Wskaźnik Wolności Gospodarczej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Wskaźnik Wolności Gospodarczej (Index of Economic Freedom, IEF) to roczny raport publikowany przez The Wall Street Journal i Heritage Foundation, zawierający opis i ocenę ograniczeń, restrykcyjnych przepisów, zakresu stosowania przymusu przez aparat władzy w sferze gospodarki w różnych państwach świata.

Każdemu państwu przyznawana jest punktacja według 50 niezależnych zmiennych podzielonych na 10 kategorii wpływających na wolność gospodarczą:

Niższy wynik punktowy danego kraju oznacza większy zakres interwencji państwa w gospodarkę i mniejszą wolność gospodarczą. W ten sposób powstaje ranking państw od największej ilości punktów do najmniejszej, czyli od państw o największej wolności gospodarczej do państw o "ucisku w gospodarce". Zależnie od wyniku punktowego, państwa są dzielone na 5 kategorii: Wolny, W zasadzie wolny, Umiarkowanie wolny, W zasadzie bez wolności i Bez wolności.

Ranking 2008 i 2009[edytuj | edytuj kod]

 Polska w roku 2008 zajęła miejsce 83. , a w roku 2009 miejsce 82. oraz została zakwalifikowana do kategorii W zasadzie bez wolności.

Ranking 2010[edytuj | edytuj kod]

W roku 2010  Polska zajmowała miejsce 71. na 179 klasyfikowanych państw świata, przez co została zaliczona do kategorii Umiarkowanie wolny.

Ranking 2011 i 2012

W roku 2011 Polska była na miejscu 68., a w roku 2012 Polska zajmowała miejsce 64. na 179 klasyfikowanych państw świata. Najwyższe miejsce miał Hongkong. Najniższe miejsce Korea Północna. W Europie, najbardziej wolna gospodarczo była Szwajcaria (5. miejsce), najmniej Ukraina (163. miejsce). Najlepszy wynik spośród krajów unijnych miała Irlandia (9. miejsce), najgorszy Grecja (119. miejsce)[1].

Ranking 2013 i 2014[edytuj | edytuj kod]

W roku 2013 Polska zajmowała miejsce 57., a w roku 2014  Polska awansowała na miejsce 50. na 178 klasyfikowanych państw świata. Najwyższe miejsce ma Hongkong. Niezagrożone najniższe miejsce wciąż zajmuje Korea Północna. W Europie, najbardziej wolna gospodarczo jest Szwajcaria (4. miejsce), najmniej Ukraina (155. miejsce). Najlepszy wynik spośród krajów unijnych ma Irlandia (9. miejsce), najgorszy Grecja (119. miejsce)[1].

Należące do strefy ekonomicznej lub politycznej niestabilności takie kraje, jak: Afganistan, Irak, Somalia, Sudan nie były klasyfikowane. Brak też danych państw z bardzo małą liczbą ludności, w tym: Andora, Antigua i Barbuda, Grenada, Liechtenstein, Monako, San Marino, Saint Kitts i Nevis, Watykan, i Tuvalu.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]