World of Tanks

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
World of Tanks
{{{nazwa}}}
Producent Wargaming.net
Wydawca Wargaming.net
Silnik BigWorld Technology 2.0
Aktualna wersja 0.9.0 (16 kwietnia 2014)[1]
Data wydania

12 sierpnia 2010 (beta)
PC: 12 kwietnia 2011[2]
Xbox 360: 28 czerwca 2013 Beta[3]

Gatunek

MMO, symulacja

Tryby gry gra wieloosobowa
Język angielski, bułgarski, chiński chorwacki, czeski, duński, estoński, fiński, francuski, grecki, hiszpański, holenderski, koreański, litewski, łotewski, niemiecki, norweski, polski, portugalski, rosyjski, rumuński, serbski, szwedzki, turecki, węgierski, wietnamski, włoski,
Wymagania sprzętowe
Platforma Microsoft Windows, Xbox 360
Nośniki

dystrybucja cyfrowa

Kontrolery klawiatura, mysz

World of Tanksgra komputerowa z gatunku MMO wyprodukowana i wydana w 2011 roku przez Wargaming.net, koncentrująca się na bitwach pancernych. W grze znajduje się 286 czołgów, samobieżnych dział polowych oraz niszczycieli czołgów z okresu od dwudziestolecia międzywojennego aż po wczesną zimną wojnę, pochodzących ze Stanów Zjednoczonych, ZSRR, III Rzeszy, Francji, Wielkiej Brytanii, Chin i Japonii. World of Tanks oparte jest na modelu płatności free-to-play[4].

W lutym 2013 roku liczba zarejestrowanych graczy przekroczyła 50 milionów[5]. Gra wpisana jest w księdze rekordów Guinessa jako rekordzista w kategorii „największej liczby graczy zalogowanych jednocześnie na jednym serwerze gry MMO” (21 stycznia 2013 na jednym z serwerów rosyjskich zalogowanych było 190 541 graczy). Wcześniejszy rekord również należał do gry – 23 stycznia 2011 na serwerze było 91 311 osób[6].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Na początku gracz otrzymuje do swojej dyspozycji po jednym czołgu każdej ze stron. W miarę zdobywania doświadczenia i kredytów może on kupować ulepszenia do danego czołgu oraz rozwijać drzewo technologiczne, które pozwala na odblokowanie kolejnych pojazdów. Ulepszenia pojazdu obejmują silnik, wieżę, podwozie, działo oraz radio, co pozwala na eksperymenty i zwiększenie potencjału bojowego. Wszystkie modyfikacje mają swoje historyczne uzasadnienie – istniały jako prototypy lub zostały wprowadzone w rzeczywistości[7]. Gra posiada również system awansowania załogi – im bardziej doświadczona załoga tym lepiej sprawdza się na placu boju. Gracz ma także możliwość dodawania sprzętu do swojego czołgu – zaczynając od siatek maskujących, które zmniejszają ryzyko zauważenia czołgu przez wroga, a kończąc na nowoczesnych systemach naprowadzania, które zwiększają szybkość celowania działa. Istnieje także sprzęt eksploatacyjny, na przykład apteczka, która leczy rannego członka załogi, czy zestaw naprawczy, który naprawia uszkodzony moduł czołgu.

Moduły[edytuj | edytuj kod]

Na czołg składają się moduły: wieża, działo, silnik, gąsienice, radio, które można w zakładce Badania odkryć, bądź zakupić. Podczas bitwy w lewym dolnym rogu jest sylwetka czołgu, moduły, oprócz standardowych znajdują się tam moduły: magazyn amunicyjny, zbiorniki z paliwem i urządzenia obserwacyjne. Gdy sylwetka modułu zmienia kolor na pomarańczowy oznacza to, że jest uszkodzona, a jeśli na czerwony moduł jest zniszczony. Moduły zniszczone są z biegiem czasu naprawiane automatycznie i wtedy są tylko uszkodzone. Jeśli się użyje małego zestawu naprawczego dany moduł zostanie naprawiony do doskonałego stanu technicznego, a jeżeli dużego, wszystkie moduły zostaną naprawione do stanu idealnego.Naprawa będzie trwała szybciej z biegiem wyszkolenia załogi, oraz jeśli zamontuje się dodatkowy sprzęt, skrzynkę z narzędziami, która przyspiesza naprawę o 25%. Zniszczonego magazynu amunicyjnego się nie da naprawić, ponieważ po zniszczeniu, magazyn wybucha. Wybuchu amunicji czołg nie może przetrwać. Pusty magazyn nie wybucha.

Załoga[edytuj | edytuj kod]

Każdy czołg posiada załogę. W garażu załoga znajduje się po lewej stronie ekranu i jest tam również pokazany poziom wyszkolenia załogi. W każdym pojeździe jest określona liczba czołgistów, minimalnie dwóch. Dowódca przekazuje maksymalnie 10% (jeśli dowódca ma 90% daje 9% bonusu itd.) swojego doświadczenia każdemu z czołgistów przez co na przykład dowódca ma 100% a reszta ma 110% ogólnego doświadczenia załogi. Od wersji 0.8.11 umożliwiono łatwiejsze przenoszenie, trenowanie, wysyłanie do koszar obsady czołgu.

Umiejętności i atuty[edytuj | edytuj kod]

Po wyszkoleniu czołgisty na 100% w ogólnej kwalifikacji można mu wybrać dodatkowe umiejętności/atuty, które dają dodatkowe korzyści np. po wybraniu umiejętności Naprawa daje premię do szybkości naprawy zniszczonych modułów. Niektóre umiejętności działają po rozpoczęciu szkolenia, a inne dopiero po ukończeniu. Dlatego właśnie warto jest przed wybraniem sprawdzić jak działają takie umiejętności/atuty. Umiejętności oraz atuty są dzielone na grupy: wspólne, dowódcy, celowniczego, strzelca, radiooperatora, ładowniczego, kierowcy-mechanika. Jeden czołgista może posiadać różne specjalizacje np. dowódca może posiadać również specjalizację radiooperatora dzięki czemu dowódca może posiadać umiejętność/atut radiooperatora.

Sprzęt[edytuj | edytuj kod]

Eksploatacyjny[edytuj | edytuj kod]

Jest to sprzęt jednorazowy, który zakupuje się w zakładce "obsługa". Zazwyczaj ten sprzęt dzieli się na sprzęt mały (np. "mała apteczka") , za małą kwotę kredytów i duży (np. "duży zestaw naprawczy"), za złoto, lub kredyty. Po bitwie w której został on użyty, trzeba kupić nowy, jeżeli chce się z niego ponownie korzystać.

Stały[edytuj | edytuj kod]

Sprzęt, który zakupuje się za dużą kwotę dzieli się na:

 • Usuwalny, oporządzenie to można zdjąć bez opłat i przenieść na inny pojazd.
 • Nieusuwalny, sprzęt ten można za opłatą 10 sztuk złota zdjąć lub zniszczyć.

System zniszczeń[edytuj | edytuj kod]

Gracz nie może zniszczyć wszystkiego w grze – jest to spowodowane ograniczeniami technicznymi. Jednak niektóre obiekty takie jak na przykład żywopłoty, drzewa, latarnie, słupy telegraficzne oraz niektóre budynki można swobodnie niszczyć. System uszkodzeń czołgów jest wielopoziomowy i zależy od wielu parametrów, takich jak kąt uderzenia pocisku, grubość pancerza itd. Przykładowo trafienie w silnik spowoduje jego unieruchomienie, a uszkodzenie wieżyczki skutkuje brakiem możliwości jej obrotu. Istnieje funkcja naprawy, dzięki której po pewnym czasie uszkodzone elementy zostaną zreperowane, ale będą miały zmniejszone możliwości. Dla przykładu: jeżeli silnik zostanie uszkodzony, po naprawie będzie pracował tylko na połowie mocy, uszkodzone działo będzie miało mniejszą celność, uszkodzone radio spowoduje zmniejszony zakres komunikacji, uszkodzona wieża będzie wolniej się obracać itp.[8]. Od wersji 0.9.0 będzie prawdopodobnie większa możliwość niszczenia obiektów, dzięki silnikowi Havok np. części budynków po trafieniu w nie odpadają, mury będą niszczone realistyczniej, cegły będą odpadać pojedynczo, lub elementy szkła z okien w domach, bądź elementy drzewa będą się dzielić i opadać, nie tylko będzie pył.

Tryby rozgrywki[edytuj | edytuj kod]

World of Tanks aktualnie oferuje sześć trybów rozgrywki:

 • bitwa losowa – gracze zostają podzieleni na dwa 15-osobowe zespoły, które mają za zadanie zajęcie bazy wroga lub zniszczenie wszystkich pojazdów przeciwnej drużyny; istnieje możliwość grania wraz ze znajomymi w plutonach dwu- lub trzyosobowych,
 • wojna klanów (beta) – tryb pozwalający na walki do zespołów liczących do 100 graczy, polegający na zdobywaniu terytoriów na mapie świata; zespoły zaczynają w lokacjach startowych, w miarę postępów otrzymują dostęp do kolejnych terytoriów,
 • kompania – tryb zbliżony do bitew losowych, z tą różnicą, że skład obu drużyn (kompanii) nie jest losowany a dobierany przez założyciela kompanii,
 • szturm – jeden zespół atakuje, podczas gdy drugi ma za cel obronić bazę,
 • bitwa spotkaniowa – dwa zespoły mają za cel zdobyć bazę umiejscowioną na środku mapy,
 • bitwa zespołowa – tryb polegający na bitwie dwóch zespołów składających się z maksymalnie siedmiu graczy; system dobierania zespołów oparty jest na poziomie doświadczenia graczy, co pozwala na grę z graczami o podobnym poziomie gry[9],
 • konfrontacja – tryb polegający na walce dwóch nacji przeciwko sobie, gracze walczą w pojazdach danej nacji przeciwko graczom z czołgami innej nacji; tryb zostanie usunięty w wersji 9.0.

Planowane tryby gry:

 • bitwa garażowa – gracze mogą użyć kilku czołgów w jednej bitwie (jeden po drugim)[10],
 • bitwa historyczna – bitwa polegająca na starciu pojazdów dwóch nacji z ograniczeniami co do dostępnych pojazdów i modułów usprawiedliwionych historycznie[10],
 • wojna klanów (release) – pełna wersja wojen klanów; gracze z serwerów europejskiego, rosyjskiego i amerykańskiego będą mogli toczyć bitwy na jednej wspólnej mapie świata.

Jednostki[edytuj | edytuj kod]

W grze występuje pięć klas pojazdów – czołgi lekkie, średnie i ciężkie, niszczyciele czołgów oraz samobieżne działa polowe. Każdy pojazd przypisany jest do jednego z 10 poziomów (ang. tier), który określa stopień zaawansowania pojazdu. Początkowo gracz ma do dyspozycji wyłącznie pojazdy pierwszego poziomu, a dostęp do kolejnych modeli, zorganizowanych w drzewa technologiczne (oddzielne dla każdego państwa), uzyskuje wydając na nie zdobyte w trakcie gry punkty doświadczenia. Dodatkowo istnieje niewielka liczba pojazdów nieznajdujących się w żadnym drzewie technologii (tzw. „czołgi premium”), które można otrzymać wyłącznie za złote monety (te z kolei nabywane są za realne pieniądze lub wymieniane za srebrne monety) bądź przyznawane są w szczególnych okolicznościach (m.in. za udział w beta testach, zakup pudełkowej wersji gry czy w ramach promocji dla nowych graczy). Pojazdy te często są konstrukcjami zagranicznymi (zdobycznymi bądź pochodzących od wojsk sojuszniczych) lub prototypowymi.

Klany[edytuj | edytuj kod]

Gra oferuje możliwość stworzenia klanu, dołączenia do niego oraz rywalizacji pomiędzy innymi o zdobyte tereny na mapie świata. Do jednego klanu może dołączyć aż stu graczy (nie licząc jego założyciela). Dzięki klanowi można rozdawać zdobyte złoto z podbitych terenów między innych graczy, czy też można stoczyć walkę o nie na globalnym terenie.

Plutony[edytuj | edytuj kod]

Gracze od wersji 8.5 mają możliwość wspólnej gry do trzech graczy na raz w jednej bitwie bez posiadania konta premium oraz bez ograniczeń co do poziomu czołgów[11]. Dzięki temu gracze należący do plutonu mają możliwość gry razem w jednej drużynie podczas bitwy losowej. Pluton umożliwia zdobycie osiągnięcia pt. „Braterstwo broni” oraz ,,Ostateczne poświecenie''

 • „Braterstwo broni” - Każdy członek plutonu musi zniszczyć przynajmniej 3 pojazdy wroga i przeżyć. Odznaczenie przyznawane jest wszystkim członkom plutonu.
 • „Ostateczne poświecenie'' - Pluton musi zniszczyć przynajmniej 12 pojazdów nieprzyjaciela. Odznaczenie przyznawane jest wszystkim członkom plutonu.

Produkcja i rozwój[edytuj | edytuj kod]

Wymagania gry
Minimalne Zalecane
Microsoft Windows
System operacyjny Windows XP/Vista/7 Windows XP/Vista/7
Procesor 2,2 GHz obsługujący SSE2 Intel Core 2 Duo 2.5 GHz/ AMD AthlonTM 64 X2 5600+ 2.8 GHz lub lepszy
Pamięć operacyjna 1,5 GB RAM (Windows XP)
2 GB RAM (Windows Vista/7)
4 GB RAM
Wolne miejsce na dysku twardym 16 GB 30 GB
Karta graficzna GeForce 6800 z 256 MB RAM
ATI X1800 z 256 MB RAM, DirectX 9.0c
GeForce 260/ ATI HD4870 (lub lepszy) 1GB (lub więcej), DirectX 9.0c
Karta dźwiękowa Kompatybilna z DirectX 9.0c Kompatybilna z DirectX 9.0c
Sieć Prędkość połączenia internetowego 256 kb/s Prędkość połączenia internetowego 1024 kb/s lub wyższa

Rok 2009[edytuj | edytuj kod]

 • 24 lipca gra została zapowiedziana przez studio Wargaming.net.
 • We wrześniu rozpoczęły się testy rosyjskiej wersji alfa. Wersja ta zawierała tylko pięć pojazdów i jedną mapę.

Rok 2010[edytuj | edytuj kod]

 • 30 stycznia ukazała się pierwsza wersja beta, która zawierała więcej pojazdów oraz trzy mapy[12].
 • 24 czerwca ruszyła otwarta rosyjska wersja beta 0.4.5[13], w której znalazło się 60 czołgów i 7 map.
 • 8 lipca uruchomiono europejską zamkniętą wersję beta[14].
 • 12 sierpnia rosyjska wersja gry została oficjalnie wydana[15].
 • 27 września ukazał się patch umożliwiający rozgrywkę w języku polskim i niemieckim
 • 22 października wydano wersję 0.5.5.1, poza licznymi poprawkami dodano dwie nowe mapy.
 • 9 listopada ukazała się wersja 0.6.1.5, w której dodano pojazdy amerykańskie, dwie nowe mapy oraz naprawiono liczne problemy z grą[16].
 • 23 grudnia ukazała się wersja 0.6.2.7, w której dodano nowy tryb rozgrywki „Bitwa kompanii czołgów” (Tank Company Battle), czat głosowy, dwie nowe mapy, nowe osiągnięcia, obsługę dynamicznych cieni, nowe średnie czołgi i artylerię, możliwość własnego ustawienia klawiszy akcji oraz poprawiono zbalansowanie jednostek[17].
 • 29 grudnia wydano specjalny świąteczny patch 0.6.2.8, w którym dodano świąteczny wygląd hangarów, choinki zamiast flag na punktach kontrolnych oraz naprawiono kilka błędów[18].

Rok 2011[edytuj | edytuj kod]

 • 5 stycznia ukazała się aktualizacja umożliwiająca grę w języku francuskim, portugalskim, włoskim i hiszpańskim.
 • 27 stycznia gra stała się otwartą wersją beta, dostępną dla każdego[19].
 • 1 marca ukazała się wersja 0.6.3.8, w której usunięto świąteczny wystrój map i garaży, poprawiono parametry pojazdów, dodano nową mapę, interfejs dla bitew klanowych oraz nowe czołgi premium dostępne w przedsprzedaży gry[20].
 • 3 marca ukazał się patch umożliwiający grę w języku łotewskim, chorwackim, węgierskim oraz serbskim.
 • 23 marca ukazała się wersja 0.6.3.9, w której naprawiono błędy związane z użyciem pamięci komputera, bitwami klanowymi oraz systemem kar[21].
 • 7 kwietnia ukazała się wersja 0.6.3.10, w której dodano nowy czołg premium – M4A2E4 Sherman[22].
 • 12 kwietnia gra została oficjalnie wydana, konta osób biorących udział w testowaniu gry zostały zresetowane, natomiast następnego dnia wydano wersję 0.6.3.11, która została przystosowana do systemu mikropłatności[23]
 • 17 maja ukazała się wersja 0.6.4, w której dodano siedem nowych pojazdów, dwie mapy oraz wprowadzono szereg zmian m.in. w mechanice gry[24].
 • 7 czerwca ukazała się łatka umożliwiająca grę w języku holenderskim, duńskim, rumuńskim, tureckim, fińskim, szwedzkim, estońskim oraz litewskim.
 • 29 czerwca ukazała się wersja 0.6.5, w której dodano dwie nowe mapy, przeprojektowano dwie już istniejące mapy, dodano amerykańskie niszczyciele czołgów oraz dwa czołgi premium – amerykański M22 Locust i radziecki T-127, ponadto dokonano usprawnień w mechanice gry[25].
 • 10 sierpnia ukazała się wersja 0.6.6, w której dodano nową mapę oraz siedem nowych czołgów niemieckich między innymi E-50, E-75 i E-100[26].
 • 15 września ukazała się wersja 0.6.7, w której dodano sześć nowych czołgów (w tym T-50-2, VK 28.01 oraz chiński Typ 59), jedną nową mapę oraz dokonano usprawnień w mechanice gry[27].
 • 19 grudnia ukazała się wersja 0.7.0, w której dodano między innymi technologię multiklastrową, system kamuflaży dla pojazdów, system skarg, testowy system nagrywania i odtwarzania bitew; ponadto pojawiły się dwie nowe mapy oraz naprawiono drobne błędy[28].

Rok 2012[edytuj | edytuj kod]

 • 5 stycznia ukazała się wersja 0.7.1 wprowadzająca do gry pojazdy francuskie; ponadto dodano dla wszystkich działek automatycznych i półautomatycznych wielopociskowy system automatycznego ładowania oraz dokonano poprawek dotyczących mechaniki gry[29].
 • 24 stycznia ukazała się łatka 0.7.1b, która naprawiała błąd związany z tzw. mgłą wojny w trybie Wojen Klanów[30].
 • 13 marca ukazała się aktualizacja 0.7.1.1 zmieniająca format zapisu i organizacji danych w systemie gry oraz dodająca oddzielny folder na mody tworzone przez graczy[31].
 • 30 marca ukazała się wersja 0.7.2 wprowadzająca dwie nowe mapy, 22 nowe umiejętności załogi, nowe amerykańskie niszczyciele czołgów, zmiany w amerykańskiej linii czołgów ciężkich, nowe kamuflaże; równocześnie dokonano poprawek w mechanice gry[32].
 • 8 maja ukazała się wersja 0.7.3 wprowadzająca dwie nowe mapy, przebudowująca sowieckie drzewko pojazdów oraz dokonująca poprawek i usprawnień w mechanice gry[33].
 • 21 czerwca ukazała się wersja 0.7.4 wprowadzająca dwie nowe mapy, dwa nowe tryby gry, nowe francuskie samobieżne działa polowe i niszczyciele czołgów oraz kilka nowych czołgów premium[34].
 • 1 sierpnia ukazała się wersja 0.7.5 wprowadzająca zmiany w mechanice gry, dodająca trzy nowe mapy, dwa nowe czołgi premium, 6 nowych niszczycieli czołgów, 3 nowe czołgi średnie oraz 1 lekki czołg[35].
 • 27 września została wydana aktualizacja 0.8 dodająca cztery nowe radzieckie niszczyciele czołgów i brytyjski czołg premium oraz wprowadzająca zmiany w postaci udoskonalonej fizyki gry, grafiki, dźwięków oraz specyfikacji pojazdów[36].
 • 31 października na europejskim serwerze ukazała się aktualizacja 0.8.1 dodająca m.in. drzewo czołgów brytyjskich, trzy nowe czołgi premium, oraz wiele poprawek związanych z mechaniką i optymalizacją gry[37].
 • 12 grudnia została wydana aktualizacja 0.8.2 dodająca nowe pojazdy amerykańskie wyposażone w automaty ładujące, trzy pojazdy premium oraz wprowadzająca zmiany na czterech mapach[38].

Rok 2013[edytuj | edytuj kod]

 • 16 stycznia wydana została wersja 0.8.3 dodająca drzewo pojazdów chińskich[39].
 • 6 marca wydana została wersja 0.8.4 dodająca m.in. brytyjskie niszczyciele czołgów oraz nowe niemieckie czołgi lekkie[40].
 • 20 marca europejski serwer został podzielony na dwa klastry – EU1 i EU2[41]. Usunięto z bitew losowych mapę Smocza Rzeka.
 • 24 kwietnia wprowadzona została wersja 0.8.5, w której dodano m.in. sześć czołgów niemieckich i trzy radzieckie oraz dodatkową mapę[42].
 • 19 czerwca wydano wersję 0.8.6. W niej dodano kolejną nową mapę, 10 nowych czołgów oraz zmieniono nieco mechanikę gry. Od tej wersji działa samobieżne są do X poziomu technologicznego, wcześniej były do VIII[43].
 • 23 lipca wydano wersję 0.8.7. Aktualizacja wprowadza nową linię brytyjskich dział samobieżnych, dodaje nowy radziecki czołg lekki, niemiecki niszczyciel czołgów; zostaje dodana nowa mapa, nowe brytyjskie działo samobieżne dostępne dla graczy z kontem premium oraz wprowadzono parę poprawek i usprawnień do gry. Usunięto czołg T-50-2[44].
 • 12 września wydana została wersja 0.8.8, dodająca nową gałąź radzieckich czołgów średnich (4 czołgi) oraz dwa nowe czołgi (średni i ciężki) w niemieckim drzewie technologicznym. Zachodzą w nim również zmiany, jak zrebalansowanie czołgu średniego VK 30.01 H – stanie się on czołgiem ciężkim o niższym tierze. Są również dostępne do kupienia tylko na stronie dwa nowe chińskie czołgi premium VIII tieru T-34-3 i 112. Aktualizacja wprowadziła mapę z terenem leśnym i skalistym. Dodano również księgę misji, po których wykonaniu dostaje się określoną nagrodę opisaną po wejściu w zakładkę „Misje i Wydarzenia” – tam można zobaczyć szczegółowy opis danej misji[45].
 • 30 października wydano wersję 0.8.9 zwaną „Armored Spearhead”[46], dodającą nową gałąź niszczycieli czołgów niemieckich, możliwość kupna chińskich czołgów premium 112 i T-34-3, nową mapę Północny Wschód oraz zoptymalizowanie map i dodanie trybu spotkaniowego do mapy Erlenberg. Zmieniony został wygląd wyboru opcji bitwy, a zmiany uwzględniły także ikony w górnej części ekranu, pojawiające się podczas bitwy. Dodano również nowy tryb gry zwany bitwami zespołowymi[47][46].
 • 23 grudnia wydano wersję 0.8.10, w której dodano drzewko japońskie, możliwość kupna czołgów do tej pory dostępnych tylko na stronie, chińskiego Type 64 i japońskiego Chi-Nu Kai. Do dyspozycji graczy oddano również mapę Hidden Village (pol. Ukryta Wioska). Zmieniono mapy El Halluf i Karelia. Dodano 2 czołgi rosyjskie IX poziomu: Object 430 II i X poziomu: Object 430[48].

Rok 2014[edytuj | edytuj kod]

 • Producent zapowiedział wydanie łat 0.8.11 oraz 0.9, w których zapowiadane są zmiany grafiki, zmniejszenie obrażeń dział kalibru 150-152 do 750 HP, wprowadzony będzie nowy silnik graficzny oraz dodanie silnika Havok, dzięki któremu przedmioty będą niszczone realistycznie, np. wieża czołgu będzie odpadać oraz będzie traktowana jako normalny obiekt fizyczny działający zarówno na pociski, jak i czołgi. Przeszkolenie lub przeniesienie załogi stanie się łatwiejsze, po podpaleniu na ekranie w dolnej krawędzi ekranu będzie ukazywać się ikona ognia, podobna do ikony utonięcia. Planowane jest również wprowadzenie bitew historycznych, bitew krajowych oraz bitew garażowych na wyższych poziomach.
 • 14 lutego wydano wersję 0.8.11, w której dodano 3 nowe mapy: Windstorm, Winter Himmelsdorf i Ruinberg on fire. Dodano nowe medale i odznaczenia. Zmniejszono obrażenia dział kalibrów od 150mm do 152mm o 100 PZ. Dodano możliwość włączenia pokazywania śladów gąsienic, dzięki czemu można tropić czołgi po tych śladach. Zmieniono silnik w czołgu AMX 50 Foch(155). Wprowadzono bitwy nacyjne. Nie wprowadzono nowych pojazdów. Umożliwiono łatwiejszą konfigurację załogi. Podwozie zmienia swój kształt całe, nie tylko skrajne części. Po podpaleniu pojazdu pojawia się w u dołu ekranu ikona ognia oznaczająca zapłon czołgu, lecz nie ma tam licznika czasu do końca.
 • Zapowiedziano, że w 9.0 dodane zostaną bitwy historyczne: Operacja Balatońska, Bitwa na Łuku Kurskim, Ofensywa w Ardenach. Wiadome są jakie będą dostępne pojazdy w tych potyczkach. Wybór pojazdów będzie polegał na tym, iż dostępne będą tylko te pojazdy, które mamy w garażu, lecz będą one uzbrojone zgodnie z realiami historycznymi np. Tygrys Królewski będzie z działem 88 mm o długości 72 kalibrów. Ilość amunicji również będzie dokładniej odzwierciedlona. Będzie ładowało się cały zapas, ale jeśli gracz nie wykorzysta całości, koszt pozostałej amunicji zostanie zwrócony. Bitwy historyczne nie będą 15 na 15 graczy, lecz nierównomierna ilość użytkowników po obu stronach np. 5 Tygrysów kontra 15 T-34. Producent opublikował film Developers Diaries gdzie zapowiedział zmiany w fizyce i mechanice gry, wprowadzenie 10 modeli HD i wyżej wymienionych bitew historycznych.[potrzebne źródło]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Gra World of Tanks otrzymała nagrodę „Best New Concept” przyznaną na targach E3 w 2010 roku jako najlepszej nowej koncepcji[49] oraz nagrodę dla najlepszej gry online na Konferencji Rosyjskich Deweloperów Gier w 2010 roku[50]. W 2012 gra otrzymała nagrodę European Games Award jako najchętniej wybierana gra z gatunku MMO, a firma Wargaming.net zdobyła tytuł Najlepszego Europejskiego Wydawcy[51] oraz Golden Joystick dla najlepszej gry MMO[52]. Gra została wpisana do Księgi Rekordów Guinnesa za największą ilość zalogowanych w tym samym momencie graczy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Wersja 9.0 wejdzie w środę, 16 kwietnia!.
 2. World of Tanks, WoT (PC). Gry-Online. [dostęp 2013-08-14].
 3. World of Tanks: Xbox 360 Edition Beta Weekend. wt360e.com. [dostęp 2013-08-14].
 4. Korzyści z posiadania złota. worldoftanks.eu. [dostęp 2012-03-03].
 5. World of Tanks to już 50 milionów zarejestrowanych graczy. Nieodległa przyszłość przyniesie... profesjonalną ligę e-sportową. Gamezilla. [dostęp 2013-03-13].
 6. Justin Olivetti: World of Tanks sets Guinness World Record (ang.). Joystiq, 2011-02-24. [dostęp 2013-12-24].
 7. Wywiad z deweloperem w serwisie massively.com (ang.)
 8. Wywiad z menedżerem projektu Alexem Shilyaevem w serwisie freemmostation.com (ang.)
 9. Lista zmian wprowadzonych w pierwszym teście publicznym wersji 8.9.
 10. 10,0 10,1 Nowe tryby gry (pol.)
 11. Darmowy pluton. World of Tanks Europa. [dostęp 2013-07-24].
 12. Informacja z oficjalnego blogu deweloperów (ros.)
 13. Informacja na stronie gry (ros.)
 14. Informacja na stronie gry (ros.)
 15. Informacja na stronie gry (ros.)
 16. Informacja z serwisu gry (ang.)
 17. Informacja o patchu w głównym serwisie gry (ang.)
 18. Informacja ze strony głównej gry (ang.)
 19. "Official Open Beta Begins!" – artykuł ze strony głównej gry (ang.)
 20. Informacja ze strony głównej gry (ang.)
 21. "Release of v.0.6.3.9 Special Patch on March, 23. UPDATE" – artykuł na stronie gry (ang.)
 22. "Release of v.0.6.3.10 Patch on April 7. UPDATE" – informacja ze strony głównej gry (ang.)
 23. Informacje o wersji 0.6.3.11 na stronie gry (ang.)
 24. V.0.6.4 Update Takes Place Tomorrow. UPDATE. 17/5/2011 (ang.). [dostęp 2011-05-18].
 25. Maintenance Works to Implement 6.5 Update. UPDATE (ang.). [dostęp 2011-07-03].
 26. Update v.6.6 Release Went Swimmingly (ang.). World of Tanks, 2011-08-10. [dostęp 2011-08-11].
 27. Update v.6.7 has been released successfully on September 15th (ang.). World of Tanks, 2011-09-18. [dostęp 2011-08-11].
 28. Aktualizacja v.7.0 dostępna do pobrania. UPDATE (pol.). World of Tanks, 2011-12-19. [dostęp 2011-12-20].
 29. Aktualizacja 7.1 wprowadzona (pol.). World of Tanks, 2012-01-05. [dostęp 2012-01-05].
 30. Aktualizacja 23 stycznia – World of Tanks official forum (pol.). World of Tanks forum, 2012-01-23. [dostęp 2012-01-24].
 31. Aktualizacja 7.1.1 wchodzi w życie 13go marca UPDATED (pol.). World of Tanks, 2012-03-13. [dostęp 2012-03-13].
 32. Aktualizacja 7.2 została wprowadzona. World of Tanks, 2011-03-30. [dostęp 2012-04-05].
 33. Aktualizacja 7.3 została wprowadzona! (pol.). World of Tanks, 2012-05-08. [dostęp 2012-05-08].
 34. Aktualizacja 7.4 została wprowadzona!. World of Tanks, 2012-06-25. [dostęp 2012-06-28].
 35. Aktualizacja 7.5 jest już gotowa!. World of Tanks, 2012-08-01. [dostęp 2012-08-01].
 36. Zmiany wprowadzane przez wersję 8.0. World of Tanks, 2012-09-27. [dostęp 2012-09-27].
 37. Zmiany wprowadzane przez wersję 8.1. World of Tanks, 2012-10-31. [dostęp 2012-10-31].
 38. Aktualizacja 8.2!. World of Tanks, 2012-12-12. [dostęp 2012-12-13].
 39. Wersja 8.3 została już wprowadzona. World of Tanks, 2013-01-16. [dostęp 2013-01-19].
 40. Version 8.4 Released!. World of Tanks, 2013-03-06. [dostęp 2013-03-06].
 41. Wieloklastrowość. World of Tanks, 2013-03-20. [dostęp 2013-03-20].
 42. Aktualizacja 8.5 została już wprowadzona!. World of Tanks, 2013-04-24. [dostęp 2013-04-24].
 43. Wersja 8.6 już jest!. World of Tanks, 2013-06-19. [dostęp 2013-06-23].
 44. Wersja 8.7 gry wprowadzona!. World of Tanks Europa. [dostęp 2013-07-24].
 45. Rzut oka na wersję 8.8. [dostęp 2013-08-14].
 46. 46,0 46,1 Wersja 8.9: Armored Spearhead pojawi się 30 października.
 47. Główne zmiany wprowadzane przez aktualizację 8.9.
 48. Wersja 8.10 już jest!.
 49. Informacja z serwisu massively.com (ang.)
 50. Informacja z serwisu IGN (ang.)
 51. Wargaming Takes Home Two Honors From European Games Award 2012 (ang.). Wargaming.net, 2012-08-15. [dostęp 2012-09-21].
 52. Golden Joystick Award Winners 2012 (ang.). Golden Joystick Awards. [dostęp 2012-11-04].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]