Wojska Specjalne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wojska Specjalne
WS
Wojska Specjalne
Orzeł Wojsk Specjalnych

Flaga Wojsk Specjalnych
Flaga Wojsk Specjalnych[1]
Państwo  Polska
Historia
Sformowanie 4 lipca 2007[2]
Pierwszy dowódca gen. dyw. Edward Gruszka
Święto 24 maja
Dane podstawowe
Obecny dowódca brak całościowego (gen. bryg. Jerzy Gut, gen. broni pil. Lech Majewski, gen. dyw. Piotr Patalong, gen. broni Marek Tomaszycki)
Podporządkowanie Ministerstwo Obrony Narodowej
Liczebność 2619 (luty 2014)[3]
Wojskowy budżet
Kwota 242 448 000 zł (2011)[4]

Wojska Specjalne (WS) – jeden z czterech rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej.

Funkcjonowanie[edytuj | edytuj kod]

Wojska Specjalne powołane zostały Ustawą o zmianie Ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie niektórych innych ustaw z dnia 24 maja 2007. Funkcje dowodzenia Wojskami Specjalnymi realizowało Dowództwo Wojsk Specjalnych. Zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 24 maja 2007 roku sił wydzielanych z Wojsk Specjalnych nie podporządkowało się Dowódcy Operacyjnemu Sił Zbrojnych. Dzięki temu Wojska Specjalne mogły realizować operacje specjalne na zasadach zbliżonych do operacji prowadzonych przez Dowódcę Operacyjnego SZ, samodzielnie bądź będąc wspieranymi przez inne rodzaje Sił Zbrojnych RP. Samodzielność dowodzenia Wojskami Specjalnymi zlikwidowano 1 stycznia 2014.

Wojska Specjalne są prawdopodobnie jedynymi wojskowymi siłami specjalnymi na świecie jako wyodrębniony rodzaj sił zbrojnych nie wchodzący w skład marynarki wojennej lub wojsk lądowych.

Śmigłowcowe wsparcie transportowe i wsparcie ogniowe z powietrza będzie prowadzić wchodząca w skład 33 BLTr 7 Eskadra Działań Specjalnych.

Żołnierze Wojsk Specjalnych odbywają szkolenia w różnych warunkach klimatyczno-terenowych Polski i Świata[5][6][7].

Wojska Specjalne są certyfikowane do wystawienia kontyngentu i pełnienia dyżuru bojowego w składzie NATO Response Force 2015[8].

Planowane jest wprowadzenie do WS przenośnego terminalu Link 16, umożliwi to dowodzenie w systemie sieciocentrycznym[9]. Za zadanie odpowiedzialny jest Inspektorat Uzbrojenia.

Struktura organizacyjna WS do 31 grudnia 2013 r.[edytuj | edytuj kod]

Symbol[edytuj | edytuj kod]

Symbolem Wojsk Specjalnych jest Orzeł Wojsk Specjalnych. Jego cechą wyróżniającą jest wypełniona na czarno pelta (tarcza Amazonek), na której wsparty jest orzeł[1]. Czarny kolor jest kolorem wyróżniającym dla wielu jednostek specjalnych na całym świecie. Kolor ten ponadto symbolizuje tzw. „czarną taktykę” uznawaną przez żołnierzy Wojsk Specjalnych za najtrudniejszą formę szkolenia i prowadzonych działań.

Przeznaczenie[edytuj | edytuj kod]

Wojska Specjalne są przeznaczone do prowadzenia szeroko pojętej walki specjalnej (działania specjalne, kontrterroryzm, działania nieregularne, działania podjazdowe i inne) a także do obrony, działań ochronno-obronnych. Działać mogą na terytorium Ojczyzny oraz jako wojska operacyjne samodzielnie bądź z innymi Rodzajami Sił Zbrojnych RP, a także w sojuszniczych operacjach.

Działania zbrojne[edytuj | edytuj kod]

Ten rodzaj sił zbrojnych wystawiał żołnierzy do PKW Irak i do PKW Afganistan na front zewnętrzny w ramach ISAF.

Większa część kadry Wojsk Specjalnych jest weteranami operacji wojskowych poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Dowódcy Wojsk Specjalnych[edytuj | edytuj kod]

Ustawa z 21 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o urzędzie Ministra Obrony Narodowej oraz niektórych innych ustaw zlikwidowała stanowisko Dowódcy Wojsk Specjalnych. Od 1 stycznia 2014 r. dowódcami rodzajów Sił Zbrojnych są Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych i Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych, którym podlegają poszczególne jednostki wojskowe. Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych jest następcą prawnym Dowódcy Wojsk Specjalnych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]