Wojownicze Żółwie Ninja (serial animowany 2012)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy serialu z 2012 roku. Zobacz też: inne znaczenia tego terminu.
Wojownicze Żółwie Ninja
Teenage Mutant Ninja Turtles
Gatunek serialu serial animowany
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Twórcy Kevin Eastman
Peter Laird
Liczba odcinków 48
Spis odcinków
Produkcja
Produkcja Nickelodeon Animation Studio
Emisja
Stacja telewizyjna Stany Zjednoczone Nickelodeon
Polska Nickelodeon Polska, TV Puls 2
Lata emisji Stany Zjednoczone 2012-nadal
Polska 2012-nadal
Data premiery Ziemia 29 września 2012
Polska 4 listopada 2012

Wojownicze Żółwie Ninja (ang. Teenage Mutant Ninja Turtles, 2012-??) – amerykański serial animowany stworzony przez Kevina Eastmana i Petera Lairda, wyprodukowany przez Nickelodeon Animation Studio. Trzecia wersja animowanych przygód Żółwi Ninja.

Światowa premiera serialu miała miejsce 29 września 2012 roku na amerykańskim Nickelodeon[1]. W Polsce premiera serialu odbyła się 4 listopada 2012 roku na kanale Nickelodeon Polska. Od 3 marca 2014 roku serial jest emitowany w TV Puls 2.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Pozytywni[edytuj | edytuj kod]

 • Leonardo/Leo – honorowy żółw, przywódca czwórki. Najwidoczniej jest fanem science-fiction. Jego bandana ma niebieski kolor. Jako broni używa dwóch mieczy: katanę i wakizashi. Ciągle powtarza cytaty z telewizji, uważa że należy mu się więcej szacunku. Podkochiwał się w Karai. Bał się tego iż zawiedzie swoich braci i mistrza.
 • Donatello/Donnie – "mózg" grupy, wynalazca, mechanik. Kieruje się inteligencją i rozumem, zawsze myśli, zanim coś zrobi. Podkochuje się w Aprill. Fioletowy to kolor bandany, którą nosi. Jego bronią jest kij , który zmienia się w naginatę. Ma szparkę między zębami. wymyślił: N-pada, N-fony, Blaszanego łba, bomby dymne i skorupogromce. Boi się odrzucenia przez April.
 • Michelangelo/Mikey – żółw z wielkim poczuciem humoru i równie wielkim sercu. Jego dziwaczne pomysły nie raz wpędziły Mikey'ego i jego przyjaciół w zamieszanie. Ma pomarańczową bandanę i dwa nunchaku jako broń, które łączą się w kusarigamę.Często się wygłupia i je pizze.Ma piegi na policzkach. Ma własne powiedzonko: BOOYAKASHA! Boi się wiewiórek mutantów.
 • Raphael/Raph – impulsywny, waleczny i agresywny żółw. Zawsze idzie własną drogą i prawie nigdy nie zgadza się z innymi. Walczy dwoma sai i nosi czerwoną bandanę. Ma własne zwierzątko – zwykłego żółwia o imieniu Spike. Często znęca się nad Mikey'im i ignoruje Leo. Z lewej strony skorupy ma małą błyskawice. Choć często poniża i bije Mikey'ego to bardzo mu na nim zależy. Bardzo boi się karaluchów.
 • Splinter/Hamato Yoshi – honorowy, sensei żółwi. Dawniej był człowiekiem znanym pod imieniem Hamato Yoshi. Jednak on i żółwie, które kupił w sklepie ulegli mutacji przez mutagen. Po odnalezieniu swych podopiecznych nauczył ich ninjutsu. W dwóch ostatnich odcinkach staje do walki ze Shredderem i odkrywa, że Karai to jego dawno zaginiona córka Miwa.
 • April O'Neil – przyjaciółka żółwi. Ma rude włosy i niebieskie oczy. Ma 16 lat. Czasem uważa że Donatello jest dziwny. Podkochuje się w Caseyu. walczy za pomocą Tessen czyli dawnego japońskiego wachlarza z ostrzami na końcu. Była prawdziwym celem Kraangów. Jest mutantem w połowie Kraangiem w połowie człowiekiem co chroni ją przed mutagenem. Boi się nietoperzy.
 • Casey Jones - Pojawia się w drugim sezonie, w którym ratuje April przed Masakratorem. Ma czarne włosy i brązowe oczy. Uważa się za ostatnią nadzieję Nowego Jorku. Sam walczy z fioletowymi smokami i mutantami. Chodzi do liceum April i gra w hokeja. Walczy kijem do hokeja,baseballa i rękawicą z paralizatorem. Pod wieloma względami podobny do Rapha z którym zaprzyjaźnia się w odcinku Dobrzy, Źli i Casey Jones. Podkochuje się w April. Boi się szczurów. Jego powiedzonko to: GUNGALA.
 • Karai/Miwa – córka i uczennica Shreddera. Dobrze rozumie się z Leonardo. Odnosi się sceptycznie do planów zemsty Shreddera. Na końcu odcinka okazuje się, że to ona jest dawno-zaginioną córką Hamato Yoshi (Mistrza Splintera). Shredder odebrał mu ją gdy była niemowlęciem.W odcinku "The Wrath of Tiger Claw" dowiaduje się prawdy o prawdziwym ojcu od Shreddera a w odcinku "Vengeance is Mine" z pomocą Leonarda ucieka z lochów Shreddera

Negatywni[edytuj | edytuj kod]

 • Shredder / Oroku Saki – Mistrz ninjutsu, główny przeciwnik Żółwi. Jest największym rywalem Mistrza Hamato Yoshi (Splintera), lecz kiedyś był przyjacielem. To on pozbawił Splintera rodziny i klanu. W walce używa szponów.
 • Kraangowie – kosmici, którzy stworzyli mutagen. Z wyglądu przypominają mózgi. Używają robotów jako ciał. Korzystają z zaawansowanej technologii. Mają swą siedzibę w TCRI. W odcinku Wielka Ucieczka zawierają sojusz ze Shredderem.
  • Arcy-Kraang - lider wszystkich Kraangów. Jest o wiele większy od innych i w odróżnieniu od nich umie normalnie mówić w sposób nadmiarowy. Używa robotycznego ciała. Chciał użyć April do zasilania technodronu.
 • Baxter Stockman – naukowiec, który używa mechanicznej zbroi do walki. Wymyślił gryzonity czyli małe szczuropodobne roboty. Żółwie czasem nazywają go "Dexter Spackman" lub "Bluster Strupman". Stworzył dla Xevera, który stracił nogi po mutacji egzoszkielet zasilany przez technologię Kraangów. W sezonie drugim zostanie zamieniony w muche i pracuje dla Shreddera
 • Wąż/Wężochwast – pracował dla Kraangów. Po zetknięciu się z mutagenem zmienił się w zmutowaną roślinę.
 • Xever/Rybiryj – sługa Shreddera, który jest liderem Fioletowych Smoków. W Brazylii od młodego był złodziejem. Shredder uwolnił go z więzienia i od teraz Xever jest specem od brudnej roboty. Po zetknięciu się z mutagenem zmienił się w zmutowaną rybę. Później Baxter Stockman zbudował mu specjalny egzoszkielet, ponieważ Xever nie miał nóg.
 • Chris Bradford/Psigniot/Razor – słynny mistrz sztuki walki, celebryta i sługa Shreddera. Michaelangelo chciał się z nim zaprzyjaźnić, lecz okazało się, że pracuje dla Shreddera. Po zetknięciu się z mutagenem zmienił się w zmutowanego psa z kolcami na ciele. W drugim sezonie po drugiej mutacji (w wyniku walki) jego wygląd ulega w znacznym stopniu (przypomina szkieletowatego wilkołaka) i do tego stał się szybszy.
 • Tygrysi Pazur - zmutowany tygrys, zabójca na usługach Shreddera. Został przez niego sprowadzony po to by, ten wyeliminował Splintera i żółwie. Jest wobec Shreddera bardzo lojalny i jest prawą ręką w klanie stopy. Używa broni palnej (giwer i karabina) i wielkiego miecza i używa też swojego jetpacka do lotu. Stracił ogon podczas walki z przeciwnikiem. W odcinku "Trzęsienie czerwi" zostaje połknięty przez wielkiego robala Kraangów, lecz odcinku "The Wrath of Tiger Claw" powraca do Shreddera i przysięga zemstę na żółwiach. Stracił oko w czasie szukania wymiaru ziemia
 • Fioletowe smoki - miejski gang chuliganów w Nowym Yorku, którzy pracują dla Shreddera.
 • Dr: Victor Falco/Król szczurów - Naukowiec który przeprowadzał eksperymenty na swoim współpracowniku doktorze Tylerze Rockwellu zmieniając go w małpę. Z pomocą tych eksperymentów chciał zdobić zdolności "Telepatyczne" jednak żółwie go pokonały. Innym razem podczas eksperymentu na szczurach stracił całą skórę i został oślepiony jednak mógł kontrolować szczury, w tym Splintera jednak znów poniósł klęskę. Później stworzył wielkie zmutowane szczury, które porywały ludzi, by móc stworzyć szczuroludzi. Splinter pokonał go ponownie.
 • Vic/Pająkogryz - Pazerny mężczyzna, który nagrał żółwie telefonem. Po zetknięciu się z mutagenem zmienił się w zmutowanego pająka. Z tego powodu chciał zemścić się na żółwiach. Często nazywa żółwie "Kung Fu Żabami". Najbardziej lubił denerwować Rapha.
 • Justin - pokraczne stworzenie stworzone przez Kraangów i Karai. Ma w sobie DNA wszystkich gatunków roślin i zwierząt.
 • Cyber-Karaluch - zmutowany karaluch, który miał szpiegować Kraangów, jednak przez sprzeczkę wpadł do mutagenu i zmienił się w mutanta.
 • Traszkominator - zmutowana traszka, na której eksperymentowali Kraangowie. Uwolnił się gdy Donatello otworzył drzwi więzienia by uwolnić ojca April. Bardzo nienawidzi Kraangów. Jest wyposażony w różne rodzaje broni od miotaczy ramiennych i wyrzutni rakiet po ostrza bumerangowe, które wybuchają.
 • Spike/Slash - był zwykłym żółwiem, ulubieńcem Raphaela. Lecz w odcinku "Piąty Element" na wskutek wypicia mutagenu zmienił się w wielkiego i umięśnionego mutanta. Używa w walce maczugi. Chciał pozbyć się braci Rapha.
 • Steranko - rosyjski handlarz bronią. W odcinku "The Legend of Kuro Kabuto" chciał zdobyć hełm Shreddera.
 • Anton Zeck - złodziej, który używa kostiumu kamuflażu. Został wynajęty by wykraść hełmu Shreddera dla Steranko.

Pozostali[edytuj | edytuj kod]

 • Kirby O'Neil – ojciec April. Został porwany przez Kraangów. W odcinku Wielka Ucieczka zostaje uwolniony przez Donatello, lecz był kontrolowany przez Kraangów i dopierów ostatnim odcinku został uwolniony z pod ich wpływu. W drugiej serii w odcinku "Sytuacja mutacja" ochraniając April dostał mutagenem i zmienił się w zmutowanego nietoperza. Lecz w odcinku "The Lonely Mutation of Baxter Stockman" dzięki anty-mutagenowi znów powrócił do swej normalnej postaci.
 • Łuskogłowy – zmutowany aligator. Przyjaciel żółwi. Nienawidzi Kraangów i to przez nich stał się potworem. Najlepszy kumpel Michelangela. Nie lubi Donatella. W odcinku "TCRI" wskoczył w portal kraangów zamykając go.
 • Pete - Przyjaciel Kirba O'Neila. Zmieniony przez Kraangów w zmutowanego gołębia. Bardzo lubi chleb. Chciał przekazać April wiadomość o bombie mutagenowej którą budowali kraangoboty.
 • Tyler Rockwell – były współpracownik Dr. Victora Falco. Przez przeprowadzane na nim eksperymenty został zmieniony w małpę.
 • Pan Murakami – właściciel restauracji, przyjaciel żółwi. Jest niewidomy, ale działają inne zmysły (jak dotyk i węch).
 • Masakrator/Masaglutor - chłopak, który, był świadkiem walki żółwi z Baxterem Stockmanem. Dlatego chciał być wielkim bohaterem, lecz nie wychodzi mu za dobrze. Nosi zielony strój, by wyglądać jak jeden z żółwi. Żółwie uważają go za gamonia i głąba. Gdy chce jakoś pomóc to wszystko psuje. Po pierwszym spotkaniu z Żółwiami wstępuje do Klanu Stopy, by udoskonalić swe umiejętności. Zgłosił się na ochotnika do zmutowania się mutagenem Kraangów. W wyniku eksperymentu przemienia się w stworzenie z widocznymi ludzkimi organami, które zamiast skóry, mięśni i kości ma kwasową powłokę.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska: na zlecenie Nickelodeon Polska – START INTERNATIONAL POLSKA
Reżyseria: Elżbieta Kopocińska
Dialogi polskie: Marcin Bartkiewicz
Dźwięk i montaż:

Kierownictwo produkcji: Anna Krajewska
Nadzór merytoryczny:

Wystąpili:

oraz:

 • Agnieszka MarekApril O’Neil
 • Jacek KrólKirby O’Neil
 • Adam Pluciński
  • dostawca (odc. 1),
  • Crankshaw (odc. 1, 5-6, 11-12),
  • pracownik #1 (odc. 5),
  • pracownik #2 (odc. 5),
  • Pete (odc. 9)
 • Grzegorz Kwiecień
  • Ryan (odc. 1, 6, 10-13, 21, 23, 25, 36),
  • Carlos Chiang O’Brien Gambe (odc. 2, 7, 14, 26),
  • właściciel Pusi (odc. 4),
  • reporter (odc. 5),
  • Żółwiobot (odc. 6),
  • Sid (odc. 8, 10-11, 35),
  • Arcy-Kraang (odc. 25-26, 34)
 • Przemysław Stippa
  • Xever (odc. 4, 8-9, 11, 15-16, 19, 22, 25, 31, 39-40),
  • dostawca pizzy (odc. 13, 21),
  • Crankshaw (odc. 21, 23, 25),
  • Fong (odc. 35)
 • Robert Tondera
  • Wąż (Wężochwast) (odc. 2, 13),
  • policjant (odc. 14),
  • Kurtzman (odc. 34, 40),
  • sklepikarz (odc. 35),
  • Slash (odc. 37),
  • Tygrysi Pazur (odc. 39-40)
 • Janusz Wituch
  • Kraang,
  • facet #1 (odc. 1),
  • facet #2 (odc. 1),
  • zbir #1 (odc. 1),
  • pracownik #3 (odc. 5),
  • radio (odc. 5),
  • spiker (odc. 6)
 • Jan KulczyckiVic / Pająkogryz (odc. 3, 37)
 • Krzysztof BanaszykChris Bradford (odc. 4, 8-11, 15, 19, 22, 25, 31)
 • Tomasz Borkowski
  • Baxter Stockman,
  • Mindstrong (odc. 6, 21)
 • Adam Bauman
  • dr Victor Falco / król szczurów (odc. 7, 14, 38),
  • sklepikarz (odc. 8-10),
  • komandor Grundch (odc. 10),
  • miejski robotnik (odc. 12)
 • Cezary Kwieciński
  • małpa Rockwell (odc. 7),
  • pan Murakami (odc. 8, 21),
  • bezdomny (odc. 20),
  • Steranko (odc. 20)
 • Krzysztof SzczerbińskiFong (odc. 8, 10-11, 16)
 • Elżbieta Kopocińska
  • Joan Grody (odc. 12),
  • Szmaragdylia (odc. 13)
 • Jarosław BoberekŁuskogłowy (odc. 12, 17)
 • Julia KunikowskaKarai (odc. 13, 15, 20-21, 25-26, 28, 31-32)
 • Agnieszka Kunikowskapanna Campbell (odc. 15, 17)
 • Leszek ZduńMasakrator (odc. 16, 22, 30)
 • Paweł SzczesnySlash (odc. 33)

i inni

Lektor: Kacper Kaliszewski

Spis odcinków[edytuj | edytuj kod]

Premiera odcinka N/o Polski tytuł Angielski tytuł
SERIA PIERWSZA
04.11.2012 01 Wyjście z kanałów Rise of The Turtles
04.11.2012 02
11.11.2012 03 Żółwi charakterek Turtle Temper
18.11.2012 04 Nowy kumpel, dawny wróg New Friend, Old Enemy
25.11.2012 05 Chyba nazywa się Baxter Stockman I Think His Name is Baxter Stockman
02.12.2012 06 Blaszany Łeb Metalhead
09.12.2012 07 Małpi rozum Monkey Brains
16.12.2012 08 Co uwiera Xevera? Never Say Xever
17.03.2013 09 Ścieżka wojny The Gauntlet
24.03.2013 10 Panika w kanałach Panic in the Sewers
31.03.2013 11 Atak gryzonitów Mousers Attack!
07.04.2013 12 Bestia z głębin It Came From the Depths
14.04.2013 13 Nowa dziewczyna New Girl In Town
21.04.2013 14 Ja, potwór I, Monster
28.04.2013 15 Kosmiczny plan The Alien Agenda
05.05.2013 16 Masakrator The Pulverizer
30.06.2013 17 TCRI TCRI
07.07.2013 18 Cyber-karaluch Cockroach Terminator
14.07.2013 19 Gambit Baxtera Baxter’s Gambit
21.07.2013 20 Wróg mojego wroga Enemy of My Enemy
28.07.2013 21 Wendetta Karai Karai’s Vendetta
04.08.2013 22 Powrót Masakratora The Pulverizer Returns!
03.11.2013 23 Użądleni Parasitica
10.11.2013 24 Wielka ucieczka Operation: Break Out
17.11.2013 25 Ostatnie starcie Showdown
24.11.2013 26
SERIA DRUGA
09.03.2014 27 Sytuacja mutacja The Mutation Situation
16.03.2014 28 Róbcie to co ja Follow the Leader
23.03.2014 29 Inwazja Wiewióroidów Invasion of the Squirrelanoids
30.03.2014 30 Powrót Masaglutora Mutagen Man Unleashed
06.04.2014 31 Mikey ma wysypkę Mikey Gets Shellacne
13.04.2014 32 Cel: April O'Neil Target: April O’Neil
20.04.2014 33 Piąty element Slash and Destroy
27.04.2014 34 Spisek Kraangów The Kraang Conspiracy
04.05.2014 35 Dobrzy, źli i Casey Jones The Good, The Bad and Casey Jones
11.05.2014 36 Niby grzyby Fungus Humungous
18.05.2014 37 Łebski blaszak Metalhead Rewired
25.05.2014 38 Szczury i ludzie Of Rats and Men
01.06.2014 39 Trzęsienie czerwi The Manhattan Project
01.06.2014 40
41 Mazes & Mutants
42 The Lonely Mutation of Baxter Stockman
43 Newtralized!
44 The Wrath of Tiger Claw
45 Pizza Face
46 The Legend of the Kuro Kabuto
47 Plan 10
48 Vengeance is Mine


Przypisy

 1. Tuning in to TV: Teenage Mutant Ninja Turtles have new series, toys. W: The Washington Times [on-line]. 29 lipca 2012. [dostęp 26 lipca 2012].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]