Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Sosnowieckiej w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Sosnowieckiej w Krakowie
Budynek seminarium
Budynek seminarium
Data założenia 4 czerwca 1992
Państwo  Polska
Adres ul. Bernardyńska 3
31-069 Kraków
Rektor ks. Konrad Kościk
brak współrzędnych
Strona internetowa

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Sosnowieckiej w Krakowie – instytucja katolicka kształcąca księży dla diecezji sosnowieckiej usytuowana w Krakowie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Seminarium zostało powołane do istnienia przez biskupa diecezji sosnowieckiej Adama Śmigielskiego 4 czerwca 1992.[1] Patronem Seminarium jest św. Józef Oblubieniec NMP.

Pierwszym Rektorem Seminarium, mianowanym po pięciu dniach od erygowania Seminarium, 9 czerwca 1992, został ks. dr Tadeusz Borutka. Jego następcą na tym urzędzie był ks. dr Włodzimierz Skoczny. Od 2010 do 2012 roku rektorem był ks. dr Mariusz Trąba.

Od początku funkcjonowania Seminarium jego siedzibą w Krakowie jest niegdysiejszy budynek Częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego, który 16 czerwca 1992 został użyczony bezpłatnie i bezterminowo, jako "wiano od diecezji matki", na potrzeby seminarium diecezji sosnowieckiej przez Arcybiskupa Stanisława Nowaka, pierwszego metropolitę częstochowskiego. Gmach ten, mieszczący się przy ulicy Bernardyńskiej w Krakowie został wzniesiony w latach dwudziestych XX wieku na polecenie biskupa częstochowskiego Teodora Kubiny.

W czasie II wojny światowejbudynek został przywłaszczony przez Niemców. Potem znów powrócił do własności diecezji częstochowskiej i stanowił siedzibę seminarium Diecezji Częstochowskiej w Krakowie do czasu przeniesienia go do Częstochowy w roku 1991.

W dniu 15 czerwca 2013 roku (w związku z koniecznością zwrotu budynku), podjęta została decyzja o przeniesieniu wspólnoty seminarium sosnowieckiego do budynku seminarium archidiecezjalnego w Częstochowie.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]