Zemsta jest moja Vengeance is Mine
12.09.2014 19.10.2014 49 Duch z Chinatown A Chinatown Ghost Story
19.09.2014 26.10.2014 50 W głąb wymiaru X Into Dimension X!
26.09.2014 02.11.2014 51 Inwazja The Invasion
52
SERIA TRZECIA
03.10.2014 15.03.2015 53 U twych stóp Within the Woods
10.10.2014 22.03.2015 54 Pogrzebany sekret A Foot Too Big
17.10.2014 29.03.2015 55 Rechot Buried Secrets
07.11.2014 05.04.2015 56 The Croaking
14.11.2014 12.04.2015 57 In Dreams
21.11.2014 58 Race With the Demon
11.01.2015 59 Eyes of the Chimera
18.01.2015 60 Vision Quest
25.01.2015 61 Return to New York
01.02.2015 62 Serpent Hunt
08.03.2015 63 The Pig and the Rhino
15.03.2015 64 Battle for New York
65
22.03.2015 66 Casey Jones vs. the Underworld
26.04.2015 67 The Noxious Avenger
03.05.2015 68

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • W odcinku "Trzęsienie czerwi" występują żółwie z wersji z roku 1987, w wersji oryginalniej są grani przez tych samych aktorów co podkładali ich głosy w tej wersji (podobnie jest w niemieckiej wersji), niestety w wersji polskiej grają ich aktorzy z wersji 2012 (w Polsce pierwsza wersja serialu była emitowana z lektorem).
 • Serial łączy elementy z komiksu jak i wersji 1987, z komiksu jest straszny Shredder, miejscami żółwie nie mają źrednic, Karai występuje, Casey ma większą rolę, Baxter Stockman to murzyn i ogółem serial jest bardziej mroczniejszy, z wersji 1987 są: Splinter który był kiedyś człowiekiem (dodano że miał córke Miwe), Bebop, Rocksteady, Krangowie (choć możliwe że to poprostu złe Utromsy), Baxter Stockman staje sie muchą, król Szczurów

Przypisy

 1. Tuning in to TV: Teenage Mutant Ninja Turtles have new series, toys. W: The Washington Times [on-line]. 29 lipca 2012. [dostęp 26 lipca 2012].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]