Wolumin (informatyka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Wolumin – wydzielony obszar pamięci masowej służący do przechowywania informacji. Woluminami są m.in.:

W systemach Windows wolumin jest sformatowany przy użyciu systemu plików i przydzielona mu jest litera. Na dyskach podstawowych (MBR) tworzy się partycje podstawowe i rozszerzone. Partycję rozszerzoną dzieli się na dyski logiczne. System plików (wolumina) umieszcza się w partycji podstawowej i w dysku logicznym. Dysk podstawowy może zawierać najwyżej cztery partycje podstawowe albo trzy partycje podstawowe i jedną rozszerzoną. Partycja rozszerzona może zawierać wiele dysków logicznych (obsługiwanych jest maksymalnie 128 dysków logicznych). Dlatego określenie wolumin jest utożsamiane z określeniem partycja i dysk.

Dyski dynamiczne można dzielić na większą liczbę woluminów dynamicznych. W niektórych wersjach systemu Windows można scalić kilka oddzielnych dynamicznych dysków twardych w jeden wolumin dynamiczny (łączenie), można rozdzielić dane na kilka dysków twardych (rozkładanie) w celu zwiększenia wydajności lub zduplikować dane na kilku dyskach twardych (dublowanie) w celu zwiększenia niezawodności.

Mianem woluminu określa się również fragmenty plików powstałe po podziale większej ilości danych na mniejsze części w celu ułatwienia przenoszenia tych danych. Funkcję podziału danych na woluminy udostępniają programy służące do kompresji oraz wyspecjalizowane narzędzia służące jedynie do podziału oraz łączenia woluminów. Wolumin zawiera jedynie fragment całej porcji danych i w związku z tym do odtworzenia pełnej informacji wymagany jest komplet prawidłowych i nieuszkodzonych woluminów. Uszkodzenie jednego z woluminów równoznaczne jest z utratą wszystkich danych, których fragment zawierał uszkodzony wolumin.