Wolna energia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Wolna energia (ang. free energy, zwana też nieprecyzyjnie darmową energią) - ogólne określenie pseudonaukowych teorii rzekomego pozyskiwania energii, które według ich autorów posługują się:

  • metodami kwestionującymi poprawność zastosowania niektórych, obecnie uznanych zasad fizyki do nowo-poznanych konfiguracji zestawiających w niestandardowy sposób znane zjawiska fizyczne lub
  • metodami wykorzystującymi zjawiska jeszcze niedokładnie wyjaśnione.

Określa się ją często jako nową wersję perpetuum mobile, aczkolwiek większość badaczy traktuje tę dziedzinę jako poszukiwanie nowych, nieodkrytych i potencjalnie bardzo tanich w eksploatacji źródeł energii, jak np. energia próżni. Z założenia takie metody wytwarzania energii mają być szeroko dostępne, bez ograniczeń licencyjnych czy monopoli (stąd określenie „wolna”). Określenie to szybko zostało wykorzystane i zanagramowane przez handlowców sprzedających lub umożliwiających dostęp do alternatywnych źródeł energii do postaci chwytliwego hasła „darmowa energia”.

Kierując się tą ideą, stworzono szereg urządzeń rzekomo produkujących wolną energię o skuteczności niepotwierdzonej przez fizykę:

Wolna energia jest także symbolem ruchu wynalazczego działającego na pograniczu nauki i fantazji, zaliczanego przez główny nurt nauki do pseudonauki.

Teorie spiskowe[edytuj | edytuj kod]

Z ruchem wolnej energii związane są teorie spiskowe. Zwolennicy twierdzą, że te urządzenia nie są dostępne komercyjnie, ponieważ badania nad nimi są zwalczane i tłumione przez koncerny paliwowe oraz lobby energii nuklearnej, a rządy nie chcą popierać tego typu źródeł energii, bo załamałoby to rynki finansowe.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]