Wolfsangel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wolfsangel

Wolfsangel (niem. "wilczy hak") jest symbolem heraldycznym, używanym także przez nazistów (jako symbol SS), a obecnie przez neonazistów. W tym kontekście jest on opisywany jako modyfikacja runy Eihwaz, z dodaną pionową linią. Symbol w pozycji wertykalnej znany jest także jako "piorun" (Donnerkeil), a w horyzontalnej jako "wilkołak". W nacjonalizmie ukraińskim symbolizuje też litery hasła "idea nacji".

Wolfsangel był pierwotnie przyrządem służącym do chwytania wilków, działał analogicznie do haczyka na ryby. Przyrząd składał się z półksiężycowej kotwicy (Wolfsanker), mocowanej do drzewa lub skały oraz właściwego haka, na który zakładany był kawałek mięsa. Wilk który nadział się na hak nie był w stanie się wyzwolić[1]. Wolfsangel w trzech formach (odpowiadającym jednej z części całej pułapki) w XV wieku pojawił się w heraldyce miejskiej i rycerskiej. W czasach nowożytnych przekształcił się w symbol popularny w okultyzmie, stąd stał się częścią symboliki nazistowskiej i neonazistowskiej.

Przypisy

  1. Hemlut Nickel, An Illustrated Manuscript Inventory of an Armory for Sale by Lottery, "Metropolitan Museum Journal", t. 41 (2006), s. 119